Halštat
22. 7. 2016

Nedostává se vám dovolené nebo třeba peněz na pořádně dlouhý výlet za hranice všedních dní? Nevadí, nechte se inspirovat našimi tipy na prodloužené víkendy plné poznávání, ale i aktivní letní relaxace. Vybrali jsme pro vás tři místa, kam dojedete z českých luhů a hájů doslova za pár hodin. Co vám tedy v létě mohou nabídnout?

Halštat - jeskyně, muzea i koupání v jezeře

Tuto malebnou vesnici najdete pouhé čtyři hodiny jízdy autem z Prahy. Nachází se v kraji Salzkammergut (česky Solná komora), což je oblast u pohoří Dachstein a nabízí mnohem více než „jen“ koupání nebo projížďky na lodi po Halštatském jezeře v parných letních dnech. Kdyby sluníčko pražilo až příliš nebo pokud by se naopak rozpršelo, můžete se schovat do Obří ledové či Mamutí jeskyně nebo např. do muzea Hallstatt s druhou největší sbírkou nálezů z doby halštatské (tzn. doby, kdy do střední Evropy přišli Keltové a kdy se zde začalo zpracovávat železo). Až se nabažíte koupání i jeskyní či dobových artefaktů, můžete si pochutnat v některé z 10 místních doporučených restaurací. Jednu z nich najdete i v Rudolfově věži pocházející už z roku 1284. Vydat se k ní můžete pěšky nebo lanovkou. Neměli byste vynechat ani návštěvu halštatského pohřebiště a místních důlních štol. Obec Halštat byla v roce 1996 zařazena do Světového dědictví UNESCO. Jako zajímavost uvádíme, že její kouzlo uhranulo např. Číňany natolik, že v roce 2012 si vybudovali v provincii Kuang-tung svůj vlastní Halštat, který je přesnou kopií originálu z úpatí dachsteinského masivu.

Krakov - město králů, spisovatelů a vodních radovánek

Už jste někdy slyšeli o koupání v Krakově? Že ne? Tak to musíme napravit. Do bývalého hlavního města Polska a zároveň tradičního sídla polských králů s okolo šesti tisíci památkami dorazíte z Prahy za pouhých pět hodin jízdy autem. Krakov je jedním z nejdůležitějších turistických, kulturních a historických center a v současnosti i jedním z největších center vodních radovánek v Evropě. Po procházce Starým městem nebo prohlídkách některých z celkem 28 místních muzeí se můžete svlažit buď v jezerech Bagry, Kryspinow nebo Przylasek Rusiecki, kde se koupávali i takoví velikáni světové literatury, jako nositelé Nobelových cen za literaturu Wisława Szymborská a Czesław Miłosz. Jestli dáváte přednost moderním akvaparkům, tak Park Wodny Krakow pro vás bude ten pravý. Je to nejrozlehlejší krytý akvapark v Polsku s největším počtem vodních atrakcí v Evropě.

Krakov

Budapešť - metropole ovocných polévek, lázní i pláží

V této šest hodin jízdy autem vzdálené maďarské metropoli je nad slunce jasné, že možností koupání nabízí dost po celý rok. Jak se tedy po náročných prohlídkách Budína, Starého Budína a Pešti v letních dnech osvěžit? Pokud vám nebudou stačit maďarské studené ovocné polévky, tak vám doporučujeme např. koupání v lázních Szechenyi. Každou sobotu si v nich můžete zaplavat v rytmu funky, soulu, R&B nebo jazzu. Jedenáct báječných bazénů s výhledem najdete na Margaretině ostrově v lázních Palatinus, které patří mezi jedny z nejkrásnějších v Budapešti. Pokud si chcete zaplavat v atraktivních terasovitých venkovních bazénech a projít se po nejstarší budapešťské pláži z druhé poloviny 19. století, zavítejte do Csillaghegy. V jeho okolí najdete mnoho míst s nádherným výhledem na toto slavné historické město.

Budapešť

Tak co, inspiroval vás náš článek k cestě za kulturními památkami nebo letním osvěžením? Pokud ano, nezapomeňte, že i na prodloužený víkend, pokud je v zahraničí, je potřeba se pořádně přichystat a nezapomenout si sjednat kvalitní cestovní pojištění. Od placení nákladů za případné trable na vašich cestách jsme tu přece my!

Šťastnou cestu vám přeje ERV Evropská!

Autor:   ERV Evropská

Rok co rok vyráží stále více z vás na zahraniční dovolenou. Rok co rok se naši kolegové nestačí divit nad tím, co vše se vám na cestách může přihodit. I v roce 2016 jsme zaznamenali několik takových perliček...

4. 1. 2017
Smůla číhá na každém kroku

Této zemi se začíná blýskat na lepší časy – staví se tam moderní hotely, probíhá turistický boom, někdo této dovolenkové destinaci věští stejnou budoucnost, jaká potkala Thajsko nebo Bali. Mýtické středověké chrámové město Angkor je bezesporu první věc, která se vybaví všem cestovatelům. A pravděpodobně i krutý Pol Potův režim, s jehož následky se království na jihovýchodě Asie vypořádává dodnes. Z dob hladomoru údajně pramení i konzumace některých výstředních pochutin. Za jejich chutěmi se sjíždí mlsné jazýčky z celého světa. Ptáte se, o jakých chuťovkách je řeč? Vydejte se s námi za gastronomickým dobrodružstvím. Přinášíme vám Kambodžu, jak ji ještě neznáte!

19. 01. 2018
Kambodža: Gastro výzva pro odvážné 01b