Skialpy – kam na túru na lyžích od začátečníků až po pokročilé?

Datum:

Kopce plné sněhu a kolem dokola nikdo jiný - jen vy sami a pár kamarádů v zimních horách. A nepotřebujete vleky! Už se nemůžete dočkat, až se na svahu zaklikatí vaše stopa v panenském sněhu? 
 
Skialpové túry

Jedno je jisté. Buď již jste blázni do skialpů, anebo se jimi brzo stanete. My vám k tomu přinášíme informace o místech, kde si svobodnou jízdu zasněženou krajinou zaručeně užijete.  Na závěr máme i pár tipů, jaké si k tomu pořídit pojištění.

Pro zkušené jezdce jsme před rokem psali tento článek
Zimní lyžařské regiony s jistotou sněhu. Kde si užít freeride, skialpy nebo heliskiing?, ve kterém najdou tipy skialpinisté i freerideři.

Dnes tento přehled hodláme rozšířit o pár zajímavých míst pro začátečníky. Míst, kde vás bude zajisté očekávat tato skialpinistická dvojkombinace: romantický horský výstup a nádherný měkký sjezd. 
 
Skialpová tára v Julských Alpách

Ski touring a skialpinismus pro začátečníky

Jak název napovídá, pod pojmem ski touring, nebo taky anglicky „backcountry skiing“, se rozumí turistika na lyžích. Může jít o nenáročné výlety s připnutými tuleními pásy proti skluzu, bez závěrečných adrenalinových sjezdů. Na začátek a pro seznámení se s požitkem volného pohybu na horách je tato turistika jako dělaná. Jen jak s ní začít?

Vybavení si nejprve asi půjčíte v půjčovně: lehké skialpové lyže, vázání s volnou patou, boty, hole, a pak tzv. tulení pásy, které se nasazují při stoupání do kopce, při němž je vázání přepnuté na chůzi. Nezbytnou položkou je dál lavinová výbava a batoh, ve kterém ji ponesete – lopata, lavinová sonda a lavinový vyhledávač „pípák“, případně lavinový airbag.

Učení se práci s lavinovým vyhledávačem je volná zábava na večery u chaty, ale pevné základy práce s ním je dobré se naučit od instruktora. Můžou na tom záviset životy. Ten vysvětlí i základy bezpečného pohybu ve sněhovém terénu a naučí nejlepší způsob, jak neshodit lavinu: nevstupovat na lavinový svah. Jak ho rozpoznat je součástí výkladu. 
 
Skialpová túra v rumunských Karpatech

Na skialpy nenáročně v Čechách a okolí

České hory jsou pro začátek úplně skvělé a nemusíte se v nich bát nedostatku vzruchů. Jak vám potvrdí mnozí ostřílení horští vůdci, i v Krkonoších to může být sněhově nebezpečné. Lavinové závaly se dějí každým rokem. Proto si v Čechách perfektně natrénujete nejenom pohyb a svobodu, ale i plánování túry a povinné „lavinové opáčko“.

Se skialpy se můžete seznámit například v Krkonoších s místními průvodci, kteří často pořádají různé kurzy a společné túry. Nutno ještě podotknout, že lehké skialpové túry je často možné absolvovat bez lavinového setu – ale vždy si raději přečtěte celý popis vybraného výletu.

Slušné skialpové lokality jsou pak například Skialp nad Hrobem v severních Čechách, vyšlápnete a sjezdíte i okolí Kralického Sněžníku.
Zajímavá bude pro mnohé začátečníky Pec pod Sněžkou, kde vznikly oficiální značené skialpové trasy. Není kam se ztratit!

Krkonošská “haute route” je českou skialpovou jedničkou a vede oddané Krakonošovy turisty po celé 4 dny hlavními hřebeny jeho výsostných hor.

Dětská “haute route” v Jeseníkách potěší hlavně drobotinu, jejíž sjezdové lyže můžete pomocí adaptéru Startup proměnit v dostačující “touringovou” výstroj hned zítra.

Na lyže vás možná konečně vyláká i Lysá v Beskydech – kdo na ní nebyl, není tu horalem!

