Datum:

Ostrov Santorini, perla Egejského moře, je považován za nejkrásnější řecký ostrov. Bohužel i za ten nejdražší. Každý den připlují k přístavu Athinios obrovské výletní lodě a vylodí zde tisícovky turistů, kteří se horlivě rozprchnou po městečku Fira a Oia za nákupy, jídlem a těmi nejhezčími záběry do svého fotoalba. Obrovskou část z nich tvoří „dovolenkáři“ ze Spojených států, kterým cestovní kanceláře mnohdy nenabízí nic jiného než trasu Athény - Mykonos - Santorini. To samozřejmě nenechává místní podnikatele v klidu, a proto nasazují mnohdy až přemrštěné ceny na veškeré své zboží a služby.

Výhled na město na ostrově Santorini


Poté, co jsem s radostí oznámila svým kolegům a přátelům, že se chystám na Santorini, setkala jsem se ode všech stejné reakce: „Vždyť je to tam strašně drahé!”. Je i není. Po mé vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že opravdu nepotřebujete velký balík peněz na to, abyste si to užili. Stačí se jen řídit následujícími pravidly:

Cestujte mimo sezónu

Nejlepší měsíce k návštěvě Santorini jsou říjen, duben a květen. Není takové horko a ceny letenek a ubytování jsou přívětivější. Na přímo z Prahy létá pouze SmartWings, ale jejich letadla bývají přes léto obsazena klienty cestovních kanceláří. V říjnu se na Santorini dostanete z Vídně s aerolinkou EuroWings již za 1 500 Kč. Další možností je, že si počkáte na nějaký úžasný last minute a poletíte přímo z Prahy.

 

Ubytování hledejte na východním pobřeží

Ceny ubytování za noc se v městečku Oia nebo Fira, které znáte z pohlednic, mohou vyšplhat až na 30 000 Kč. Skvělou alternativou je však východní strana ostrova, která má narozdíl od výše zmiňovaných pláže. Ubytování hledejte v Kamari nebo Perisse.

 Přístav na Santorini

Využívejte místní dopravu

Místní autobusová doprava funguje na jedničku. Jezdí pravidelně dokonce i po půlnoci a za jednu cestu zaplatíte 1,60 €. Lístek koupíte až po nástupu do autobusu od výběrčího. Hlavním dopravním uzlem je Fira, takže pokud se chystáte z Kamari do Oia, přestoupit musíte právě zde.

 Trekking a turistika na Santorini

Zamilujte se do gyrosu

Největší řeckou lahodou je maso zabalené v pita chlebu společně s rajčaty, červenou cibulí, tzatziky a hranolkami. Porci pořídíte už za 2,50 € a zasytí vás na celé odpoledne. Za dobrou cenu se najíte i v tavernách, nejvíc si připlatíte za večeři při svíčkách s výhledem na západ slunce. V Oia doporučuji sejít do zátoky Ammoudi a objednat si výborné kalamáry v taverně Katina's.

 Řecký gyros

Naplánujte si své vlastní výlety

Nejsem příznivcem organizovaných výletů, proto jsme šli po své vlastní trase. Prvním výletem byl výšlap z Kamari k pozůstatkům starobylého města Fira na hoře Mesa Vouno, která rozděluje Kamari od Perissy. Druhým byl brzký ranní trek po kaldeře z Fira do Oia, který byl plný nádherných výhledů. Cesta trvá něco kolem tří hodin, a pokud se na ni vydáte, nezapomeňte si vzít hodně vody, pokrývku hlavy a pořádně se natřít opalovacím krémem.

 Výhled na zátoku na Santorini

 

 


Tereza pochází z Olomouce, ale už šestým rokem žije v Praze. V roce 2014 odjela na půl roku do Thajska, kde pracovala jako dobrovolník pro místní neziskovou organizaci. Každý den docházela do místních škol a učila školáky angličtinu. Během pobytu procestovala podstatnou část Thajska, podívala se do Kambodži, Singapuru a Malajsie.
A asi tady někde se zrodila její láska k cestování a nápad založit si blog. Od té doby se do Asie několikrát vrátila a jakmile to je možné, vyráží na cesty po Evropě. Na jejím listu přání je momentálně Mexiko, Japonsko, Zanzibar a Vietnam. Na cestování si užívá vše od plánování až po vybalování kufrů, ráda také ochutnává místní speciality a objevuje místa, která v cestovatelských průvodcích nenajdete.

Blogerka Tereza

 

Další články

S čím nejezdit na letiště? Pozor, kontrola!

Dnes se dozvíte, jak chytře sbalit, jaké předměty nesmíte nechat v příručním zavazadle, co vám můžou zabavit na letišti a jaký suvenýr byste si neměli brát z dovolené domů. 

kontrola-na-letisti

Objevte Seychely, pozemský i podmořský ráj

Co takhle zamávat paní zimě a vydat se do tepla? Procházet se po bílých plážích, držet v rukou největší kokos na světě, potápět se u korálových útesů, kochat se západy slunce a poslouchat šumění vln?  

seychely