Jak si užít cestování během těhotenství: 10 tipů od profesionálů!

Datum: | Autor: Tým ERV

Jste těhotná a máte v plánu dovolenou? Cestování do ciziny si nemusíte odepřít, ani když jste v jiném stavu. Cestování během těhotenství vyžaduje pečlivé plánování a přípravu. Přečtěte si praktické tipy naší asistenční služby, jak zůstat během cesty fit.

Dobrou zprávou je, že pokud nemáte rizikový zdravotní stav, cestovat můžete až do 28. týdne těhotenství. Některé aerolinky dokonce umožňují letět až do 36. týdne, ale můžou po vás vyžadovat potvrzení od lékaře. Přinášíme vám přehled rad a tipů, jak cestování v těhotenství zvládnout.

1. Poraďte se se svým lékařem před každou cestou

Váš lékař zná Vaši těhotenskou historii nejlépe a může zhodnotit, jestli je pro Vás cesta bezpečná, případně doporučit vhodný režim. Z lékařského hlediska je nejbezpečnější cestování v druhém trimestru, ovšem pokud Vám to lékař schválí, můžete jet i v jiných obdobích Vašeho těhotenství. 

Tip! Věděli jste, že součástí našeho cestovního pojištění je služba českého lékaře na telefonu? V případě zdravotních potíží Vám můžeme propojit s kvalifikovaným doktorem, který s Vámi Váš zdravotní stav probere a doporučí vhodné řešení. Může Vám i vystavit e-recept, díky kterému si můžete vyzvednout léky v místní lékárně.

2. Vyberte vhodnou destinaci

Při výběru destinace zvažte vzdálenost, časový posun, klima a dostupnost zdravotní péče. Doporučujeme se vyhnout tropickým destinacím, kde Vás může ohrozit vedro i exotické nemoci. Zjistěte si, jaká je úroveň zdravotní péče ve Vaší cílové destinaci. 

3. Vyhněte se cestování do oblastí, kde jsou potřeba speciální očkování

Některá očkování nelze během těhotenství provést (např. živé vakcíny proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím, planým neštovicím, tuberkulóze nebo žluté zimnici). Proberte možnosti očkování s Vaším lékařem.

Pregnant Yoga Retreat

4. Vyhněte se zemím a oblastem s malárií

Malárie je nebezpečná nejen pro matku, ale i pro plod. Vyhněte se oblastem, kde převládá virus Zika. Pokud matka přijde do kontaktu s tímto virem, plod může být ohrožen vážnou vývojovou vadou zvanou “mikrocefalie”.

5. Mějte u sebe důležité dokumenty

Na cesty si s sebou vždy vezměte těhotenský průkaz, Evropský průkaz zdravotního pojištění (modrá EHIC karta) a samozřejmě kvalitní cestovní pojištění pro těhotné.

6. Zvažte cestování vlakem

Pokud se chystáte na dovolenou po Evropě, zauvažujte o cestování vlakem. Do mnoha destinací se můžete dostat speciálními lůžkovými vlaky, které nabízejí vysoký komfort včetně klimatiazce, wi-fi připojení a občerstvení. V těhotenství je takové cestování velmi pohodlné, protože v případě únavy si můžete lehnout na lůžko. Další výhodou je možnost si kdykoliv stopunout a projít se, což v letadle nemůžete. 

7. Během dlouhých letů pijte hodně

Během dlouhých letů jsou těhotné ženy vystaveny zvýšenému riziku hluboké žilní trombózy (DVT), je proto důležité pít dostatek tekutin a protahovat se každých 30 minut. Před letem si také ověřte podmínky dané letecké společnosti, protože většina z nich umožňuje cestování pouze do 32 - 36 týdnů těhotenství.

Tehotna v hotelu

8. Používejte bezpečnostní pásy

Vždy používejte bezpečnostní pásy všude jak v autech, tak v autobusech. Každé dvě hodiny si udělejte přestávku na protažení a občerstvení.

9. Nejezte syrové nebo nedostatečně tepelně upravené potraviny

Konzumace syrových nebo nedostatečně tepelně upravených surovin, zejména masa, je absolutní „no-go“. Může způsobit vážné zažívací obtíže typu salmonela.

10. Pijte pouze balenou vodu

Na dovolené pijte pouze balenou vodu a vždy zkontrolujte, zda je těsnění láhve neporušené. Vyhýbejte se pro jistotu i nápojům s ledem, který může být připraven z kohoutkové vody. Nezapomeňte si před každým jídlem vždy umýt ruce.

 

Na co dalšího myslet?

Přečtěte si průvodce pro nadcházející maminky cestovatelky.

V neposlední řadě nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění, na které se můžete spolehnout.

 

Přejeme vám šťastnou cestu, skvělé zážitky i klidný návrat domů.

Vy cestujete. My se staráme.

Ⓒ 2023 ERV Evropská pojišťovna, a.s.

Další články

Skryté krásy Pobaltí a severní Evropy – která místa nevynechat na Baltik-tripu

Pohádkové pozůstatky středověku v severní Evropě, vikingská, ale i sovětská historie a rozlehlé národní parky, kde nepotkáte živáčka. Která místa zařadit do must-see seznamu v Litvě, Estonsku a Lotyšsku? Přinášíme 10 zajímavých míst.  

pobalti-mesta

Za divokou vodou po Evropě. TOP 6 aquaparků

Nestihli jste letos vyjet do tropů a přitom máte dovolenou už téměř vyčerpanou? Přestože to zní neuvěřitelně, na jedno odpoledne na to můžete zapomenout. Mnoho evropských aquaparků totiž ...

nahled-vodni-skluzavka