Vystupte na Kilimandžáro – nejvyšší horu východní Afriky

Datum:

Nejvyšší bod Afriky. Nejvyšší světová volně stojící hora. Jeden z největších vulkánů na světě. Součást světového dědictví a jeden z divů afrického kontinentu. Pohoří Kilimandžáro. Navštivte s námi Oldoinyo Oibor, „Bílou horu“ Masajů. Leží v Tanzanii u hranic s Keňou, jen tři stupně jižně od rovníku. Ve svahilském jazyce je známá jako „Svítící hora“ – Kilima Njaro. 

Vrchol Kilimandžára, Uhuru peak

Její sněhová pokrývka ve výši bezmála 6 000 m n. m. je vidět zdaleka, a křesťanští misionáři původně odmítali uvěřit, že se ve stepi rozpálené Afriky dívají na sníh.

Výstup na ní trvá alespoň 6 dní, pokud jste trénovaní a nedělá vám problém aklimatizace na výšku. Na její vrchol proto dojdete snáz, když zvolíte poklidné tempo a vyhradíte si delší čas. Odměnou vám bude výhled z nejvyšší hory Afriky.

Výstupové trasy

Pokud jste o Kilimandžáru četli například ve Verneovce Pět neděl v balóně a dávno sníte o tom stanout na „Bílé hoře“, tak vězte, že vás na vrchol může dovést 6 hlavních výstupových tras. Cílem výstupu na masivu Kilimandžára je jeho nejvyšší bod Uhuru peak (Vrchol Svobody).

Momentálně nejpopulárnější trasou je Machame (jižní, Whisky route), která je náročnější díky kratší aklimatizaci a náročnému závěrečnému výstupu, ale podél níž spíte v chatkách. Hned za ní je v oblibě trasa Marangu (východní, Coca cola route), kde už se spí ve stanech.

Další trasy jsou Mweka (jižní), Umbwe (jižní), Lemosho/Shira (západní) a Rongai (severní). Všechny končí vždy na opačné straně hory, a to buď u brány Marangu, nebo Mweka. Existuje ještě severojižní okružní trek, ale z důvodu času a financí je málo navštěvovaný. 

Hora Kilimandžáro v oblacích při západu slunce, pohled ze savany

Jak vypadá výstup na Kilimandžáro

Během poměrně náročného výstupu procházíte postupně několika podnebnými pásmy. Z horké stepní krajiny nejdřív vystoupáte přes úrodné pěstitelské oblasti až do divokého horského pásma deštného pralesu. Je známé svými vysokými srážkami. Na začátku si proto všechno teplé oblečení ponesete v batohu a budete často zkrápění nejen svým potem, ale i vodou z hojných tropických dešťů na úpatí hory.

Kilimandžáro trasa Marangu, deštný prales

Užívejte si tepla, protože zhruba od výšky 2 900 m n. m. začne pásmo vřesovišť. V něm se často potkáte s nevlídným mlžným počasím. Občas vás možná zasypou i kroupy a poznáte přívětivost “Bílé hory”. V této výšce se již začne objevovat vysokohorská zima.

Ve výšce od 3 300 m n. m. do 4 000 m n. m. se dále projeví sice chladné, ale o něco jasnější počasí, při kterém svítí slunce a ustupují mlhy. Teploty ve dne mohou během oblačnosti spadnout na 5 – 10 °C, ale pokud je slunce a jasno, tak se vyšplhají i na 25 °C .

Rostou tu unikátní rostliny -  stromové starčeky senecie, lobélie, protei a další. Senecie dosahují výšky až pěti metrů, což je světový unikát. Takto obrovské exempláře se vyskytují právě jen u afrických pětitisícovek.

Kilimandžáro ve výšce 4000 m

V předposledním horském pásmu 4 000–4 800 m n. m. přichází velmi drsné podnebí. Dojdete na místa, kde se nachází vysokohorská poušť. Teploty budou v noci klesat pod nulu. Horské větry budou přinášet studené, někdy až ledové vichry. Je možný déšť i prašné úseky, vhánějící pěším vítr a slzy do očí.
Rostou zde už pouze lišejníky a chudé mechové porosty.

Kemp na Whiskey route, Kilimandžáro, nad oblaky

Nad výškou 4 800 vládnou už celkem arktické podmínky. Částečně jsou zde ledovce a sníh, vegetace žádná. Ledovce začínají zhruba ve výšce 4 270 m n. m.

