Pravidla pro pobyt na slunci aneb opakování je matka moudrosti

Datum:

Letní prázdniny začaly, prodloužený víkend na sebe nenechá dlouho čekat a mnozí se připravují na zaslouženou dovolenou. Navštívíte tento rok hory obklopené zelení, nebo dáte přednost vyhřátému písku a nejasné hranici mezi průzračným mořem a modrou oblohou? Tak či onak pomalu vplouváme do nejslunečnějších měsíců v roce a to nejen v Evropě. Jak se v takových dnech chránit před slunečním zářením a co všechno bychom měli dodržovat, aby nám pobyt na slunci nezpůsobil bolestivé, ne-li trvalejší následky? Zopakujte si s námi pravidla pro pobyt na slunci.

Zásady zdravého opalování
 
Napřed namazat

Zeptejte se sami sebe – kdy poprvé se dostane opalovací krém do kontaktu s vaší pokožkou? Pokud je to až na pláži nebo po dvouhodinové túře, při které se vám začínají rýsovat podkolenky, které jen tak nesundáte, pak je to zcela špatně. V takové situaci už vás ani kvalitní opalovací krém s vysokým UV faktorem nezachrání před spáleninami. Ochranu před slunečními paprsky je nutné aplikovat ještě před vystavením se záření. Nejlépe 20–30 minut před, aby se vsákl do kůže. A jaké množství krému je vlastně dostačující? Dermatologové doporučují vypotřebovat alespoň jednu menší lahvičku s ochranným faktorem 30. Jenže i zde je nutné brát v potaz další aspekty.

Zásady zdravého opalování

Voda a pot snižují účinnost opalovacích krémů

Plavání, sprcha nebo jakákoliv sportovní aktivita, u níž se zapotíte – to vše snižuje efektivitu ochranných přípravků proti spálením pokožky slunečním zářením. Proto udržujte ochranný filtr na vaší pokožce a vždy ho ještě před zvýšenou citlivostí obnovte. Ideální doba je po 90 minutách. Nikdy nepoužívejte přípravky s prošlou dobou spotřeby! Nejenže se s uplynulým časem výroby produktu snižuje jeho účinnost, citlivějším jedincům může navíc způsobit podráždění pokožky. Co sílu slunce také neovlivňuje, jsou mraky. Spálit se můžete i při zatažené obloze nebo ve stínu. A to proto, že písek, voda, ale i sníh odrážejí UV paprsky. I když se budete vyhýbat polednímu slunci, které je nejsilnější mezi 11–15 hodinou, ve stínu pod palmou nebo doplňováním pitného režimu pod přístřeškem tamního baru, vezměte si opalovací krém s sebou. 

Zásady zdravého opalování při sportu

Opalovacím krémem to nekončí

Přestože je nejvíce slunečním paprskům vystavována pokožka, není jedinou částí těla, kterou bychom měli chránit. Poškození očí zabrání nejen sluneční brýle s UV filtrem. Dvě mouchy jednou ranou zabijete, pokud přidáte i stylový klobouk. Jednak o to více ulevíte svým očím, jednak se vyhnete pocitu hořící hlavy, který se s odstupem může proměnit v nepříjemný úžeh. Pokud si potrpíte spíše na látkový klobouk, dopřejte si ještě větší osvěžení a namočte si ho. Stejně tak jako se můžete spálit ve stínu, k podráždění kůže může dojít i pod oblečením. U delších pobytů na slunci ať už ve vodě, nebo při několika kilometrových výšlapech do hor byste měli zvolit oblečení s UV ochranou. Nejlépe zapomeňte i na parfémy – v kombinaci se slunečními paprsky může dojít k pigmentovým skvrnám.

Zásady zdravého opalování na horách
 
To základní máme zopakováno, nyní to je už jen na vás. Dostatečná výbava ochranných prvků pro pobyt na slunci je na dovolenou v letních měsících stejnou samozřejmostí jako kvalitní cestovní pojištění. Protože pokud byste se přece jen bez nich na sluníčku zapomněli a potřebovali byste ošetření, vždy vám na našich asistenčních centrech doporučíme nejbližší, prověřené zdravotnické centrum s těmi nejlepšími službami. Vy cestujeme. My se staráme.

Zdroje: drmax.cz, zenyprozeny.cz

Štítky: rady na cesty

Další články

Do Itálie na lyže jen s povinným pojištěním odpovědnosti

Pokud chcete jet do Itálie na lyže, měli byste vědět, že bez cestovního pojištění to už od ledna 2022 pořádně nejde. Jaká to přesně zavedli v Itálii na sjezdovkách pravidla?

B-italie-dolomity-lyzovani-min

Jak najít dobrou kavárnu na cestách?

Cestování za kávou. Kávový turismus. Výběrová káva. Pro některé jsou to neznámé pojmy, které představují posledních pět let  hlavní náplň mojí práce. Cestuji po celé Evropě, často i za její hranice, a pro vlastní magazín a průvodce European Coffee Trip objevuji ty nejlepší kavárny.

kava