Datum:

usetrit-na-cestach-uvodni-683

Cestování je krásný koníček. Obvykle se i pěkně prodraží. Spousta z nás sní o výpravách na nejrůznější konce světa… Peníze ale často drží naše nadšení na uzdě. Máme pro vás několik užitečných tipů, jak srazíte cestovní náklady co nejníž.

Využívejte akce dopravců

Doprava a ubytování bývají nejvýznamnější položky cestovního rozpočtu. Na dopravě je možné ušetřit mnoha způsoby. Všechny ale závisí na vašich konkrétních plánech. Pokud přesně víte, kam chcete vyrazit, vyplatí se koupit letenku nebo jízdenku předem. Pokud se nechcete na termíny vázat, poohlédněte se po zákaznických a věrnostních kartičkách. Ve skupině bývá výhodné přesouvat se autem. Ušetříte, je to pohodlnější a můžete si užít spoustu legrace. V jiném článku si můžete přečíst, jak se zabavit při dlouhých cestách vozem.

Cestujte v méně obvyklé časy

Při rezervaci letenek často přehlížíme ty, které zahrnují dlouhé přestupy, noční odlety nebo jsou mimo obvyklou sezónu. A přitom právě tyto faktory přináší nižší ceny a celou řadu dalších výhod. Během dlouhého čekání na přestup můžete poznat nová města a místa, kam byste sami od sebe nevyrazili. Noční odlety vám mohou prodloužit dovolenou o půl den. Když prospíte celý let, v cílové destinaci si můžete hned začít užívat. A zájezdy mimo sezónu mají jednu obrovskou výhodu – mnohonásobně méně turistů.

Bydlete u místních

Nocovat u místních obyvatel je trend, který se rozmohl v několika posledních letech. Začalo to celosvětovou sítí Couchsurfing, která umožňuje cestovatelům z celého světa nabízet a využívat ubytování u „domácích“ zadarmo. A síť Airbnb uspokojí i ty nejnáročnější cestovatele. Můžete si přes ni krátkodobě pronajmout takřka cokoli – od pokoje přes apartmán až po hrad. A obvykle nabízí výrazně nižší ceny hotely.

Chovejte se jako doma

V okolí vašeho domova zřejmě víte, co je možné navštívit zdarma, levně, kam chodit nakupovat a kdy jsou ve vedlejší restauraci happy hours. Podobně uvažovat zkuste i na cestách. Dnes už všechny tyto informace najdete na internetu. A kdyby ne, jděte na to hezky postaru. Ptejte se lidí kolem sebe, kam rádi chodí na jídlo a kam posedět do baru. Určitě vám rádi poradí. Je to navíc nejjednodušší způsob, jak na cestách navázat nová přátelství.

Zohledněte všechny faktory

Při vybírání dovolené je cena zájezdu často jedním z hlavních faktorů, podle kterých se rozhodujeme. Spousta lidí ale opomíjí náklady, které je čekají v destinaci samotné. Dopravou a ubytováním to totiž nekončí. Může se snadno stát, že vás dovolená v Londýně vyjde dráž než v Thajsku. Do Londýna se sice dostanete za pár korun, spoustu peněz ale vydáte za jídlo a zábavu. Do Asie vás letenky sice vyjdou výrazně dráž, ale na ubytování, jídle a zábavě můžete ušetřit tisíce.

Cestování nemusí být váš nejnákladnější koníček, pokud mu věnujete trochu času a energie. Jsou ale položky, na kterých byste šetřit raději neměli. A mezi ty spadá cestovní pojištění. Zatímco nepěkné ubytování můžete rychle změnit, se zdravím to není tak jednoduché. Jakmile se něco přihodí, všichni chceme mít jistotu, že se o nás postarají ti nejlepší profesionálové. Cestovní pojištění je proto vklad do našeho zdraví. A celoroční pojištění Multitrip se vyplatí už při třech cestách za rok.

Další články

Luang Prabang – královské město Laosu

Asie je vaše srdcovka, ale Thajsko máte procestované, ve Vietnamu a Malajsii jste už také byli, venku zima, tak kam jet? Laos může být skvělou volbou!

Havajské ostrovy: Vítejte ve státě Aloha

Nedá se přeložit, za to ji v zemi ucítíte na každém kroku. Aloha je duší sopečných ostrovů, ukrývá v sobě lásku, sympatie, porozumění, pozdravy i loučení. Krátké havajské slovíčko najdete i ve státní hymně nebo znaku, dokonce je otisknuto i do jejich víry. Ta vybízí k poznání sebe samého, získání vlastních zkušeností a pravd, i k všestranné toleranci.  

havajske-ostrovy-stat-aloha-01