Datum:

Halstat

Nedostává se vám dovolené nebo třeba peněz na pořádně dlouhý výlet za hranice všedních dní? Nevadí, nechte se inspirovat našimi tipy na prodloužené víkendy plné poznávání, ale i aktivní letní relaxace. Vybrali jsme pro vás tři místa, kam dojedete z českých luhů a hájů doslova za pár hodin. Co vám tedy v létě mohou nabídnout?

Halštat - jeskyně, muzea i koupání v jezeře

Tuto malebnou vesnici najdete pouhé čtyři hodiny jízdy autem z Prahy. Nachází se v kraji Salzkammergut (česky Solná komora), což je oblast u pohoří Dachstein a nabízí mnohem více než „jen“ koupání nebo projížďky na lodi po Halštatském jezeře v parných letních dnech. Kdyby sluníčko pražilo až příliš nebo pokud by se naopak rozpršelo, můžete se schovat do Obří ledové či Mamutí jeskyně nebo např. do muzea Hallstatt s druhou největší sbírkou nálezů z doby halštatské (tzn. doby, kdy do střední Evropy přišli Keltové a kdy se zde začalo zpracovávat železo). Až se nabažíte koupání i jeskyní či dobových artefaktů, můžete si pochutnat v některé z 10 místních doporučených restaurací. Jednu z nich najdete i v Rudolfově věži pocházející už z roku 1284. Vydat se k ní můžete pěšky nebo lanovkou. Neměli byste vynechat ani návštěvu halštatského pohřebiště a místních důlních štol. Obec Halštat byla v roce 1996 zařazena do Světového dědictví UNESCO. Jako zajímavost uvádíme, že její kouzlo uhranulo např. Číňany natolik, že v roce 2012 si vybudovali v provincii Kuang-tung svůj vlastní Halštat, který je přesnou kopií originálu z úpatí dachsteinského masivu.

Krakov - město králů, spisovatelů a vodních radovánek

Už jste někdy slyšeli o koupání v Krakově? Že ne? Tak to musíme napravit. Do bývalého hlavního města Polska a zároveň tradičního sídla polských králů s okolo šesti tisíci památkami dorazíte z Prahy za pouhých pět hodin jízdy autem. Krakov je jedním z nejdůležitějších turistických, kulturních a historických center a v současnosti i jedním z největších center vodních radovánek v Evropě. Po procházce Starým městem nebo prohlídkách některých z celkem 28 místních muzeí se můžete svlažit buď v jezerech Bagry, Kryspinow nebo Przylasek Rusiecki, kde se koupávali i takoví velikáni světové literatury, jako nositelé Nobelových cen za literaturu Wisława Szymborská a Czesław Miłosz. Jestli dáváte přednost moderním akvaparkům, tak Park Wodny Krakow pro vás bude ten pravý. Je to nejrozlehlejší krytý akvapark v Polsku s největším počtem vodních atrakcí v Evropě.

Krakov

Budapešť - metropole ovocných polévek, lázní i pláží

V této šest hodin jízdy autem vzdálené maďarské metropoli je nad slunce jasné, že možností koupání nabízí dost po celý rok. Jak se tedy po náročných prohlídkách Budína, Starého Budína a Pešti v letních dnech osvěžit? Pokud vám nebudou stačit maďarské studené ovocné polévky, tak vám doporučujeme např. koupání v lázních Szechenyi. Každou sobotu si v nich můžete zaplavat v rytmu funky, soulu, R&B nebo jazzu. Jedenáct báječných bazénů s výhledem najdete na Margaretině ostrově v lázních Palatinus, které patří mezi jedny z nejkrásnějších v Budapešti. Pokud si chcete zaplavat v atraktivních terasovitých venkovních bazénech a projít se po nejstarší budapešťské pláži z druhé poloviny 19. století, zavítejte do Csillaghegy. V jeho okolí najdete mnoho míst s nádherným výhledem na toto slavné historické město.

Budapešť

Tak co, inspiroval vás náš článek k cestě za kulturními památkami nebo letním osvěžením? Pokud ano, nezapomeňte, že i na prodloužený víkend, pokud je v zahraničí, je potřeba se pořádně přichystat a nezapomenout si sjednat kvalitní cestovní pojištění. Od placení nákladů za případné trable na vašich cestách jsme tu přece my!

Šťastnou cestu vám přeje ERV Evropská!

Autor:   ERV Evropská

Další články

Kam ve Finsku do sauny? Kamkoliv. Saunu mají dokonce i v parlamentu.

Finsko je mrazivá země, která zasahuje až za polární kruh. Ani přesto se tam však zimy moc bát nemusíte, protože krajina tisíce jezer má na svém území přes tři miliony saun.  

finska-sauna

10 tipů na skvělé potápění

Modrozelený nádech podmořského světa tu a tam naruší barevné rybky všech možných velikostí a tvarů. Zpoza hedvábné sasanky vykukuje nervózní Nemo a kousek opodál potkáváme nehybně ležící svítivě modrou hvězdici...  

diving-caribean