Cestování Rumunskem a toulky tajemnou Transylvánií

Datum: | Autor: Tým ERV

Rumunsko je stále tak trochu neobjevené. Možná že tato balkánská krajina nedosahuje popularity západních přímořských letovisek. Je však neméně okouzlující. Vydejte se na toulky přírodou v krajině, kde je dosud spousta tradičního vesnického života. V létě se pak můžete vykoupat v Černém moři. A pokud byste cestu sem plánovali až na zimu, navštivte známá lyžařská střediska. 

Cestování po Rumunsku (obsah):

  1. Rumunská Transylvánie
  2. Nejzajímavější hrady
  3. Významná rumunská města
  4. Turistika v horách
  5. Dunajská delta - rákosí, pláže a ptáci
  6. Pláže a koupele
  7. Lyžování v Rumunsku
     
    Hory v Rumunsku a stohy slámy

Zajímavosti a památky Rumunska

Jaké zajímavosti a památky nevynechat při cestách po Rumunsku?

  • Středověké hrady - Bran, Peles či Corvin a mnohé další
  • Malované kláštery v Transylvánii
  • Hlavní město Bukurešť - Palác Parlamentu, Atheneum, ulici Calea Victoriei, Historické jádro Lipscani
  • Města - studentské město Cluj-Napoca, historické města Brasov, Sibiu
  • Pohoří Fagaraš, Maramureš, Rodna. Dunajská delta
  • Koupání v Černém moři - Rumunská riviéra
  • Lyžování v Brašově

Tajemná Transylvánie

Chcete vědět, kde v Rumunsku najdete Transylvánii? Tento hornatý kraj se nachází v centrální části Rumunska. <br/>Najdete v ní unikátní starobylé hrady, vždyť její druhý název, Sedmihradsko, pochází právě z existence sedmi středověkých hradů, postavených německými kupci na obranu proti nájezdníkům. Dodnes si uchovává středověký ráz, nejen díky městům a hradům postaveným ve 12. století.

Zejména v kopcích i mezi vesnicemi v kraji Maramureš stále potkáte povozy tažené koňmi, žije se zde tradičním životem. <br/>V podobném duchu se nesou i další památky, Rumunsko je známé dřevěnými kostely i malovanými kláštery. Jeho neporušená příroda a vesnice, ve kterých se zastavil čas, lákají k dobrodružnému prozkoumání.<br/> <br/>Stádo ovcí v Rumunsku v mlze

Drákulův a další hrady Sedmihradska

Nejznámějším hradem Rumunska je, jak jinak, Drákulův hrad ve městě Brašov. Hrad Bran, což je jeho skutečné jméno, se vyskytuje v knize Brama Stockera jako sídlo tajemného knížete Drákuly. Spisovatel však v Rumunsku nikdy nebyl, a své sugestivní popisy strašidelného hradu vytvořil za pomoci obrázku v knize o Transylvánii. Historická postava, skutečný Vlad Drácula, vlastním jménem Vlad Tepeš, byl ze sousedního Valašska, kde měl i svůj hrad. V Rumunsku je prý uznáván jako národní hrdina. Byl to nejvýznamnější vládce Valašska, známý dnes svou krutostí a zabíjením nejenom nepřátel, ale i vyslanců z jiných zemí nebo chudáků ze své vlastní. <br/>Hrad Bran nyní slouží jako muzeum, z velké části věnované rumunské královně Marii Edinburské, která zde vládla začátkem 20. století. Pod hradem je malý skanzen s tradičními rumunskými obydlími. <br/> <br/>Hrad Bran, Drakulův hrad v Rumunsku

