Datum:

sri_lanka_uda_walawe_683_346

Srí Lanka je v posledních několika letech stále častější exotickou destinací mnoha českých turistů. Není se čemu divit. Po skončení války se tento ostrovní stát opět otevřel turismu a rozhodně má co nabídnout. Na své si přijdou cestovatelé s batohem na zádech i ti, kteří vyhledávají komfort a chtějí si především odpočinout. A nemusíte se bát vyrazit ani s dětmi. Pokud tedy plánujete cestu na Srí Lanku, máme pro vás několik tipů na nezapomenutelné zážitky.


Vychutnejte si pravý cejlonský čaj s výhledem na plantáže

Milovníkům kávy se Srílančané příliš nezavděčí. Espreso, jaké znáte z Evropy, vám připraví pouze v Kolombu, jinde najdete dobrou kávu opravdu těžko. Tato země je známá především černým cejlonským čajem. Neochutnat ho by byl doslova hřích. Pokud se vám navíc podaří vychutnat si šálek teplého čaje s výhledem na nekonečné čajové plantáže, ani si nevzpomenete, že jste už pár dní neměli svou odpolední kávu. Srí Lanka je čtvrtým největším producentem čaje na světě – vyváží jeden z nejkvalitnějších černých, zelených i bílých čajů. Čajové plantáže a přilehlé továrny na zpracování čaje najdete na vysočině poblíž měst Nuwara Eliya nebo Haputale. Nejlépe uděláte, pokud se vydáte na prohlídku továrny pěšky – po cestě se můžete proplétat mezi čajovými keříky, na kterých pracuje za velmi nízkou mzdu až 1 milion sběraček. Přibalte si do batohu pár čokoládových bonbonů a vykouzlete jim úsměv na tváři na společnou fotku.

Zkuste chytit vlnu při surfování

Nafukovací lehátko do vody určitě nechejte doma, Indický oceán je divoký a na většině míst tak nabízí perfektní vlny pro surfování a dovádění ve vodě. Na mnoha plážích si můžete jednoduše půjčit prkno a vyrazit. Pokud jste na něm nikdy nestáli, nezoufejte. Surfařské školy nabízí kurzy vedené zkušenými instruktory, kteří vám pomohou s prvními krůčky. Za vůbec nejlepší surfařkou destinaci je považována Arugamská zátoka, kde můžete sjíždět vlny od dubna až do září. Přímo na pláži najdete několik guesthousů, hotelů a restaurací. Arugama je dobrým výchozím bodem pro výlety do okolí a panuje zde mnohem klidnější atmosféra než na západních plážích. Za doporučení stojí i český Surf Trip house, který najdete v městečku S.K.Town na jihu ostrova. Pokud upřednostňujete komunikaci v češtině, je to pro vás ideální volba. Kromě surfových kempů nabízí od listopadu do března také individuální hodiny surfování s česky mluvícími instruktory.

Pohlaďte si slona

Svou rozlohou je Srí Lanka sice ještě menší než Česká republika, rozmanitost její fauny vás ale naprosto ohromí. Na tomto malém ostrově najdete 14 národních parků, ve kterých můžete pozorovat slony, levharty, buvoly, plameňáky, velryby, delfíny a stovky barevných ptáků. Safari je bezpochyby jedním z nejsilnějších zážitků, které si z dovolené odvezete. Přivstaňte si a vyjeďte na něj ještě za tmy. Kromě menšího počtu turistů vám bude odměnou pohádkový východ slunce. Nejspolehlivějším místem pro pozorování slonů z pouhých několika metrů je park Uda Walawe, Minneriya nebo Yala. Pokud se chcete dostat ke slonům ještě blíže, zamiřte do sloního útulku Pinnewala nebo nedaleké Millenium Elephant Foundation, kde se starají o slony zachráněné před zneužíváním. Jízdy na slonovi se zde nedočkáte. Naopak vám vysvětlí, jak tato turistická atrakce slonům ubližuje. V rámci procházky Elephant Walk se dozvíte, jak sloni žijí a na závěr je budete moci umýt v řece.

Nebojte se ďábelských chutí

Pokud na cestách rádi ochutnáváte místní speciality, i na Srí Lance si jistě přijdete na své. Základem místní kuchyně je stejně jako ve většině asijských zemí rýže. Nejtypičtějším jídlem pak kari – pikantní zeleninové či masové směsi, jejichž základem je kokosové mléko a typické koření. To nejlepší kari s rýží najdete přes oběd v pouličních bistrech, na vyžádání vám jej připraví ve vašem guesthousu i večer. Rozhodně byste si neměli nechat ujít také hopper – tenkou palačinku z rýžové mouky a kokosového mléka, která se hodí jako slaná snídaně i lehká večeře. Řekněte si o variantu s vajíčkem. Další levnou variantou je tradiční kottu – nasekaný chleba rotti se zeleninou a kořením. Snadno a velmi levně seženete mnoho druhů ovoce a zeleniny. Vzhledem k tomu, že vše dozrává pod slunečními paprsky, jejich chuť je téměř nesrovnatelná s tou, jakou znáte z domova. Zajděte na trh a ochutnejte sladké ananasy, papáji nebo manga. V přímořských oblastech nevynechejte ani ryby a mořské plody. Ty jsou v kombinaci s místním kořením nevšedním gastronomickým zážitkem.

Připomínejte si své zážitky z cest i doma

Nákupy suvenýrů jsou nedílnou součástí každé dovolené. Klasické obchody najdete ve větších městech a turistických oblastech, ale lepší a často i levnější zboží dostanete přímo na trzích. Pokud je pro vás smlouvání, stejně jako pro Srílančany, zábava, máte vyhráno. Nejlepší je samozřejmě nakoupit to, co na ostrově roste nebo se vyrábí z lokálních surovin. Nezapomeňte tedy nakoupit dostatečnou zásobu skvělého čaje, koření, vanilkové lusky nebo kešu oříšky, které jsou hlavním vývozním zbožím. Velmi populární jsou také řemeslné výrobky především ze dřeva – vyřezávaní sloni a sošky Buddhy, ručně vyráběné šperky nebo různé misky. Skvělým tipem jsou pak eukalyptové ajurvédské mastičky, které pomáhají při nachlazení. Třeba pro případ, že by se vaše tělo odmítlo po návratu smířit s mrazivým počasím.

Připravte se na cestu

Než se vydáte objevovat tuto krásnou zemi, zkontrolujte si platnost vašeho pasu a zažádejte online o víza (stojí 30 USD). Zkontrolujte, zda máte potřebná očkování, kupte kvalitní repelent proti komárům a sbalte také opalovací krém s vysokým faktorem. A pro případ, že by vám nesedla místní ďábelská kuchyně nebo jste nechytli na surfu tu správnou vlnu, nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění, které pokryje všechna rizika, která by vám mohla překazit skvělé zážitky.


Autor:     HVA/ERV

Další články

Z Paříže na jih – naše letošní dovolená

Osud tomu chtěl, že se oba naši synové narodili v hlavním městě Francie, v Paříži. Uplynulo „pár dní“, alespoň tak se mi to zdá, a z mimin se stali školáci. Volba letošní dovolené byla tedy jednoznačná.  Paris_uvod_328x166

Letíte na dovolenou? Pozor na velikosti zavazadel!

Cestování letadlem s trochou nadsázky připomíná boj o kilogramy a rozměry. Limity pro zavazadla se přitom neodvíjejí pouze od konkrétní přepravní společnosti, ale závisí i na druhu zakoupené letenky.  

holcicka_s-kufrem_uvod_328x166