Tipy pro cestování do Thajska v roce 2023. Dovolená v zemi buddhistických chrámů, písečných pláží a nejlepšího jídla

Datum: | Autor: Tým ERV

Království v jihovýchodním cípu Asie se zapsalo na seznam oblíbených destinací mnoha českých cestovatelů. Dostupnou exotiku vyhledávají nejen milovníci nebesky modré vody a sluncem vyhřátých bělostných pláží, ale i vášniví potápěči a velcí gurmáni. Tipy pro cestování do Thajska v roce 2023: vydejte se s námi bezpečně za jeho nádherami!

Obsah článku:

 1. Thajské destinace - kam se vyplatí jet? Udělejte si přehled!
 2. Jižní Thajsko a ostrovy
 3. Krabi
 4. Koh Lanta
 5. Koh Muk
 6. Phi Phi
 7. Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao
 8. Phuket
 9. Bangkok a Buddhové
 10. Ayutthaya - starobylý komplex chrámů
 11. Lopburi
 12. Pattaya
 13. Severní Thajsko - vnitrozemí
 14. Chiang Mai
 15. Sukhotai
 16. Chiang Rai
 17. Thajský street food
 18. Tipy pro cestování do Thajska v roce 2023
 19. Kulturní zvláštnosti
 20. Zdraví
 21. Bezpečnost 

Návod na thajské destinace - kam jet? 

Thajské ostrovy a jižní provincie

Krabi, Phi Phi, Koh Lanta

Krabi, Thajsko, pláž Railay

Krabi, jižní provincie Thajska je známá svými plážemi i blízkostí ostrovů Phi Phi, Koh Lanta. Je tu i letište a oblast je velmi oblíbená.

Pokud si vyberete dovolenou na Krabi nebo některém z přilehlých ostrovů, doporučujeme vám navštívit:

 • Pláže Ao Nang, Phra Nang nebo Koh Poda - zde uvidíte typické vápencové útesy a skalní útvary, které jsou porostlé vegetací a ve spojení s tyrkysovým mořem je to neuvěřitelná podívaná.
 • Největším lákadlem tohoto místa je pláž a jeskyně Railay. Dopravit se sem je možné pouze lodí. Kromě prohlídek si zde můžete vyzkoušet i kurz skalního lezení.
 • Ostrovy Phi Phi s průzračnými zátokami, bílým pískem, tradičními lodičkami a lagunami, které obklopuje ochranný val útesů budou dokonalým rájem pro ty, kteří si chtějí především užívat moře a restaurací. Právě zde se natáčel proslulý film Pláž o uzavřené komunitě cestovatelů, žijících v ráji na zapomenuté thajské pláži daleko od civilizace.
 • Budhistický chrám Tygří jeskyně (Tiger cave, Wat Tham Sua), je komplexem jeskyní, který se nachází v džungli. Je to zajímavá podívaná, můžete si prohlížet jeskyně, sochy Buddhy i otisky tygřích tlap ve skále, a po vystoupání po schodišti až na vrchol budete odměněni panoramatem Andamanského moře.
 • Horké prameny Klong Thom a Smaragdové jezírko (Emerald pool) uprostřed džungle Thung Teao jsou zajímavým jednodenním výletem.

thajsko-zeme02

Koh Lanta

Nabízí více než jen pláže s bílým pískem. Místo si oblíbí i ti, kteří našli zalíbení ve vodních příšerkách. Ať už v těch pod hladinou nebo na talíři. V okolí celého ostrova se můžete potápět v jedné z nejlepších potápěčských oblastí. Jakmile si budete potřebovat odpočinout, vynořte se u pláže Lanta Klong Nin Beach. Tam také doplňte síly skvělým jídlem v tamních restauracích.