<br/>Mezi významné hrady Rumunska, které stojí za návštěvu, patří hrad Corvin. Gotický hrad vypadá jako z pohádky a je opředen mýty o své hrůzostrašné atmosféře. Na tomto hradě údajně věznili Vlada Drákulu. <br/>Fagarašská citadela je hrad ze 14. století, který sloužil na obranu proti invazi Ottomanské říše a nyní se v něm nachází knihovna a muzeum. Součástí stejné linie opevnění je krásná Rasnovská citadela, členitý hrad ze 13. století. Za zmínku stojí i hrad Banffy, ohrožený zničením, zvaný rumunské Versailles. Dále je zajímavý hrad mrtvé geniální dívky Iulie Hasdeu, která se jako první žena v historii dostala na sorbonnskou univerzitu a pak podlehla tuberkulóze. Její otec nechal hrad postavit na památku, přesnou podobu diktovala Iulia ze zásvětí během spiritistických seancí, kdy se otec snažil vyvolávat jejího ducha. <br/>Hrad Peles byl stavěn od půlky 19. století do roku 1914 a jeho nádherně zachované interiéry jako by neustále čekaly na své majitele. Byl to první elektrifikovaný hrad v Evropě. <br/>Chcete-li objevovat více hradů, podívejte se na seznam všech rumunských hradů.

Významná rumunská města

Která města navštívit? V hlavním městě Bukurešti, kde je mezinárodní letiště, určitě strávíte nějaký čas. Kdysi nazývaná Paříž východu se po druhé světové válce a dlouhém období komunismu pomalu vrací ke své kráse. Významné památky jsou třeba impozantní Palác parlamentu či rumunské Atheneum. Historické jádro Lipscani nebylo vůdcem Ceausescem zničeno a proto zde můžete obdivovat ruiny středověkého soudu, kostely a pouliční život v historických kulisách. Nejelegantnější ulicí v Bukurešti je prý Calea Victoriei. <br/> <br/>Ulice Calea Victoriei v Rumunsku, Bukurešť

<br/>Neoficiální hlavní město Transylvánie je Kluž – Cluj-Napoca. Dva tisíce let staré město, kulturní centrum plné života a historických památek. Je oblíbené hlavně studenty, kteří přicházejí studovat na univerzitu, a v roce 2015 bylo vyhlášeno hlavním městem evropské mládeže.<br/>Další středověké poklady jsou v kouzelném Sibiu, srdce každého romantika potěší malebná zákoutí města Brasov i dlážděné ulice kolem citadely v Sighisoare. Vznik města Constanta, nyní největšího rumunského přístavu u Černého moře, se datuje až ke starému Římu a je skvělým výchozím bodem pro objevování pobřeží.

 <br/>Dřevěný kostel v Rumunském městě

Hory a turistika

Rumunské hory nabízí něco pro každého turistu. Rumunské Jižní Karpaty jsou zvané Transylvánské Alpy a jsou nejvyšším pohořím karpatského oblouku. Je v nich známé rozsáhlé pohoří Faragaš, ve kterém se můžete na několik dní ztratit z civilizace. Bivakovat můžete v plechových útulnách a vyjít na nejvyšší horu Rumunska, Moldoveanu (2544 m). <br/> <br/>Transfagsrašská magistrála Rumunsko<br/>

Pokud se rozhodnete pro pohoří Maramureš, které je ještě divočejším pohořím pro turistiku, můžete zde najít tradiční dřevěné kostely. <br/>I malované kláštery jižní Bukoviny stojí za návštěvu. <br/>Rodna je pohoří pro méně náročné treky, rodinné výlety lanovkou a jednodenní výstupy. V oblasti Apuseni se budete mít skvěle, pokud rádi objevujete přírodní zajímavosti jako jsou jeskyně, propasti, skalní tunely a stezky. 

Nelákají vás tolik hory? V Rumunsku ústí řeka Dunaj, v mohutné deltě vtéká do moře a můžete se tam vydat plavbou na velké lodi, pozorovat ptáky a překypující život. 

Dunajská delta – pozorování ptáků

Vítejte v lužním kraji. Láká k dlouhým toulkám kolem slepých ramen a rákosí, po březích řeky a na konci delty i po písečných plážích Černého moře. Pokud jste vodáci a rádi pozorujete přírodu přímo z hladiny vodního toku, může být dunajská delta vašim velkým zážitkem. Existují cestovní agentury, které pravidelně organizují výlety na člunech.

