jezero

Fotografie z dovolených trpívají jedním takovým nešvarem. Přestože je fotili různí lidé na různých místech, jsou tzv. na jedno brdo. Některá dovolenková alba by hravě vyléčila chronickou nespavost. Pokud máte tušení, že zrovna vaše fotky by mohly mít podobně terapeutické účinky, nezoufejte. Jsme tu pro vás s novým seriálem, ve kterém vám mimo jiné připomeneme základní pravidla a postupy, upozorníme na časté chyby a prozradíme tajemství dobré prázdninové fotografie

Pravidlo první: Mazat, mazat, mazat!

Díky digitálním fotoaparátům a cenově dostupným velkokapacitním paměťovým kartám nafotíte tisíce snímků, ani nevíte jak. Už na displeji fotoaparátu vidíte, zda je fotka povedená. Nevěřte tomu, že na monitoru počítače bude vypadat lépe, smažte ji rovnou. Pár týdnů po návratu všechny fotky znovu projděte. S časovým odstupem se vám bude lépe rozhodovat, který snímek je zajímavý a který může putovat do virtuálního koše.

Tip: Pokud je vám přece jen líto zbavovat se fotek definitivně, vytvořte si dva adresáře. Jeden výběrový pro přátele a jeden kompletní pro sebe na dlouhé zimní večery.

Výlet na kole

Pravidlo druhé: Přemýšlejte nad kompozicí

  • Vaše dcerka je s kornoutem zmrzliny roztomilá, tak proč jí kazit hezkou vzpomínku lampou čouhající z hlavy? Nevšímejte si při fotografování jen hlavního objektu, věnujte pozornost také okolí. Stejně tak si dávejte pozor na uříznuté končetiny a skalpy.
  • Nesnažte se při fotografování památek zachytit vše najednou, možná se vám podaří zaznamenat manžela i hrad, ale na fotce bude vidět jen malá tečka ve stínu obří stavby. Pro zachycení osob si raději vyberte zajímavý detail například sochu na nádvoří nebo historické dveře.
  • Podívejte se do hledáčku a rozhodněte se, zda má vůbec smysl fotit. To, co vidíme okem, se někdy zkrátka zaznamenat nedá, i kdybychom se rozkrájeli. Můžete se o to pokusit, ale riskujete, že romantická chvilka v útulné rybárně na pobřeží bude vypadat jako posezení v žižkovské putyce.
  • Umístit fotografovaný objekt do středu fotografie není zcela žádoucí. Zkuste posunout nejdůležitější bod do strany podle tzv. pravidla „zlatého řezu“. Uvidíte, že snímek získá dynamiku a bude mnohem zajímavější! Pokud si stále ještě nevíte rady, pořiďte si moudrou knihu.

Tip: Se stranovou orientací snímku občas každý trochu bojuje. Na výšku foťte postavy, portréty a uzavřenější výjevy. Formát na šířku podporuje děj, vytváří prostor – hodí se na krajiny a budovy.

Body board

Pravidlo třetí: Budiž světlo!

Světlo je při fotografování skoro to nejdůležitější. Snažte se fotit po světle – abyste měli slunce za zády a nad hlavou. Fotíte-li osobu ve stínu nebo v protisvětle, použijte blesk a to i v okamžiku, kdy je pozadí zalité sluncem. Když to neuděláte, zbude vám z tatínka černá figurína. Je dobré vědět, že blesk má smysl použít jen do vzdálenosti asi pěti metrů, pro vzdálenější objekty je blýskání zbytečné.

Tip: Album bude pestřejší, pokud budete střídat celky, polocelky a detaily.

Rodinný portrét

Lekci o fotografování na dovolené máte za sebou a teď už můžete popadnout kufry a vyrazit. A nezapomeňte si přibalit fotoaparát :) Přidáváme ještě dobrou zprávu na závěr. Už se nemusíte o své fotografické nádobíčko obávat. ERV Evropská cestovní pojišťovna nabízí široký rozsah pojištění vaší fototechniky platné po celém světě.

Tak šťastnou cestu!

Autor:   Foto Škoda