Koh Muk

Doplňte svůj seznam unikátních zážitků a vplujte do Smaragdové jeskyně! Abyste si odpočali na maličké pláži obklopené urostlými skalisky, musíte plavat rychleji než ostatní. Občas na ní bývá více turistů než místa.

thajsko-zeme03

Ostrovy Phi Phi

Dvě části jižního ostrova Ko Phi Phi Lee a Ko Phi Phi Don jsou povinnou zastávku každého cestovatele. První z nich určitě znáte. Ať už z filmu Pláž, ve kterém se po ostrově proháněl Leonardo DiCaprio, nebo od vašich přátel, kteří už Thajsko navštívili. Fotografii před vápencovými skalami v Maya Bay si jen tak někdo nenechá ujít. Specifický tvar ostrova – přesýpací hodiny - uvidíte nejlépe z vyhlídky na skalách.

Odhoďte zábrany a zahrabejte se do vyhřátého písku na plážích Loh Moo Dee. Nebo si půjčte kajak a pádlujte pozdravit opičky na Monkey Beach. Jen si bedlivě střežte svačinu, tyhle chlupaté mršky jsou hbité.

Máte už dost povalování se na plážích? Zažijte trochu adrenalinu – nebo spíše více! Nedaleko tohoto místa jsou Žraločí útesy. U nich můžete narazit až na 1,5 metru dlouhé žraloky černoploutvé.

thajsko-zeme04

Phuket

Phuket, Thajsko

Ikonická thajská destinace s mezinárodním letištěm, čistými plážemi a množstvím přírodních krás.

Co dělat na ostrově Phuket?

 • Výlet do zálivu Phang Nga – zelení porostlé vápencové útvary v moři budete milovat.
 • Vyšplhejte se k soše Velkého Buddhy na Phuketu.
 • Chcete zažít pořádnou party? Zkuste Bangla road.
 • Navštivté staré město Phuket.
 • Prozkoumejte nejkrásnější pláže – Patong, Nai Harn, Kata beach a další.
 • Navštivte sloní útulek Green Elephant.

Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao

Tyto ostrovy se nachází v blízkosti mořské rezervace Anghtong, takže jsou skvělým výchozím bodem pro objevování:

 • 42 ostrovů v mořské rezervaci Anghtong – a to není vše. Je tu úchvatná Smaragdová laguna, Lotosová jeskyně i jedna z nejlepších vyhlídek na Thajský záliv.
 • Mořská prasátka? Ano, divoká prasátka na pláži a někdy také koupající se v moři můžete vidět na ostrově … Pig island, Koh Madsum!

Pig island, Thajsko

 • A také zde žijí růžoví delfíni. I ty můžete pozorovat, pokud se rozhodnete pro výlet lodí.
 • Nebo si můžete užít výlet do džungle k vodopádu Na Muang, pozorovat zde opice a navštívit místní chrám.

Buddhové, chrámy, památky a atrakce: co zajímavého vidět v Thajsku?

Thajsko je zemí tisíce Buddhů. Jejich sochy jsou uctívány po celé zemi. Chrám se thajsky označuje slovem „wat“.

Thajsko ve své historii nikdy nebylo pod koloniální nadvládou a je to v něm vidět na rozmanitosti architektury a množství původní vzorů, nepoznačených evropanstvím.

Které chrámy a památky navštívit v Bangkoku?

Ležící Buddha – Wat Pho (Wat Phra Cheruphon) - Bangkok

Jeden z nejstarších a největších chrámových komplexů v Bangkoku, ve kterém je umístěna socha ležícího Buddhy. Je dlouhá 46 metrů a je celá pozlacená. Zajímavá jsou její chodidla, která jsou vykládaná černou perletí.

Chrám pochází z 16. století a dnes slouží, kromě duchovních účelů, také jako univerzita thajské medicíny a škola thajské masáže Nuad Thai. Pokud chcete, můžete se zde nechat touto tradiční masáží namasírovat.

95 pagod a stúp, 80 000 m2 , 1 000 soch a obrazů, množství budov a pavilonů, 3 velké chrámy.

Vstup do komplexu stojí 200 TBH. Více na stránkách watpho.com.

