Vinobraní se hlásí a vinice a sklípky už na vás čekají. Zajeďte si užít teplé dny do země, kde je pití vína životní styl. Kde lidé s nadšením debatují o jeho vůních, chutích a rozdílech celé hodiny. Ve Francii ví, jak si užívat života, a naučí to i vás. Přinášíme tipy na vyhlášené vinařské oblasti a jednu perličku na závěr.

Kam za vínem do Francie?

Zajeďte do Champagne

Právě odsud pochází značky Moët & Chandon a Dom Pérignon, Taittinger, Veuve Clicquot, Ruinart a Mercier. Na veřejných i soukromých prohlídkách vinných sklepů poznáte tamní vinaře, kteří mají letos co oslavovat. Letošní úroda hlásí rekordy. Po uplynulých několika letech, kdy špatné počasí dělalo vinařům těžkou hlavu, deštivá zima a enormně horké léto ukázaly, co umí s úrodou udělat. Vinaři se radují a tu radost budou moc rádi sdílet s vámi při ochutnávání předešlých ročníků. Tato kolébka světově proslulého vína má cestovatelům co nabídnout. Nejen skvělé lahve šampaňského vína a procházky po vinicích, ale také výborné jídlo, kulturu a architekturu. Podívejte se do slavné katedrály v Reims, kde bylo korunováno mnoho francouzských králů, navštivte baziliku Saint Rémi a palác Tau. Ochutnejte místní hořčici a ocet, do kterého se přidává šampaňské. Růžové sušenky a tradiční "croquignole“ z Reims budou s kávou, která je ve Francii úplně všude, jistě lahodné. 
 
Kam za vínem do Francie? Champagne

Poznejte Bordeaux

První vinice byly vysázené v této oblasti na jihozápadě Francie před 2 000 lety. Tento region tehdy ležel na obchodní cestě k britským ostrovům, takže měl ideální polohu nejen pro vinaře. Dnes je Bordeaux uznávané pro svá vína po celém světě a prohlídky vinařství patří k jeho hlavním atrakcím. Tamní slavná vína Saint Emilion, Médoc a Sauterens jsou úplně odlišná. Jak je to možné, vám prozradí průvodci na prohlídkách. Místní gastronomie patří mezi pravé francouzské klenoty. Můžete si vychutnat foie gras s houbami, ústřice, sladké „cannelés“ a „noisettines“. V této oblasti je mnoho restaurací, které získaly hvězdu od Michelinu, takže si váš mlsný jazýček určitě vybere. Bordeaux je pestré také pro milovníky umění – můžete navštívit klasická i současná muzea a vidět mnoho pouličních umělců. Nedaleko města leží záliv Arcachon s divokou krajinou a obrovskými písčitými dunami. Určitě se podívejte na Dune du Pilat, nevyšší písečnou dunu v Evropě. Oblast Bordeaux je plná římských kostelů, středověkých hradů, které jsou součástí UNESCO. V tomhle rodišti filozofa Michala de Montaigne se vám bude určitě líbit.
 
Kam za vínem do Francie? Bordeaux vinice

Ochutnejte modré víno

Modré? Ano, letošní rok se na francouzském trhu poprvé objevilo vedle růžového, bílého a červeného také modré víno ze španělské oblasti Almeria. Toto chardonnay v tyrkysově modré barvě je překvapivě čistě přírodní. Netypickou barvu získalo filtrováním přes buničinu z červených hroznů, které obsahují přírodní pigment anthocyanin, který dává vínu netradiční odstín. Pro odborníky je to šokující, ale lidem chutná. Najdete ho na jihofrancouzském pobřeží ve středomořských restauracích a v plážových barech. První uvedení modrého vína na francouzský trh před několika lety neprošlo, takže letos je to úplně poprvé, kdy můžete ve Francii říci: „Jedno modré, prosím!“

Kam za vínem do Francie? Modré víno

Na degustování se vám bude hodit tahle aplikace, díky které si můžete zarezervovat návštěvu vinařství pohodlně z vašeho telefonu. A na kvalitní cestovní pojištění na pár kliknutí jsme tu my. Protože Francie je krásná země, ale na vyřizování je lepší mít česky mluvícího specialistu na telefonu. Vy cestujete. My se staráme. Au revoir.

Zdroje: exclusive-france-tours.com, nypost.com, ruedesvignerons.com 

Kopce plné sněhu a kolem dokola nikdo jiný - jen vy sami a pár kamarádů v zimních horách. A nepotřebujete vleky! Už se nemůžete dočkat, až se na svahu zaklikatí vaše stopa v panenském sněhu?

4. 2. 2021
Skialpová túra

Užijte si hipsterský Reykjavík a pak cestujte kolem pobřeží do nejkrásnějších koutů této tajemné země skřítků a víl. Co vás na cestě čeká za druhy lákadel?  

7. 4. 2021
Příroda na Islandu