Datum:

Turecko je nesmírně pestrá země. A proto by byla škoda strávit tam celou dovolenou jen na pláži. Výjimečný není jen palác Topkapi v Istanbulu nebo slavné skalní útvary v Kappadokii. Prozkoumejte také další místa, o kterých většina turistů nemá ani ponětí. Přinášíme vám 7 z nich:


údolí motýlů - Oludeniz, Turecko

Podzemní město Derinkuyu

35 kilometrů jižně od města Göreme leží nejhlubší podzemní město v celé Kappadokii. Je 100 metrů hluboké a má 8 pater. Jeho historie se datuje od 1200 př. n. l. do 1200 n. l. a teprve v  60. letech 20. století ho objevili němečtí archeologové. Podzemní město mělo naprosto vše – obydlí s kuchyněmi, studny, školy, kostely, stáje, sklepy, vězení, hrobky a vešlo se do něj až 20 tisíc lidí najednou. Prohlídka trvá kolem 1 – 1,5 hodiny a nejvíc si ji užijete s průvodcem.

Jezero Van

Největší jezero v celém Turecku najdete v jihovýchodní části země. Tamní obyvatelé mu s oblibou říkají moře, protože se rozléhá na 3 755 km2. Kolem něj se tyčí vrcholky hor a obklopují ho arménské kostely, které určitě také navštivte. V jezeře se můžete osvěžit a skvěle si zaplavat ve slané vodě. Jezero je tak slané, že v něm žije pouze jediný druh ryb, který se na výjimečnou slanost přizpůsobil. Tyto ryby můžete ochutnat v přilehlých restauracích s výhledem na západ slunce. Jezero Van jde poznávat pěšky, plaváním, na lodi nebo kole.
 
Pevnost a minaret u jezera Van, Turecko

Město Amasya

Je zachované z doby osmanského starověku. Nachází se na severu Turecka podél břehů řeky Yeşil. Výjimečné historické místo ukrývá typické osmanské domy postavené v horách. Nad nimi se tyčí starobylý hrad z roku 3 200 př. n. l.. K hradu si můžete vyšlápnout túru a mít město jako na dlani. Amasya nabízí mnoho aktivit klidně na několik dní. Užijte si tamní pamětihodnosti i gurmánské speciality dosyta.

Hlídáme za vás kvalitu služeb zdravotnických zařízení v zahraničí

Údolí motýlů

Pobřeží Turecka je nejčastěji plné turistů a luxusních rezortů. Údolí motýlů je překvapivě klidné, tiché a odlehlé. Nachází se na jihu Turecka v blízkosti západního pobřeží a je přístupné pouze lodí nebo náročným trekem z vesnice Faralya. Po dobrodružné cestě lodí nebo horami vás čekají vodopády, panenské lesy a pláž jen pro vás (pokud tam budete mimo letní prázdniny). Na túru si s sebou vezměte pořádné boty a jen lehkou zátěž v batohu. Pro děti je trasa přes hory vhodná přibližně od 10 let. Připravte se na to, že název údolí v současnosti klame a motýly možná cestou nepotkáte. Návštěva tohoto místa ale rozhodně stojí za to.
 
Letní pláž v Oludeniz, údolí motýlů v Turecku

Město Kayseri

Jedno z nejkrásnějších měst v Turecku má bohatou historii, prosperující ekonomiku a tradici ve vzdělávání. Po objevování historických památek, minaretů a muzeí se můžete kochat výhledem na horu Erciyes, která je v zimě ideální na zimní sporty. Za výlet stojí blízké údolí Soganli, protože nic podobného na světě neexistuje. Užijete si túry kolem skalních domů sami bez davů v klidu a soukromí. 

Hora Nemrut

Krátkou jízdou z města Adiyaman se dostanete k hoře Nemrut. Někteří cestovatelé o ní říkají, že je tak výjimečná, že je pro ně 8. divem světa. Po celé hoře jsou rozmístěné kamenné sochy králů a bohů. Z hory můžete vidět východ i západ slunce a projít si několik tras. Doporučujeme jít delší trasu a nechat si toto místo ukázat průvodcem s výkladem o sochách. Stejně jako v případě Údolí motýlů se vybavte kvalitní pevnou obuví do hor.
 
Kamenné hlavy u hory Nemrut v Turecku

Palác Isha Pashak

V izolované oblasti Dogubeyazit se ukrývá klenot islámského stavitelství. V prostorách paláce uvidíte i další architektonické styly. Stavba je ve výborném stavu a z jejího vrcholu je překrásný výhled na okolní hory a roviny. Z některých oken paláce můžete dokonce vidět také slavnou horu Ararat. K paláci se dostanete minibusem z města Dogubayazit, je to pouze 5 km. Minimální čas na prohlídku doporučujeme 2 hodiny. Pokud budete cestovat po východním Turecku, určitě se tam zastavte.
 
Palác Ishak Pasha v Turecku, nádvoří

Než se vydáte objevovat krásy Turecka, myslete kromě tipů na výlety také na kvalitní cestovní pojištění. Pokud se chystáte za koupáním, můžete využít pojištění K moři, na akční dovolenou plnou sportů a hor se vám bude hodit pojištění Na maximum. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:captivatingcappadocia.com, tripadvisor.com, holidayme.com 

Další články

Co dělat na starobylém Kypru?

Vydejte se na podzim na Kypr a objevte neokoukaná místa. Dnešní článek je právě pro vás. Podíváme se na méně známá a výjimečná místa, která můžete během dovolené prozkoumat.  

kypr

Katar: Nejlepší pláže v Perském zálivu

Písečné duny i úchvatné přírodní pláže s bílým pískem a tyrkysovou vodou najdete v Kataru. Pokud chcete vyrazit na rodinnou dovolenou, začněte hledat letenky. Nejlepší pláže vám poradíme my.  

katar