Datum:

Máte rádi historii a památky? Válení na pláži vám nic neříká? Nebo ano, ale ne po dobu celé dovolené? Tak to vám doporučujeme prozkoumat významná města ve středu Španělska. Mají tolik památek různých stylů, až vám budou oči přecházet.

Toledská brána, květinový záhon

Toledo, město tří národů

V tomto městě na vás dýchne 2000 let historie. Mnoho civilizací ovlivnilo jeho uličky, náměstí i domy a Toledo vám je všechny představí na jednom místě. Bylo svědkem vzestupu a pádu starověké římské říše. Sídlil v něm římský magistrát a byl v něm propracovaný římský vodní systém. Město bylo také politickým a náboženským hlavním městem Vizigótského království „Hispania“ s neoficiální židovskou komunitou.

Teprve dobytí města Maury a jejich náboženská tolerance vedly k tomu, že Toledo získalo svůj slavný název města tří národů: křesťanů, Židů i Maurů. Toto období bylo relativně krátké, pouhých 373 let, ale mělo obrovský vliv na vytváření jedinečných konceptů - subkultur „mozárabe“ a „mudéjar“, míchání stylů těchto skupin a vytváření nových forem architektury, umění, slovní zásoby, literatury a hudby.

I přes následné dobytí Toleda křesťany a potlačení dalších náboženských skupin lze tuto směsici kultur, náboženství a stylů dodnes vidět po celém městě. Proto je Toledo na seznamu světového dědictví UNESCO. Ve městě určitě navštivte muzeum židovské synagogy, gotickou katedrálu, renesanční palác a muzeum umění Del Greco. Výjimečné architektonické prvky ale uvidíte i při pouhém procházení ulicemi.

Míchání kultur ovlivnilo také tamní kuchyni, která je pestrá a bohatá. Má tradiční pokrmy s maurskými, sefardskými a křesťanskými vlivy, které vychází z loveckých a pasteveckých tradic. Toledo pořádá řadu festivalů a kulturních akcí, které si můžete užít během dovolené.

Výhled na město Toledo a řeku Tagus

Univerzitní Salamanca

Je krásné starobylé město s jednou z nejstarších univerzit v Evropě. Je známé svou velkolepou architekturou ve španělském pozdně rokokovém stylu (churrigueresque). Po celém městě ale uvidíte také barokní, renesanční a gotické styly. Na budovách, sochách a dekoracích města se podíleli nejprestižnější architekti, dekoratéři a sochaři.

Univerzita v Salamance založená v roce 1218 králem Alfonsem IX. je nejstarší vysokoškolskou institucí ve Španělsku. Pouhých 32 let po svém založení získala reputaci jedné z nejlepších univerzit v Evropě. Určitě navštivte univerzitní budovy se zdobenými fasádami a kamennými oblouky. Složité sochařské vzory s lebkami a žábami měly a mají přinášet štěstí studentům při zkouškách.

Mezi nejdůležitější památky patří katedrály, dům Casa de Las Conchas (s fasádou pokrytou kamennými mušlemi), kostely a historické náměstí Plaza Mayor. Najdete tam řadu tradičních restaurací s vyhlášeným uzeným masem a sýry.

Město Salamanca v létě

Alcalá de Henares, první “boží město”

Bylo prvním městem, které bylo kompletně navrženo a postaveno pouze na podporu univerzity a zároveň prvním městem navrženým kolem konceptu „božího města“ (Civitas Dei). To je myšlenka, která se následně rozšířila po celém zbytku světa při výstavbě nových obcí. V roce 1293 dal Sancho IV. Kastilský arcibiskupovi z Toleda povolení k vytvoření Všeobecné studijní školy v Alcalé. To byl začátek univerzity, která od té doby proslavila Alcalá de Henares.

Město nabízí spoustu krásných architektonických skvostů k objevování. Mezi starobylými kostely a křesťanskými kláštery najdete například Palacio de Laredo mísící gotický, renesanční, pompejský, moderní a mudejarský (směsice islámského a španělského) styl. Město je také známé díky literárním dílům jako je Don Quijote. Právě tam byly položené základy pro moderní slovníky a jazykovou analýzu.

Ulice ve městě Alcalá de Henares

Středověká Avila

Celým názvem Ávila de los Caballeros je hlavní město provincie Avila. Leží ve výšce 1113 metrů nad mořem a je obklopeno vznešenou Sierra de Gredos na jihu a Sierra de Guadarrama na východě. Město bylo součástí římské říše, od roku 714 patřilo Maurům a od roku 1085 mu vládli křesťané.

Avila je někdy označována jako „nejlepší pozůstatek středověku ve Španělsku“, kde se pořádají kulturní akce a středověké průvody. Nejznámější je svými mohutnými středověkými hradbami dlouhými 2 557 metrů. Mezi historické pamětihodnosti patří gotická katedrála (se zachovaným dílem zlatníka Juana de Arfe y Villafén), klášter Santo Tomás s hrobkou Tomase de Torquemada (prvního velkého inkvizitora Španělska), románská bazilika San Vicente nebo klášter Encarnación postavený na místě domu mystické svaté Terezie z Avily. Staré město patří do světového dědictví UNESCO.

Hradby Avily

Madrid

Je hlavní a největší město Španělska. Ve městě žije přibližně 3,33 milionu obyvatel. Je třetím největší městem v EU po Londýně a Berlíně. Leží na řece Manzanares v centru Španělska. Je sídlem vlády, španělského krále a centrem vzdělávání, módy, vědy, kultury a umění. Mezi hlavní madridské památky patří Královský palác (Palacio Real), Královské divadlo, park Buen Retiro, budova Národní knihovny, galerie a muzea (Museo del Prado, Museo Reina Sofía, Museo Thyssen-Bornemisza,...). Symbolem města se staly palác a fontána na náměstí Plaza de Cibeles. V Madridu sídlí dva světoznámé fotbalové kluby Real Madrid a Atlético Madrid.

Heslo města zní španělsky „Fui sobre agua edificada, mis muros de fuego son.“ (česky „Jsem postavený z vody, mé hradby z ohně jsou.“

Všechna zmíněná města jsou v dojezdové vzdálenosti od Madridu. Někteří cestovatelé si dělají okruh s dalšími městy z Madridu a zpět (např. Madrid - Toledo - Trujillo - Caceres - Salamanca - Avila - Segovia - Madrid). Ať už budete střed Španělska prozkoumávat jakkoliv, přibalte si s sebou kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.
 


Zdroje:  tripadvisor.co.uk, turismo.toledo.es, winetourismspain.com, tripadvisor.com, britannica.com, wikipedia.org,britannica.com, desperado.cz 
 

Další články

Ty NEJ zábavní parky v Evropě - Zážitky, na které nezapomenete

Zábavní parky jsou skvělá věc z několika důvodů – užije si v nich celá rodina, zážitky se vtisknou hluboko do paměti a jsou skvělou motivací poznat nová místa za hranicemi. Jaké jsou nejoblíbenější fun parky v Evropě?

zabavni-parky-v-evrope

Za divokou vodou po Evropě. TOP 6 aquaparků

Nestihli jste letos vyjet do tropů a přitom máte dovolenou už téměř vyčerpanou? Přestože to zní neuvěřitelně, na jedno odpoledne na to můžete zapomenout. Mnoho evropských aquaparků totiž ...

nahled-vodni-skluzavka