Dunajská delta je nejzachovalejší říční deltou v Evropě. Její rozloha, přepočítaná na české poměry, je zhruba rozlohou Moravskoslezského kraje. Toto území bylo pro svou biodiverzitu a unikátní přírodovědní kvality zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Hlavním městem a výchozím bodem většiny lodních tras je město Tulcea. Nepočítejte však s extra hustým provozem a cestu si dobře naplánujte. Také počítejte s pomalostí říčních lodí. Do delty se jinak než lodí dostanete jen stěží. Odměnou vám bude meditace v moři rákosí a množství poletujících ptáků.

Dunajská delta má celkem tři ramena. Kilijské rameno tvoří na severu hranici mezi Rumunskem a Ukrajinou. Prostřední Sulinské je nejkratší a spolu s jižním Svatojiřským tvoří na konci, u Černého moře, nádhernou 30 km pláž. Místo je panensky osamocené a také bez aut, takže na cestu k pláži z města Sfântu Gheorghe budete využívat alternativní dopravy – na kole, či pěšky. Také z města Sulina je to k pláži kus cesty, a to díky neustálému posouvání hranice suché země naplavováním proudem řeky. <br/>

Pláže a koupání v Rumunsku

Rumunská riviéra se táhne od delty Dunaje na severu až po bulharsko-rumunské hranice. Čekejte spíš přeplněné a nepříliš čisté pláže, alespoň takové jsou recenze na známou a oblíbenou pláž Mamaia. V její oblasti jsou však i největší noční kluby s velkými jmény DJů. Opakem Mamia beach je bohémská pláž Vama Veche, kde se scházejí spíš alternativní mladí, ale rovněž poslouchají hudbu až do rána. Klidnými místy pro odpočinek mají být naproti tomu pláže 2 Mai, Eforie Nord či Neptun beach. <br/>V odlehlých, dosud nemodernizovaných oblastech, čekejte závan opravdovosti plný vzpomínek na éru komunismu. Pokud jste romantici a chcete si zažít tuto “nemoderní” atmosféru, vydejte se na vzdálené pláže.  <br/> <br/>Mamaia beach, pláž Černé moře, Rumunsko

<br/>Můžete zkusit i kvalitu lázní u jezera Techirghiol, které je podobné Mrtvému moři. Je velmi slané a obsahuje léčivé bahno. Na pláži Eforie Nord stojí od roku 1894 sanatorium s procedurami z tohoto zdroje. Více o plážích se dočtete na oficiálních stránkách Rumunského turismu.

Lyžování v Rumunsku

Milovníci zimních sportů se v zimě můžou vydat do Brašova, nejdražší zimní areál je Poiana Brašov. Dobré lyžování je i v údolí říčky Prahova, kde se nachází městečka Sinaia, Predeal, Azuga. Více o lyžování v Rumunsku naleznete na stránkách o lyžařských střediscích v Rumunsku - Ski-Romania. <br/>Kdo si však Rumunsko užije nejvíce, jsou skialpinisti. Pokud k nim patříte, vězte, že místní horská služba se jmenuje Salvamont a sdělí vám aktuální sněhové a lavinové podmínky. Poiana Brasov lyžování zimní středisko v Rumunsku

Nalákali jsme vás zajet se podívat do Rumunska? Kromě turistických bot si nezapomeňte přibalit i kvalitní cestovní pojištění. Abyste si zážitky na horách a ve městech užívali s pocitem bezpečí. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroj: bran-castle.com, travelmag.cz, cestujlevne.com, rolandia.eu, travelaway.me, theculturetrip.com, idnes.cz 

Další články

Kam v Česku na kole – pohodové trasy pro každého

Než se budeme moct rozjet a rozletět naplno za hranice, můžeme prozkoumávat krásy České republiky ze sedla kola. V dnešním článku jsme pro vás vybrali cyklotrasy, na které s sebou můžete vzít malé děti i seniory.

cyklotrasy-cesko

Zažijte pravou Sicílii s Gustavem

Jaká místa největšího ostrova Středozemního moře byste měli navštívit, abyste ho poznali jako pravý Sicilan? Vypravte se společně s námi a Gustavem na Sicílii! 

sicilie-katanie-pristav