Datum:

Opěvují ji nejen Ed Sheeran nebo George Ezra, ale i žlutozelení papoušci. I díky nim si napřed budete myslet, že jste to už přehnali se sangrií nebo jste ještě celí pobláznění z dlouhého letu. Ten ale přeci trvá jen necelé 2,5 hodiny!  Nejen to je důvod, proč je Barcelona ideálním místem na prodloužený víkend. Ale zvládnete nasát její atmosféru během několika dní? A odkud, kudy, a kam jít, abyste nepřišli o její jedinečnost? Vydejte se s námi do ulic města, na pláž i za unikátní modernistickou architekturou.

barcelona-pohled-s-vlajkou

Španělská nebo Katalánská metropole?

„Já Katalánec, oni Španělé“. Tak by se dalo vyjádřit, jak moc jsou Barceloňané hrdí na svůj původ. A to nepoznáte pouze při jejich vyjadřování. Úsilí o odtrhnutí se Katalánska od Španělka jste si mohli povšimnout i v českých mediích. V ulicích města vám pak tyto snahy budou bít přímo do očí – momentálně tam nepanují nepokoje, ale větrem se pohupující katalánské vlajky z oken a balkónů, jako by vábily k nezávislosti, která může, ale pravděpodobně ani nemusí nastat. Město rázem upoutá vaše smysly, a to nejen díky mořem ovoněným vzduchem. Do uší se vám bude linout štěbetání žlutozelených papoušků mniších, kteří horlivě pracují na svých hnízdech v palmách.  

barcelona-zeleni-papousci

Království pohody a klidu

Mañana – libozvučné slovíčko, které hojně uslyšíte nejen z úst nacionalistických Katalánců, nýbrž každého Španěla. Tak trochu působí jako zaklínadlo, které vás donutí přebrat klid a pohodu od tamních obyvatel. Znamená „zítra“ a je pravděpodobně tou nejčastější odpovědí tamních obyvatel na otázku „Kdy?“. Oni samotní ji pronášejí s ladným mávnutím ruky, přičemž druhou vám omotají kolem ramen a s vřelým úsměvem ve tvářích vás pozvou do útulné kavárny na carajillo, tedy kávu s rumem. Tu ostatně můžete okusit ve Čtyřech kočkách, ikonické kavárně, ve které tvořili i samotní velcí umělci jako Picasso a Dalí. Jakmile se posilníte třeba i nejznámějším španělskou specialitou paellou, jejíž variantnost nezná mezí, zamiřte rovnou do ulice La Rambla.

barcelona-morska-paella
 
Na hlavní turistické ulici najdete bezpočet obchodů a stánků, ale také mnoho zábavy. Především pak v noci! V celé Barceloně byste těžko hledali místo, které je za denního světla natolik odlišné od noci – poznejte ji tak i tak. Uprostřed známé ulice si odskočte na trh Mercat de la Boqueria a pusťte se do ochutnávky exotického ovoce, ať už toho pečlivě nakrájeného v ovocných kelímcích, nebo ve formě lahodných smoothie.

barcelona-stanek-s-ovocem

Gaudího secesní architektura

Hlavní město Katalánska je ale především centrem modernistické architektury. Nejvíce se do její podoby promítla práce Antonia Gaudího. Pohled na jeho nejvýznamnější stavbu vás svou monumentálností zavrtá do země. Řeč je o katedrále Sagrada Família. Nahlédnout můžete i do jejího nitra, ve kterém vás pro změnu učaruje hra barevných skel.

barcelona-mozaikove-okna-gaudi
 
Rozestaveným architektonickým skvostem to ale nekončí.  Do svého barcelonského dobrodružství zařaďte i rozvlněný rohový dům La Pedrera – Casa Milà. Výjimečnou budova se zakřivenou fasádou plnou vypuklin, hrbolů a oblouků dotváří netradičně pojaté komíny. Přesvědčte se o jejich originálním uměleckém zpracování na prohlídce střechy.

barcelona-casa-mila
 
Z ní ostatně můžete dohlédnout i do parku Güell. Mnohem větší podívaná to ale bude přímo od jeho vstupní brány. Tu tvoří dvě budovy s věží podtrhnuté silným rukopisem autora – vyskládané pestrobarevnou mozaikou.

barcelona-vstup-parc-guell

Vyhlídka na celé město

Výpravu za působivou architekturou můžete zakončit výstupem na kopec Montjuic. Nebo použijte lanovku. Vmžiku se vám tak naskytne výhled na rozlehlou Barcelonu. Posedět si můžete v tamním parku nebo prozkoumat hrad Montjuic. Chcete si raději prohlédnout město zespoda nahoru? Pak zamiřte relaxovat na městskou pláž Barceloneta. Zabořte unavené noho do písku, vezměte ho do dlaní a se zaposloucháním se do šumícího oceánu ho nechte protéct mezi prsty. Vydechněte.

barcelonska-plaz

Tak jaká je vaše odpověď, dá se Barcelona zvládnout během 4 dní? Za nás rozhodně ano! Město s osobitou architekturou představitele modernismu vás dokáže pohltit i během několika dní. Buďte si jistí, že skvělé tapas a osvěžující sangrii se vám bude z plážového baru jen těžko opouštět. A jakmile si budete přát, aby ony pohodové dny skončily pokaždé až zítra, jasně jste byli Barcelonou lapeni.

S klidem na další den můžete vše nechat až tehdy, pokud budete mít při sobě i kvalitní cestovní pojištění, na které je třeba myslet ještě před odjezdem. Na prodloužený víkend do Španělka vám ideálně poslouží varianta pojištění Sbaleno Za poznáním. Sjednejte si ho rychle a jednoduše online na našich webových stránkách. A pak už jen stačí trénovat větu „¡Hasta mañana!“ – Na shledanou zítra.

Zdroje: magazinocestovani.cz, mesto-barcelona.cz, mesto-barcelona.cz

Tipy na dovolenou, přehled zajímavostí, tipy na netradiční místa, aktivní dovolená a turistika a další cestovatelské rady pro Chorvatsko.  

4. 5. 2022
Chorvatsko moře

Zajímá Vás, co byste měli vědět před cestou do zahraničí? Jaké jsou aktuální podmínky cestování? Nebo kde najít cestovatelský semafor? Právě pro Vás jsme připravili seznam deseti důležitých věcí, kterým byste měli před každou cestou věnovat pozornost.

17. 11. 2021
Covid desatero