11 tipů jak se vyhnout zranění na lyžích nebo snowboardu

Datum: | Autor: Tým ERV

zachranna-akce

Všude kolem sníh, svítí slunce a vy brázdíte sjezdovky. Co znát pro to, aby byla vaše zimní dovolená co nejbezpečnější a nejklidnější? V dnešním článku vám přinášíme praktické tipy, jak předejít zranění na lyžích či snowboardu, co dělat po nehodě a jak předejít dalším nepříjemnostem během zimní dovolené.

Jak se vyhnout zraněním při lyžování nebo snowboardingu

1. Nechoďte na svah sami.

Je nezbytné, abyste byli nejméně ve dvou. Jistě, může to být frustrující, pokud chcete zkusit náročnější trasu a váš parťák chce zůstat na “modré”. Můžete být v pokušení jet sami. Ale lyžování i snowboarding bez lidí kolem jsou nebezpečné. Pokud utrpíte zranění, riskujete podchlazení nebo dokonce smrt, pokud si nezvládnete pomoci sami. Vždy mějte s sebou někoho dalšího a buďte si během jízdy vzájemně na očích. Pokud jezdíte s dětmi, dohlížejte na ně a buďte vždy blízko.

2. Řekněte někomu dalšímu, kdo s vámi nejezdí na svahu, o vašich plánech.

Pokud se vy i váš parťák zraníte, nebo nevrátíte, tato osoba ví, kde se pravděpodobně nacházíte a může vám pomoci.

3. Vyražte na svah s nabitým mobilem.

V případě nouze je důležité, abyste mohli opakovaně zavolat o pomoc.

4. Používejte dobře padnoucí ochranné pomůcky.

Nejdůležitějším ochranným prostředkem je lyžařská helma nebo snowboardová přilba, protože 20 % nehod na lyžích a snowboardu jsou zranění hlavy. Helmy snižují riziko a závažnost poranění hlavy a mozku. Kromě helmy můžete nosit také chrániče loktů a kolen, chrániče zápěstí (pro snowboardisty), ochranné brýle,....

Dítě v obchranné lyžařské helmě

5. Noste funkční a teplé oblečení.

Je totiž snadné ztratit pojem o čase, když si jízdu užíváte. Ale být venku v mrazu příliš dlouho bez vhodného oblečení může vést až k omrzlinám. Teplé oblečení pomůže vašemu tělu udržet si správnou teplotu. Oblečení by mělo být volné, abyste měli dostatečnou volnost pohybu. Vrstvěte ho a noste voděodolné materiály.

6. Dodržujte pravidla a správnou techniku jízdy.

Pokud jste začátečník, vezměte si lekce od certifikovaného instruktora. I když jste předtím lyžovali nebo snowboardovali, neuškodí absolvovat opakovací kurz nebo “opáčko” se zkušeným přítelem. Naučte se správně lyžovat a snowboardovat, abyste se vyhnuli nehodám. Instruktor vás naučí nejbezpečnější způsob pádu, dozvíte se o bezpečnosti vleků a správném nastupování a vystupování. Dodržujte etiketu a respektujte ostatní. Mějte se co nejvíce pod kontrolou a zastavujte na svahu jen na bezpečném místě.

7. Buďte všímaví ke svému okolí.

Před sjezdem i během něj zkoumejte sjezdovku, zda v ní nejsou kameny, kusy ledu nebo větve stromů. Sjíždějte jen značené stezky, protože tyto trasy jsou nejbezpečnější. Vyhněte se potenciálním lavinovým oblastem a nejezděte do nebezpečné nebo neoznačené oblasti (bez ohledu na to, jak lákavě vypadá).

8. Neposlouchejte hudbu ve sluchátkách během jízdy.

9. Respektujte své limity.

Nezkoušejte náročný svah, pokud na něj nejste připraveni. Lidé přirozeně někdy cítí potřebu držet krok se svými přáteli, nebo se chtějí předvést, ale pokud překročíte úroveň svých schopností, ohrozíte sebe i ostatní. Pokud jste začátečník, osvojte si lehké sjezdovky, než se přesunete na náročnější. Věnujte pozornost i svému tělu. Pokud vás něco bolí, nebo jste unavení, dejte si pauzu. Neriskujte přetěžování, je úplně v pořádku vrátit se do ubytování a relaxovat, nebo počkat na ostatní v nejbližší restauraci či kavárně.

10. Provádějte zahřívací cvičení.

Svaly se v chladném počasí napínají a jako napjaté jsou náchylnější ke zranění. Protože budete venku na chladném vzduchu, je důležité svaly uvolnit. Cvičení před první jízdou pomáhá snížit riziko zranění.

11. Dostatečně pijte. Nealko. ;-)

Je důležité vypít hodně tekutin před, během a po lyžování nebo snowboardingu. Tělo vyžaduje více vody, když jste ve vysokých nadmořských výškách a fyzicky aktivní. Dehydratace je pro organismus velmi nebezpečná.

