Datum:

julky

Dnes se podíváme do malé země na jižním okraji Alp, které sice příroda nadělila titěrný kousek moře, o to štědřejší však byla v případě zdejších úchvatných hor. Slovinsko je nenápadnou destinací, kterou objevuje čím dál více zejména sportovně založených turistů, milujících hory. Malá vzdálenost mezi impozantním světem vápencových Alp a jaderským pobřežím s výrazně středomořskou atmosférou je dalším zdejším trumfem v rukávu.

Turistika ve slovinských horách

Český turista je rozmazlený turista. Alespoň co se týče značení, doma je o něj totiž velmi dobře postaráno. Co je příjemné, totéž platí i ve Slovinsku. Všechny trasy jsou kvalitně a přehledně značené a velmi dobře jištěné, což obstarávají nadšení dobrovolníci, slovinští horalové, kteří jsou opravdovými patrioty.

Slovinská horská transverzála

Tak se říká 700 km dlouhému pásu pohoří, který můžete ve Slovinsku projít či pokořit, jak kdo chce. Abyste absolvovali vše, co je zde k vidění, šlapání, šplhání či lezení, spotřebovali byste možná tak 5 dovolených. Transverzála zahrnuje přechod Pohorje, Kamnišsko-savinjských Alp zvaných Kamnišky, Karavanek a Julských Alp, stáčí se na jih směrem ke krasové plošině prošpikované jeskyněmi a končí až u Jaderského moře.

Julské Alpy

Julky“ jsou jednoznačně nejnavštěvovanější slovinské hory. Nepochybným tahákem je určitě jejich nejvyšší hora, legendární Triglav (2864 m n. m.), který se nachází přímo v srdci Triglavského národního parku, a je zároveň nevyšší horou Slovinska. Pokud netrpíte závratí, z místních ferrat budete doslova unešení. Je zde však místo i pro ty, kdo nošení ferratových úvazků zrovna neholdují a ke svému pohybu v horách volí cestičky méně jištěné, o to však jistější. Vrchol Triglavu je přístupný z vícero stran a je na vás, jakou obtížnost zvolíte. Přestože jej lze zdolat v rámci jednodenní túry, my doporučujeme rozložit útok na vrchol do dvou dnů s přespáním v některé z horských chat. Zde si pak určitě rezervujte místo předem, v nabité letní sezóně zde na váš příchod postel rozhodně nečeká. Můžete přijit „nalehko“, v ceně noclehu jsou deky s povlečením. Hodit se vám bude kvalitní mapa, stejně jako zásoba vody. Julské Alpy ve vyšších polohách vodními zdroji rozhodně neoplývají a v létě zde žádné pramínky a potůčky ke zvlažení hrdla nepotkáte. A ano, i v letním období počítejte s různými teplotami během dne. Vycházet na túru můžete v tričku a šortkách, nahoře se vám ale můžou hodit dlouhé kalhoty i bunda s čepicí!

Tip na zajímavý přechod Triglavu najdete zde:
http://www.hedvabnastezka.cz/zeme/evropa/slovinsko/27319-tip-na-tri-vylety-ve-slovinsku/.

Pokud byste po vysokohorském putování dostali chuť na stále velmi aktivní, avšak trochu méně fyzicky náročnou formu odpočinku, pak oblast Julských Alp nabízí např. poklidnou procházku údolím Trenty k prameni řeky Soči či ke korytům řeky Mlinarice. Můžete také navštívit Muzeum Triglavského národního parku. Trošku adrenalinu poskytnou i vodní „hrátky“ na řece Soči. Rafting, hydrospeeding, canyoning nebo canoeing provozuje sportovní centrum v městečku Bovec. Nachází se zde i velmi oblíbený kemp. Dalším zajímavým zážitkem může být speleologická výprava, která vám umožní pokochat se  krasovými poklady, kterými je celé Slovinsko pověstné. (Věděli jste, že slovo „kras“ dalo světu právě Slovinsko?) Stejně dobře ovšem můžete zaslouženě relaxovat koupáním u jezera Bohinj nebo Bled. Koho zláká nad jezerem se tyčící hrad, může k němu vystoupat a pokochat se nádherným pohledem na Bled a okolní kopce shůry.

Kamnišsko-Savinjské Alpy

Druhé nejnavštěvovanější hory se rozkládají mezi Karavankami a Pohorje. Jméno dostaly podle města Kamnik a řeky Savinje. Stejně jako v Julkách a Karavankách i tady si člověk užije adrenalinu na jištěných ferratových úsecích s otevřenými výhledy do údolí. Místní vrcholy dosahují výšky okolo 2 500 m, kterou přesahují Skuta, Kočna a nejvyšší zdejší hora Grintovec (2558 m).
Ze směru od Kamniške Bistrice na něj lze vyšplhat bez jakéhokoli jištění. Začínáte lesem, pokračujete suťovým polem a končíte šplháním po kamenech. Dvoukilometrové převýšení cestou dolů dá možná trochu zabrat vašim kolenům. Můžete se ale utěšovat myšlenkou na to, jak dá kopec zabrat běžcům, kteří se zde každoročně účastní tradičního běhu na vrchol.
Nenechte si ujít ani nádhernou Logarskou dolinu. Od roku 1987 je chráněným parkem o rozloze 24 km2 a v jejím údolí jsou k vidění staré zemědělské usedlosti s přilehlými výběhy a pastvinami. Na konci údolí ve výšce necelých 1 300 m pramení řeky Savinja, jejíž ledová voda tvoří vodopád Rinka (Slap rinka).

