Datum: | Autor: Tým ERV

bertesgaden_s_43213896-min

Možná byste to do Německa neřekli, ale vedle poklidných výletů za památkami a pivem má tato velká spolková země mnoho jiného vzrušujícího potenciálu. Projděte se s námi po středověkých uličkách s hrázděnými domy, vystupte na vyhlídky či rovnou až k Orlímu hnízdu v Berchtesgaden, nebo přičichněte k vůni severní mořské brízy kolem Rujány a v Pomoří. 

Proč cestovat do Německa?

Kvalitní infrastruktura si vás bude hýčkat na místech, které patří v Německu k nejkrásnějším. Romantické soutěsky, rozeklané horské štíty, zelené pastviny, průzračná jezera a čisté řeky, pohádkové zámky a středověké vesnice.

Která místa patří v Německu k nejkrásnějším?

Zajímavosti, památky a tipy na výlet

Kam se v Německu vydat a kam dřív zamířit? Pomůže vám náš výběr nejhezčích míst i s odkazy na další informace:

• Berchtesgaden – jeden z nejmalebnějších horských koutů má jezera s průzračně čistou vodou a dechberoucí panoramata;  okouzluje například jezerem Königssee, monumentálním hřebenem pěti vrcholů Watzmann, soutěskami Wimbachklamm a Almbachklamm, nebo feratou Grünstein
• Allgauské a Bavorské Alpy
• Romantická cesta (Romantische Straße) v jižním Bavorsku vede mezi historickými městečky Würzburg a Füssen. Z oblastí vinic vás zavede až pod vrcholky Alp.
• Vinná cesta v údolí řeky Mosely
• Saské Švýcarsko, Černý les a Bavorský les
• Nejvyšší hora Německa - Zugspitze
• Pohádkový zámek Neuschwanstein
• Města Berlín, Hamburk, Kolín nad Rýnem, Drážďany, Norimberk
 Historická městečka Görlitz, Bamberk, Freiburg, Stolberg, Wernigerode
• Bodamské jezero na hranicích se Švýcarskem
• Baltské moře, ostrov Rujánaa národní park Schleswig-Holstein
• Souostroví Helgoland

Středověké městečko Bamberg v Německu

Co ještě vidět v Německu? Obsah článku:

 1. Černý les - Schwarzwald, tipy na výlety
 2. Lužická jezera - rodinná dovolená u Drážďan
 3. Vinařské oblasti v Německu
 4. Vinařské Horní Porýní a údolí řeky Mosely
 5. Rady pro návštěvu mnichovského Oktoberfestu
 6. Průvodce po Berlíně
 7. Berlínská zoo
 8. Zábavní parky a adrenalinové atrakce 
 9. Akvaparky a vodní světy
 10. Drážďany - nejen vánoční trhy
 11. Hamburk - hansovní město na severu
 12. Německé Alpy a aktivní dovolená - turistika, lyže, běžky, inline brusle
 13. Cyklovýlety v Německu - na kole až k Baltu?
 14. Romantické hrady
 15. Severní Německo - Balt, Šlesvicko-Holštýnsko

Německé dálnice bez poplatků

I v roce 2022 lze v Německu vyžívat dálnice zdarma. Dálniční poplatky formou mýtného platí až vozy s hmotností od 7,5 tuny (platbu lze po provést online v systému Toll Collect, případně prostřednictvím terminálů umístěných přímo na dálničních úsecích.

Schwarzwald - Černý les

Nemá sice alpské velikány a jeho vrcholy nedosahují ani 1600 m nadmořské výšky (nejvyšší Feldberg má 1493 m), ale o to je přístupnější pro nerušenou turistiku. Jsou tu hory a rozhledny, vodopády a kaňony řek, ledovcová jezera a legendami opředené skalní útvary, husté pralesy, staré doly a malebné vesničky.

Vopdpády Geroldsau v Černém lese

Co nejzajímavějšího vidět v Černém lese?
 

