Datum:

vietnam3

Vietnam je impozantní země jak rozlohou, tak svojí historií a výraznou kulturou. Je to země, ve které si každý najde to své. Dramatické hory na severu, báječné pláže středního a jižního pobřeží, historická města a městečka v centrální části země, odlišnou kulturu desítek místních národů a excelentní vietnamské jídlo. To vše a ještě mnohem víc stojí za to poznat! Můžete si pronajmout motorku a podniknout dobrodružnou jízdu, nebo se třeba zúčastnit kurzu vaření skvělé tamní kuchyně, vystoupat na nejvyšší horu Indočíny nebo se se šnorchlem zanořit do vod vietnamského pobřeží. Ať podniknete cokoliv, Vietnam vás určitě nezklame. Dnes máme pro vás připraven výběr několika výjimečných míst této velkolepé země.

1. Pohoří Sapa a Střecha Indočíny

Nesmírně fotogenické údolí hluboce se zařezávající do okolní krajiny a neméně pestrý svět horských etnik – to všechno je Sapa. Dobrou volbou je prozkoumání tohoto majestátného pohoří na kolech pronajaté motorky. Doporučujeme projet si celou provincii Lao Cai. Určitě bude stát za to navštívit jak vesnice v okolí Sapy, tak zajet i trochu dále a navštívit vesničky jako Ta Phin, Sin Chai, Hau Thao, Thanh Kim či Ban Ho. Za pomoci místního průvodce můžete poznat krásnou přírodu a domorodé kmeny. Lidé jsou velmi milí a vstřícní a většina z nich pracuje na rýžových polích vytvářejících jednu z nejnádhernějších přírodních scenérií Vietnamu.  

Fyzicky zdatnější turisté určitě neodolají chuti absolvovat nejoblíbenější trek v Sapě, kterým je výstup na nejvyšší horu Vietnamu Fan Si Pan. Říká se jí Střecha Indočíny a měří 3 143 m n.m. Zdoláte ji za dva až tři dny. Kdo má méně sil, nebo času, použije lanovku, jejíž výstavba zde byla dokončena v roce 2015. Měří 6 282 m a je zapsána v Guinessově knize rekordů jako nejdelší 3-lanová dráha na světě.

Sapa nabízí ještě spoustu dalších atrakcí, my jako poslední uvádíme tržiště Bac Ha. Jedná se o největší trh regionu. Každou neděli se Bac Ha propojuje s okolními vesnicemi a tisíce domorodců se schází za společným obchodem, jídlem a pitím. Pro turisty nabízí tržiště možnost vybrat si z nepřeberného množství ručně vyráběných suvenýrů či domorodých krojů, ale hlavně nezapomenutelný autentický zážitek.

Pohoří Sapa

2. Mekong - řeka devítihlavého draka

Rýže, kam až oko dohlédne. To je delta Mekongu, velkolepé řeky, která se svými devíti proudy ústí v Jihočínském moři. Je vůbec největší zásobárnou rýže ve Vietnamu. Produkce Mekongu by zvládla pokrýt spotřebu celé 90miliónové země a ještě by hodně zbylo.
Při cestě po Mekongu si nenechte ujít největší a nejbarevnější plovoucí tržnici Cai Rang ve městě Can Tho nebo třeba rozlohou menší plovoucí vesnici Cai Be. Zde stojí za pozornost možnost uvidět na vlastní oči výrobu rýžového papíru na populární závitky Nem.

Další zastávkou může být Kokosová vesnice, místo proslulé výrobou produktů z kokosu. Ve svém programu nevynechejte ani projížďku veslicí po vodním palmovém lese.

Kajeputový les Tra Su je plný rostlin, ze kterých se vyrábí léčivý olej s antibakteriálními a antirevmatickými účinky. V této oblasti můžete pozorovat hejna exotických ptáků a bohatou původní flóru.

