dreamstime_l_32439746-683

Toužíte cestovat po celém světě skoro zadarmo? Sníte o dlouhodobé "pauze" z práce? Cestujte s projektem Workaway, nebo si dejte „job break". Několik týdnů, měsíců nebo let můžete žít v zahraničí a poznávat tamní život. Která možnost je pro vás ta pravá a co pro ni musíte udělat?

Workaway: celý svět u nohou skoro zadarmo

Často sníte o tom, že poznáváte jiné země, obyvatele a jejich kulturu? Nechcete nebo nemůžete příliš zatěžovat váš finanční rozpočet? Vyrazte do světa s Workaway. Tento projekt vytvořili nadšení cestovatelé, aby dali možnost milionům lidí poznávat život v zahraničí s minimem nákladů. Vznikla internetová komunita umožňující přímý kontakt mezi cestovateli-dobrovolníky a místními-hostiteli ve 155 zemích světa. Hledat můžete podle kontinentů, zemí a klíčových slov. Jak to přesně funguje?

Něco za něco?

Komunikovat s 28 000 hostiteli můžete až po registraci. Ta stojí 23 eur pro osobu na rok. Páry jsou ve výhodě, platí jen 30 eur. To je za úsporu výdajů zanedbatelný výdaj. Dobrovolník nabízí hostitelům svou pomoc - většinou tři až pět hodin práce denně. Hostitel poskytuje ubytování a stravu zdarma. Kde všude můžete přispět svou prací? Můžete hlídat psy za polárním kruhem, zpívat dětem ukolébavky v Madridu, zabývat se ekologií v Tichomoří, pracovat v hotelu či hostelu, sázet rostliny, trhat ovoce, pomáhat starým lidem, pracovat v indickém chrámu. Co by vás lákalo nejvíce?

Proč do toho jít?

Finanční úspora cestování s Workaway je obrovská. Cestujete za pakatel a někdy zcela zadarmo. Co dál? Naučíte se cizí jazyk. Ano, konečně! Není rychlejší způsob pro zvládnutí nového jazyka než žít a pracovat v dané zemi. Získáte nové dovednosti, znalosti a zkušenosti. Kdo by to byl řekl, že dokážete tak nápaditě natřít plot, zabavit dítě nebo natrhat tolik beden ovoce. Workaway vám dává příležitost poznat život místních lidí. Najednou zjistíte, že se účastníte oslavy, na kterou turisté nemají přístup. Setkáte se s novými lidmi a najdete si mezi nimi skvělé přátele. Začněte třeba v Austrálii!

Job break: blázníte?

Jste věrným a loajálním zaměstnancem firmy už spoustu let? Práce vás vždycky bavila a stále baví, ale… Fantazie se stále častěji a častěji vrací k románům vašeho dětství Pět neděl v balónu a Dva roky prázdnin? Nic si nevyčítejte! Mnoho pracovníků sní o delší nebo dlouhodobé přestávce. Takzvaný job break (career break, v akademické sféře sabbatical) se v současnosti zabydluje i ve slovníku českých zaměstnavatelů a znamená přestávku v práci/kariéře na několik měsíců až jeden rok. Blázníme? Vůbec.

Pauza jako benefit

Pokud si neumíte představit několikatýdenní volno bez práce, tak job break není nic pro vás. Pro ty ostatní může být nadstandardní zaměstnanecký benefit. V každém případě je třeba si uvědomit, že na takovéto volno nemá zaměstnanec ze zákona nárok. Záleží pouze na zaměstnavateli, jestli vám ho poskytne a za jakých podmínek. Nejčastěji si lidé berou job break kvůli cestování. Jsou ale i další případy, kdy vám tento benefit přijde vhod. Chcete být doma se svými blízkými, nebo chcete být sami a přemýšlet? Jděte do toho.

„Šéfe, chci hodně dlouhý volno.“

Jak zjistit, zda si u vás ve firmě můžete vzít job break? Zeptejte se. Pozor! Ptejte se opatrně. A ptejte se jen v případě, kdy máte dostatek relevantních argumentů, proč si právě vy tento nadstandard zasloužíte. Proti vašim skvělým dlouholetým pracovním výkonům a výsledkům nebude šéf určitě nic namítat. Někdy pomůže i naznačit, že bojujete s delší únavou a přestávkou v práci chcete předejít syndromu vyhoření. Nebo prostě jen konečně máte odvahu splnit si svůj dávný sen procestovat celý americký kontinent. Za tu možnost budete šéfa i firmu chválit na potkání. Řekněte mu to!

„Kdo za tebe bude makat?“

Bojíte se této otázky? Vítr z plachet seberete šéfovi tím, že mu předložíte seznam vašich pracovních povinností s návrhem, jak by mohly být během vaší nepřítomnosti řešeny. Zjistíte, že některé záležitosti můžete odložit. Jiné budete muset delegovat na své podřízené či kolegy. Počítejte i s tím, že některé z povinností dopadnou přímo na šéfova bedra. Plánujte svůj job break společně se svým nadřízeným. Uklidněte ho, že z firmy "nezmizíte". A připomeňte mu, že jste loajální pracovník. Zaměstnavatelé vědí, že shánět někoho na pár měsíců nemá smysl a věrný, erudovaný a hlavně odpočinutý zaměstnanec je jejich výhra.

Jako dobrovolník v cizokrajných zemích i během dlouhodobé pracovní pauzy oceníte jistoty celoročního cestovního pojištění MultiTrip , které platí na neomezený počet cest během roku. Pohlídejte si, aby se každá jednotlivá cesta vešla do limitu 45 dnů .

 

Zdroje: workaway.info, travelbible.cz, zivotnacestach.cz, hrkavarna.cz