A co skialpy na Slovensku? Zajisté tam mají svou hlubokou tradici, stejně tak jako mnohem vyšší hory. Pokud vám místní neporadí jinak, tak se klidně zaměřte na Malou Fatru (zkušení odborníci z Kejda ski teamu radí dát si na jaře pozor na laviny kvůli travnatému podkladu).
A pak ovšem Vysoké Tatry se svahy různé obtížnosti, které nikdy nezklamou.

V sousedním Rakousku je skvělá nejvýchodnější alpská dvoutisícovka, Schneeberg.

Nejlépe si však túru vyberete sami, a proto neváhejte navštívit početné weby se skialpovou tématikou. Seznam túr podle obtížnosti se vždycky hodí. 
 
Skialpy v Alpách, vrcholky hor

Skialpová dobrodružství pro zkušené

Přespávačky na horské chatě, několikadenní přechody hor na lyžích. Je třeba mít dostatečnou fyzičku a schopnosti dobře plánovat trasu. A jak si pak užijete hory! Kam vyrazit?

Pro ambicióznější lyžaře vřele doporučujeme rakouské třítisícovky. Na západ od Salzburgu jsou krásné kopce jeden za druhým - Zillertal, Stubai, Vysoké Taury, Ötztal, Silvretta. Jsou to vysoké hory s variabilní obtížností, od lehkých normálních cest až po extrémní firnové sjezdy.

Jeden příklad za všechny, Silvretta je známé lyžařské středisko, údolí na hranicích Rakouska a Švýcarska. Dole ve vesnici Ischgl začínají lanovky, nad nimi od 2 000 m začíná vyhledávaná okružní trasa po hřebenech třítisícových hor. Silvretta je vhodná pro jednoduché i náročnější túry na lyžích. Můžete chvíli okounět po sjezdovkách a pak rychle zamířit stranou, k horské chatě Heidelberger hütte. K ní vede od posledních lanovek mírná, ale dlouhá (10 km) cesta. V podvečer jezdí směrem nahoru sněžný skútr a za poplatek sbírá zimou a námahou zmožené opozdilce.
 
Skialpová túra v Alpách

Italské Dolomity jsou pak spíše obtížnější, tamní žlaby už vyžadují slušnou dávku technické a fyzické zdatnosti.
Ve Francii jeďte své síly prověřit do skiextrémního Chamonix. I Walliské Alpy jsou lahůdkou víc pro ty, co to mají rádi s hvězdičkou.
 
Pro skvělé zahraniční výstupy a sjezdy se můžete obrátit například do Norska nebo Gruzie.

Norské Lofoty se nachází za polárním kruhem, ale díky teplému golfskému proudu tam není mráz jako v Rusku. Zasněžené kopečky nedosahují závratných výšek alpských třítisícovek, ale i tak se jezdí dlouhé trasy, prakticky až k úrovni moře. Sněhové podmínky dělají tuto oblast ideálním cílem, i když trocha vzdáleným, a převoz vybavení letadlem může být někdy lehce složitý.

Do Gruzie se můžete vydat za sněhem, ať jste kdokoliv. Pohoří Kavkaz má v Gruzii nejdelší sjezdovky, levné permice a skvělé možnosti pro skialpové túry. Města Gudauri, Mestia či oblast Tetnuldi ve Svanetii jsou vyhledávanými zimními centry.

Cestovní pojištění v mobilu

Bezpečnost a pojištění na skialpy

Freeridové a skialpové aktivity vyžadují kromě lavinové výbavy i kvalitní cestovní pojištění. Pořiďte si od nás pojištění adrenalinových sportů Sbaleno Na Maximum nebo celoroční pojištění MultiTrip Premium s rizikovými sporty. Tato pojištění vám kryjí aktivity do 5 000 m n. m.

Sjednat pojištění online

Zdroje: svetoutdooru.cz, skitourguru.com
 

Další články

Chorvatsko – 40 tipů, kam letos odjet na skvělou dovolenou

Tipy na dovolenou, přehled zajímavostí, tipy na netradiční místa, aktivní dovolená a turistika a další cestovatelské rady pro Chorvatsko.  

Navštivte africké a exotické ostrovy: Praktický průvodce 15 magickými destinacemi

O vhodných místech na dovolenou v Evropě jsme letos psali už v mnoha článcích. Pokud hledáte tipy na nezapomenutelné volné dny, tak se určitě podívejte také na Afriku a její krásy. Co můžete zažít a navštívit v pěti ostrovních oblastech?