Datum: | Autor: Tým ERV

Chcete prozkoumat Provence,  nezní to jako ideální letní dovolená? Jen tak se tak toulat po historických městech, sedět ve stínech stromů, popíjet víno a vdechovat vzduch plný léta - a zejména levandulí, kterými je Provence proslulá. Pokud ano, máme pro vás několik tipů na místa, která byste neměli vynechat.

Město Aix-en-Provence

Jedno z nejkrásnějších měst Francie je nepochybně Aix-en-Provence. Město plné památek, muzeí a kaváren na bulvárech s osvěžujícím stínem stromů. Najdete tu množství malebných uliček, které vás okouzlí svou atmosférou a díky Univerzitě Aix-Marseille zažijete jedinečnou atmosféru studentského města.

Při návštěvě Aix-en-Provance nezapomeňte na románskou katedrálu Saint Saveur. Obdivuhodné jsou také místní kašny nebo umění v Musée Granet, kde najdete díla slavných malířů jako byl Paul Cézanne, Pablo Picasso, Paul Klee, nebo Vincent Van Gogh.

Ostatně, právě v Aix-en-Provance žil a tvořil osamělý a zarputilý impresionista Paul Cézanne, kterému město vzdává hold památkovým okruhem Circuit de Cézanne. Můžete tak navštívit jeho dům, atelier i místa, kde maloval (například zahradu s terasami Terrain des Peintres).

A pokud vyčerpáte všechna zajímavá místa v Aix-en-Provance a budete mít chuť cestovat dál, tak jen 30 km od Aix-en-Provance najdete velké přístavní město Marseille, které přináší dokonalou kombinaci historie, kultury a pobřežního kouzla.

Ulička Aix en Provence

Festival Aix-en-Provence

Tento operní festival se koná každé léto v červenci a je jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí v regionu. Festival je zaměřen především na operu, ale zahrnuje i koncerty orchestrální, komorní, vokální a sólové instrumentální hudby. Více podrobností najdete na stránkách festivalu.

Avignon

Starobylé město Avignon je malebné město s bohatou historií a kulturním dědictvím. Nejznámější památkou je přepychový papežský palác Palais des Papes, který je propracovanou gotickou stavbou a významnou památkou v Evropě.

Svůj význam Avignon získal ve 14. století během tzv. papežského schisma, kdy byli zvoleni až tři navzájem si konkurující papežové. Celkem se v Palais de Papes vystřídalo sedm papežů a to během 73 let.

Avignonský most

Město je známé torzem kamenného mostu, jehož čtyři elegantní oblouky se důstojně klenou nad břehem Rhony. Most nese jméno pont Saint-Bénézet, říká se mu také Avignonský most a najdeme ho na seznamu světového dědictví UNESCO. Další památky, které byste neměli minout jsou Muzeum malířství - Musée Angladon-Dubrujeaud, které vystavuje malby již z 13. století a archeologické muzeum - Musée Lapidaire, které má ve sbírkách artefakty z dob antiky – řecké, římské i etruské.

Nejvyšším bodem Avignonu je Rocher des Doms – Skála řádových bratří. Na samotném vrcholku se tyčí Cathédrale Notre-Dame-des-Doms, katedrála z 12. století. Její impozantní věže a nádherné vitráže přitahují pozornost návštěvníků, kteří se mohou vydat dovnitř a objevit tak kouzlo historických detailů.

Každý červenec ožívá Avignon prestižním divadelním festivalem Festival d'Avignon, který je jednou z nejdůležitějších mezinárodních akcí současného divadla.

Vinice a vinařství Provence

vinotéka v Provence

Provence je proslulá svými výjimečnými růžovými víny. Apelace Côte de Provence se od roku 1895 specializuje na jejich výrobu. Návštěvu místních vinic a vinařství byste při svých cestách po Provence rozhodně neměli vynechat. Celkem 447 vinařství pečuje o své řádky vinic v kraji mezi středozemním mořem a podhůřím Alp.

Objevovat místní vína mezi háji borovic a levandulovými poli je skvělým zpestřením prohlídek historických měst a vesniček.

Pohoří Luberon

Les Baux des Provence vesnice

Oblast vápencového pohoří Luberon je známá svými malebnými vesnicemi, jako je Gordes a Roussillon, a také svým přírodním bohatstvím - cedrové lesy, okrové doly, neporušená příroda, i památky z doby bronzové. Je tu množství turistických tras a 230 km tras pro cyklisty.

