Datum:

Při cestě do práce sklidíte zahrádku, zaplatíte účty a objednáte si lístky do kina případně si i najdete společnost. Chytré telefony napěchované aplikacemi až po okraj ochranné fólie nám usnadňují život. Urychlují ho. A stejně tak si můžeme ulehčit i cestování. Vybrali jsme pro vás aplikace, bez kterých se na cestách neobejdete. K nepostradatelným apkám přidáme i několik vychytávek, které při objevování nových míst nesmí chybět.

mobilni-aplikace-pro-cestovatele

Letenky a ubytování

Místo cestovních složek přeplněných papírovými letenkami, jízdenkami a informacemi o ubytování či pronajatém autě vznikla aplikace Tripit. Nejenže je ekologičtější, ale ještě díky ní budete mít všechno pohromadě. Veškeré dokumenty si stačí jen přeposlat na plans@tripit.com. Automaticky se pak propíší do aplikace. Než ji ale nasytíte, nejprve si musíte vybrat dopravu a ubytování.

S výběrem letenek vám pomůže vyhledávač Skyscanner. Aplikace nezahálí a nabídne vám také pronájem auta nebo ubytování. Přeborníka na lety najdete v App Store i v Google Play.

Optimální odpověď na otázku „Kde se ubytovat?“ je Airbnb nebo Booking.com, v JV Asii funguje Agoda. Velké plus první jmenované aplikace služby sdíleného bydlení je její uživatelská přívětivost, pronájem pokoje nebo celého domu tak můžete vyřešit pomocí několika málo kliknutí. Nechybí ji ani schopnost komunikovat s pronajímateli bez internetového pokrytí. Zprávy vám jednoduše přijdou jako smska. Cesta k výhodnému ubytování začíná v aplikaci Airbnb.

Booking.com je další možností, jak si před nebo během cesty zařídit ubytování. Mobilní aplikaci stahujte v App Store nebo Google Play. Aplikace obou služeb nabízí kromě fotografií prostorů i recenze.

mobilni-aplikace-cestovatele2
 
Pokud budete i přesto ve výběru ubytování váhat, přečtěte si zpětnou vazbu cestovatelů přes aplikaci Tripadvisor. Abyste si mohli vybrat chutnou restauraci, naplánovat procházku za obdivuhodnými památkami, nebo zažili lokální adrenalinové aktivity, vstupte nejprve do App Store nebo Google Play. Nyní máte vybraný let, ubytování i nějakou tu zábavu zakončenou gurmánskou pochutinou. Jenže jak proměnit své putování v „Dosáhli jste svého cíle“, aniž byste prochodili boty v temných uličkách?

Neztrácejte čas blouděním

Tušíte správně – nainstalujte si mapy. Ale které vás nevyjdou na celé jmění, a přitom dobře poslouží i bez 4G sítě? Základem jsou Google Maps. Díky street view (panoramatickým pohledům) najdete malebnou vinárničku v zapadlých uličkách raz dva. Aplikaci známe všichni, ale málokdo ví, že mapy jsou dostupné i v offline módu. Na stažení části oblasti myslete, když jste ještě připojení k internetu. Do vyhledávacího řádku stačí napsat „ok map“ a můžete stahovat.  Služba vám pomůže s navigací, vyhledáním trasy i s přemístěním se veřejnou dopravou. Vše je doplněno délkou trvání cesty. Prozkoumání vašeho okolí začíná v App Store a Google Play

Na dobře propracovaných turistických mapách Evropy od Mapy.cz se jen tak neztratíte. Ocení je také cyklisté. Než si uložíte vaše oblíbená místa a trasy do Batůžku v aplikaci, stáhněte si ji na App Store nebo Google Play.

Největší výhodou Maps.Me je to, že ji můžete použít zcela offline. Stačí si jen vybrat mapu země, kterou navštívíte, a stáhnout si ji před odjezdem do vašeho zařízení. Lze v ní také vyhledávat a přišpendlit si svá místa. Připravte se na vaši cestu v App Store a Google Play.

mobilni-aplikace-cestovatele3

Když vám budou docházet síly, naskočte do městské hromadné dopravy. K nejbližší autobusové zastávce vás dovede Moovit. Aplikace vám také vypíše, kdy váš spoj pojede nebo vás upozorní na to, kdy máte vystoupit. Stačí při nástupu využít tlačítko „Let´s go“. Aplikaci získáte v App Store nebo Google play.

Multifunkční variantou je ROME2RIO. Ukrývá v sobě jízdní řády hromadné dopravy po celém svět. Na vás je jen zadat odkud a kam chcete jet. Služba vám vyhledá číslo linky, délku trvání jízdy, trasu i to, kolik vás bude stát jízdenka. Vaše putování zároveň můžete sledovat na Google mapách. Ulehčete si přepravu stažením aplikace v App Store a Google Play.
Zachránit vás může i Uber nebo v JV Asii Grab taxi – výhodnější alternativy taxi služeb.

