Datum:

Ostrov Santorini, perla Egejského moře, je považován za nejkrásnější řecký ostrov. Bohužel i za ten nejdražší. Každý den připlují k přístavu Athinios obrovské výletní lodě a vylodí zde tisícovky turistů, kteří se horlivě rozprchnou po městečku Fira a Oia za nákupy, jídlem a těmi nejhezčími záběry do svého fotoalba. Obrovskou část z nich tvoří „dovolenkáři“ ze Spojených států, kterým cestovní kanceláře mnohdy nenabízí nic jiného než trasu Athény - Mykonos - Santorini. To samozřejmě nenechává místní podnikatele v klidu, a proto nasazují mnohdy až přemrštěné ceny na veškeré své zboží a služby.

Výhled na město na ostrově Santorini


Poté, co jsem s radostí oznámila svým kolegům a přátelům, že se chystám na Santorini, setkala jsem se ode všech stejné reakce: „Vždyť je to tam strašně drahé!”. Je i není. Po mé vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že opravdu nepotřebujete velký balík peněz na to, abyste si to užili. Stačí se jen řídit následujícími pravidly:

Cestujte mimo sezónu

Nejlepší měsíce k návštěvě Santorini jsou říjen, duben a květen. Není takové horko a ceny letenek a ubytování jsou přívětivější. Na přímo z Prahy létá pouze SmartWings, ale jejich letadla bývají přes léto obsazena klienty cestovních kanceláří. V říjnu se na Santorini dostanete z Vídně s aerolinkou EuroWings již za 1 500 Kč. Další možností je, že si počkáte na nějaký úžasný last minute a poletíte přímo z Prahy.

 

Ubytování hledejte na východním pobřeží

Ceny ubytování za noc se v městečku Oia nebo Fira, které znáte z pohlednic, mohou vyšplhat až na 30 000 Kč. Skvělou alternativou je však východní strana ostrova, která má narozdíl od výše zmiňovaných pláže. Ubytování hledejte v Kamari nebo Perisse.

 Přístav na Santorini

Využívejte místní dopravu

Místní autobusová doprava funguje na jedničku. Jezdí pravidelně dokonce i po půlnoci a za jednu cestu zaplatíte 1,60 €. Lístek koupíte až po nástupu do autobusu od výběrčího. Hlavním dopravním uzlem je Fira, takže pokud se chystáte z Kamari do Oia, přestoupit musíte právě zde.

 Trekking a turistika na Santorini

Zamilujte se do gyrosu

Největší řeckou lahodou je maso zabalené v pita chlebu společně s rajčaty, červenou cibulí, tzatziky a hranolkami. Porci pořídíte už za 2,50 € a zasytí vás na celé odpoledne. Za dobrou cenu se najíte i v tavernách, nejvíc si připlatíte za večeři při svíčkách s výhledem na západ slunce. V Oia doporučuji sejít do zátoky Ammoudi a objednat si výborné kalamáry v taverně Katina's.

 Řecký gyros

Naplánujte si své vlastní výlety

Nejsem příznivcem organizovaných výletů, proto jsme šli po své vlastní trase. Prvním výletem byl výšlap z Kamari k pozůstatkům starobylého města Fira na hoře Mesa Vouno, která rozděluje Kamari od Perissy. Druhým byl brzký ranní trek po kaldeře z Fira do Oia, který byl plný nádherných výhledů. Cesta trvá něco kolem tří hodin, a pokud se na ni vydáte, nezapomeňte si vzít hodně vody, pokrývku hlavy a pořádně se natřít opalovacím krémem.

 Výhled na zátoku na Santorini

 

 


Tereza pochází z Olomouce, ale už šestým rokem žije v Praze. V roce 2014 odjela na půl roku do Thajska, kde pracovala jako dobrovolník pro místní neziskovou organizaci. Každý den docházela do místních škol a učila školáky angličtinu. Během pobytu procestovala podstatnou část Thajska, podívala se do Kambodži, Singapuru a Malajsie.
A asi tady někde se zrodila její láska k cestování a nápad založit si blog. Od té doby se do Asie několikrát vrátila a jakmile to je možné, vyráží na cesty po Evropě. Na jejím listu přání je momentálně Mexiko, Japonsko, Zanzibar a Vietnam. Na cestování si užívá vše od plánování až po vybalování kufrů, ráda také ochutnává místní speciality a objevuje místa, která v cestovatelských průvodcích nenajdete.

Blogerka Tereza

 

Užijte si dovolenou na křižovatce mezi různými tradicemi a kulturami. S vůní turecké kávy a s výhledy na blankytné moře putujte po stopách dávných civilizací.  

29. 9. 2021
Turecko Antálie

Kdo by nemiloval Itálii! Itálie má všechno, co si člověk od života může přát. Nádherné hory, překrásné mořské pobřeží, nejvíce uměleckých děl na metr čtvereční, a to nejlahodnější jídlo. Itálie, to je láska k životu - zjistěte o ní všechno, co se dá!  

6. 4. 2022
Florencie, Itálie