Datum:

Halstat

Nedostává se vám dovolené nebo třeba peněz na pořádně dlouhý výlet za hranice všedních dní? Nevadí, nechte se inspirovat našimi tipy na prodloužené víkendy plné poznávání, ale i aktivní letní relaxace. Vybrali jsme pro vás tři místa, kam dojedete z českých luhů a hájů doslova za pár hodin. Co vám tedy v létě mohou nabídnout?

Halštat - jeskyně, muzea i koupání v jezeře

Tuto malebnou vesnici najdete pouhé čtyři hodiny jízdy autem z Prahy. Nachází se v kraji Salzkammergut (česky Solná komora), což je oblast u pohoří Dachstein a nabízí mnohem více než „jen“ koupání nebo projížďky na lodi po Halštatském jezeře v parných letních dnech. Kdyby sluníčko pražilo až příliš nebo pokud by se naopak rozpršelo, můžete se schovat do Obří ledové či Mamutí jeskyně nebo např. do muzea Hallstatt s druhou největší sbírkou nálezů z doby halštatské (tzn. doby, kdy do střední Evropy přišli Keltové a kdy se zde začalo zpracovávat železo). Až se nabažíte koupání i jeskyní či dobových artefaktů, můžete si pochutnat v některé z 10 místních doporučených restaurací. Jednu z nich najdete i v Rudolfově věži pocházející už z roku 1284. Vydat se k ní můžete pěšky nebo lanovkou. Neměli byste vynechat ani návštěvu halštatského pohřebiště a místních důlních štol. Obec Halštat byla v roce 1996 zařazena do Světového dědictví UNESCO. Jako zajímavost uvádíme, že její kouzlo uhranulo např. Číňany natolik, že v roce 2012 si vybudovali v provincii Kuang-tung svůj vlastní Halštat, který je přesnou kopií originálu z úpatí dachsteinského masivu.

Krakov - město králů, spisovatelů a vodních radovánek

Už jste někdy slyšeli o koupání v Krakově? Že ne? Tak to musíme napravit. Do bývalého hlavního města Polska a zároveň tradičního sídla polských králů s okolo šesti tisíci památkami dorazíte z Prahy za pouhých pět hodin jízdy autem. Krakov je jedním z nejdůležitějších turistických, kulturních a historických center a v současnosti i jedním z největších center vodních radovánek v Evropě. Po procházce Starým městem nebo prohlídkách některých z celkem 28 místních muzeí se můžete svlažit buď v jezerech Bagry, Kryspinow nebo Przylasek Rusiecki, kde se koupávali i takoví velikáni světové literatury, jako nositelé Nobelových cen za literaturu Wisława Szymborská a Czesław Miłosz. Jestli dáváte přednost moderním akvaparkům, tak Park Wodny Krakow pro vás bude ten pravý. Je to nejrozlehlejší krytý akvapark v Polsku s největším počtem vodních atrakcí v Evropě.

Krakov

Budapešť - metropole ovocných polévek, lázní i pláží

V této šest hodin jízdy autem vzdálené maďarské metropoli je nad slunce jasné, že možností koupání nabízí dost po celý rok. Jak se tedy po náročných prohlídkách Budína, Starého Budína a Pešti v letních dnech osvěžit? Pokud vám nebudou stačit maďarské studené ovocné polévky, tak vám doporučujeme např. koupání v lázních Szechenyi. Každou sobotu si v nich můžete zaplavat v rytmu funky, soulu, R&B nebo jazzu. Jedenáct báječných bazénů s výhledem najdete na Margaretině ostrově v lázních Palatinus, které patří mezi jedny z nejkrásnějších v Budapešti. Pokud si chcete zaplavat v atraktivních terasovitých venkovních bazénech a projít se po nejstarší budapešťské pláži z druhé poloviny 19. století, zavítejte do Csillaghegy. V jeho okolí najdete mnoho míst s nádherným výhledem na toto slavné historické město.

Budapešť

Tak co, inspiroval vás náš článek k cestě za kulturními památkami nebo letním osvěžením? Pokud ano, nezapomeňte, že i na prodloužený víkend, pokud je v zahraničí, je potřeba se pořádně přichystat a nezapomenout si sjednat kvalitní cestovní pojištění. Od placení nákladů za případné trable na vašich cestách jsme tu přece my!

Šťastnou cestu vám přeje ERV Evropská!

Autor:   ERV Evropská

Další články

Co vidět v Barceloně

Barcelona je ideálním místem na prodloužený víkend. Ale zvládnete nasát její atmosféru během několika dní? Odkud, kudy, a kam jít, abyste nepřišli o její jedinečnost? Vydejte se s námi do ulic města, na pláž i za unikátní modernistickou architekturou.

barcelona

Jaká je cesta na Tchaj-wan

Pro turisty a cestovatele méně známá destinace ja plná pokladů, historie, památek, tradic a panenské přírody. Pojďte s námi objevit, co tam vidět na vlastní oči.

tcha-wan