Vyzrajte nad cizím jazykem

Hi, Hola, Ciao. Pozdravit v cizím jazyce umí kde kdo. Když si ale po dlouhém dni plného objevování nového místa objednáte k večeři talíř plný mořských potvor namísto vámi vytouženého pečeného kuřete s bramborem, zavání to nejen psychickým zhroucením. Za strejdou Googlem už chodíme pro rady téměř dvě desítky let. A díky Google Překladači můžeme v mžiku mluvit více než 100 jazyků. Překládat můžete i bez internetu. Navíc pomocí fotoaparátu budete schopni rozluštit i pro mnohé nepochopitelné čínské a japonské znaky nebo azbuku. Překladač je dostupný v App Store i Google Play zdarma.

mobilni-aplikace-cestovatele4

Hudba na dlouhé přejezdy i jen tak pro zábavu

Bez hudby ani ránu! Kdo z vás by se pod to podepsal? Celý orchestr, mixážní pult i vaši oblíbenou kazetu z dětství najdete ve Spotify. Jednoduše si zaklikněte oblíbený song a vytvořte si vlastní playlisty. Nebaví vás neustále poslouchat stejnou hudbu dokola? Objevujte. Máte špatnou náladu nebo si chcete navodit atmosféru vaší další dovolenkové destinace? Vyberte si přednastavený seznam z žánrů a nálad. Za vyzkoušení stojí placená verze – všechny oblíbené písničky si můžete uložit do vašeho zařízení a poslouchat bez čerpání dat. Stahovat můžete jak v App Store, tak i v Google Play.

mobilni-aplikace-cestovatele5

Dáváte raději přednost cestování v klidu? Pak jistě rádi sáhnete po knize. Nebo spíše po její elektronické variantě. Ano, vůni papíru a pocit přelévajících se stran zprava doleva vám ebooky nevynahradí, za to ale uleví váze vaší bagáže. Proto si nainstalujte Kindle. Vmžiku se vám otevře knihovna s více něž tisícem volně dostupných knih od Pýchy a předsudku až po Dobrodružství Sherlocka Holmese. Najdete ho v App Store i na Google Play.

Ukládáte si v průběhu týdne články, které si chcete přečíst v klidu u čaje? Pak si je na cesty, dokud jste připojeni k internetu, stáhněte do aplikace Pocket. Všichni, kdo si při transportech rádi listují v průvodcích, potěší mobilní a tabletová verze oblíbeného průvodce – Lonely Planet Traveller.  Ostatně, nakonec vám nic nebrání ani v tom, zpříjemnit si cestu některou z vašich oblíbených her. Byla by jí například Candy Crush?

Cestovní pojištění vždy při ruce

Nezapomeňte také na naši aplikaci Moje Evropská, se kterou budete mít kompletní informace o vašem cestovním pojištění vždy u sebe. Není třeba vozit žádné zbytečné papíry ani myslet na to, abyste si plastovou kartičku zabalili s sebou. Kromě toho můžete přes aplikaci rychle kontaktovat asistenční službu, uložit si bezpečně kopie svých dokladů nebo si přečíst užitečné rady na cesty. Plánujete kam vyrazíte a chcete, aby tam bylo bezpečno? Jste na dovolené a hledáte nejbližší nemocnici? S tím vám hravě poradí aplikace ERV travel&care, která vám navíc pošle upozornění, pokud se situace v zemi, kde se právě nacházíte, náhle změní. Váš bezpečný pobyt v zahraničí začíná v App Store a Google Play.

mobilní aplikace Moje Evropská 

Uvidíte, že s těmito aplikacemi se vám bude cestovat jedna báseň. Pamatujte ale i na to, že stejně tak jako auto nejede bez benzínu, ani váš mobilní telefon nebude nabitý věčně. Proto si kapacitu telefonní baterie pojistěte managerem na uspání aplikací v době, kdy je nepoužíváte, nebo power bankou (externí nabíječkou). Na všechno ostatní je tady naše kvalitní cestovní pojištění, váš spolehlivý partner na cestě za poznáním.

Zdroje: travelbible.cz, zelvimtempem.cz, jenprocestovatele.topzine.cz, cestolet.cz

Další články

Bezpečně do Afriky. Do kterých zemí můžete v roce 2020 cestovat bez obav?

Afrika je světadíl obrovský, třikrát větší než Evropa. Toužíte ho poznat na vlastní toulavé boty? Dáme vám rady, jak přistupovat k bezpečnosti a užít si cestování.

bezpecna-afrika0

Jak naplánovat geocaching v zahraničí?

Že nevíte, o co jde? Tomu se dnes již těžko uvěří. Jedna z definic praví, že: „Geocaching (čti „geokešing“) je hra na pomezí sportu a turistiky, při které...

cach