Ležící Buddha, Bankgkok, Thajsko

Další památky v Bangkoku:

 • Královský palác – Grand palace
 • Chrám smaragdového Buddhy
 • Wat Arun – Chrám soumraku

Mimo Bangkok například v provincii Phetchaburi - posvátná jeskyně Khao Luang Cave se stalaktity a zlatým Buddhou

Ayutthaya - starobylý komplex chrámů

Buddha, město Ayutthaya, Thajsko

Bývalé hlavní město království Siam, ačkoliv ne první, tím je Sukhotai, město Ayutthaya bylo kdysi důležitým ekonomickým a obchodním centrem. Historický park zahrnuje 15 lokací, takže si určitě objednejte tuk-tuk, kolo, nebo skútr.

Ayutthaya je ideálním cílem výletu, pokud jste v Bangkoku. Vzdálen je pouze 75 km a jezdí sem vlaky i autobusy.

 • Wat Mahathat nejznámější z chrámů, díky velké Buddhově hlavě obrostlé kořeny stromu
 • Wat Ratchaburana má velmi zachovalou věž
 • Wat Chai Watthanaram je nejkrásnější při západu slunce

Lopburi - opice a chrámy

Lopburi - Thajsko. Opice a chrámy.

Ve starobylé khmerské provincii Lopburi se nachází stejnojmenné hlavní město, které je bohatě obydleno nejen lidmi, ale zejména opicemi. Mnoho turistů se sem jezdí dívat přímo na ně.

Lopburi je známé i chrámem Phra Prang Sam Yod, který pochází z 13. století 

Více o Lopburi se dozvíte zde.

Pattaya - turistická destinace

Pattaya, pláž

Rušné město v Thajském zálivu, kam směřuje až 1/3 všech turistů, kteří do Thajska zavítají. Původně tiché a čisté místo bylo objeveno Američany po válce ve Vietnamu, nyní je z něj nekontrolovaně rostoucí metropole. Proč se sem vypravit? Do Pattaya se jezdí za zábavou. Město nabízí nesčetné atrakce pro turisty, včetně atrakcí pro dospělé na Walking street. Pattaya žije celou noc, oficiální večerka zde začíná až v 5 hodin ráno. Do té doby je všude slyšet hudbu, ohňostroje a zábavu.

Pattaya není plná starobylých chrámů, přesto jsou zde zajímavá místa: chrám Sanctuary of Truth, postaven ve stylu thajské architektury, velká socha Buddhy, či chrám Wat Yansangwararam, obklopený palmovými háji.

Výlety v okolí Pattaya:

 • Botanická zahrada Nong Nooch
 • Korálový ostrov Koh Lan

Severní vnitrozemské Thajsko

Chiang Mai

Chiang Mai je jedním z měst na severu Thajska. Je blízko barmské hranice, takže tu žije také dost uprchlíků z Barmy. Město je obklopené horami, protéká tudy řeka a je známé svými chrámy.

Chiang Mai, Thajsko

Co dělat během návštěvy Chiang Mai?

 • Projděte se starým městem, kde se nachází většina chrámů. Patří sem i slavný Wat Phra Singh a Wat Chiang Man.
 • Objevte místní trhy: na trhu Warorot, nočním bazaru a sobotními/nedělními nočními trhy určitě najdete dostatek zajímavostí a skvělého gurmánského vyžití.
 • Vydejte se k jezeru Huay a dejte si oběd v některé z restaurací v bambusových chýších u vody. Je to oblíbené místo, kam se o víkendech vydávají také místní.
 • Vydejte se do chrámu Doi Suthep, který se nachází 10 minut jízdy autem od města v národním parku Doi Suthep.
 • Navštivte palác Bhubing a projděte se rozkvetlými zahradami zimního paláce královské rodiny.
 • Vydejte se do sloního útulku (aniž byste na slonech jezdili - chcete vědět proč?).

Sloní útulek, Thajsko

Sukhothai

Sukhothai bylo první hlavní město prastarého království Siam. Nyní je toto město již opuštěné a jeho pozůstatky je možné procházet celý den. Ačkoliv se nachází 400 km od Bangkoku a 280 km od Chiang Mai, návštěvu lze jen doporučit.