V tomto úrodném kraji se daří olivám, vinné révě a třešním. Pro svou autenticitu a nedotčenost bylo až 5 zdejších vesni zařazeno na seznam  „Les Plus Beaux Villages de France“ - mezi nejkrásnější vesnice Francie.

Les Baux-de-Provence

Starobylá středověká vesnice se zříceninou hradu, ležící na skalní plošině, je jedním z oblíbených míst a nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu. Její historie, často dosti krvavá, sahá minimálně do 10. století.  

V okolí se nabízí výlety do pohoří Les Alpilles nebo minimálně do Pekelného údolí Val d´Enfer, které padá pod městečkem strmě dolů a bylo prý inspirací Dantemu při psaní Pekla v Božské komedii.

Camargue

Tato unikátní mokřadní oblast o rozloze přes 1 000 km² v deltě Rhôny je domovem mnoha druhů ptáků, včetně plameňáků. Camargue je jedním z nejlepších míst pro výlety do divoké přírody, kde můžete sledovat volně žijící vzácné druhy zvířat v Provence. Jedním ze známých druhů jsou divoké bílé koně.

Camarští koně

Levandulová pole

Provence je proslulá svými levandulovými poli, která jsou v plném květu v červnu a červenci. Užít si fotografování a procházky mezi nádherně vonícími květy můžete na těchto místech:

  • Oblast Claparèdes – vesnice Gordes, známá románskou budovou opatství Sénanque, které je od 12. století domovem cisterciáků.
  • Oblast Albion – hlavní město levandule je vesnice Sault, kde se 15. srpna konají levandulové slavnosti.
  • Planina Valensole – vydejte se na kole mezi vesnicemi. Známým výchozím bodem je vesnice Moustiers-Sainte-Marie.

Chcete vědět víc o levandulových trasách? Navštivte web Levandulové stezky (Routes de la lavande)

Levandulové pole v Provence a vesnice

Přístav Cassis a národní park Calanques

Cassis je malebné přímořské město s přístavem, známé kouzelnými zátokami ve svém okolí. Zajímavé je, že známý francouzský likér z černého rybízu, Creme de Cassis, nevznikl zde, ale v Dijonu v Burgundsku. Městečko je starobylé a stalo se tak oblíbeným cílem malířů malujících ve stylu fauvismu.

Přístav Cassis se nachází v oblasti calanques, tak se jmenují nádherné vápencové útesy a zátoky s bohatou faunou a flórou, které jsou národním parkem v délce 20 km. Calanques bývají vždy od července do poloviny září uzavřeny kvůli nebezpečí výskytu požárů v lesích. Pokochat se jimi však můžete z lodi při vyhlídkových plavbách.

útesy calanques v Cassis

Gastronomie v Provence

Jídlo je základní součástí každé návštěvy Provence. Místní kuchyně je ovlivněná italskou, španělskou a arabskou kuchyní. Určitě stojí za ochutnání místní ratatouille, rybí polévka bouillabaisse, pikantní slaný koláč pissaladière s chutí bylinek a rajčat, tuňákový salade niçoise, křupavý bochník chleba fougasse a olivová tapenáda k vínu.

tradiční francouzksé jídlo ratatouille

Další tradiční jídla jsou ančovičková omáčka anchoïade, kuře na smetaně s vínem poulet à la crème, bramborové pyré s pečenou treskou brandade de morue, nebo bohatý guláš na víně s jehněčím nebo hovězím masem a spoustou zeleniny, daube provençale.

Navštívit trhy s čerstvými potravinami je také přímo nutností, pokud trávíte dovolenou v Provence.

 

Ať už se vydáte ve Francii kamkoliv, určitě se vám bude hodit kvalitní cestovní pojištění. Česky mluvící asistent vždy na telefonu se může hodit, pojištění navíc chrání i vaše zavazadla.
Vy cestujete. My se staráme. 

Sjednat cestovní pojištění

Zdroje: radynacestu.czforbes.czfrance.fr

Další články

Drsné hory a tajemná údolí. Skotské dudy znějí nad mlhou horských jezer.

Stovky středověkých hradů, rozesetých po kopcích a vřesovištích Skotské vysočiny, desítky jezer „loch“ i legenda o jezerní příšeře Ness. Přijeďte do hrdé země Skotů na pohádkovou návštěvu. 

skotsko

Reúnion – turistika i adrenalin. Dobrodružství na ostrově v Indickém moři

Chtěli byste zjistit, jaká je kreolská kultura? Projít se po činné sopce i po deštném pralese a večer se koupat v moři? Zkuste jet na dva týdny do ráje aktivní dovolené, na ostrov Reúnion.  

ostrov-reunion