• Určitě se projděte po dvou okružních trasách, které vedou neporušenou přírodou - Wiesensteig a Schwarzwaldsteig mají každá 11 km a zvítězili jako nejhezčí i v německé turistické anketě.
• Nebo si projděte některou etapu z 98 kilometrové trasy Renchtalsteig
• zámek Staufenberg, zříceninu kláštera Allerheiligen
• region Bad Peterstal-Griesbach v údolí Renchtal je místo, známé množstvím palíren
• V městečku Donaueschingen oficiálně pramení řeka Dunaj – v zámecké kašně Donauquelle 

Pramen řeky Dunaj - Donaueschingen

Lužická jezera – aktivní rodinná dovolená v krajině jezer u Drážďan

Oblast Lausitzersee nikdy nevypadala tak malebně jako po ústupu těžby hnědého uhlí. Největší uměle vytvořená vodní plocha v Evropě září všemi odstíny modři. V současné době zde vzniká krajina, jejíž potenciál je jedním slovem obrovský. Z 24 jezer by 10 mělo být propojeno pro lodní dopravu. Každé z jezer má unikátní charakter a překypují možnostmi aktivit – kromě klasických kol a bruslí například i jízda ve čtyřkolce tažené koňmi, projížďky terénními vozy v dunách a další.

Přečtěte si více o Lužických jezerech.

Vinařské oblasti a vinobraní v Německu

Za královnou německých vín do Neustadtu - Weinlesefest

Německo, Neustadt, náměstí

Festival Weinlesefest v Neustadtu je vůbec největší německou slavností sběru vína a je vyvrcholením sezóny. Desetidenní festival je plný bohatého programu včetně volby královny německých vín. Zažijete německé vinařské tradice, ochutnáte mnoho skvělých vín a možná i výsledky soutěže místních vinařů o titul nejlepší odrůdy.

Řeka Mosela a vinařská oblast Porýní

Na hranicích s Lucemburskem vtéká meandrující řeka Mosela do Německa a vytváří zde velkolepou vinařskou oblast, kde se rodí ty nejlepší Ryzlinky. Vinařské terasy jsou kolem ní někdy tak strmé, že je musí obsluhovat pomocí lanovky "Monorack Bahn".

Navštivte město Trevír (německy Trier, francouzsky Trèves) a v něm památky až z antiky - římské lázně, bazilika, katedrála a zvláštní městská brána, zapsaná v katalogu UNESCO, zvaná Porta Nigra.

Údolí řeky Rýn dalo vzniknout názvu Rýnského Ryzlinku. Spojte jejich ochutnávání s návštěvou hradů, jichž je v údolí Rýna rozeseto bezpočet. Zejména levý břeh řeky je bohatý na památky zapsané do fondu UNESCO.

Vydejte se vinnou stezkou "Rheingauer Riesling Route", navštivte klášter a státní vinařství mnichů cisterciáků Kloster Eberbach, kde se každoročně draží ty nejvybranější německá vína.

Další zámky spojené s vinařstvím, jako například Schloss JohannisbergSchloss Vollrads jsou staré bezmála tisíc let.

6 rad pro návštěvu mnichovského Oktoberfestu

Alegorický vůz na Oktoberfestu

Každý rok se v termínu od 19. září do 4. října chystá několik miliónů lidí na mnichovské náměstí Theresienwiese, aby si společně užili největší pivní dobrodružství na světě zvané Oktoberfest.

Přečtěte si 6 užitečných rad, jak se během Oktoberfestu vyhnout dlouhým frontám na pivo, jak si poradit s jazykovou bariérou nebo třeba jak předejít módnímu faux pas.

Průvodce po Berlíně

Kulturní a umělecká metropole, Berlín, spojuje protiklady. Východ a západ, rozdělené město, klasické umění ve své řemeslné dokonalosti i kreativita alternativních směrů. Symbolem města je Braniborská brána z roku 1734, kterou se dříve vstupovalo, a právě u této brány měl v roce 1963 americký prezident J. F. Kennedy svůj slavný projev s názvem „I am a Berliner.“

Přečtěte si o tom, co vše zažít v Berlíně ZDE

Panorama Berlína

Jak na Silvestr v Berlíně? Užijte si koncerty

O Berlíně se obecně říká, že se vněm pořádají party všeho druhu po celý rok, o to větší zážitek tedy musí být silvestrovská zábava v areálu mezi Vítězným sloupem a Brandenburskou bránou. Na programu jsou světelné a laserové show, obrovská video promítání, vytuněná hudební stage a party stany na více než 2 kilometrech. A po půlnočním ohňostroji se s aplausem otevírají brány místních tanečních klubů.