Sukhothai - historické thajské město

Chiang Rai

Vzdálené 200 km od Chian Mai, s denními lety do Bangkoku nebo na jižní ostrovy jako jsou Krabi, či Phuket je Chian Rai pohodlně dosažitelné pro ty, kdo si chtějí z Thajska užít vše - moře i historické vnitrozemí.

Bílý chrám Chiang Rai, Thajsko

Co vidět v Chiang Rai?

 • Bílý chrám neboli Wat Rong Khun: to je bezpochyby jeden z hlavních důvodů, proč se cestovatelé vydávají do tohoto města. Bílý chrám je světově proslulá památka.
 • Modrý chrám neboli Wat Rong Suea Ten: chrám, ve kterém je vše v modré barvě, od obřích soch u vchodu až po Buddhu. Velmi pěkné místo k návštěvě a vstup je zdarma.
 • Zajděte do parku Singha a prohlédněte si velkého zlatého lva u vchodu. Budete-li pokračovat po silnici, dojdete na vyhlídkové místo s výhledem na čajovou plantáž. Nachází se zde také farma se zvířaty.
 • Muzeum černých domů neboli Baandam Museum: poněkud neobvyklé místo s malými domky zdobenými krokodýlími kůžemi a dalšími předměty, které jsou "temné" a originální.
 • Vodopád Khun Korn, největší vodopád v oblasti Chiang Rai, je snadno dostupný a z parkoviště k němu dojdete pěšky asi za 30 minut.
 • Huai Pla Kang  - Velký Buddha Chiang Rai: chrám uprostřed města na vrcholku hory s velkou sochou Buddhy a pagodou v čínském stylu.
 • Zahradu Mae Fah Luang najdete na vrcholu hory Doi Tung. Projděte se krásným květinovým parkem a navštivte královskou vilu Doi Tung, sídlo princezniny matky.

Chiang Rai, Thajsko, zlatý chrám

Thajský street food - pouliční jídlo

K Thajsku neodmyslitelně patří výborná kuchyně. Ne nadarmo se považuje za jednu z nejlepších na světě. Kamkoliv vyrazíte, budou vám křižovat cestu všemožné vůně pestrobarevných pokrmů. Vydatná nudlová polévka s masem, smažené nudle, jasmínová rýže, kari, to vše dochucené bylinkami a samozřejmě pálivé chilli.

Chcete se do něčeho zakousnout přímo na ulici? Neváhejte ani sekundu, tam je totiž jídlo nejlepší! Své o tom ví i tvůrci netflixového seriálu Street Food Asia, při jehož sledování se můžete inspirovat.

Pro vaše vlastní dobro ale koštujte thajské speciality jen tam, kde budou jíst i tamní obyvatelé. Ti přece jen nejlépe vědí proč.

Mýtický pták Garuda nemá rozpažená křídla jen tak bezdůvodně. Jeho všudypřítomnost na státním znaku by měla působit jako obří stopka pro všechny neznalce tamních specialit. Ty vám pak mnohdy dokážou svou ostrostí vypálit díru do břicha. Thajci jsou totiž přesvědčení, že jídlo, které nepálí, není pravým jídlem.

thajsko-zeme05

Mince místo průvodce

Pokud jste ještě neutratili všechny mince za pouliční delikatesy, obraťte je několikrát v ruce. Platidlo vám krásně poslouží i jako průvodce. Na bathech (thajské měně) jsou vyražené chrámy Smaragdového Buddhy Wat Phra Kaew, Zlatá hora Wat Saket, Mramorový chrám Wat Benchamabophit a chrám Úsvitu Wat Arun.

Jestliže se vám nějaká ta korunka rozkutálí při horečnatém hledání oblíbeného chrámu, nezastavujte ji šlápnutím. Kdyby vás někdo viděl, může vám hrozit v krajním případě i vězení. Nejde tak ani o mince a bankovky jako takové. Důležité je, kdo se na nich nachází – panovník. A ten se v zemi těší převeliké úctě.

