Datum: | Autor:

Bodamské jezero, výhled na Alpy
21. 9. 2022

Druhé největší alpské jezero má ledovcový původ a v nejhlubším místě je hluboké až 254 m. Leží na rozmezí Německa, Švýcarska a malou část sdílí i Rakousko. Zásobuje vodou nejen řeku Rýn, ale i dalších 236 menších řek. Je skvělé ke koupání, teplota vody je kolem 26°C, tyrkysová čistá voda a oblázkové pláže lákají děti i dospělé. Je zde mírné, skoro až středomořské klima.

Na březích Bodensee najdeme kdysi významné město Konstanz, které my známe jako Kostnici – místo upálení mistra Jana Husa. Město je významným univerzitním centrem i dnes. Jeho důležitost lze vyčíst i z francouzského označení Bodamského jezera, Lac de Constance.

Je tu mnoho gotických památek i upomínek na mistra Husa.

město Kostnice, Konstanz

Navštivte i hlavní město Vorarlberska Bregenz, který má jeviště operní scény plovoucí na jezeře, nebo muzeum zepelínů ve Friedrichshafenu.

Zajímavým místem jsou Rýnské vodopády. Co do průtoku vody jsou největšími vodopády v Evropě. Podíleli se na rozvoji místního turismu už v 19. století. Pohled na vodopády si lze užít nejen z obyčejného břehu, ale i z mnohem exkluzivnější strany, ovšem zpoplatněné, kde byl postaven hrad, vyhlídka nad zpěněné vodstva a restaurace. Je možno se ke vzbouřené vodě zavést i lodičkou, a naplno sti tak užít vodního živlu.

Rýnské vodopády

Bodamské jezero má 3 ostrovy – květinovou zahradu spatříte na ostrově Mainau, Reichenau je známý klášterem z 8. století, který je zapsán na seznamu UNESCO a uchvátí vás i historické městečko s dřevěnými domečky na ostrůvku Lindau.
Podnikejte zde výlety lodí, nebo cyklistické výlety v bohaté síti cyklostezek. Okruh kolem jezera měří 260 km.

Navštívit můžete okolní hrady – Arenberg, Langenargen postavený v maurském stylu, nebo Gottlieben, ve kterém věznili Jana Husa.

Bránou k vyšším alpským vrcholkům je město St. Gallen. Z něj můžete vyjít na vrcholy Säntis (2502 metrů) nebo Gaiserwald (2385 metrů) – druhý z nich už je poněkud vice vzdálen (cca 75 km), ale výhledy za to pak opravdu stojí.

 

Zajímá vás víc tipů pro cestování v Německu?
přečtěte si článek >> Německo, průvodce po zajímavých místech <<

Štítky: NěmeckoEvropa

Chcete letos svou drahou polovičku překvapit něčím zajímavějším než jsou růže, šperky, víno nebo romantická večeře? Vydejte se na romantický výlet do netradičních míst po ČR.  

11. 2. 2022

Proč jezdit na Slovensko? Možná i proto, že o něm turisté tolik nevědí. Škoda jen, že "nejmenší velehory alpského typu" začínají až u Žiliny.

31. 8. 2022
Oravský hrad, Slovensko