Více o slavení Silvestra v Berlíně i dalších evropských městech

Berlínská ZOO

Tučňáci v berlínské zoo

Zoologická zahrada v Berlíně se pyšní hned několika NEJ:

• nejstarší zoo v Německu
• zoo s největším počtem zvířat na celém světě
• nejnavštěvovanější zoologická zahrada na světě

Úchvatnou atrakcí je například místní Sloní brána - vchod do zoo, za níž naleznete vstup do pavilonu slonů, výběhy velkých koček, malých šelem, pandy a žirafinec. Zoo se chlubí i obří budovou s akvárii a terárii, v níž je možné pozorovat i nádrž se žraloky.

Více o Berlínské Zoo - www.zoo-berlin.de
Více o nejlepších zoo v Evropě

Zábavní parky a atrakce v Německu

Velká a bohatá země – mnoho úžasných zábavních parků. Chcete vědět jaké jsou nejlepší a největší zábavní parky či atrakce v Německu? Projděte si náš seznam. Ve většině parků je možné přenocování ve stylovém dětském hotelu.

Europa-Park – největší zábavní park v Německu

Europa-Park nabízí tolik horských drah, že se vám zamotá hlava, vodní svět, kde vašim dětem mohou narůst i plovací blány, magické 4D kino, i množství tematických show. Sami můžete profrčet nejvyšší horskou dráhou v Evropě kolem pohádkových hradů, katapultovat se do nadpozemských výšek a večer zakončit poklidnou projížďkou džunglí na raftu. Park je rozdělen do tematických sekcí podle krajin Evropy a je otevřen i v zimě. Vstupné je kolem 50 eur, a na své narozeniny mají děti do 12 let vstup zcela zdarma!

Ruské kolo v zábavním parku

• Legoland Deutschland Resort – Bavorsko. Jednodenní vstupenka za 39.50 eur, dvoudenní vstupenka s noclehem v LEGOLAND vesničce za 79 eur
• Heide park v dolním Sasku – horské dráhy (včetně největší dřevěné horské dráhy na světě), dobrodružný hotel, a celkem 40 atrakcí, včetně 7 adrenalinových.
Hansa Park v Přímoří leží na břehu more, a tak se na těch nejděsivějších atrakcích můžete dívat nejen do země, ale i na mořskou hladinu. Kromě obvyklých horských drah je tu nově například i nová dráha, vedoucí v temnotě zámku Novgorod. Anebo dráhe se zrychlením na 100 km/h. Těšte se.
• Phantasialand
• Playmobil Fun Park s igráčky se nachází kousek od Norimberku. Děti se vyřádí na 90 000 metrech čtverečních a rodiče si mezitím vychutnají pohodovou atmosféru parku. Mottem parku PLAYMOBIL je „Užívat si aktivní zábavu při hraní a nečekat v řadách“. To se v zábavních parcích vždy hodí. Vstupenky jsou k dispozici pouze online.

 • Chtěli byste svým dětem ukázat i zvířátka volně se pohybující v přírodě? Navštivte s nimi Wildpark Warstein. Žijí tu rysy, lišky, jeleni, mývalové a nachází se tu i krápníková jeskyně.

Vyberte si také z 5 zábavních parků v Evropě a dalších oblíbených zábavních parků.

Aquaparky – relax a zábava i pro dospělé

Tropické ostrovy

Tropical Islands je vodní areál postavený ve starém hangáru pro vzducholodě, což více než dostatečně vypovídá o tom, jak obrovský komplex to je. Na výběr jsou laguny, pláže, tobogány nebo třeba skluzavka, po které do vody sjedete z výšky téměř 30 metrů. K relaxaci ostrovy nabízí také spa a wellness centrum v imitaci chrámu Angkor Wat nebo třeba vlastní deštný prales včetně plameňáků!