Thajsko Wat Chai Watthanaram

Tipy pro cestování do Thajska - bezpečnost, zdraví a zvyklosti

Jak se připravit na Thajsko?

Počasí v Thajsku je tropické, zabalte si proto do tepla s vysokou vzdušní vlhkostí. Hodit se vám bude prodyšné a lehké oblečení.

Připravte se na to, že na ulici se platí v hotovosti. Je to preferovaný a pohodlný způsob. Bankomaty najdete na mnoha místech.

Než si zabookujete jakoukoliv službu přesvědčte se, že je důvěryhodný a legálně provozovaný business. Jen takový vám v případě nenadálých změn programu vystaví storno fakturu, kterou je třeba mít, pokud máte pojištění storna. Informace o provozovateli zjistíte také v online recenzích.

Thajsko, Chiang Mai

Kulturní zvyklosti v Thajsku – co dělat a co nedělat?

V Thajsku si místní obyvatelé potrpí na úctu a slušnost. Jak se chovat, abyste ji uměli projevit „správně“?

 • Sundejte si boty kdykoliv vstupujete do chrámu nebo i k někomu domů. Thajci totiž nohy považují za nejšpinavější část těla a snaží se je proto schovávat. Proto také klečí v chrámech, aby je měli schované. Vy si raději nohy nevykládejte na sedadla, ani nohama nic neposouvejte či nezavírejte.
 • Naopak nejposvátnější částí těla je v Thajsku hlava. Je velmi neslušné se například něčí hlavy dotknout.
 • Pokud míříte mezi lidi, oblečte se raději decentně – neodhalujte ze svého těla příliš mnoho jen proto, že je v Thajsku teplo. Zde je zvykem mít zakrytá kolena i ramena, neodhalovat dekolt. Platí to zejména na posvátných místech ale také v běžném životě.
 • Pokud si chcete během prohlídky města nebo chrámu vyfotit Thajce, například mnicha, nebo někoho v tradičním oblečení, zeptejte se ho na svolení. Je to projev úcty k místním, a oni vám to často s úsměvem dovolí.
 • Dejte si pozor, abyste projevovali úctu k thajskému králi. Ani slovem, ani náhodou si z nej nedělejte legraci. Je třeba si vážit i plakátů či peněz, na kterých je král vyobrazen.

Nejezděte v Thajsku na slonech

Sloni jsou zde často zneužíváni pro účely turismu a je smutné jejich týrání dál podporovat. Největší problém u slonů je, že páteř těchto velkých zvířat není uzpůsobena pro nošení závaží na hřbetě. Sloni nosí svá velká těla pod páteří, ale trpí, když nosí palankýny s turisty na ní. Pokud chcete vidět slony, najděte nějaký útulek organizace, která se věnuje zachraňování slonů. Pro víc informací si přečtěte například tyto dva články:

Velký Buddha, Thajsko, Phuket

 • Respektujte Buddhovy sochy. Když si prohlížíte chrámy, vězte, že se tu nesluší dovádět, ani jinak poutat pozornost. Také zde platí zvyk neukazovat svými nohami na sochu Buddhy. To proto zde místní zbožně klečí, aby se do popředí dostali jejich kolena, a ne v Thajsku považovány za špinavé, nohy. Ty tak zůstanou schované za tělem.
 • Nedotýkejte se buddhistických mnichů – zejména pokud jste žena. Žádná podání rukou nebo objetí. Mniši mají zakázáno dotýkat se opačného pohlaví. Pokud jim něco chcete podat, uctivě to položte před nich, ale neriskujte nevyžádaný dotek.
 • Mniši jsou v Thajsku velmi vážení. Takže je také neslušné „povyšovat“ se nad ně. Vhodné je tedy netyčit se nad mnichem, pokud sedí.
 • Nechovejte se vyzývavě ani hlučně, nedělejte na ulici scény. Snažte se respektovat místní kulturu a užívat si její klid a posvátný nádech.

