Turecko je nesmírně pestrá země. A proto by byla škoda strávit tam celou dovolenou jen na pláži. Výjimečný není jen palác Topkapi v Istanbulu nebo slavné skalní útvary v Kappadokii. Prozkoumejte také další místa, o kterých většina turistů nemá ani ponětí. Přinášíme vám 7 z nich:


údolí motýlů - Oludeniz, Turecko

Podzemní město Derinkuyu

35 kilometrů jižně od města Göreme leží nejhlubší podzemní město v celé Kappadokii. Je 100 metrů hluboké a má 8 pater. Jeho historie se datuje od 1200 př. n. l. do 1200 n. l. a teprve v  60. letech 20. století ho objevili němečtí archeologové. Podzemní město mělo naprosto vše – obydlí s kuchyněmi, studny, školy, kostely, stáje, sklepy, vězení, hrobky a vešlo se do něj až 20 tisíc lidí najednou. Prohlídka trvá kolem 1 – 1,5 hodiny a nejvíc si ji užijete s průvodcem.

Jezero Van

Největší jezero v celém Turecku najdete v jihovýchodní části země. Tamní obyvatelé mu s oblibou říkají moře, protože se rozléhá na 3 755 km2. Kolem něj se tyčí vrcholky hor a obklopují ho arménské kostely, které určitě také navštivte. V jezeře se můžete osvěžit a skvěle si zaplavat ve slané vodě. Jezero je tak slané, že v něm žije pouze jediný druh ryb, který se na výjimečnou slanost přizpůsobil. Tyto ryby můžete ochutnat v přilehlých restauracích s výhledem na západ slunce. Jezero Van jde poznávat pěšky, plaváním, na lodi nebo kole.
 
Pevnost a minaret u jezera Van, Turecko

Město Amasya

Je zachované z doby osmanského starověku. Nachází se na severu Turecka podél břehů řeky Yeşil. Výjimečné historické místo ukrývá typické osmanské domy postavené v horách. Nad nimi se tyčí starobylý hrad z roku 3 200 př. n. l.. K hradu si můžete vyšlápnout túru a mít město jako na dlani. Amasya nabízí mnoho aktivit klidně na několik dní. Užijte si tamní pamětihodnosti i gurmánské speciality dosyta.

Hlídáme za vás kvalitu služeb zdravotnických zařízení v zahraničí

Údolí motýlů

Pobřeží Turecka je nejčastěji plné turistů a luxusních rezortů. Údolí motýlů je překvapivě klidné, tiché a odlehlé. Nachází se na jihu Turecka v blízkosti západního pobřeží a je přístupné pouze lodí nebo náročným trekem z vesnice Faralya. Po dobrodružné cestě lodí nebo horami vás čekají vodopády, panenské lesy a pláž jen pro vás (pokud tam budete mimo letní prázdniny). Na túru si s sebou vezměte pořádné boty a jen lehkou zátěž v batohu. Pro děti je trasa přes hory vhodná přibližně od 10 let. Připravte se na to, že název údolí v současnosti klame a motýly možná cestou nepotkáte. Návštěva tohoto místa ale rozhodně stojí za to.
 
Letní pláž v Oludeniz, údolí motýlů v Turecku

Město Kayseri

Jedno z nejkrásnějších měst v Turecku má bohatou historii, prosperující ekonomiku a tradici ve vzdělávání. Po objevování historických památek, minaretů a muzeí se můžete kochat výhledem na horu Erciyes, která je v zimě ideální na zimní sporty. Za výlet stojí blízké údolí Soganli, protože nic podobného na světě neexistuje. Užijete si túry kolem skalních domů sami bez davů v klidu a soukromí. 

Hora Nemrut

Krátkou jízdou z města Adiyaman se dostanete k hoře Nemrut. Někteří cestovatelé o ní říkají, že je tak výjimečná, že je pro ně 8. divem světa. Po celé hoře jsou rozmístěné kamenné sochy králů a bohů. Z hory můžete vidět východ i západ slunce a projít si několik tras. Doporučujeme jít delší trasu a nechat si toto místo ukázat průvodcem s výkladem o sochách. Stejně jako v případě Údolí motýlů se vybavte kvalitní pevnou obuví do hor.
 
Kamenné hlavy u hory Nemrut v Turecku

Palác Isha Pashak

V izolované oblasti Dogubeyazit se ukrývá klenot islámského stavitelství. V prostorách paláce uvidíte i další architektonické styly. Stavba je ve výborném stavu a z jejího vrcholu je překrásný výhled na okolní hory a roviny. Z některých oken paláce můžete dokonce vidět také slavnou horu Ararat. K paláci se dostanete minibusem z města Dogubayazit, je to pouze 5 km. Minimální čas na prohlídku doporučujeme 2 hodiny. Pokud budete cestovat po východním Turecku, určitě se tam zastavte.
 
Palác Ishak Pasha v Turecku, nádvoří

Než se vydáte objevovat krásy Turecka, myslete kromě tipů na výlety také na kvalitní cestovní pojištění. Pokud se chystáte za koupáním, můžete využít pojištění K moři, na akční dovolenou plnou sportů a hor se vám bude hodit pojištění Na maximum. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:captivatingcappadocia.com, tripadvisor.com, holidayme.com 

Cestování bezesporu patří mezi nejpopulárnější aktivity současné doby. Komu by se nelíbilo vymanit se jednou za čas z každodenní rutiny a odjet někam daleko? Sepsala jsem proto pro vás několik tipů, jak si cesty užít co nejvíc bez starostí.

6. 12. 2018
Užitečné rady pro cestovatele

Halloween je svátek, který rozděluje společnost. Kde se vůbec vzal a co původně znamenal a jaká je jeho současná podoba? Pojďte se dozvědět něco o jeho původu a zároveň nahlédnout pod pokličku ...

26. 10. 2016
Jak se slaví Halloween ve světě?