- vstupenka pro dospělé je za 39.50 eur, jednodenní vstupenka pro děti za 29.50 eur.  https://www.tropical-islands.de/en/ 

Tropické ostrovy v Německu

Therme Erding – galaktické vodní skluzavky

Milujete adrenalin? Pak je aquacentrum Therme Erding přesně pro vás. Pod jeho výsuvnou kupolí se nachází nejdelší vodní tobogán v Evropě. Vine se v kouzelném oku dlouhém 365 metrů. Další tobogány zahrnují třeba kosmický kluzák, kterým projíždíte s VR brýlemi, a vysokorychlostní tobogán X-Treme Faster, kterým pojedete rychlostí až 44km/hod. Všech 27 tobogánů měří dohromady celkem 2 700 metrů.

Je to ideální volba, pokud máte doma děti, co milují dobrodružství. Mladší nebo méně odvážné děti si užijí zábavu v řece Crazy, vyhřívané laguně nebo na atrakcích pro děti od 3 let.
https://www.therme-erding.de

Drážďany: Nejstarší vánoční trh v Německu

Striezelmarkt, Drážďany v Německu

Mezi oblíbená města Čechů na výlet patří Drážďany. Jsou blízko a jsou velké tak akorát. Navštívit je o Vánocích je výborný nápad, protože se jim už několik let říká „hlavní město Vánoc“.

Od 29. listopadu 2017 tam stojí jedenáct odlišných vánočních trhů. Nabízí tradiční výrobky, dárky a spoustu dobrot. Vedou od Prager Straße ke kostelu Frauenkirche a na druhou stranu Labe k trhu Augustusmarkt.

Mezi nimi je také nejstarší německý vánoční trh. Jmenuje se podle adventního pečiva Striezel (štrýcl) Striezelmarkt a slaví se už od středověku. Nedávno měl tento vánoční trh výročí 583 let. Bohatý program „hlavního města Vánoc“ i s mapou všech trhů najdete v brožurách v pěti jazycích. Česká verze je k dostání po celém městě, nebo si ji můžete stáhnout zdarma online. Díky ní si před cestou můžete vybrat, co chcete navštívit.

Hledáte inspiraci na další vánoční trhy v okolí Čech?

Nakupování v Drážďanech

K místům pro skvělé nákupy, kde po novém roce začne vlna slev, patří náměstí Altmarkt, kde se nachází obrovské obchodním centrum Altmarkt Galerie. Také náměstí Schlossplatz a Neumarkt jsou plné obchodů. A v ulici Prager strasse najdete třeba oblíbený Primark. Při tom všem můžete popíjet svařené víno, co na tom, že je po Vánocích!

Hamburk - hansovní město na severu

Automuseum Prototyp v Hamburku

Vintage auto muzeum

Automobilové muzeum v Hamburku se zaměřuje hlavně na poválečné německé závodní automobily. Nachází se ve čtvrti Speicherstadt a bylo otevřeno v roce 2008. Můžete zde vidět raritu - Porsche Type 64, předchůdce milované 356. Postavili se pouze tři Type 64 a nacisté je použili na propagandistický závod z Berlína do Říma. Vystavené auto je jedním ze dvou, která se dochovala. Uvidíte první závodní vozidlo F1 poháněné Michaelem Schumacherem - Jordan F1 191 - a originální simulátor jízdy Porsche 356.

Automuseum Prototyp Hamburg má také krásnou výstavu fotek a dochované nákresy dnes už ikonických reklam Volkswagen.

Aktivní dovolená v Německu – turistika, lyže, běžky, cyklovýlety a inline brusle

Nejvyšší hora Německa - Zugspitze

S výškou 2962 m je Zugspitze nejvyšší horou Německa. 
Patří do spolkové země Bavorska. Cesta z Prahy do střediska Garmisch-Partenkirchen, brány německých Alp, vám zabere zhruba 5 hodin a pak už si můžete užívat letní nebo zimní dovolenou v nejvýše položeném ski areálu v Německu.

 • Co všechno zažít na Zugspitze? Například navštívit jezero Eibsee!
  Přečtěte si ZDE <<

Jezero Eibse, výhled na Zugspitze

Lyžování – sjezd i běžky. Všemi lyžaři milovaný Ruhpolding

Ruhpolding je ideální pro sjezdaře, běžkaře, skialpinisty, freeridery a všechny milovníky výhledů na šest set alpských vrcholů. A jestli máte rádi biatlon, tak se tu můžete potkat s hvězdami Světového poháru. Koná se tu každý rok.

