Datum:

Cestování bezesporu patří mezi nejpopulárnější aktivity současné doby. Komu by se nelíbilo vymanit se jednou za čas z každodenní rutiny a odjet někam daleko, kde se člověk může pořádně nadechnout a užít si čas sám se sebou, případně se svými blízkými? Na druhou stranu, cestování nemusí být vždy jen zábava. Často s sebou přináší i řadu úskalí a nutnost vystoupit z vlastní komfortní zóny. Sepsala jsem proto pro vás několik tipů, jak si cesty užít co nejvíc bez starostí.

1) Jak na cestě co nejvíc ušetřit?

Čím dále cestujeme, tím většinou vzrůstají naše náklady na danou cestu. Pořád je ale řada triků, které nám pomohou i na velkém dobrodružství značně ušetřit.

V první řadě jsou to letenky, na které bývají poměrně často různé slevové akce. Stačí pozorně sledovat příslušné servery, případně si třeba stáhnout aplikaci Nejrychlejší letenky, a být stále ve střehu. Vyplatí se také omrknout ceny letenek z letišť okolních zemí. Některé destinace jsou mnohem levnější například z Mnichova než z Prahy.
Ušetřit se dá i na ubytování a stravě. Nejsou to jen hostely, ale také byty místních, které se inzerují buď na couchurfingu úplně zdarma, případně za peníze na Airbnb. Doporučuju brát si s sebou i vlastní jídlo, abyste se vyhnuli veškerým předraženým jídelním zařízením.

Bavorské jezero Eibsee

2) Co dělat, když nemáme s kým cestovat?

Spousta lidí také řeší to, že nechce cestovat sama. Nejen z důvodu bezpečnosti, ale třeba i ze strachu, že by se jim příliš stýskalo. Solo cestování má ale svoje nepopiratelné kouzlo a jakmile se člověk jednou odhodlá, většinou si to rád v budoucnu zopakuje. Solo cestovatelé mají navíc mnohem větší šanci, že se s někým seznámí, než když cestují třeba v páru. Proto se toho nebojte, a pokud se zrovna nikomu z vašeho okolí nikam nechce, vyražte sami!

Norsko Lofoty

3) Musíme si všechno dopředu plánovat?

Plánování cest nám může spoustu záležitostí usnadnit, na druhou stranu ale i zkomplikovat. Představte si, že máte do puntíku naplánovaný celý výlet, pak se ve vašem itineráři něco pokazí, a všechno se vám to sesype. Každý cestovatel by měl být trochu flexibilní a počítat s tím, že se třeba něco nepovede. Proto plánujte, ale nepřeplánujte. Mnohdy si stačí sestavit jen rámcový scénář a zbytek pak řešit až za pochodu.

Peru Machu Picchu

4) Bez čeho se v zahraničí určitě neobejdeme?

Ať už jedete na dovolenou k moři, nebo třeba do hor, vždycky byste měli mít kvalitní pojištění. Jak už bylo zmíněno výše, cestování je v první řadě především zábava, nikdy bychom ale neměli přehlížet i případná rizika. Pojištění je zrovna jedna z věcí, která vám velmi usnadní život, pokud byste museli řešit jakoukoliv nepříjemnost.

Nepálské vlaječky

5) A rada na závěr?

Když cestujete, snažte se zachovat si otevřenou mysl. Není to totiž jen o poznávání nových krajin a míst, ale také jiných kultur a zvyků. Nebojte se popovídat si s místními nebo jinými cestovateli, ve většině případech vás to obohatí ještě o chlup víc než ta samotná cesta.

Štítky: rady na cesty

Další články

Průvodce cestováním po Francii od severu na jih

Průvodce krásami Francie. Paříž, zámky na Loiře, Provence, lyžování, cesty za vínem a další tipy pro cestovatele.

pariz2

Dovolená na Kubě bez průvodce - jak na ni?

Země proslavená kubánskou salsou, doutníky, rumem a Fidelem Castrem. I když se po jeho smrti tato země proměňuje, při cestování na vlastní pěst je dobré mít na paměti věci, které by vás ve většině zemí světa ani nenapadly.