Datum: | Autor: Tým ERV

Leží na rozmezí Německa, Švýcarska a Rakouska. Je to druhé největší alpské jezero. Má ledovcový původ a v nejhlubším místě 254 metrů. Užijete si na něm i v okolí spoustu sportů a dalších aktivit. Co tam vidět a zažít?

Počasí u Bodamského jezera

Panuje tam mírné až středomořské klima. Pomáhá tomu teplý alpský vítr (takzvaný “fén”). Při rychlých změnách počasí se na jezeře tvoří velké vlny. Během podzimu bývají ráno a odpoledne mlhy.

Koupání a vodní sporty u Bodamského jezera

Bodamské jezero je skvělé ke koupání, teplota vody je v letních měsících od 19 do 26°C. Tyrkysově čistá voda a oblázkové pláže lákají k vodním hrátkám děti i dospělé. Můžete se koupat na městských i soukromých plážích.

Oblíbeným sportem na jezeře je surfing, windsurfing (při stabilním větru) a na severu jezera také potápění.

Další sporty u Bodamského jezera

Lyžování u Bodamského jezera

Blízko od jezera leží St. Gallen, kde jsou ideální lyžařské podmínky od poloviny listopadu až do začátku dubna.

Bodamské jezero - mapa

Turistika u Bodamského jezera

Pěší turistiku si vychutnáte na cyklostezkách v okolí nebo v přilehlých městech plných památek a zajímavostí. Můžete také navštívit Rýnské vodopády a jednotlivé ostrovy na jezeře.

Vysokohorská turistika je také na dosah - z blízkého St. Gallen ve Švýcarsku se vychází například na Böl (626 metrů), Säntis (2 502 metrů) nebo Gaiserwald (2 385 metrů).

Cyklistika u Bodamského jezera

Kolem celého jezera můžete projet 273 kilometrů cyklostezek (tzv. Bodensee Radweg). Tato síť cyklostezek patří k nejkrásnějším v celé Evropě. Prochází Německem, Švýcarskem i Rakouskem.
Na německé straně je cyklostezka rovinatá, vede rybářskými městečky, ovocnými sady, podél památek i mnoha restaurací, takže je kde nabírat síly i kalorie. Ke švýcarským hranicím je trasa kopcovitější a s nádhernými výhledy.

Většina tras je asfaltových a vede mimo silnice s hlavním provozem.

Cyklistika u Bodamského jezera

Inline skating u Bodamského jezera

Síť cyklostezek Bodensee Radweg je vhodná i pro inline bruslení. Na švýcarské straně mu pro tento sport dokonce zřídili samostatnou stezku.

Co vidět u Bodamského jezera

Ostrov Mainau

Na ostrově stojí rozlehlá botanická zahrada. Díky teplému alpskému větru (fénu) se tam daří teplomilným rostlinám jako jsou oleandry, palmy, kaktusy, orchideje a cypřiše.
Na ostrově je také motýlí zahrada s tropickými motýly.

Ostrov Reichenau

Patří celý do UNESCO a je proč. Stojí na něm zámky, muzea, církevní stavby (např. kostel sv. Jiří z 9. Století, chrám Panny Marie a sv. Marka a kostel sv. Petra a Pavla). Právě tam byl v 8. století založený jeden z nejdůležitějších benediktinských klášterů v Německu.

Velkou část ostrova tvoří také přírodní rezervace s krásnou přírodou.

Rýnské vodopády

Jsou největší vodopády v celé Evropě - široké 150 metrů a vysoké 25 metrů. Najdete je blízko města Schaffhausen. Obdivovat je můžete z vyhlídek (Belvedere, Fischetz, Känzeli) nebo během plavby lodí, která vás nablíží až k ostrůvku uprostřed vodopádů.

Rýnské vodopády

Stein am Rhein

Je historické městečko ve švýcarském kantonu Schaffhausen. Jeho centrum je plné středověkých ulic a hrázděných domů s freskami. Původní městské hradby i brány jsou dochované. A náměstí Rathausplatz je považováno za jedno z nejkrásnějších v celém Švýcarsku.

Kostnice

Město je proslavené především díky Janu Husovi, který tam pobýval před svým zatčením a později tam byl upálen. Zajímavostí je, že mnoho popisků po městech je psáno česky. Navštivte Hus Haus a další památky. Je to ideální místo pro milovníky gotiky.

St. Gallen

Město je známé především díky barokní knihovně v opatství, která je jednou z nejkrásnějších a nejvzácnějších na světě. Vznikla v 8. století a obsahuje přes 170 000 svazků. Je zapsána v UNESCO.

V St. Gallen také navštivte katedrálu v barokním slohu a prohlédněte si 111 arkýřových oken v historickém Starém městě.

Meersburg

Je německé město u Bodamského jezera v Bádensku-Württembersku. Dolní a horní část města jsou vyhrazeny pouze pro pěší. Mezi hlavní atrakce města patří nový a starý zámek.
Starý zámek byl postavený v 7. století a je nejstarším obývaným zámkem v celém Německu. Je dodnes v soukromém vlastnictví, ale přístupný veřejnosti. Zajímavostí je, že tam žila v 19. století spisovatelka Annette von Droste-Hülshoff.

Meersburg

Bregenz

Je město s pozoruhodným centrem - má největší plovoucí jeviště na světě Seebühne pro operní, muzikálová i činoherní představení.

Také se můžete nechat vyvézt lanovkou na Pfänder (1 064 metrů). Na jeho vrcholu stojí malá zoologická a botanická zahrada.

Lindau - maják

Uhldingen-Mühlhofen


Je město na severním břehu Bodamského jezera. Je oblíbenou prázdninovou destinací a domovem skanzenu Pfahlbauten. Ve skanzenu uvidíte dřevěné domy na kůlech z doby kamenné a bronzové. Tamní nálezy ukazují tehdejší obchod, zemědělství, chov zvířat, kulturu i životní styl. Od roku 2011 je zapsaný v UNESCO.

Kempy u Bodamského jezera

U Bodamského jezera se můžete ubytovat také v kempech. Podél jezera nebo v jeho blízkosti jich leží desítky.

 

Před cestou k Bodamskému jezeru si zařiďte kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.

 

Zajímá vás víc tipů pro cestování v Německu?
přečtěte si článek >> Německo, průvodce po zajímavých místech <<

 

Zdroje: poznavamerakousko.cz, radurlaub-bodensee.de, natreku.cz, cycling-lake-constance.com/, cestujlevne.com, camping.info, camping-bodensee.de/

Štítky: Německo , Evropa

Další články

Kam za turistikou ve Španělsku?

Jste milovníci aktivní dovolené? Vyrazte do španělských Pyrenejí, na Svatojakubskou cestu nebo na Sierru Nevadu. Tyto treky vám teď odhalíme. 

spanelsko-hory

Tipy na zajímavé akce roku 2017. Pojistíme vám storno vstupenky!

Stejně jako loni i letos přinášíme informaci o kulturních a sportovních akcích letošního roku, na kterých nesmíte chybět. Co třeba vyrazit do Brna na staré dobré Kissáky...  

fanynky2