Je možné přidat ještě něco dalšího k dokonalé zimní krajině? Ano, jezera. A tady najdete hned tři. Navíc máte v tomto místě - stejně jako v Alpe di Suisi - „sněhovou jistotu“. Sto padesát pět kilometrů běžkařských tratí se rozebíhá od Ruhpoldingu až k okolním městečkům, v nichž vás po náročných sportovních výkonech posilní bavorská jídla.

Běžky v Německu - kam jet

Běžky v Berchtesgaden

V Německu se nachází 9 skvělých oblastí pro běžkování. Ty nejlépe dostupné jsou v blízkém Bavorsku. Trasy s délkou až 50 km odměňují nádhernými výhledy. Vedou přírodními rezervacemi, kolem jezer a řek, takže se opravdu pokocháte. Mnoho běžkařských tras jde navzájem kombinovat. Skvělé jsou oblasti Chiemsee-Chiemgau a Scheideggu.

Více o výletech na běžky v okolních zemích se dočtete zde.

Kam na inline brusle: Fläming-Skate

Začneme jižně od Berlína. Nachází se zde areál Fläming-Skate, který nabízí skvělé podmínky pro in-line bruslení na sametově jemném asfaltovém povrchu. Zdejší trasy lemuje dostatek stromů, v jejichž stínu se dá odpočinout, zároveň cestou potkáte útulné hospůdky pro doplnění tekutin a potřebných kalorií. Na celkem cca 230 km zdejších okruhů najdete 2 až 3 metry široké stezky, které vedou oblastmi Niederen Fläming a Baruther Urstromtal. Cestou potkáte malebné vísky, kamenné mezníky, kostely, historické mlýny a mnohem více svědků dávné i nedávné minulosti.

Lužická jezera - Lausitzer Seenland

Lužická jezera jsou německým bruslařským rájem. Nacházejí se asi 25 km severně od městečka Bautzen necelých 100 km od naší severní hranice. Zatopením povrchových hnědouhelných dolů, které byly před časem vytěženy, zde vznikla soustava umělých jezer s písčitými plážemi a čistou vodou. Oblast nabízí desítky a desítky kilometrů téměř liduprázdných, hladkým asfaltem pokrytých cyklostezek o průměrné šířce 3,5 m.

Německé cyklostezky – kam na kole v Německu?

Z Berlína na kole až k Baltu na ostrov Usedom

Moře a pláž na ostrově Usedom

Jednou z cest, jak se dostat až k hranicím Polska, je cyklotrasa ze samého centra Berlína. Stezka Berlín - Usedom vede od Braniborské brány na sever zátoky Štětínského zálivu, na ostrov Usedom. Můžete se sem však popovézt i vlakem, a zkrátit si tak tuto trasu dlouhou 337 km.

Ostrov Usedom má členité pobřeží plné pláží zalitých sluncem. Dlouhá tradice lázeňství tu pochází již z dob císařského Německa, a proto se můžete kochat klasickou architekturou, kolonádami u moře, romantickými lázeňskými středisky, cyklostezkami a bohatou zelení.

Na ostrově se nachází největší motýlí farma v Evropě. A najdete tu i vesnici Peenemünde, kde v podzemní továrně za 2. světové války sídlilo výzkumné centrum Luftwaffe.

Další tipy na cykloturistiku

Romantické hrady

Romantický hrad Neuschwanstein

Hrad Neuschwanstein

Nejfotografovanější německý zámek se nachází v Bavorsku. Na tomto zámku najdete zhmotněné všechny pohádkové a romantické představy konce 19. století. Byl král Ludvík II. Bavorský, který jeho stavbu zadával, beznadějný romantik, nebo se zde už projevovala jeho pomatenost a duševní porucha?

Ať je jak chce, svému králi hrad sloužil jako útočiště před světem, filmařům jako skvělá kulisa, Waltu Disneyi jako předloha zámku na pozadí loga jeho studia, a milionům turistů ročně dělá jeho návštěva prostě jen velké potěšení.