řeka Mekong

3. Dalat - Vietnam po francouzsku

Snídaně s výhledem do rozkvetlé zahrady, příjemné klima a úchvatná horská panoramata. Vítejte v Dalatu, městě ležícím vysoko v horách, které zde na konci 19. století vybudovali Francouzi na doporučení francouzsko-švýcarského lékaře Alexandre Yersina. Tato „malá Paříž“ je plná architektonických skvostů, chrámů, před budovou dalatské pošty je dokonce miniatura Eiffelovy věže.
Nejznámějším palácem města je Letní palác císaře Bao Dai, posledního vietnamského císaře, postavený v roce 1933. V přízemí se nalézají společenské místnosti a pracovna, v patře královské komnaty ve žluté císařské barvě. Celkem 25 místností je vybaveno původním nábytkem, koberci, tapetami, obrazy.

Nenechte si ujít ani návštěvu domu a galerie Hang Nga, známé také pod názvem Crazy House. Pro jedny skvost, pro druhé kýč. Dům by postaven podle návrhu nekonvenční vietnamské architektky a vizionářky Dang Viet Nga, dcery druhého komunistického prezidenta. Má znázorňovat strom a pokoje spolu s vnitřním vybavením jsou inspirovány vždy jedním zvířetem. Najdete zde orlí, tygří, mravenčí nebo např. klokaní pokoj. Vnitřek domu připomíná tunely a krápníkové jeskyně. Není divu, že je interiér tohoto domu někdy přirovnáván ke stavbám katalánského génia Antoni Gaudího.

Neskutečné množství fuchsií, hortenzií, ale i orchidejí či lilií na své návštěvníky čeká v dalatských květinových zahradách. Díky mírnému podnebí se jim zde daří náramně. Po mramorových chodnících se dostanete k jednotlivým expozicím, např. k unikátní orchidejové, kde květiny vyrůstají ze ztrouchnivělých kokosových palem. Nejen pro milovníky květin představuje návštěva dalatských zahrad zážitek na celý život.

Navštivte také slavné pagody Ling Son a Linh Phong se sochami duchovních a záplavou květin v zahradách nebo nejkrásnější a nejudržovanější pagoda Dalatu Truc Lam.

Další atrakcí Dalatu jsou vodopády Pongour, jejichž vody se hlučně řítí z výšky 30 m přes sedm úrovní do rozlehlého jezera pod nimi. Za úplňku v prvním kalendářním měsíci se zde každoročně konají etnické festivaly.

Pro milovníky kvalitních pochutin má Dalat v rukávu nejkvalitnější ovoce a zeleninu, kávové a čajové plantáže a hlavně spousty květin, které se vyvážejí až do Hanoje coby produkty nejvyšší jakosti. Město se také proslavilo vínem Vang Dalat.

Dalat

4. Hanoj

Město má více než tisíciletou historii. Založeno bylo v roce 1010 jako Thang Long neboli Město vzlétajícího draka. Status hlavního města si Hanoj držela od svého založení až do počátku 19. století a následně po odchodu francouzských kolonistů v roce 1954. Válkou téměř nedotčené město s velmi zachovalým historickým centrem se v novodobé historii proslavilo zejména skvělým pouličním jídlem a domácky vyráběným pivem Bia Hoi.

Fascinující labyrint úzkých uliček, exotických vůní, neutichajících klaksonů motorek a křiku pouličních prodavačů, to vše vytváří neopakovatelnou kulisu hanojské Staré čtvrti. Tady zažijete opravdovou Asii. K doladění celkového dojmu zavítejte i do tržnice Dong Xuan, ve které seženete doslova cokoliv!

Při objevování Hanoje určitě nevynechejte ani první vietnamskou univerzitu a vzácnou ukázku zachovalé tradiční architektury z dob založení města, kterou je chrám literatury Van Mieu. Celý komplex tvoří 5 nádvoří a je zasvěcen čínskému filosofovi Konfuciovi. V areálu také naleznete obrovské kamenné sochy želv nesoucích pamětní desky s vytesanými jmény všech absolventů.

Můžete navštívit i historickou francouzskou věznici Hoa Lo, kterou američtí zajatci ironicky nazývali hanojským Hiltonem. Vystavené exponáty vypovídají o osudech vietnamských revolucionářů v době francouzské okupace a o „slušném zacházení“ s nepřátelskými vojáky při válce s USA.