Zimní středisko, lanovky, zasněžené hory

Jaká zranění na lyžích a snowboardu nejčastěji řešíme?

Na zimních lyžařských zájezdech je nejčastějším úrazem poranění dolní končetiny v oblasti kolene nebo těsně pod kolenem. Tato zranění vznikají tzv. torzním mechanismem. Tím, že má lyžař kotník a většinou i lýtka pevně fixované v přezkáčích, dochází při pádu či nenadálé změně směru jízdy vinou rotace kolem vlastní osy ke zvýšení sil působících na koleno a oblast pod ním. 

Nejčastější úrazy, které s klienty řešíme: 

  • Lehká zranění - např. natažené kolenní vazy. Klient se ze svahu dostane svépomocí nebo s horskou službou. Na klinice mu provedou rentgenové vyšetření, které vyloučí zlomeniny. Dostane fixaci – bandáž nebo ortézu, léky na bolest a další doporučení. U lehkých zranění není nutné, aby klient v destinaci absolvoval další vyšetření typu CT nebo MRI, protože se dají odložit až po návratu do ČR (pokud budou nutná).

  • Středně vážná zranění - např. poškození menisku v koleni nebo částečné či úplné utržení vazů v koleni. Vždy je na posouzení ošetřujícího lékaře, co vše je potřeba absolvovat přímo v destinaci a co může být odloženo až do ČR. V některých případech může být doporučena operace přímo na místě, ale jen v akutních případech. V takovém případě většinou preferujeme okamžitý převoz klienta zpět do ČR tak, aby další léčbu a rekonvalescenci podstoupil v domácím prostředí. Převoz děláme sanitním vozem vybaveným na dlouhé cesty. Vše zařídí naše asistenční služba.

  • Těžká zranění jsou taková, která masivně zasáhnou kolenní kloub, nebo zlomeniny holenní nebo lýtkové kosti těsně pod kloubem. Tyto zlomeniny vzhledem k umístění často vyžadují chirurgické ošetření přímo v destinaci. Všechny potřebné úkony k operaci koordinujeme za klienta a v momentě kdy je klient několik dní po operaci a ve stabilizovaném stavu jej převážíme zpět do ČR sanitou.

  • Tip

    Víte jak postupovat v případě nehody nebo škody?

    Všechny důležité informace najdete na naší stránce Jak postupovat v případě škody.

     

    Zraněný lyžař

    Co dalšího dělat pro větší bezpečnost na zimní dovolené?

    Pokud cestujete na hory do států EU, mějte kromě kvalitního cestovního pojištění také vaši kartičku české zdravotní pojišťovny od VZP, OZP, VoZP,... (EHIC). Ve státních nemocnicích jim to velmi usnadní administrativu (a někde toto pojištění upřednostní před komerčním). Pokud se bojíte, že byste kartičku ztratili na svahu, noste s sebou její kopii. S pomocí naší aplikace Moje Evropská si ji můžete vyfotit a uložit do trezoru dokumentů, který je zdarma i pro neregistrované uživatele. Naši klienti mají elektronickou verzi kartičky k dispozici přímo v aplikaci.

    Nezapomeňte, že od 1. ledna 2022 vstupuje v Itálii v platnost nový zákon týkající se lyžování a snowboardingu, podle kterého musíte mít povinně sjednáno pojištění občanskoprávní odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám. Na vyzvání také musíte prokázat, že toto pojištění vlastníte. Při nedodržení této povinnosti Vám může být udělena pokuta až 150 Eur. Více informací naleznete na naší stránce Lyžování v Itálii.

    V případě nehody aktivně komunikujte s vaší pojišťovnou přes chytrý telefon nebo e-mail. Pokud máte sjednané pojištění od naší pojišťovny, vše vyřídíte pohodlně přes naší aplikaci Moje Evropská

    Extrémní lyžař

    Na zimní dovolené buďte proto opatrní i mimo sjezdovky a horské svahy, jak vidíte, nebezpečí a nepříjemné zážitky se mohou objevit i na místech, kde byste je nejméně čekali. Mějte s sebou kvalitní cestovní pojištění, které pokrývá rizikové zimní sporty i odpovědnost za škodu.

    Vy cestujete. My se staráme.

    Vaše ERV


    Zdroje: ERV, palegaladvice.com, hopkinsmedicine.org 

Další články

4 dny v Říme: do Itálie za božskou krásou

Rádi byste si dopřáli víkendový oddych v zahraničí? Eurovíkendy jsou dnes populární kratochvíle pro nadšené cestovatele. A co může být krásnější než zažít ...

rim-nahled

Glamping: Kempování pro náročné

Zapomeňte na promoklé stany a zatuchlé chatky. Představujeme vám glamour camping, s jehož službami zažijete opravdu kouzelné kempování. Postel, zásuvky, wifi připojení, ale i topení nebo vlastní koupelnu, to vše najdete v přepychových kempech po celé Evropě.

glamping