Vnitřek zámku má 200 pokojů a je neuvěřitelně přepracovaný. Jen na Ludvíkově posteli pracovali 4 řezbáři 4 roky. V pracovně měl král umělou jeskyni, korunní sál je postaven ve stylu byzantské baziliky a pěvecký sál je zdobený výjevy z legendy o Parsifalovi a pověsti o svatém grálu – král se nechal inspirovat mimo jiné díly Richarda Wagnera a hradem Wartburg. V korunním sále však chybí trůn – hrad je sice bohatě vyzdoben a celý vytápěn horkovzdušným topením, ale na trůn už…nezbyly peníze.

Prohlídku hradu, která může zahrnovat i vedlejší hrad Ludvíkovy matky, Hohenschwangau, si můžete rezervovat zde.

Hrad Hohenzollern 

Německá královská dynastie Hohenzollern sídlí ve Švábsku už od 11. století na nádherném zámku, který se vypíná nad místními mlhami ve výšce 855 m nad mořem. V průběhu staletí byl na tři krát přestavěn, naposledy v neo-gotickém a francouzském stylu 19. století.

Je jedním z nejvíce navštěvovaných hradů v Německu a má všechno, co na obydleném hradě má být – paláce, sály, nádvoří a impozantní brány, i knihovnu a kapli, zasvěcenou sv. Michalovi.

Severní Německo

Navštivte pobřeží Baltského moře, ostrov Rujánu, souostroví Helgolandči oblast kolem národního parku Šlesvicko-Holštýnsko (Schleswig-Holstein). 

Oblast Šlesvicko-Holštýnsko

Nejsevernější spolková země Německa s městy Hamburk a Kiel leží na části Jutského poloostrova. Pobřeží je plné malebných přístavů, rybích trhů a lázeňských městeček.

Lubeck

• Přístav Kiel – hlavní město, známé také jako „Město na vodě“ – oblíbené místo pro plachtění. Za II. Světové války bylo zničeno a poté znovu postaveno. Dřevěná mola, parky i písečné pláže jsou příjemnými místy pro relaxaci.
• Hanzovní středověké město Lübeck je na seznamu památek UNESCO, pro své historické centrum, postavené z červených cihel, výraznou siluetu se sedmi věžemi pěti hlavních kostelů a zachovalou výstavbu z předindustriální doby.
Např. čtvrť Koberg je zcela zachovalou částí města ze 13. století, dále je k vidění Kostel sv. Jakuba, Špitál sv. Ducha, čtvrť patricijských domů 15. a 16. století, Holštýnská brána a solné špýchary (sklady) na levém břehu řeky Trávy.
• Národní park Wattenmeer, Waddenské moře je tvořeno rozlehlými písčitými a bahnitými mělčinami, které jsou za odlivu obnažována. Těmto oblastem se říká wattové moře. Jsou to přirozené slané mokřady s bohatou faunou a flórou, zejména množstvím ptáků.

Své návštěvníky okouzluje písečnými dunami, slanými mokřady, kterými se lze projít a množstvím živočichů. Více o Národním parku Wadden se dočtete zde.

 

Německo je krásná země, ale na případné vyřizování je lepší mít česky mluvícího specialistu na telefonu díky kvalitnímu cestovnímu pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: cestovinky.cz, invia.cz, germany.travel,smilingway.cz, bodensee.cz, rakousko.cz, hoska-tour.cz, radynacestu.cz, autovylet.cz/, radynacestu.cz, stoplusjednicka.cz, horydoly.cz

 

 

Další články

Co vidět v Portugalsku? Lisabon, Porto, Algarve, pohádkové hrady a útesy

Portugalsko má nádherná historická města, dlouhé písčité pláže, pořádné vlny na surfování, výborné jídlo a milé obyvatele. Proto dostává už pár let za sebou prestižní cenu World Travel Awards za nejlepší turistickou destinaci v Evropě. Co v Portugalsku vidět?

portugalsko5

Tohle nikdy nedělejte! Kulturní trapasy 4 - Itálie

Jste zvyklí si na tržišti vlastnoručně vybrat ty nejlepší kousky? Nebo vyběhnout pro noviny jen tak v nedbalkách? Máte na svém jídelním stole kečup v pohotovosti?

italie2