Co by měla žena v požehnaném stavu vědět, než vyrazí za hranice? Tento článek udělá nastávajícím maminkám i jejich blízkým jasno v tom, kam vyrazit, kdy, jakým dopravním prostředkem i co si vzít s sebou.
Kam cestovat v těhotenství?
Zvažujte vzdálenost, časový posun, klima a dostupnost kvalitní zdravotní péče. Při ježdění prstem po mapě si pomyslně škrtněte:
- Všechna místa, která leží výše než 3 000 metrů nad mořem.
- Odeberte země, kam byste musela být speciálně očkovaná, protože některé vakcinace není během těhotenství možné aplikovat (typicky vakcinace živými látkami jako například proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím, planým neštovicím, tuberkulóze nebo žluté zimnici). Každé případné očkování proberte se svým lékařem.
- Vyhněte se rozvojovým zemím a oblastem s malárií a virem Zika (u kterých nepomáhá očkování).
- Na nákazu malárií jsou těhotné ženy velmi ciltivé. Nákaza může být závažným zdravotním problémem nejen pro matku, ale také pro dítě. Oblasti s výskytem této nemoci je tak vhodné během těhotenství nenavštěvovat. Pokud se cestám do těchto destinací z nějakého důvodu nemůžete vyhnout, kontaktuje alespoň odborníka v oboru cestovních nemocí (např. ve středisku očkování a cestovního lékařství). A zkonzultujte s ním vhodnost užívání antimalarik a možnosti prevence (moskytiéry, repelenty,...).
- Vir Zika - pokud se těhotná žena dostane do kontaktu s tímto virem, hrozí u jejího plodu těžká vývojová vada zvaná „mikrocefalie“. Pozor zejména na cesty do Brazílie, ale i dalších zemí Jižní a Střední Ameriky, kde od roku 2015 došlo k dramatickému rozšíření tohoto nebezpečného viru.
Kdy cestovat v těhotenství?
Ideální doba na cestování je mezi 4. a 7. měsícem těhotenství. Nevolnosti a nejvyšší riziko potratu (které je v této fázi těhotenství stejné, i pokud nikam nevycestujete) prvních 3. měsíců už budete mít za sebou a porod ještě před sebou. Ve třetím trimestru je už opatrnost více než na místě i v případě těhotenství bez obtíží.
O cestě se vždy poraďte s vaším lékařem. Zná dosavadní průběh těhotenství a je proto tím nejlepším rádcem. Pokud nemáte žádné komplikace, tak by vaší dovolené v zahraničí nemělo nic bránit.
Cestovní pojištění v těhotenství
Vyrážejte vždy s těhotenským průkazem, evropskou kartičkou pojištěnce a cestovním pojištěním. Vždy si přečtěte dobře pojistné podmínky, protože pojištění platí většinou jen do 26. týdne těhotenství a nemusí se vztahovat na těhotenské komplikace či porod. My jako jediná pojišťovna nabízíme cestovní pojištění až do 2 měsíců před předpokládaným datem porodu, které se vztahuje na lékařskou péči týkající se těhotenství, předčasného porodu i čerstvě narozeného miminka.
Nedoporučujeme spoléhat ani na Evropskou kartičku pojištěnce EHIC, se kterou se nevyhnete vysokým doplatkům a nemáte možnost využít asistenční služby. Mimo Evropskou unii pak budete muset platit plné částky.
Rizikové těhotenství a cestování
Jestliže je vaše těhotenství rizikové nebo jste kvůli svému stavu v pracovní neschopnosti, pojišťovna vás s nejvyšší pravděpodobností na cesty nepojistí. V takovém případě je i ze zdravotních důvodů lepší zbytečně neriskovat a zůstat doma, v dosahu péče gynekologa. Případnou cestu je vždy konzultujte s lékařem. Jedině ten totiž na základě aktuálního zdravotního stavu určí, zda pro vás putování představuje riziko, nebo ne.
Čím cestovat v těhotenství?
Vlakem v těhotenství
Nejlepším dopravním prostředkem je pro těhotné ženy vlak. Ze všech dopravních prostředků má totiž nejmenší otřesy. Kdykoli se v něm můžete projít, protáhnout, a pak se posadit jinak. Větší pohodlí najdete v businessových třídách a úplně největší v lůžkovém voze.
Auto nebo autobus v těhotenství
Pokud se rozhodnete cestovat autem, tak si dávejte po 2 hodinách pauzy na protažení a občerstvení. Pravidelně pijte. Jízda autem i autobusem vyvolává na špatných silnicích otřesy, které pro vás mohou být bolestivé. V pokročilejším stádiu těhotenství mohou vyvolat i porodní bolesti.
Vždy používejte bezpečnostní pásy. Můžete využít i speciální pásy pro těhotné, které se upínají pod břicho. Pokud se nepřipoutáte, tak vystavujete dítě třikrát vyššímu riziku poškození, než když jste připoutaná.
V posledních měsících těhotenství se raději vyhněte řízení, bylo prokázáno, že v tomto období ženy reagují pomaleji. Překvapivě nejvíce nehod se stává v blízkosti domova a v nízké rychlosti. Silniční nehody jsou, bohužel, jednou z nejčastějších příčin zranění těhotných žen.
Letadlo v těhotenství
Pokud nemáte žádné komplikace, tak je létání bezpečné až do 36. týdne těhotenství. Ideální doba je mezi 18. a 24. týdnem těhotenství. Limit pro povolení přepravy letadlem se většinou pohybuje mezi 32. a 36. týdnem těhotenství. Při plánování cesty se nejprve informujte o podmínkách dané letecké společnosti.
Pozor, těhotné jsou během dlouhých letů ve zvýšeném riziku vzniku hluboké žilní trombózy. Je tedy nutné dodržovat pitný režim a každých 30 minut věnovat krátkému protažení.
Lodí v těhotenství
I na lodi můžete ve špatném počasí zažít velké otřesy. Je proto lepší si počkat, a pak si užít legraci na (rozbouřeném) moři i s novým členem rodiny.
Lodní společnosti většinou nepřepravují ženy v pokročilém stádiu těhotenství. Před případnou plavbou si získejte informace u konkrétního přepravce.
Jak na psychickou pohodu při cestách v těhotenství
Hned za fyzickým zdravím je psychická pohoda. S dobrou náladou se všechny případné nástrahy na cestě zvládají lépe. Myslete na to, že vaše dítě cítí všechny vaše pocity a vnímá dění kolem vás. Připravte si do příručního zavazadla něco, co vás zaručeně potěší, uklidní nebo rozveselí.
- Oblíbenou hudbu, na kterou tančíte, sportujete nebo relaxujete.
- Čtení, které vám udělá radost (kniha, časopis, čtečka,...)
- Zábava - hry, podcasty,...
- Relaxace - meditační nahrávky nebo skladby.
Nejlepší je připravit si hned několik variant, které pak můžete dle libosti tahat jako králíky z klobouku. Vaše pohodové rozpoložení ocení nejen vaše dítě, ale také váš partner.
Na co dát při cestování v těhotenství pozor?
Přečtěte si 10 tipů od profesionálů, jak si užít cestování během těhotenství.
Ať už vyrazíte autem, autobusem, vlakem nebo letadlem, k vodě nebo do hor, u nás najdete nejširší pojistnou ochranu v těhotenství s nonstop asistenční službou v češtině.
Zdroje: porodnice.cz, tehotenstvi.cz, klubmaminek.cz, cestovni-nemoci.cz