Karavanky

Více klidu a samoty navzdory hlavní turistické sezóně si můžete užít v pohoří Karavanky. Tyto méně známé sestry Julek a Kamnišek také nabízejí několik dvoutisícovek, z jejichž vrcholů uvidíte úchvatná horská panoramata. A to nejen ta slovinská. Za jasného počasí jsou na dohled rakouské kopce nad Villachem a Klagenfurtem, dohlédnete však i na Schladmingské Alpy a Ankogel. Šťastnější z vás i na masiv Glockneru a na západě do Dolomit.
A které kopce stojí za to zdolat v Karavankách? Určitě nejvyšší horu Stol (2 236 m), dále jsou v nabídce Vrtača, Kepa, Košuta, Peca, Veliki vrh, Begunjščica, Košutica, Dovška Baba, Golica nebo Klek. Alespoň jedna celodenní túra zde nesmí ve vašem programu chybět.

Pohorje

Jedná se o velmi zajímavou kopcovitou oblast s nejvyšší nadmořskou výškou cca 1500 m. Převažuje zde jehličnatý a bukový porost a člověk se neubrání myšlence na naše Beskydy. Převládá zde vulkanické podloží, které zamezuje vsakování dešťové vody, takže je zde spousta potoků, jezer, vodopádů a rašelinišť. Roste tu bujná, místy až prales připomínající vegetace. Čekají na vás kilometry pěších stezek i cyklotras a také možnosti noclehu v horských chatách. Kapacitně odpovídají zimní lyžařské sezóně, takže o místo se v létě bát opravdu nemusíte. Kromě krás vytvořených přírodou jsou zde k vidění zachovalé stavby venkovské architektury. Výchozími body pro vaše výlety jsou na severu horní stanice kabinové lanovky a Ruška koča (Ruská chata) na Arehu, na jihozápadě pak vrchol Rogla a na jihu kostel Tří králů.

Kdy se do hor vydat

Ptáte se, kdy je nejlepší do slovinských hor vyrazit? Slovinec by poradil „v červenci k moři, v srpnu do hor.“ V červnu může být ve vyšších polohách ještě dost sněhu, nejstabilnější počasí bývá v srpnu a září. Pokud z časových důvodů vyrazíte mimo sezónu, mějte na paměti dvě věci. Prakticky všechny horské chaty budou zavřené, navíc pobyt v horách může být pro vás v mnoha ohledech záludnější. Pamatujte na to, že smutnou pověstí Čechů ve Slovinsku je zbytečně vysoký počet našich horalů se smrtelnými úrazy.

Slibovaný odpočinek u moře na závěr

Až se dostatečně nabažíte horského dobrodružství a sestoupíte na úroveň moře, stačí jen ujet doslova pár kilometrů a vybrat si z hrstky letovisek ležících na malém kousku jaderského pobřeží. Městečka Koper, Izola, Piran nebo známější Portorož vás přivítají s otevřenou náručí. Zláká-li vás Portorož, užijete si skvělou zábavu. Je to takové slovinské Monte Carlo s restauracemi, butiky, kasiny, diskotékami a letními festivaly. Určitě si zde ale pohodlně zalenošíte u moře. Je zde k dispozici prostorná pláž vybavená slunečníky, na které vždy najdete místečko. U sklenky dobrého vína zde zavzpomínejte, jak vás bolely nohy při sestupu z Triglavu.
Co byste si ale neměli nechat ujít, je romantické přímořské městečko Piran. Na koupání v moři ne příliš pohodlné letovisko, ale zato tu na vás dýchne ta pravá středomořská atmosféra. V tradičních hospůdkách jsou k mání čerstvé a skvěle upravené ryby. Výhled na moře je samozřejmosti. Rázovití místní lidé pak třešničkou na dortu vašeho slovinského dobrodružství.

Kde najít informace o dopravě a ubytování

http://www.slo-zeleznice.si – elektronické jízdní řády Slovinské železnice
http://www.slovenia-tourism.si – oficiální průvodce Slovinskem, kde můžete nalézt adresy a ceny kempů atd.
http://www.specialistanaslovinsko.cz/prakticke-informace kudy do Slovinska autem a kolik zaplatíte za různé dopravní přestupky
https://www.slovenia.info/en/search-results?q=accommodation

Zaujala vás tato každým coulem zelená země? Pokud naplánujete výlet s batohem, nezapomeňte na pořádné cestovní pojištění pro případ nehody nejen v horách. Naše pojištění Sbaleno Na maximum vám bude na téhle dovolené perfektně krýt záda.


 

Autor:     LFI/ERV
Zdroj:     cestovaní.idnes.cz, hedvabnastezka.cz,specialistanaslovinsko.cz, timetofit.com, alpina.cz

Další články

Annapurna trek – nejkrásnější v Himalájích

Je považovaný za nejlepší vícedenní trek v Himalájích. Jeho projití vám zabere kolem 14 dnů a zavede vás až do sedla Thorong-La, do závratné nadmořské výšky 5 416 m.  

annapurna-trek

S cestovním pojištěním můžete ušetřit milióny. Poradíme vám jak!

Téměř pětina Čechů vyráží na dovolenou bez cestovního pojištění. Přitom s ním můžete výrazně ušetřit. Ptáte se jak? Seznamte se s nejčastějšími situacemi, při kterých se vyplatí mít cestovní pojištění. 

cestovni-pojisteni-mapa