Datum:

Takzvaná Pacifická hřebenovka je americká dálková stezka. Vyráží na ni přibližně 5 000 turistů ročně a dokončí ji jen desetina z nich. Kudy vede? Jakou mít výbavu? Jak dlouho trvá? A kteří Češi jí už šli?

Pacific crest trail

Pacifická hřebenovka mapa

Pacific Crest Trail (PCT) vede 4 286 kilometrů ve Spojených státech od hranice s Mexikem až po Britskou Kolumbii v Kanadě. Během trasy přes státy Kalifornie, Oregon a Washington se pohybujete od 0 metrů nadmořské výšky až po 4 tisíce metrů nad mořem. Projdete 24 národních lesů, 7 národních parků, pohoří i pouště.

Historie Pacifické hřebenovky

Budování stezky začalo ve 30. letech 20. století, oficiálně dokončená byla až v roce 1993. Od svého vzniku sloužila jako koňská stezka, až v posledních desetiletích se z ní stala národní stezka USA a cíl mnoha dobrodruhů. V USA existují tři nejznámější dálkové turistické trasy - jsou to PCT na západě, Appalačská stezka na východě a Stezka kontinentálního rozvodí ve Skalnatých horách. Říká se jim souhrnně “Triple Crown”.

Silvewood lake

Kdy vyrazit na Pacific Crest Trail

Na PCT může vyrazit denně omezený počet lidí a je schůdná jen několik měsíců v roce. Většina lidí vychází na PCT v březnu nebo dubnu, aby se vyhnuli vedru v poušti a ke konci stezky sněžení ve státě Washington. Průměrně dokončí trasu po 4 až 7 měsících 1 z 10 lidí. Najdou se i takoví “hikeři”, kteří jdou PCT potřetí nebo počtvrté. Někdo ji jde celou, někdo jen její části.

Pacific Crest Trail náklady

Na několikaměsíční cestu budete kromě letenky, kvalitního cestovního pojištění, víza a dopravy po USA potřebovat také vybavení, různá povolení, peníze na jídlo a příležitostné ubytování. Měsíční náklady se odhadují kolem 1000 dolarů podle potřeb cestovatele. Náklady na vybavení záleží do velké míry na tom, jestli už vybavení v tuto chvíli máte, nebo si ho budete muset pořizovat.

Doporučuje se mít s sebou kromě oblečení a vhodných bot batoh, stan, karimatku, spacák, filtr na vodu, čelovku, ešus, příbor, vařič, zapalovač, kapesní nůž, lékárničku, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Čím lehčí vaše výbava bude, tím lépe, každou věc navíc ponesete na zádech. Základní hmotnost batohu (vše bez jídla a pití), by neměla přesáhnout 10 % vaší tělesné hmotnosti. Do pohoří Sierra Nevada je povinné mít jídlo v plastových barelech, aby nelákalo medvědy.


Turisti na Pacific crest trail - poušť

Pacifická hřebenovka a Češi

PCT zdolala už řada Čechů, například Jakub Jonáš a Martin Benc, Tomáš Man (o své cestě točil videa), Tereza Javorová, Lucie Kutrová, Taťána Bujnochová nebo Monika Benešová, která o zdolání Pacifické hřebenovky mluví v tomto podcastu.

Pacifická hřebenovka kniha

Nejslavnější knihou, která proslavila dálkové treky a PCT je kniha Wild (v češtině Divočina) od Sheryl Strayed, podle níž byl natočený stejnojmenný film. Dnes už najdete celou řadu knih o dobrodružné PCT od českých autorů. Například 151 dní Pacifickou hřebenovkou od Lucie Kutrové, Moje Pacifická hřebenovka od Moniky Benešové, Jakubův cestovní deník od Jakuba Čecha, Amerikou po hřebenech hor od Leoše Šimánka nebo V horách sním od Terezy Kopecké.

Sníh v horách Sierra Nevada, Sonora, Pacific crest trail

Na tak náročné cesty jako je PCT je třeba se dobře připravit předem. Bude se vám hodit dobrá fyzická kondice, informace o životě v divočině a kvalitní cestovní pojištění.

Vy cestujete. My se staráme.


Zdroje: redbull.com, denik.cz, stara.emontana.cz, chomutovsky.denik.cz, denik.cz, svetoutdooru.cz, rei.com

 

Další články

Chorvatsko: 9 zajímavostí, které jste nevěděli

Kdo by neznal národní park Krka se sladkovodními vodopády, Plitvická jezera, přístav a historické centrum Dubrovníku. My jsme pro vás navíc připravili fakta, které jste o Chorvatsku možná ještě neslyšeli. A našli jsme jich hned několik.

chorvatsko-9zajimavosti

S cestovním pojištěním můžete ušetřit milióny. Poradíme vám jak!

Téměř pětina Čechů vyráží na dovolenou bez cestovního pojištění. Přitom s ním můžete výrazně ušetřit. Ptáte se jak? Seznamte se s nejčastějšími situacemi, při kterých se vyplatí mít cestovní pojištění. 

cestovni-pojisteni-mapa