Nedostává se vám dovolené, nebo třeba peněz na pořádně dlouhý výlet za hranice všedních dní? Nevadí, nechte se inspirovat našimi tipy na prodloužené víkendy plné poznávání, objevování, ale také relaxace u vody.

Využijte státních svátků, propojte si je s víkendem a získejte tak volno navíc, aniž byste museli žádat o delší volno v práci. Evropa nabízí spoustu zajímavých destinací, které jsou snadno dopravně dostupné. Vytipovali jsme pro vás 5 zajímavých míst, do kterých se snadno dostanete autem, vlakem nebo krátkým leteckým spojem. Inspirujte se těmito tipy na víkend, a zažijte nezapomenutelné dobrodružství!

Před cestou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Pojišťujeme široké spektrum sportů a aktivit, a navíc máme velmi hustou síť smluvních zdravotních zařízení.

Halštat - jeskyně, muzea i koupání v jezeře

Tuto malebnou vesnici najdete pouhé čtyři hodiny jízdy autem z Prahy. Nachází se v kraji Salzkammergut (česky Solná komora), což je oblast u pohoří Dachstein. Tuto vesničku v úpatí horských velikánů si zamilujete na první pohled. Užijte si nádherných výhledů na jezero a procházek hornatou krajinou. Zajděte i do Obří ledové či Mamutí jeskyně nebo např. do muzea Hallstatt s druhou největší sbírkou nálezů z doby halštatské (tzn. doby, kdy do střední Evropy přišli Keltové a kdy se zde začalo zpracovávat železo).

Až se nabažíte koupání i jeskyní či dobových artefaktů, můžete si pochutnat v některé z 10 místních doporučených restaurací. Jednu z nich najdete i v Rudolfově věži pocházející z roku 1284. Obec Halštat byla v roce 1996 zařazena do Světového dědictví UNESCO. Jako zajímavost uvádíme, že její kouzlo uhranulo např. Číňany natolik, že v roce 2012 si vybudovali v provincii Kuang-tung svůj vlastní Halštat, který je přesnou kopií originálu z úpatí dachsteinského masivu.

Halštat je skvělým výchozím bodem pro další výletování. Tato krajina v podhůří Alp nabízí nespočet přírodních zázraků, ke kterým můžete dojít po turistických trasách, nebo dojet autem. Ať už se vydáte k Halštatským vodopádům, nebo popojedete trochu dál k jezerům Wolfgangsee nebo Mondsee, budete ohromeni čistotou a unikátností této horské krajiny.

Krakov - město králů, spisovatelů a vodních radovánek

Další skvělou destinací, kam na prodloužený víkend, je Krakov. Nachází se nedaleko českých hranic a třeba z Ostravy jste tam za necelé dvě hodiny. Právem se o něm tvrdí, že je to nejkrásnější město Polska. Uhrane vás svým rozlehlým hlavním náměstím (Rynek Glówny) s nespočtem bohatě zdobených měšťanských domů. Město nezapře svou židovskou historii - ve čtvrti Kazimierz můžete vidět několik starobylých synagog.

Už jste někdy slyšeli o koupání v Krakově? Že ne? Tak to musíme napravit. Svlažit se můžete buď v jezerech Bagry, Kryspinow nebo Przylasek Rusiecki, kde se koupávali i takoví velikáni světové literatury, jako nositelé Nobelových cen za literaturu Wisława Szymborská a Czesław Miłosz. Jestli dáváte přednost moderním akvaparkům, tak Park Wodny Krakow pro vás bude ten pravý. Je to nejrozlehlejší krytý akvapark v Polsku s největším počtem vodních atrakcí Evropě.

Bari - na skok k moři

Do tohoto nádherného města na jihu Itálie se dostanete přímým letem z Prahy za necelé dvě hodiny. Dobrá dopravní dostupnost, památky v pěší vzdálenosti a blízkost moře dělá z Bari ideální destinaci na prodloužený víkend. Historické centrum města vás nadchne svými romantickými uličkami, množstvím katedrál a kostelíků a především živou atmosférou, kdy na balkonech mezi sebou živě diskutují sousedé a majitelé restaurací vás zvou, abyste ochutnali jejich orechciette (tradiční těstovinový pokrm tohoto regionu). V centru města určitě navštivte nádherné sakrální stavby Basilica San Nicola a Basilica Cattedrale Metropolitana. 

Z Bari se dá i pohodlně výletovat. Pokud budete mít čas, vydejte se do měst jako je Polignano a Mare nebo Monopoli. Oboje se nachází necelou hodinu od Bari a užijete si v nich krásnou architekturu, příjemné pláže a přírodní scenerii.

Budapešť - půvabné město na Dunaji

Tato šest hodin jízdy autem vzdálená maďarská metropole nabízí šťavnatý mix památek, kulturního vyžití i možnosti koupání. Udělejte si procházku podél Dunaje a objevujte architektonické skvosty tohoto města. Zastavte se u budovy parlamentu Országház, která vás ohromí svou velkolepostí. Přejděte po ikonickém Řetězovém mostě (Széchenyi Lánchíd) a zamiřte k Budínskému hradu, bývalému sídlu uherských králů. Nenechte si ujít ani nejfotografovanější památku Budapešti, kterou je Rybářská bašta.

Budapešť  je známá i pro své lázně, takže pokud prahnete po tom, udělat si pohodový prodloužený víkend, toto město je pro vás to pravé. Doporučujeme např. koupání v lázních Szechenyi. Každou sobotu si v nich můžete zaplavat v rytmu funky, soulu, R&B nebo jazzu. Jedenáct báječných bazénů s výhledem najdete na Margaretině ostrově v lázních Palatinus, které patří mezi jedny z nejkrásnějších v Budapešti. Pokud si chcete zaplavat v atraktivních terasovitých venkovních bazénech a projít se po nejstarší budapešťské pláži z druhé poloviny 19. století, zavítejte do Csillaghegy. V jeho okolí najdete mnoho míst s nádherným výhledem na toto slavné historické město.

Edinburgh - srdce Skotska

Objevte toto magické město, které vás okouzlí svými kamennými domy a atmosférou jako vystřiženou z Harryho Pottera. Přímým letem z Prahy jste tu za dvě hodiny. Výhodou Edinburghu je jeho příjemná rozloha - vše důležité stihnete vidět za 3 dny, a ke spoustě památek dojdete pohodlně pěšky. Při procházkách městem si budete připadat, jako byste se ocitli na pomezí reality a snu. Majestátní kamenné budovy, útulné kavárny a tajemné průchody působí jako z fantasy světa. Není divu, že J. K. Rowling napsala většinu svých knih o Harry Potterovi právě tady.

Nejvýraznější památkou je Edinburský hrad, tyčící se na skále nad městem. Můžete zde obdivovat bohatě zdobený interiér, skotské korunovační klenoty i dechberoucí výhled na město a okolní zelenou krajinu. Pokud toužíte po více výhledech, vydejte se na Calton Hill, kde se nachází ikonický památník Dugalda Stewarta. Z tohoto místa budete mít celý Edinburg jako na dlani.

Tak co, inspiroval vás náš článek k cestě za kulturními památkami nebo svěží přírodou? Pokud ano, nezapomeňte, že i na prodloužený víkend, pokud je v zahraničí, je potřeba se pořádně přichystat a nezapomenout si sjednat kvalitní cestovní pojištění. Od placení nákladů za případné trable na vašich cestách jsme tu přece my!

Šťastnou cestu vám přeje ERV Evropská!