Datum:

sumava-a-krkonose-za-hranicemi-1

Někdy bývají ty největší poklady na dosah ruky. Víte, co najdete na německé straně Šumavy a na polské straně Krkonoš? Je toho spoustu, posuďte sami…

Šumava z druhé strany

Kdo by to byl řekl, že když člověk vyrazí do „německé“ Šumavy, hned se mu otevře paleta možností. Můžete si projít trasy pro turisty, projet cyklostezky nebo vyrazit do korun stromů. Na této straně Šumavy se totiž nachází nejdelší stezka v korunách stromů Baumwipfelpfad. Kromě ní můžete navštívit zábavní parky, bobové dráhy, lanové parky, minigolf, wellness centra, keltskou vesnici nebo muzeum čarodějnic. Teď už je vám asi jasné, že za jednu návštěvu to asi všechno nejde stihnout. Ještě, že je to kousek.

Šumava a Krkonoše za hranicemi 2

Divoký západ v Bavorském lese

Pullman City leží mezi Pasovem a Deggendorfem. Představte si město z divokého západu, s kovboji, šerify, bary a dřevěnými domy. Pokud nemůžete přijet na vlastním koni, rádi vám ho půjčí. Na hlavní ulici se po celý den pořádají různé představení a show, a proto je lepší přijet během dopoledne, abyste si koně, bizony a indiány užili co nejdéle. Vstup po 18. hodině je zdarma. V tamních restauracích si můžete dopřát pořádný steak a další jídla amerického západu. Děti ocení Little Pullman, velké hřiště s ohromnými týpí a dostavníkem, kde můžou rýžovat zlato, naučit se dělat indiánskou vestu, tančit a projet se na poníkovi. Ve městě najdete také lanový park Adventure Trail.

Sokoli, káňata a sýčci

Pokud máte radši nerušené kochání se přírodou, pak se vydejte do městečka Bodenmais. Z něj vede spousta pěších cest po okolí. Než byste je prošli, tak vám to zabere pár dní, měří totiž přes 200 kilometrů. Jednou měsíčně se tam pořádají speciální túry vedené odborníky, ochránci přírody, myslivci a tamním starostou. Jestli s sebou budete mít děti, můžou si v Bodenmais vyzkoušet lukostřelbu, hledat poklad na Stříbrném vrchu (Silberberg) nebo foukat sklo. Pro děti ve městě funguje Äktschn-Club, kde je zabaví po celý den, když se rodiče chtějí vydat na celodenní výšlap po stopách rysů a na skaliska Riederinfelsen.

Šumava a Krkonoše za hranicemi 3

Krkonoše z polské strany

Věděli jste, že se Sněžka dělí na českou a polskou polovinu? A že je severní strana Krkonoš méně zasažená civilizací? Jistě stojí za to jet se tam podívat. Dobrá zpráva je, že na návštěvu Krkonoš na polské straně vám může stačit víkend. Uvidíte tam ledovcová jezera, vodopády, norský kostelík nebo barokní baziliku.

Ledovcová jezera

Velký a Malý rybník (Wielki Staw a Maly Staw) najdete na polské straně Krkonoš na úseku od Poledních kamenů ke Slezské cestě. Velký rybník se rozprostírá na 6,5 hektarech ve 1225 metrech nad mořem. Je proto největším krkonošským jezerem ledovcového původu. Malý rybník leží o něco níže, ve výšce 1183 metrů nad mořem a jeho rozloha je zhruba poloviční. Voda obou rybníků má zlatohnědou barvu a svými vlastnostmi se podobá alpským jezerům, která leží o stovky metrů výše.

Šumava a Krkonoše za hranicemi 4

Barokní bazilika a románský kostel

V podkrkonošské vesnici Krzeszow najdete působivou baziliku Nanebevzetí Panny Marie. Autorem výzdoby vstupního portálu a fasády je český barokní sochař Ferdinand Maxmilián Brokoff. Pokud máte raději minimalističtější architekturu, tak ve městečku Karpacz navštivte dřevěný románský kostel, který tam byl přivezený z Norska. Vedle typických hrázděných domů vypadá kuriózně.

Vodopád Kamienczyk

Prameny řeky Kamienczyk je možné najít ve výšce 1260 metrů nad mořem. Pak se postupně spojují s drobnými a neznámými toky, protékají krásným údolím, aby ve výšce 840 metrů nad mořem vytvořily třístupňový vodopád o výšce 27 metrů. Pod vodopádem najdete sto metrů hlubokou rokli.

Šumava a Krkonoše za hranicemi 5

Ať už se vydáte k našim sousedům do Polska nebo do Německa, do lesa nebo za památkami, za rysy nebo za bizony, myslete také na své zdraví. S kvalitním cestovním pojištěním vás při objevování hor nic nepřekvapí.

Zdroje: baumwipfelpfad.bayern/bayerischer-wald-cz/, cestovani.idnes.cz, bodenmais.de, krkonose.eu, chojnik.pl

Další články

Nejbizarnější hotely světa: přespěte pod vodou a posnídejte s žirafami

Náš výběr nevšedních hotelů světa ve vás probudí chuť opět objevovat. Přehodnoťte záměr vašich cest a proměňte výběr ubytování z nutné součásti vaší dovolené na hlavní cíl.

nejbizarnejsi-hotely-sveta-1b

Jak se slaví dušičky ve světě?

I když se to na první pohled nemusí zdát, tak neexistuje pouze Halloween. Vedle něj je celá řada festivalů oslavujících zemřelé předky. Přečtěte si, jak se slaví Dušičky v různých kulturách a koutech světa.

jak-se-slavi-dusicky-ve-svete-01