Datum: | Autor: Tým ERV

Slyšeli jste o dvou nových trendech v cestování? Nejde vlastně o nic světoborného, protože správnou reakcí na přehnaný turismus je zmoudření v podobě chvály pomalosti. A tak vznikají dva termíny: slowmádství cílí na digitální nomády a zpomaluje jejich cestovní horečku. A bleisure, spojením slov business & leisure naznačuje realitu spojování pracovních cest a potěšení. 

Co je to slowmádství

Zapomeňte na zběsilé cestování z jedné krajiny do druhé. Už nejste turistou. Cílem je přiblížit se co nejvíc zemi, ve které trávíte čas a objevovat, jaká je pro místní lidi. Během delšího pobytu na jednom místě dostanou mnohé věci šanci se vám lépe otevřít. Můžou vzniknout vzniknou vazby a vztahy. Máte čas se něco naučit, například jazyk. Projít místní muzea a prostudovat něco o historii, i té neoficiální. Zjistit, čím je zajímavá která čtvrť města. Zažít místní kulturní akce. 

Slowmádství a bleisure

Výhody slowmádství

Možnost napojit se na místní komunitu, a zkusit například práci dobrovolníka. Nebo najít skupiny lidí, se kterými vás spojuje stejný zájem – třeba psaní, nebo profese. 

Méně výdajů. Pokud se nemusíte neustále někam přesouvat, logicky méně utrácíte. Můžete si najít výhodnější bydlení, protože při delším pronájmu většinou můžete platit méně. Anebo si pronajmete bydlení u místních, kteří právě cestují. Máte čas nakupovat na trhu a vařit. Čas najít ty méně objevené restaurace.

Méně stresu. S častými přesuny může souviset i vyšší stres, či prostě jen vzrušení z neustálého přísunu novinek, díky čemu může být těžké si sednout a soustředěně pracovat. Pokud však zůstáváte déle na jednom místě, můžete víc odpočívat, méně se pak nutit i do věcí, které mají přinášet především potěšení. 

Slowmádství a bleisure

Víza - které krajiny vydávají víza pro slowmády?

Klasické turistické vízum nemusí na tento typ delšího pobytu stačit. Při zachování podmínky, že váš příjem vzniká v jiné krajině, než kterou navštěvujete, můžete získat nomádské vízum (Digital nomad visa) v těchto zemích:

Evropské země – tyto pro rezidenty EU klidně vynecháme, ale pro vaše zahraniční přátele se možná bude hodit informace, že slowmad víza vydává Malta, Řecko, Chorvatsko, Portugalsko, Španělsko, Maďarsko, a Rumunsko.

Zahraniční země s možností slowmad víza:
-    Gruzie
-    Střední Amerika: Bermudy, Barbados, Mexiko, Brazílie
-    Asie a Blízký východ: Dubaj, Srí Lanka

Bali v tuto chvíli nabízí pouze 2 měsíční vízum, a nově taky „Second home visa“ na 5 let – je v tom ale háček, potřeba prokázat se finančním zajištěním ve výši zhruba 140 000 USD. 

Bleisure – nová definice práce a dovolené

Soustředíte se více na práci a méně na cestování? Pak si můžete zapsat nový pojem, který spojuje slova business a leisure. Zejména v době po covidových letech vznikl pro ty, kdo si rádi během pracovní cesty dodatečně vyrazí na dovolenou. 

Dle časopisu Forbes chtělo až 89 % cestujících za prací přidat do svého itineráře také osobní volno. Po skončení práce ještě zůstat na místě, přizvat své partnery nebo přátele, a spojit tak práci s dovolenou.  

Slowmádství a bleisure

Nový typ cestovatele zajímá nejen dostupnost památek a vzdálenost do centra, ale i klid a pohodlí na práci. Co hledat v ubytování, pokud chcete taky spojit dovolenou s prací?
•    Flexibilní pracovní místo – kvalitní internetové připojení
•    Možnost práce v coworkingu
•    Káva během dne, dostupnost obědů, blízkost restaurací

Bleisure je termínem popisujícím realitu, cílí spíš na poskytovatele ubytování. Ukazuje jim nový typ zákazníka - nejen pracanta, ale i člověka, který si chce užít, a v pátek ještě neopouští město. 

Láká vás spojit svoji práci s poznáváním nových zemí? Pro tuto příležitost nabízíme kvalitní cestovní pojištění, pro ochranu zdraví, odpovědnosti ale i dokladů a zavazadel. 
Vy cestujete. My se staráme. 

Zdroje: forbes.comthedigitalnomad.asia 

Další články

TOP výběr nejlepších sjezdovek v Evropě

Začíná lyžařská sezóna a tak pro vás máme zajímavé tipy, jak si tohle období užít naplno. Dnes bychom vám chtěli nabídnout ty nejlepší sjezdovky, které si na našem kontinentě můžete užít.

top-sjezdovky-nahled

10 hodin a více? 5 rad, jak přežít dlouhý let

Cestujete do daleka? A ježí se vám vlasy hrůzou na hlavě jen z představy času stráveného v jedné pozici v letadle? Ať už se chystáte na nákupy do USA, na tři týdny do Asie nebo cestu využijete na delší pobyt v zahraničí ...

nahled-zena-letadlo