Zdravotní tipy pro Thajsko

Když cestujete do Asie, tak doporučujeme vyjet vždy pouze s dobrým cestovním pojištěním. Nikdy nevíte, co se může stát během cest. Zejména pokud si budete užívat aktivity jako jsou jízda na skútru, horské túry, skoky z útesů či vodní sporty. V ERV pravidelně chodíme na kontroly svých smluvních zdravotnických zařízení v zahraničí, abychom se ujistili, že se našim klientům dostane jen ta nejlepší péče.

Cestovní pojištění se zároveň vztahuje i na léky v lékárně, ochranu dokladů a zavazadel, takže se vyplatí nespoléhat jen na pojištění k platební kartě.

Nang Yuan, ostrov, Thajsko

Nepijte vodu z kohoutku. Vodovodní síť v Thajsku není bezpečná pro pití vody, zejména pro Evropany, a pozor si dejte také na náhodné napití se ve sprše.

Na dovolenou si ideálně vezměte vlastní lahev na vodu, kterou si pak můžete podle potřeby doplňovat na místech s hygienickou pitnou vodou. Tím nebudete odkázaní na nákup balené vody ve zbytečném plastu.

Chraňte se na dovolené před sluncem – používejte krém s vysokým ochranným faktorem, noste pokrývku hlavy, a nevystavujte se zbytečně slunci mezi 11 a 15 hodinou odpolední.

Bezpečnost v Thajsku

Pozor na kapsáře. Tam, kde je větší koncentrace lidí se snadno objevují i zlodějíčci. Mějte své doklady a peníze vždy bezpečně připoutané kolem těla. Nenoste v ulicích drahocennosti.

Zejména večer se zdržujte spíše ve skupinách a nechoďte do tmavých uliček sami.

Dávejte si pozor na zavazadla, zvlášť pokud byste cestovali autobusem. Je možné si na batoh koupit i řetěz a uzamknout jej.

Nikdy nedávejte někomu do úschovy svůj pas. Pokud by si jej někdo chtěl v cestovní kanceláři ponechat, mějte pro tento případ pořízenou fotokopii.

Pláž Maya, ostrov Phi Phi, film Pláž (The Beach)

Počasí v Thajsku

V Thajsku je tropické podnebí po celý rok. Střídají se tam 3 roční období - chladné, horké a monzunové. “Chladné” období je od listopadu do února s teplotami kolem 26 °C.

Horké období je od února do května a teploty dosahují cca 36 °C. V monzunovém ročním období je kolem 32 °C a naprší až 1 500 mm srážek. Déšť je však rychlý a přichází většinou v noci, takže se klidně vydejte do Thajska i v tomto období.

V Bangkoku je třeba počítat se znečištěným vzduchem a smogem, který vytváří skleníkový efekt. Buďte připraveni na přechody z klimatizovaných budov (kolem 20 °C) do venkovních horkých prostor.

Kdy jet do Thajska

Do Thajska se můžete vydat po celý rok. Nejlákavější bývá pro Čechy mezi listopadem až únorem. Klima je tehdy příjemnější, méně vlhké a s méně srážkami. V tomto období navštěvuje Thajsko nejvíce turistů.

 

V Thajsku si vystačíte opravdu s málem. Když je u nás zima, teploty tam běžně dosahují 30 °C. A moře? Rozhodně se v něm nezchladíte! V příjemných 27 °C konečně pořádně rozmrznete z české zimy. Dopřejte si exotiku – zabalte si plavky, pár triček, šortky a kvalitní cestovní pojištění.

 

Zdroje: radynacestu.cz, novinky.cz, tripadvisor.cz, netflix.com, mzv.cz, cestujlevne.com, nomadasaurus.com

Další články

New York, New York. Zaleťte si do města, které nikdy nespí

Vítejte v New Yorku, pojďte dál a nezouvejte se. Kam zajít, když se tam vydáte přes velkou louži?

newyork-vylet

Plusy a minusy sólo cestování

Váháte, jestli vyrazit na příští cestu sami? Přinášíme vám ověřené, ozkoušené a na vlastní kůži zažité výhody i nevýhody sólo cestování. Nejprve se podíváme na stinné stránky ...

solo-cestovani-nahled-328