Chtěli byste vyrazit na dovolenou, při které poznáte kus země v naprosté pohodě a vlastním tempem? Dovolenou, na které můžete lenošit s knížkou, kochat se výhledy do kraje, vyrazit do města nebo na kolo či brusle? Dnes pro vás máme tip přesně na takové cestování – lodí na holandských kanálech.

Kanál s lodí v Amsterdamu

Proč vyrazit na kanály do Holandska?

Síť kanálů je tam tak hustá, že se s lodí dostanete do vesnic, měst, velkoměst, na karnevaly, do květinových zahrad, do přírodních rezervací,… Téměř všude. Holanďané jsou milí a vstřícní a plavba lodí je pro ně tak samozřejmá jako pro Čechy jízda autem. Rádi vám pomohou a poradí. Největší výhodou oproti jachtingu je, že na kormidlování v kanálech nepotřebujete kapitánský průkaz ani bohaté zkušenosti. Lodě se houpou v kanálech jen mírně, vyhnete se tak mořské nemoci. A na plavidlech k tomu určených můžete mít s sebou i domácí mazlíčky.

Typický holandský houseboat Amsterdam

Objevte sever Holandska

Tato oblast je plná krásné přírody, klidných měst a romantiky. Sever Holandska je ideální, pokud si chcete odpočinout a dobít baterky. Hustá síť kanálů se vám postará o poznávací a přitom pohodovou dovolenou. Plavba je jednoduchá a plynulá, protože je tam málo mostů a zdymadel. Doporučujeme vám plavit se po Fríských jezerech a navštívit ostrov Marchjepolle. Pokud jste milovníci přírody, tak můžete zajít do přírodních rezervací Lauwersmeer, Weerribben a Princenhof. Za vidění stojí vesnice Sloten, Giethoorn a Hindeloopen. A kdyby se vám zastesklo po velkoměstě, můžete doplout do Groningenu. Sever Holandska je ideální pro všechny - začátečníky, rodiny s dětmi i pokročilé.

Holandský kanál a větrný mlýn

Plavte se středem Holandska

Nejznámější oblast na plavbu po kanálech láká na velkoměsta, malebná městečka a jezera. Přírodu a klid severu tam střídají historické památky, akce a zábava. Z pohodlí lodi můžete poznat velkoměsta jako Rotterdam, Uttrecht a Amsterdam. Ve středu země tulipánů doporučujeme navštívit zahradu Keukenhofu. Sýry můžete ochutnávat kdekoli po cestě, ve městech Alida Hoeve a Gouda jsou obzvláště lahodné. V této oblasti se pořádá nejvíce akcí – karnevaly, květinové průvody a speciální plavby (kalendář akcí v Holandsku). A až si budete chtít odpočinout od zábavy, historie a lidí, vydejte se na plavbu kanálem Vecht a Kaagskými jezery. Tato oblast je vhodná pro všechny kromě rodin s malými dětmi. Cestuje tam více lidí a doprava je hustější.

Holandské tulipány KeukenHof

Křižujte jih Holandska

Pokud jste už za kormidlem jako doma, je tato část země vhodná právě pro vás. Pluje se většinou podél pobřeží, lidem tak často připomíná plavbu na jachtě po moři. Na jihu uvidíte jinou přírodu než ve zbytku země, je nespoutanější a méně upravovaná člověkem. Za vidění určitě stojí přírodní rezervace Biesbos. Z lodi můžete obdivovat města a vesnice Bruinisse, Willemstad, Yerseke a Goes. V létě je tato oblast plná plachetnic, proto se vyhněte letnímu období. Není vhodná pro začátečníky a pro rodiny s dětmi, protože si budete muset hlídat příliv a odliv.

Přístav Volendamm Holandská loď

Ijsselmeer

Pro nejzkušenější kapitány je vhodná poslední oblast této země. Ijsselmeer bývala mořská zátoka, dnes je to obrovské jezero oddělené od moře hrází. Takže nepoplujete mezi dvěma břehy ale na široké vodní hladině jako na moři. Je to velice oblíbené místo pro malé i velké historické plachetnice. Na severu jezera leží města, na jihu se můžete napojit na kanály vedoucí do středu Holandska. Můžete tak doplout do Amsterdamu, Harderwijku, Lelystadu, Hoornu, Volendamu nebo Markenu. Výhodou Ijsselmeeru je, že se tam můžete vydat kdykoli, klidně i o letních prázdninách. V této oblasti fouká silný vítr, proto je vhodná pouze pro zkušené kormidelníky.

Ať už se rozhodnete vyplout kamkoli, myslete před cestou také na kvalitní cestovní pojištění. Vy se plavíte v cizině, my se staráme.

Zdroje: holland.com, holandskonalodi.cz, tripadvisor.com

Štítky: tipy na cestyEvropa

Modrá, červená a černá jsou základní barvy sjezdovek. Trikolora všech lyžařů nejen pro jejich bezpečnost. Znáte to – začínáte trénováním véčkového pluhu. Poté pilujete plynulé obloučky zprava doleva. S každým jistějším pohybem hranami lyží se chcete do svahu opřít ještě silněji. Modrou sjezdovku vyměníte za červenou. Příkřejší. Tratí projíždíte svižněji a s daleko širším úsměvem na rtech. Do krve se vám dostává adrenalin. Jeho vliv zaregistrujete v plné síle až při sjezdu černé tratě. Teprve ta představuje pravou výzvu. Lyžování propadlo mnoho z nás, ale co když přerostete i černé sjezdovky a potřebujete silnější zážitek? Například trať se 100% sklonem svažující se pod úhlem 45 °? Na to vaše lyže jistě uslyší! Bez tak už se tyčí v pozoru v garáži. Prožeňte je s námi po nejprudších sjezdovkách v Evropě. 

24. 1. 2018
Nejnebezpečnější sjezdovky 01b

Rok 2017 bude pro cestování jako stvořený. Čekají nás velké výroční oslavy a významná ocenění, do popředí se navíc dostávají i lokality, které si doposud mohl dovolit málokdo. K tomu i Google přinesl zajímavá ...

6. 1. 2017
Trendy 2017: Které destinace letos pofrčí nejvíc