Největší rodinný svátek v Americe. Jak se slaví Den díkůvzdání?
Poslední čtvrtek v listopadu se v Severní Americe slaví Den díkůvzdání, svátek starý již bezmála 500 let. Náboženský svátek poděkování bohu za úrodu vznikl podle legendy na podzim v roce 1621. Tehdy jej Otcové poutníci slavili poprvé, a to společně s původními obyvateli. Jde o americkou variantu slavností dožínek. Jak se „Thanksgiving Day“ slaví v amerických rodinách nyní?
Přípravy na Den díkůvzdání
Tento den připomíná naše Vánoce a z rodinného hlediska je snad ještě důležitější. Většina lidí se sjíždí ze všech koutů Států někam domů, kde vyrostli. Známe to z mnoha amerických filmů. Na Den díkůvzdání by nikdo neměl být sám. Zní to povědomě?
Na silnicích je v tento den mnoho aut, mohlo by se zdát, jako by se stěhoval celý národ. Kdo nesedí v autě na cestě za rodinou, ten je doma a chystá večeři. Po celý den. Říká se, že je to největší svátek jídla, a slavnostní stoly se pod ním na konci dne jen prohýbají.
Je to federální svátek, takže jej slaví všechny státy. Nikdo nepracuje, všichni si vzali volno.
Slavnostní večeře „Thanksgiving Day“
Pokud byste si chtěli tento svátek užít přesně tak, jak ho slaví v Americe, musíte koupit velkého krocana. Americké rodiny pečou alespoň sedmikilového. Na krocana s nádivkou má každá rodina svůj vlastní recept, podobně jako u nás na vánoční salát.
Dále se podávají pokud možno sezónní plodiny. Pečené brambory, pečené batáty, kukuřice. Omáček ke krocanovi může být bezpočet, netradičnějšími jsou hnědá vypečená „gravy“ omáčka a brusinková omáčka. Na konci jako dezert nesmí chybět dýňový koláč, „pumpkin pie“.
Večeře začíná poděkováním, které je společnou modlitbou a vzdáním díků za vše, co se stalo uplynulý rok dobrého. Že je rodina pohromadě, že se mohla opět sejít, že je co klást na stůl a další osobní díky.
S Dnem díkůvzdání se pojí i charitativní akce večeří pro opuštěné lidi, pouliční alegorické průvody s obřími nafukovacími balóny ve tvaru známých komixových postav, či osvobození krocana, kdy jednomu šťastlivci daruje život sám prezident.
Historka praví, že jedna americká firma kdysi naskladnila o celu třetinu víc krocanů, než stihla prodat. Proto je nechala zabalit do úhledných krabiček jako připravená jídla a od té doby se stalo zvykem nabízet krabičková jídla „k televizi“.
Velké slevy „Black Friday“
Následující den pak začíná nákupní šílenství „Black Friday“. To, jak ho přebírají obchody v Evropě, není nic proti obrovským slevám, kempování před obchody a nákupním honičkám, jaké se dějí v USA. Obchody za tento jediný den udělají největší obrat z celého roku. Není se co divit, že některé z nich otevírají už ve 4 hodiny ráno.
„Black Friday“, černý pátek, vznikl jako způsob pro postrčení americké ekonomiky a je odstartováním vánoční nákupní sezóny. Název pochází z označení dnů rušného silničního provozu den po Díkůvzdání. Později se začal používat pro označení dne velkých slev, kdy se zvedají tržby obchodníků, a ti se tak dostávají do „černých čísel“.
Pro cestu do Ameriky si kromě velkých kufrů nezapomeňte pořídit i kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.
Zdroje:chcidoameriky.cz,cs.wikipedia.org