Pokud se zajímáte o vietnamské národnostní menšiny, rozhodně zajděte do hanojského etnologického muzea. V rozsáhlém komplexu je umístěna sbírka exponátů odkazující na tradiční způsob života jednotlivých kmenů ve Vietnamu.

A ještě trocha lidové zábavy, než se z města vydáte zpět do přírody. Shlédněte představení tradičního vodního loutkového divadla. Uvidíte loutky z fíkového dřeva ztotožňující prosté lidi, zvířata a mýtické bytosti pohybující se na vodě za doprovodu živé kapely. Tajemství této původní vesnické zábavy zemědělců se předává výhradně z otce na syna. Dcera by totiž mohla rodinné know-how prozradit ženichově rodině!

Hanoj

5. Zátoka Ha Long a slavné pískovcové homole

Patří k nejnavštěvovanějším místům celého Vietnamu. Název Ha Long znamená v překladu „místo, kde se drak zanořuje do moře“. Mystičnost zátoky tento název plně vystihuje. Najdete zde téměř 2 000 větších či menších neobydlených skalnatých ostrůvků (pískovcových homolí), které se vynořují ze smaragdového moře. Jsou zde vápencové jeskyně plné obřích krápníků. Zátoka Ha Long je od roku 1994 zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je zcela po právu jedním ze sedmi novodobých přírodních divů světa. Třídenní plavba je pro nasátí atmosféry tohoto výjimečného místa tak akorát. Cestou oceníte krásy ostrova Catba, což je rozlohou největší skalnatý ostrov zátoky Ha Long, kompletně pokrytý džunglí. Je zde pestré vyžití pro sportovce všeho druhu. Na své si přijdou vyznavači jízdy na kajaku, na kole, horolezci, potápěči i milovníci ekoturistiky v národním parku. Nejvyšší vrchol ostrova nabízí fantastický výhled na celou zátoku!

Pro ty, kdo chtějí při plavbě zažít spíše klid a pohodu, je ideální turisticky méně vytížená zátoka Lan Ha. Můžete si vybrat z nabídky liduprázdných pláží právě tu svou.

Za zmínku, a samozřejmě i návštěvu, rozhodně stojí zátoka Bai Tu Long, která je velmi podobná Ha Longu, ovšem v době před jeho popularizací a vpádem turistů. Je stále lidskou rukou nepoznamenaná a nemusíme zdůrazňovat, jak nádherný a doslova panenský zážitek tu na vás čeká!

zátoka Ha Long

Tady naše putování po Vietnamu pro dnešek zakončíme. Je jasné, že toho, co by se dalo o této zemi napsat, je ještě mnohem mnohem víc. Ale snad vás i tato malá ochutnávka inspirovala k dalším plánům na super aktivní dovolenou. My se k Vietnamu určitě rádi vrátíme v některém z dalších článků. :)

Na závěr jako vždy připomínáme důležitost kvalitního cestovního pojištění. Vypravíte-li se za vysněným vietnamským dobrodružstvím, pak zvolte naše pojištění Sbaleno za poznáním, které vás při běžné turistice spolehlivě ochrání v případě nečekaných zdravotních či jiných výdajů, které by vás na vaší cestě mohli potkat.

Šťastnou cestu přeje ERV Evropská!

Zdroj:     dovolena-vietnam-go2.cz, mahalo.cz, severni-vietnam.cz, lonelyplanet.com
Autor:     LFI/ERV

Další články

Do jakých termálních lázní a aquaparků se vydat na prodloužený víkend?

Chtěli byste prohřát tělo, zrelaxovat se, zaplavat si a vypnout hlavu? Vydejte se s námi v dnešním článku do nejoblíbenějších aquaparků a termálních lázní v Evropě.  

lazne-akvaparky

Největší horské dráhy světa

Cestování je samo o sobě pro mnoho lidí adrenalinové. Pokud chcete vaše dobrodružství na dovolené podpořit, můžete to udělat například jízdou na horské dráze. Víte, které dráhy jsou nejdelší, nejvyšší a nejrychlejší?

roller-coaster-328-nahled