Nejslavnější vinařské oblasti ve Francii a co tam navštívit?

Datum: | Autor: Tým ERV

Vinobraní se hlásí a vinice a sklípky už na vás čekají. Zajeďte si užít teplé dny do země, kde je pití vína životní styl. Kde lidé s nadšením debatují o jeho vůních, chutích a rozdílech celé hodiny. Ve Francii ví, jak si užívat života, a naučí to i vás. Přinášíme tipy na vyhlášené vinařské oblasti a jednu perličku na závěr.

Kam za vínem do Francie?

Champagne

Vína z Champagne

Právě odtud pochází značky šumivých vín, která mohou být podle tradičních pravidel označená jako typ Champagne. Patří mezi ně Moët & Chandon a Dom Pérignon, Taittinger, Veuve Clicquot, Ruinart a Mercier. Tento region leží blízko Paříže, takže si můžete udělat snadno výlet z hlavního města. Na veřejných i soukromých prohlídkách vinných sklepů poznáte tamní vinaře.

Turistika v Champagne

Tato kolébka světově proslulého vína má cestovatelům co nabídnout - výborné jídlo, kulturu a architekturu. Podívejte se do slavné katedrály v Reims, kde bylo korunováno mnoho francouzských králů, navštivte baziliku Saint Rémi a palác Tau.

Ochutnejte tamní hořčici a ocet, do kterého se přidává šampaňské. Růžové sušenky a tradiční "croquignole“ z Reims jsou lahodné s kávou. <br/> <br/>Kam za vínem do Francie? Champagne

Bordeaux

Vína z Bordeaux

První vinice byly vysázeny v této oblasti na jihozápadě Francie před 2 000 lety. Tento region tehdy ležel na obchodní cestě k britským ostrovům, takže měl ideální polohu nejen pro vinaře. Dnes je Bordeaux uznáváno pro svá vína po celém světě a prohlídky vinařství patří k hlavním atrakcím. Tamní slavná vína Saint Emilion, Médoc a Sauterens jsou úplně odlišná.

Gastronomie v Bordeaux

Patří mezi pravé francouzské klenoty. Můžete si vychutnat foie gras s houbami, ústřice, sladké „cannelés“ a „noisettines“. V této oblasti je mnoho restaurací, které získaly hvězdu od Michelinu, takže si váš mlsný jazýček určitě vybere.

Co navštívit v Bordeaux

Bordeaux je pestré také pro milovníky umění – můžete navštívit klasická i současná muzea a vidět mnoho pouličních umělců. Nedaleko města leží záliv Arcachon s divokou krajinou a obrovskými písčitými dunami. Určitě se podívejte na Dune du Pilat, nejvyšší písečnou dunu v Evropě. Oblast Bordeaux je plná římských kostelů a středověkých hradů, které jsou součástí UNESCO. V tomto rodišti filozofa Michala de Montaigne se vám bude určitě líbit.<br/> <br/>Kam za vínem do Francie? Bordeaux vinice

Burgundsko

Vína z Burgundska

Burgundsko neboli Bourgogne je jednou z nejznámějších vinařských oblastí Francie. Nachází se jihovýchodně od Paříže a skládá se z okresů Chablis, Côte d'Or, Côte Chalonnaise, Mâconnais a jižnější oblasti Beaujolais. Několik z nich produkuje nejslavnější a nejdražší vína na světě (například Domaine de la Romanée Conti).

Jaká vína tam ochutnat?

 • Chablis - vína Chablis jsou vyráběna pouze z hroznů Chardonnay a jsou rozdělena do 4 apelací (označení vín podle lokality a norem daných tradicí i zákonem): Chablis, Petit Chablis, Chablis Premier Cru a Chablis Grand Cru.
 • Côte d'Or - leží jihovýchodně od Chablis a je domovem červených i bílých vín.
  Severní konec Côte d'Or se jmenuje Côte de Nuits a je známý pro plné červené víno jako je například Pinot Noir, zatímco jižní konec, Côte de Beaune, produkuje suchá bílá a červená vína. Pěstují se tam některé z nejlepších francouzských hroznů.
 • Chardonnay (můžete tam ochutnat 7 z 8 Grand Crus). Vína z této oblasti najdete podle názvů Pommard, Volnay, Mersault a Puligny-Montrachet.
 • Beaujolais - jižní oblast Beaujolais je známá světle červenými víny vyrobenými z hroznů Gamay. Beaujolais proslavil po celém světě také Den Beaujolais Nouveau, který se slaví v listopadu. Víno se nazývá “nové”, protože je z hroznů sklizených ve stejném roce a proces jeho výroby trvá pouze několik týdnů.