Nejvyšší bod a směr této cesty leží na okraji vrcholového kráteru Kibo - cílový Uhuru Peak ční ve výšce 5 895 m n. m. Kráter je dosud mírně aktivní, například vypouští plyn přímo na straně Uhuru. Jeho velikost je v průměru 2,4 km a hloubka až 300 metrů. 

Vrcholový tábor, ledovec Kilimandžáro

Poslední den výstupu je vždy velmi náročný, přenocuje se v mrazivé noci v teplotě  – 10 °C nebo nižší. Vstává se velmi brzy ráno, kolem půlnoci. Musí se stihnout vrchol, na kterém, pokud to zvládnete, stanete na 15 minut, a pak vás čeká náročná sestupová cesta do jednoho z nižších táborů.

Jak zvládnout výstup a aklimatizaci

Do Tanzanie se doporučuje přiletět minimálně 2-3 dny před začátkem výstupu. Odpočinek je pro dobrou aklimatizaci důležitý. Také se někdy podnikají aklimatizační výstupy na okolní hory, např. na Mount Meru. Během nich si tělo zvyká na výšku – aklimatizace totiž souvisí s množstvím červených krvinek, které se musí vytvořit, aby ve výškách s řídkým vzduchem transportovaly dostatek kyslíku. Proto se výškové nemoci nevyhnou ani zdatní sportovci a nadšení mladíci. Trénink na ni nemá žádný vliv, pouze genetické dispozice a postupné přivykání výšce.

Z tohoto důvodu je vhodné si pro výstup zvolit co nejdelší trasu. Nemá cenu šetřit (každý den v Národním parku Kilimandžáro stojí nemalé peníze), protože si zrychlováním k úspěšnému výstupu nijak nepomůžete.

Organizace treku a poplatky za výstup

Trek vám musí vždy zprostředkovat místní cestovní kancelář – místní průvodci, kuchař a nosiči půjdou s vámi, takové jsou podmínky. Je proto lepší najímání spolehlivých lidí svěřit nějaké prověřené české cestovní kanceláři, která zorganizuje vše potřebné. Díky tomu budete mít svůj vysněný výstup bez zbytečných průtahů, jídlo na cestě bude kvalitní a vaše batohy vždy dorazí na místo výstupového tábora.

Kolik to nakonec stojí? Za 6denní výstup zaplatíte jen na poplatcích minimálně 940 USD za osobu. Denní poplatek za vstup do parku je 82 USD, a k tomu připočtěte ještě poplatky za místního průvodce a další lidi, pojistné krytí, jídlo. Cena výletu pak ve finále vychází od 1 300 USD do cca 2 000 USD za osobu.
Součástí ceny je i spropitné každému členovi výpravy – 70 USD průvodci, 30 nosičům.

Cestovní ruch je pro místní ekonomiku zkrátka důležitým zdrojem příjmů. Doporučujeme nesnažit se na tom ušetřit, abyste dostali dobrou kvalitu všech služeb.
 
Sloni a Kilimandžáro

Pokud se chcete kromě Tanzanie vydat i do okolních zemí na prodloužený výlet s návštěvou safari, nezapomeňte na očkování proti žluté zimnici.

Sjednejte si také kvalitní cestovní pojištění. Horské výstupy, kdy se budete pohybovat ve výšce nad  5 000 m n. n. Vám pojistíme individuálně.
Pokud máte zájem o sjednání pojištění, kontaktujte nás telefonicky na 221 860 860 nebo e-mailem na klient@ERVpojistovna.cz.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: cs.wikipedia.org, grandafrika.cz, goafrika.cz

Další články

Island - 13 tipů na zajímavosti a přírodní úkazy. Co vidět zemi ohně a ledu?

Průvodce Islandem nejen pro dobrodruhy. Užijte si trendy Reykjavík a pak cestujte kolem pobřeží. Jak je to s kempováním na Islandu? A je tam opravdu tak draho jak se říká?

island

Tipy na cyklistický výlet II. - cyklistické stezky po zrušených železnicích a český singltrek

Poznejte německé, rakouské a české cyklostezky zřízené na místě bývalých železničních tratí.

zrusena-zeleznice