Vězení, která předčí ty nejlepší hotely
Co si představíte, když se řekne vězení? Pravděpodobně stroze vyhlížející prostory, minimum soukromí, špatné jídlo, vyhrocené vztahy s ostrahou i se spoluvězni. Ne všude ve světě to ale platí.
Ubytování je jedno ze základních kritérií při výběru dovolené. Ať už jedeme kamkoli, snažíme se vždy ukořistit tu nejlepší nabídku na pěkný hotel. Je proto s podivem, že v různých koutech světa najdete vězení, která jsou mnohdy luxusnější než pětihvězdičkové hotely. Pojďme se na některá z nich podívat.
Norsko: Luxusní zařízení pro nejhorší případy
Norsko je známé spoustou věcí. Detektivkami. Královskou rodinou. Šestihodinovou pracovní dobou. Polární září. Ale také třeba tím, že mají ta nejpříjemnější vězení na celém světě.
Místní vězení jsou pravděpodobně luxusnější než většina hotelů, které jste kdy navštívili.
Halden Prison kupříkladu svým svěřencům nabízí pokoj s televizí, ložnici s vlastní koupelnou, okno s výhledem a mnoho dalšího. Ve společných prostorách jsou herny pro případ, že by se svěřenci začali nudit. V areálu jsou také venkovní posilovny včetně třeba horolezecké stěny, aby se vězni udrželi v kondici. Vlastně by byl mnohem jednodušší výčet toho, čím se vězení od hotelového pokoje liší. Tenhle seznam má totiž jen jednu položku - zámek na venkovních dveřích. A přitom se do Halden Prison nechodí za žádné lehké zločiny. Ve skutečnosti je určeno pro usvědčené násilníky a sériové vrahy. Norsko totiž zavedlo vězeňskou reformu, jejímž smyslem není držet zlosyny v kobkách, ale právě naopak - pomoci jim stát se lepšími lidmi. Cílem norských vězení je tak doopravdy napravovat lidi, ne je trestat. Halden leží mezi Oslem a Göteborgem, při své návštěvě Norska se tedy na něj můžete vyjet podívat.
Podobné to má i vězení Ila, které také hostí sériové vrahy. Vězňové zde mají sice jen omezený společenský kontakt, zato ale disponují třípokojovým bytem s ložnicí, obývacím pokojem a tělocvičnou. Dále mají vězni přístup do společné knihovny a mohou si dokonce vyžádat i počítačové hry. A ostraha většinou nebývá ozbrojená. Zlé jazyky by tak mohly tvrdit, že pobývat v takovém vězení je obecně bezpečnější, než se vyskytovat kdekoli ve Spojených státech. Tam přeci jen může zbraně držet takřka kdokoli. Vězení leží na periferii Osla, pokud se tedy chystáte do hlavního města, nenechte si tuto podívanou ujít.
USA: Zámek za mřížemi pro méně závažné případy
Když už mluvíme o Spojených státech… Amerika je jednou z posledních zemí západního světa, ve které stále přetrvává trest smrti. Zločinci tam tedy příliš růžové vyhlídky nemají. Pokud se ale dopustí méně závažných činů, dostanou se "jen" za mříže. Ale za mříže s pozlátkem! Amerika se může pyšnit hned dvěma vězeními s nadstandardními službami. V takovém Butner Federal Correctional Complex v Severní Karolíně se dočkáte bytových jednotek s televizí a minimální ostrahou. A o newyorském Otisville Correctional Center jeden z jeho bývalých svěřenců prohlásil, že to je "zámek za mřížemi". Tohle nápravné centrum totiž nabízí pestré vyžití pro sportovce, místní jídelna vězně zásobuje delikatesami typu hovězího steaku nebo lososa a v areálu si můžete vyjít dokonce i do kina.
Čína: Nařízený odpočinek pro politické vězně
Další zemí, kde mají zločinci na výběr mezi trestem smrti a luxusním vězením, je Čína. Pekingské vězení Qincheng je dělané na míru politickým vězňům - a rentu tam tráví velká část bývalých politických leaderů nebo jejich rodinných příslušníků. Ve vězení se ale svěřencům dostává prostorných pokojů, samostatných koupelen a luxusního stravování. Přístup k areálu vězení je ale velmi omezený. Sem se tedy jen tak nepodíváte - pokud se tedy nestanete nežádaným politickým aktérem nebo jeho rodinným příslušníkem. Mimo jiné tu totiž setrvává "na odpočinku" vdova po bývalém předsedovi Komunistické strany.
Bolívie: Samostatné město pro trestance
Bolivijské vězení San Pedro není tak luxusní jako předchozí areály, na rozdíl od nich je to ale prostor připomínající samostatné město. V celém areálu najdete restaurace, hotely i dětské školky. Jediné, co musíte, nebo spíš tedy nesmíte, je areál opustit. Jinak mají ale svěřenci takřka volné pole působnosti. A co je další věc, díky které tohle vězení připomíná bytovou čtvrť? Za pobyt zde se musí platit - buďto si tedy vězni svou buňku pronajmou nebo rovnou koupí. A není to nic laciného. Do bolivijského vězení se dokonce kdysi dělaly i prohlídky, ale protože se pak začala po areálu šířit narkotika, prohlídky se zrušily. Takže dneska ho můžete vidět už jenom zvenku.
Finsko: Ostrovní ráj pro pašeráky
Na malém ostrově u finského pobřeží se nachází vězení Suomenlinna. Sestává ze spousty samostatných chatek rozmístěných po celém ostrově, společných kuchyněk, grilovacích teras a krásných udržovaných zahrádek. Takřka robinsonský ráj, nezdá se vám? Vězňové navíc mají téměř kdykoli povoleno navštěvovat své rodiny na pevnině. Nejsou tu přikázané žádné uniformy, nejsou tu ani zámky na dveřích. Mnohem víc než vězení to tedy opravdu připomíná luxusní prázdninový rezort. Podobně jako v San Pedru se ale i zde za pobyt musí platit. A kdo v tomhle vězení přebývá? Většinou pašeráci. A prý je to tu pro ně velice uklidňující odpočinek.
Dnešním článkem vás rozhodně nechceme nabádat, abyste některá z vězení přidávali na svůj seznam míst, která chcete zažít na vlastní kůži. Naprosto jistě to totiž zas až taková idylka nebude. Pokud se ale do některé ze zmíněných zemí chystáte, udělejte si na naše místa výlet. Určitě to bude zážitek, o kterém pak budete chtít vyprávět. A na cestu se nezapomeňte pojistit.
Zdroj: http://www.grunge.com/31136/luxurious-prisons-better-hotel-youve-ever-stayed/