Francouzská vinice

Údolí Rhôny

Vína z Údolí Rhôny

Toto údolí se táhne od Lyonu až na jih do Provence. Je domovem různých hroznů včetně Mourvèdre, Marsanne, Syrah, Red Grenache a Viognier. Mnoho vín z údolí Rhôny je směsí základní úrovně (např. Côtes du Rhône), existuje však řada Crus vyšší třídy, z níž je nejznámější víno Châteauneuf-du-Pape, které se vyrábí smícháním až 14 odrůd hroznů.

Údolí Loiry

Vína na Loiře

Loira má téměř 30 apelací vín (kontrolované označení původu), která zahrnují řadu bílých, červených, růžových, šumivých i dezertních vín. Pinot Noir a Cabernet Franc jsou 2 ze známých vín, která jsou z údolí Loiry.<br/> <br/>Vinařská oblast podél řeky Loiry se dělí na 3 části:

 • Horní Loira - Sancerre a Pouilly-Fumé vyrobené z hroznů Sauvignon Blanc.
 • Střední Loira - Chenin Blanc a Cabernet Franc.
 • Dolní Loira – oblast Muscadet.

Zámky na Loiře

Údolí Loiry je jednou z pohádkových oblastí Francie, která je plná krásných zámků a vinic. 280 km údolí Loiry patří na seznam světových památek UNESCO. Na řece Loiře je 22 nejznámějších zámků a další desítky jsou v blízkém okolí. Řada z nich je z období renesance, kdy se údolí Loiry stalo oblíbenou destinací královského dvora.

Slavné jsou tamní pěstěné zámecké parky a lesy. Které zámky navštívit?

 • Zámek Chenonceau – krásný zámek na řece Cher.
  Zámky Amboise a Clos-Lucé s dílnou a vynálezy Leonarda da Vinciho, který tam bydlel.
  Zámek Villandry s překrásnými zahradami.
  Zámek Azay-le-Rideau – klenot renesance.
  Zámek Chambord – největší zámek na Loiře.
  Královský zámek Blois, kde žilo 17 francouzských králů a královen.

Zámek na Loiře

Co navštívit v údolí Loiry

 • Městečko Saint-Gatien s katedrálou a hrázděnými domy v centru.
 • Město Nantes.
 • Centrum současného umění Olivier Debré v Tours.
 • Vinné sklípky v Sancerre.

Rarita - modré víno

Modré? Ano, v roce 2018 se na francouzském trhu poprvé objevilo vedle růžového, bílého a červeného také modré víno ze španělské oblasti Almeria.

Toto chardonnay v tyrkysově modré barvě je překvapivě čistě přírodní. Netypickou barvu získalo filtrováním přes buničinu z červených hroznů, které obsahují přírodní pigment anthocyanin, který dává vínu netradiční odstín. Pro odborníky je to šokující, ale lidem chutná. Najdete ho na jihofrancouzském pobřeží ve středomořských restauracích a v plážových barech.

První uvedení modrého vína na francouzský trh před několika lety neprošlo, takže letos je to úplně poprvé, kdy můžete ve Francii říci: „Jedno modré, prosím!“

Kam za vínem do Francie? Modré víno

Na degustování se vám bude hodit tahle aplikace, díky které si můžete zarezervovat návštěvu vinařství pohodlně z vašeho telefonu.

Chcete víc informací o cestování po Francii?
Čtěte Průvodce po Francii - nejzajímavější místa, které navštívit

Francie je krásná země, ale na vyřizování je lepší mít česky mluvícího specialistu na telefonu díky kvalitnímu cestovnímu pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: exclusive-france-tours.com, nypost.com, ruedesvignerons.com 

Další články

Dálniční poplatky a mýto v Evropě – přehled 2022

Chystáte se na dovolenou na čtyřech kolech a nevíte, jestli si pořídit zahraniční dálniční známku nebo dostatek drobných, abyste nezdržovali provoz u mýtných bran? Máme pro vás přehled evropských zemí, kam se nejčastěji jezdí autem...

roadtrip

Ať shoří čarodějnice (v zahraničí)!

 Máte rádi pálení čarodějnic? Dodržujete tento starý lidový zvyk? Nebo jen vychutnáváte atmosféru nevšední noci plné kouzel, čar a ohňů? V České republice jde o jednu z nejoblíbenějších jarních tradic. Jak je to ale...

carodejnice-328