Datum:

holcicka_s-kufrem_uvod

Cestování letadlem s trochou nadsázky připomíná boj o kilogramy a rozměry. Limity pro zavazadla se přitom neodvíjejí pouze od konkrétní přepravní společnosti, ale závisí i na druhu zakoupené letenky. Nabízíme alespoň základní informace, které vám s balením kufrů pomohou.

Při cestování letadlem se rozlišuje kabinové (příruční) a zapsané (odbavené) zavazadlo.

Kabinové zavazadlo si může každý cestující vzít na palubu stroje bezplatně. Podle limitů konkrétní letecké společnosti se většinou jedná o jedno či dvě povolená zavazadla, do kterých však nemůžete zabalit všechno (kapesní nůž, nůžky, tekutiny nad 100 ml apod.) Pro tyto kufry, tašky či batůžky platí přísná bezpečnostní opatření. Před případnou cestou se tak raději informujte o tom, co s sebou na palubu můžete vzít.

Odbavené zavazadlo naopak cestuje v zavazadlovém prostoru stroje, což znamená, že k němu při letu nemáte přístup. Za jeho přepravu můžete zaplatit. Obecně platí, že odbavená zavazadla většinou nejsou zahrnuta v ceně letenek nízkonákladových společností (takzvané low cost lístky). Při nákupu u větších společností se povolená hmotnost liší od druhu zakoupené letenky. V tomto případě zase většinou platí, že čím dražší letenku si pořídíte, tím větší a těžší může být vaše odbavené zavazadlo. Nezapomeňte ale na navazující spoje, které mohou mít pravidla odlišná.

Batoh nebo jen kabelka?

V současné době neexistuje žádné shodné nařízení, které by určovalo maximální velikost příručního zavazadla. Každá letecká společnost si tak limity stanovuje sama. Pro lepší představu, na palubu Českých aerolinií si můžete vzít příruční zavazadlo o maximální velikosti 55 cm x 45 cm x 22 cm. Letecká společnost SmartWings povoluje příruční zavazadlo o maximálních rozměrech 56 x 45 x 25 cm.  A např. nízkonákladová společnost Ryanair stanoví maximální rozměry příručního zavazadla 55 cm x 40 cm x 20 cm, včetně držadel a koleček. Pokud zavazadlo nebude splňovat předepsané limity, musíte ho nechat odbavit do zavazadlového prostoru. Také při nadměrně vytížených letech není vzácností, že musí být některá kabinová zavazadla odbavena, většinou bez jakéhokoliv příplatku. Co se týče váhy, obecně platí, že by nemělo vážit více než 5-10 kg. I v tomto ohledu se situace výrazně liší. Pokud například poletíte se společností easyJet, můžete si na palubu vzít zavazadlo o váze až 20 kg. Naopak na palubu letadel společnosti SmartWings si můžete vzít kabinové zavazadlo o maximální hmotnosti 5 kg.

Přehled povolených velikostí příručních zavazadel (v cm)

Možná budete platit

Odbavené zavazadlo nebývá u nízkonákladových společností součástí ceny letenek. V takovém případě si za něj budete muset připlatit. Velikost a hmotnost odbavených zavazadel se také liší u jednotlivých leteckých společností. Charterové lety, které převáží klienty českých cestovních kanceláří na zahraniční dovolenou, mají většinou limit 15 kg na dospělou osobu. V současné době provozuje charterové lety pro drtivou většinu českých turistů společnost SmartWings. Pokud poletíte na vlastní pěst, můžete velikost odbaveného zavazadla ovlivnit výběrem letenky. České aerolinie tak například nabízejí limit hmotnosti 15, 23 a 32 kilogramů podle ceny zakoupené letenky.

Váhové limity a povolené rozměry se tedy u jednotlivých aerolinek liší. Zároveň je letecké společnosti občas upravují a je proto důležité si je před samotným odletem vždy ověřit. Aktuální informace většinou naleznete na webových stránkách příslušných leteckých společností.

Co když kufr nedorazí?

Úspěšně jste vybojovali náročnou válku s kilogramy, čekáte po přistání na kufr a ten nikde? Nezbývá než čekat, až zpožděné zavazadlo dorazí. Ovšem ti z Vás, kdo si uzavřeli kvalitní cestovní pojištění, mohou jít v rámci stanovených limitů např. nakupovat věci, které jim v souvislosti s delším zpožděním nebo dokonce ztracením jejich zavazadla scházejí. Například ERV Evropská pojišťovna hradí náklady vzniklé v souvislosti se zpožděnými (alespoň 12 hodin) nebo ztracenými zavazadly. V dnešní době věc nadmíru praktická!

Zdroj:www.cestovni-nemoci.cz
 

Další články

Maroko – mozaika evropské, africké a arabské kultury

Nejbližší „orient“ je pro Evropany vzdálený jen necelou hodinu lodí ze Španělska nebo pár hodin letadlem. Přátelské Maroko vítá cestovatele s otevřenou náručí. Za čím můžete do této krásné země vyrazit? Co navštívit a co ochutnat?

Kam ve Finsku do sauny? Kamkoliv. Saunu mají dokonce i v parlamentu.

Finsko je mrazivá země, která zasahuje až za polární kruh. Ani přesto se tam však zimy moc bát nemusíte, protože krajina tisíce jezer má na svém území přes tři miliony saun.  

finska-sauna