Datum:

01-severni-evropa

Když máte volno, tak vás neláká Středozemí, horko a davy turistů? Radši chodíte na procházky a kocháte se přírodou bez lidí? Pak vyrazte do severní Evropy, která je bohatá na jezera, lesy, fjordy, ostrovy a tak trochu jinou záři.

Norská záře

I tady si užijete paprsky. Ale jinak než u moře nebo oceánu. Když se do této malé země vydáte v létě, tak se můžete dlouho do noci procházet za svitu půlnočního slunce. Procházky nádhernou přírodou tak mohou trvat o hodiny déle, než jste zvyklí. A když se do Norska vydáte v zimě, tak se můžete kochat polární září.  Jaká místa navštívit? Vodopády, fjordy, hory a ledovce. Ale jaké, když je jich v Norsku tolik? Jedním z nejoblíbenějších vodopádů je Vøringsfossen v národním parku Hardangervidda. Je kaskádovitý a vysoký 182 metrů. Na návštěvu fjordu vám doporučujeme pohádkový Geirangerfjord pro hluboký modrý fjord, divoké vodopády, svěží zeleň a majestátní vrcholky hor. Můžete si dát vyhlídkovou cestu přímo do fjordu, nebo jet po úzkých serpentinách, které se kolem něj vinou, až na panoramatický výhled zapsaný od roku 2005 zapsaný v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na ledovec se vydejte do národního parku Jostedalsbreen. Rameno tamního ledovce Briksdalsbreen obdivují lidé z celého světa. Do údolí můžete dojít pěšky, nebo se svézt jedním z „trollcars“ až k ledovci. Trollům a sobům zdar!

02-severni-evropa

Švédské vody

Stejně jako v Norsku i Švédsko nabízí úchvatné treky a polární záři.  Najdete tam jezera, hluboké lesy, klid i městský ruch. Kromě nedotčené přírody, pro kterou je tato země považovaná za jednu z nejkrásnějších na světě, si tam užijete i kulturu, historii a design. Ne náhodou je nejznámější firma s nábytkem právě odtamtud. Kam se ve Švédsku podívat? Třeba na kanál Göta z 19. století spojující obrovské jezero Vänern na severu a jezero Vättern na jihu západního Švédska. Na kanále najdete šedesát šest zámků, řek a jezer. Můžete ho prozkoumávat z vody - na lodi, kajaku nebo kánoi. Nebo podél břehu na kole nebo pěšky. To je nejlepší od jara až do podzimu. Vyhlídky na všechny památky, akvadukty, mosty a domky vás uchvátí. Pro milovníky jídla je tato trasa ideální, protože zde najdou to nejlepší z malých rodinných obchodů a od tamních výrobců. Na „gastroturisty“ a „foodie“ myslí už i hotely, takže dostanete mapu s vyznačenými farmářskými obchody, kde stojí za to nakupovat a degustovat. Vaši cestu můžete zakončit na jihu a přesvědčit se, že Švédové milují koupání ve všech podobách - v řekách, jezerech i mořích. Vy si ho můžete dopřát na dlouhých plážích Skåne s bílým pískem a teplou vodou, nebo na pláži města Malmö, dvacet minut pěšky z centra. Je dva a půl kilometru dlouhá a je ideální pro děti a všechny, kteří milují mělký přístup do vody. Kolem pláže najdete místa na grilování, kavárny a dětská hřiště.

03-severni-evropa

Finské lesy

Jako obě předchozí země i Finsko nabízí bohaté možnosti pro cestovatele. Pro ty odvážnější to jsou psí spřežení, spaní ve srubu v divočině, lovení ryb na zamrzlém jezeře nebo běžkařská expedice na vrchol nejvyšší finské hory Halti (1 324 m. n. m.). Pro více společenské cestovatele má Finsko kromě saunování dlouhou řadu hudebních festivalů, třeba světově známý operní festival na hradě Savonlinna nebo nejstarší rockový festival na světě v Turku. Milovníci historie si přijdou na své ve městech Porvoo a Rauma. A klidnější povahy si užijí nádherné projížďky na kole podél přístavů, kouzelné kavárny s výbornou kávou, rybí polévky a skandinávský design. Finsko je zkrátka země pro všechny. Jen co vytáhnete paty z Helsinek, tak se ocitnete v lesích. Ty se rozprostírají všemi směry a přeruší je až jezera na severu a města a vesnice na jihu. Finsko je plné národních parků, protože Finové si přírodu hýčkají a chrání. Vedle lesů jsou pro tuto zemi typické ostrovy a jezera. Za návštěvu stojí například vodní soustava Saimaa. Délkou břehu čtrnáct tisíc kilometrů je to čtvrté nejdelší jezero v Evropě, na kterém najdete čtrnáct tisíc ostrovů. Pro turisty je Finsko ráj díky výborně značeným turistickým trasám, kempům, ohništím a srubům. Představte si, že po dlouhé túře přijdete do chaty, ve které máte naštípané dřevo, připravenou saunu a v lednici chlazené nápoje. Pokud chcete dostat cestu do Finska k Vánocům, tak si napište Ježíškovi na adresu do jeho laponského domova - Joulumaantie 1, FI-96930 Napapiiri, Finsko.

04-severni-evropa

Severské treky

Krásné značené turistické cesty najdete ve všech třech zemích. Můžete v nich přespávat v přírodě, užívat si klid a pohodu. Trasu treků si naplánujte třeba na těchto webech, které se na ně specializují (pro Norsko, Švédsko, Finsko) a tipy na stanování ve volné přírodě najdete tady. Pak už jen stačí koupit letenku a vyrazit za trolly, Vikingy, půlnočním sluncem a soby.
Až si budete balit na sever, tak myslete na dvě důležité věci – na power banku pro vaši techniku a na kvalitní cestovní pojištění pro vás. Obojí na severu oceníte.

Zdroje: english.dnt.no, severskelisty.cz, norge.cz, fjordnorway.com, sverige.cz, visitsweden.com, sweden.se

Další články

12 x NEJ z Chorvatska – nejhezčí moře, největší klid, nejvíce sportů i nejúchvatnější noční život

Zveme vás do Chorvatska, jak ho možná neznáte. Pokud se letos chystáte k jednomu z našich nejoblíbenějších moří, tak si přečtěte naše cestovní tipy pro každou náturu – dobrodružnou, společenskou, sportovní, rodinnou i introvertní.  

chorvatsko-kornati

Co dělat v případě problému se zavazadlem

Už jste někdy zažili to orosené čelo a počínající záchvat paniky, když stojíte poslední u pásu výdeje zavazadel a váš kufr nikde? Chce se vám brečet, nebo křičet na letištního zřízence...

luggage-claims2