Thajsko - země půvabných ostrovů a dobrého jídla
26. 1. 2018

Království v jihovýchodním cípu Asie se zapsalo na seznam oblíbených destinací mnoha českých cestovatelů. Dostupnou exotiku vyhledávají nejen milovníci nebesky modré vody a sluncem vyhřátých bělostných pláží, ale i vášniví potápěči a velcí gurmáni. Vydejte se s námi za nádherami Thajska!

Krabi

Chcete se vypravit za nejkrásnějšími plážemi? Pak je pro vás provincie Krabi výchozím bodem.   Notoricky známá pláž Railay Beach lemovaná vápencovými útesy není ale jediným místem, kam vyrazit. Nedaleko od ní se nachází oblíbený cíl všech příznivců skalního lezení Phra Nang Beach.  Jedinečný zážitek vás čeká při výstupu k Tygří jeskyni, nejposvátnějšímu budhistickému chrámu ve městě. Zůstaňme ale raději stát pevnýma nohama na zemi. Odchytněte si jednu taxi loďku a popojeďte na další ostrůvek. 

thajsko-zeme02

Ko Lanta

Nabízí více než jen pláže s bílým pískem. Místo si oblíbí i ti, kteří našli zalíbení ve vodních příšerkách. Ať už v těch pod hladinou nebo na talíři. V okolí celého ostrova se můžete potápět v jedné z nejlepších potápěčských oblastí. Jakmile si budete potřebovat odpočinout, vynořte se u pláže Lanta Klong Nin Beach. Tam také doplňte síly pořádnou baštou v tamních restauracích. A přesuňte se dál na jih.

Ko Muk

Tygří jeskyni už máme za sebou. Co takhle další proplavat? Doplňte svůj seznam unikátních zážitků a dobyjte Smaragdovou jeskyni! Abyste si odpočali na maličké pláži obklopené urostlými skalisky, musíte plavat rychleji než ostatní. Občas na ní bývá více turistů než místa.

thajsko-zeme03

Phi Phi

Dvě části jižního ostrova Ko Phi Phi Lee a Ko Phi Phi Don jsou povinnou zastávku každého cestovatele. První z nich určitě znáte. Ať už z filmu Pláž, ve kterém se po ostrově proháněl Leonardo DiCaprio, nebo od vašich přátel, kteří už Thajsko navštívili. Fotografii před vápencovými skalami v Maya Bay si jen tak někdo nenechá ujít. Specifický tvar ostrova – přesýpací hodiny - uvidíte nejlépe z vyhlídky na skalách. Odhoďte zábrany a zahrabejte se do vyhřátého písku na plážích Loh Moo Dee. Nebo si půjčte kajak a pádlujte pozdravit opičky na Monkey Beach. Jen si bedlivě střežte svačinu, tyhle chlupaté mršky jsou hbité. Máte už dost povalování se na plážích? Zažijte trochu adrenalinu – nebo spíše více! Nedaleko tohoto místa jsou Žraločí útesy. U nich můžete narazit až na 1,5 metru dlouhé žraloky černoploutvé.

thajsko-zeme04

Pouliční jídlo

K Thajsku neodmyslitelně patří výborná kuchyně. Ne nadarmo se považuje za jednu z nejlepších na světě. Kamkoliv vyrazíte, budou vám křižovat cestu všemožné vůně pestrobarevných pokrmů. Vydatná nudlová polévka s masem, smažené nudle, jasmínová rýže, kari, to vše dochucené bylinkami a samozřejmě čili. Chcete se do něčeho zakousnout přímo na ulici? Neváhejte ani sekundu, tam je totiž jídlo nejlepší! Pro vaše vlastní dobro ale koštujte thajské speciality jen tam, kde budou jíst i tamní obyvatele. Přece jen oni nejlépe vědí proč. Mýtický pták Garuda nemá rozpažená křídla jen tak bezdůvodně. Jeho všudypřítomnost na státním znaku by měla působit jako obří stopka pro všechny neznalce tamních specialit. Ty vám mnohdy dokážou svou ostrostí vypálit díru do břicha. Thajci jsou totiž přesvědčení, že jídlo, které nepálí, není pravým jídlem.

thajsko-zeme05

Mince místo průvodce

Pokud jste ještě neutratili všechny mince za pouliční delikatesy, obraťte je několikrát v ruce. Platidlo vám krásně poslouží i jako průvodce. Na bathech (thajské měně) jsou vyražené chrámy Smaragdového Buddhy Wat Phra Kaew, Zlatá hora Wat Saket, Mramorový chrám Wat Benchamabophit a chrám Úsvitu Wat Arun. Jestliže se vám nějaká ta korunka rozkutálí při horečnatém hledání oblíbeného chrámu, nezastavujte ji šlápnutím. Kdyby vás někdo viděl, může vám hrozit v krajním případě i vězení. Nejde tak ani o mince a bankovky jako takové. Důležité je, kdo se na nich nachází – panovník. A ten se v zemi těší převeliké úctě.

V Thajsku si vystačíte opravdu s málem. Když je u nás zima, teploty tam běžně dosahují 30°C. A moře? Rozhodně se v něm nezchladíte! V příjemných 27°C konečně pořádně rozmrznete z poctivé české zimy. Už na nic nečekejte a dopřejte si exotiku – zabalte si plavky, pár triček, šortky a naše kvalitní pojištění. S ním vás u moře nic nezaskočí! Ušetřete čas před odjezdem a sjednejte si ho online.

Zdroje: radynacestu.cz, novinky.cz, tripadvisor.cz

Takzvaná Pacifická hřebenovka je americká dálková stezka. Vyráží na ni přibližně 5 000 turistů ročně a dokončí ji jen desetina z nich. Kudy vede? Jakou mít výbavu? Jak dlouho trvá? A kteří Češi jí už šli? 

10. 3. 2021
Pacifická hřebenovka, Pacific crest trail

Dnes vám doporučíme prozkoumat významná města ve středu Španělska. Mají tolik památek různých stylů, až vám budou oči přecházet.
 

9. 6. 2021
Střední Španělsko - Toledo