Vinařské oblasti ve Francii - kam se vyplatí jet za vinobraním

Datum: | Autor: Tým ERV

Vinobraní se hlásí a vinice a sklípky už na vás čekají. Zajeďte si užít teplé dny do země, kde je pití vína životní styl. Kde lidé s nadšením debatují o jeho vůních, chutích a rozdílech celé hodiny. Ve Francii ví, jak si užívat života, a naučí to i vás. Přinášíme tipy na vyhlášené vinařské oblasti a modré víno na závěr.

Kam za vínem do Francie?

Obsah článku:

 1. Champagne
 2. Bordeaux
 3. Burgundsko
 4. Údolí Rhôny
 5. Údolí Loiry
 6. Modré víno

Champagne

Vína z Champagne

Právě odtud pochází značky šumivých vín, která mohou být podle tradičních pravidel označená jako typ Champagne. Patří mezi ně Moët & Chandon a Dom Pérignon, Taittinger, Veuve Clicquot, Ruinart a Mercier. Tento region leží blízko Paříže, takže si můžete udělat snadno výlet z hlavního města. Na veřejných i soukromých prohlídkách vinných sklepů poznáte tamní vinaře.

Turistika v Champagne

Tato kolébka světově proslulého vína má cestovatelům co nabídnout - výborné jídlo, kulturu a architekturu. Podívejte se do slavné katedrály v Reims, kde bylo korunováno mnoho francouzských králů, navštivte baziliku Saint Rémi a palác Tau.

Ochutnejte tamní hořčici a ocet, do kterého se přidává šampaňské. Růžové sušenky a tradiční "croquignole“ z Reims jsou lahodné s kávou.

Kam za vínem do Francie? Champagne

Bordeaux

Vína z Bordeaux

První vinice byly vysázeny v této oblasti na jihozápadě Francie před 2 000 lety. Tento region tehdy ležel na obchodní cestě k britským ostrovům, takže měl ideální polohu nejen pro vinaře. Dnes je Bordeaux uznáváno pro svá vína po celém světě a prohlídky vinařství patří k hlavním atrakcím. Tamní slavná vína Saint Emilion, Médoc a Sauterens jsou úplně odlišná.

Gastronomie v Bordeaux

Patří mezi pravé francouzské klenoty. Můžete si vychutnat foie gras s houbami, ústřice, sladké „cannelés“ a „noisettines“. V této oblasti je mnoho restaurací, které získaly hvězdu od Michelinu, takže si váš gastro nadšenec určitě vybere.

Co navštívit v Bordeaux

Bordeaux je pestré také pro milovníky umění – můžete navštívit klasická i současná muzea a vidět mnoho pouličních umělců. Nedaleko města leží záliv Arcachon s divokou krajinou a obrovskými písčitými dunami. Určitě se podívejte na Dune du Pilat, nejvyšší písečnou dunu v Evropě. Oblast Bordeaux je plná římských kostelů a středověkých hradů, které jsou součástí UNESCO. V tomto rodišti filozofa Michala de Montaigne se vám bude určitě líbit.

Kam za vínem do Francie? Bordeaux vinice

Burgundsko

Vína z Burgundska

Burgundsko neboli Bourgogne je jednou z nejznámějších vinařských oblastí Francie. Nachází se jihovýchodně od Paříže a skládá se z okresů Chablis, Côte d'Or, Côte Chalonnaise, Mâconnais a jižnější oblasti Beaujolais. Několik z nich produkuje nejslavnější a nejdražší vína na světě (například Domaine de la Romanée Conti).

Jaká vína tam ochutnat?

 • Chablis - vína Chablis jsou vyráběna pouze z hroznů Chardonnay a jsou rozdělena do 4 apelací (označení vín podle lokality a norem daných tradicí i zákonem): Chablis, Petit Chablis, Chablis Premier Cru a Chablis Grand Cru.
 • Côte d'Or - leží jihovýchodně od Chablis a je domovem červených i bílých vín.
  Severní konec Côte d'Or se jmenuje Côte de Nuits a je známý pro plné červené víno jako je například Pinot Noir, zatímco jižní konec, Côte de Beaune, produkuje suchá bílá a červená vína. Pěstují se tam některé z nejlepších francouzských hroznů.
 • Chardonnay (můžete tam ochutnat 7 z 8 Grand Crus). Vína z této oblasti najdete podle názvů Pommard, Volnay, Mersault a Puligny-Montrachet.
 • Beaujolais - jižní oblast Beaujolais je známá světle červenými víny vyrobenými z hroznů Gamay. Beaujolais proslavil po celém světě také Den Beaujolais Nouveau, který se slaví v listopadu. Víno se nazývá “nové”, protože je z hroznů sklizených ve stejném roce a proces jeho výroby trvá pouze několik týdnů.

Francouzská vinice

Údolí Rhôny

Vína z Údolí Rhôny

Toto údolí se táhne od Lyonu až na jih do Provence. Je domovem různých hroznů včetně Mourvèdre, Marsanne, Syrah, Red Grenache a Viognier. Mnoho vín z údolí Rhôny je směsí základní úrovně (např. Côtes du Rhône), existuje však řada Crus vyšší třídy, z níž je nejznámější víno Châteauneuf-du-Pape, které se vyrábí smícháním až 14 odrůd hroznů.

Údolí Loiry

Vína na Loiře

Loira má téměř 30 apelací vín (kontrolované označení původu), která zahrnují řadu bílých, červených, růžových, šumivých i dezertních vín. Pinot Noir a Cabernet Franc jsou 2 ze známých vín, která jsou z údolí Loiry.<br/> <br/>Vinařská oblast podél řeky Loiry se dělí na 3 části:

 • Horní Loira - Sancerre a Pouilly-Fumé vyrobené z hroznů Sauvignon Blanc.
 • Střední Loira - Chenin Blanc a Cabernet Franc.
 • Dolní Loira – oblast Muscadet.

Zámky na Loiře

Údolí Loiry je jednou z pohádkových oblastí Francie, která je plná krásných zámků a vinic. 280 km údolí Loiry patří na seznam světových památek UNESCO. Na řece Loiře je 22 nejznámějších zámků a další desítky jsou v blízkém okolí. Řada z nich je z období renesance, kdy se údolí Loiry stalo oblíbenou destinací královského dvora.

Slavné jsou tamní pěstěné zámecké parky a lesy. Které zámky navštívit?

 • Zámek Chenonceau – krásný zámek na řece Cher.
 • Zámky Amboise a Clos-Lucé s dílnou a vynálezy Leonarda da Vinciho, který tam bydlel.
 • Zámek Villandry s překrásnými zahradami.
 • Zámek Azay-le-Rideau – klenot renesance.
 • Zámek Chambord – největší zámek na Loiře.
 • Královský zámek Blois, kde žilo 17 francouzských králů a královen.

Zámek na Loiře

Co navštívit v údolí Loiry

 • Městečko Saint-Gatien s katedrálou a hrázděnými domy v centru.
 • Město Nantes.
 • Centrum současného umění Olivier Debré v Tours.
 • Vinné sklípky v Sancerre.

Rarita - modré víno

Modré? Ano, v roce 2018 se na francouzském trhu poprvé objevilo vedle růžového, bílého a červeného také modré víno ze španělské oblasti Almeria.

Toto chardonnay v tyrkysově modré barvě je překvapivě čistě přírodní. Netypickou barvu získalo filtrováním přes buničinu z červených hroznů, které obsahují přírodní pigment anthocyanin, který dává vínu netradiční odstín. Pro odborníky je to šokující, ale lidem chutná. Najdete ho na jihofrancouzském pobřeží ve středomořských restauracích a v plážových barech.

První uvedení modrého vína na francouzský trh před několika lety neprošlo, a v roce 2021 je to úplně poprvé, kdy můžete ve Francii říci: „Jedno modré, prosím!“

Kam za vínem do Francie? Modré víno

Na degustování se vám bude hodit tahle aplikace, díky které si můžete zarezervovat návštěvu vinařství pohodlně z vašeho telefonu.

Chcete víc informací o cestování po Francii?
Čtěte Průvodce po Francii - nejzajímavější místa, které navštívit

Francie je krásná země, ale na vyřizování je lepší mít česky mluvícího specialistu na telefonu díky kvalitnímu cestovnímu pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: exclusive-france-tours.com, nypost.com, ruedesvignerons.com 

Další články

Cestování v těhotenství

Co by měla žena v požehnaném stavu vědět, než vyrazí za hranice? Tento článek udělá nastávajícím maminkám i jejich blízkým jasno v tom, kam vyrazit, kdy, jakým dopravním prostředkem i co si vzít s sebou.

cestovani-tehotenstvi-01b

Věděli jste, že cestovatelé mají svůj mezinárodní svátek?

„Miliarda turistů, miliarda příležitostí“ je letošním tématem oslav Světového dne cestovního ruchu. Tyto oslavy připadají každoročně na 27. září a připomínají den přijetí stanov Světové organizace cestovního ruchu.

peru_oslavy_rozcestnik