Datum:

jidlo-za-stovku-uvodni-683

Cestování se postupně stává takřka každodenním chlebem mnohých z nás. A často je na něm nejdražší samotné stravování. V Čechách jsme zvyklí na relativně laciné potraviny, takže nás ceny jídla v zahraničí občas zaskočí. Pro jednoduché srovnání jsme pro vás připravili přehled toho, co si v jednotlivých evropských lokalitách seženete za naši českou stokorunu.

Dvě piva v Londýně

O Londýně se říká, že je to jedno z vůbec nejdražších míst na světě - kam se na něj prý hrabe New York nebo Paříž. Život v Londýně se vám zkrátka prodraží - za naši stovku si tam můžete vybrat mezi 2,5 kg brambor, kilem hovězího nebo dvěma pivy (a to pouze v plechovce). Podobnou sumu utratíte také za přepravu v pásmu 1 a jeden výtisk plátku Evening Standard. A tradiční fish and chips, nejoblíbenější pouliční jídlo, vás vyjde na dobrých 150 Kč.

Legendární hranolky v Belgii

Určitě znáte vyhlášené belgické hranolky - vláčné uvnitř a křupavé na povrchu. Ty, co vám ve stánku zabalí do novin s pořádnou vrstvou tradiční belgické omáčky tajné receptury. Tak přesně tahle dobrota vás v hlavním městě vyjde v přepočtu na naši stovku. Stánky s belgickými hranolky najdete v Bruselu na každém rohu a ve zbytku Belgie vám je rádi připraví ve všech bistrech. Tenhle gastronomický zážitek si určitě nechcete nechat ujít!

Kavárenský život v Paříži

Pařížané tráví velkou část dne vysedáváním v kavárnách a večer se vždy sejdou celé rodiny doma u honosné večeře. A přesně tomuto stylu jsou uzpůsobené i ceny potravin. Za naši stovku si přes den můžete vybrat mezi jedním espressem nebo horkou čokoládou. A na odpolední vaření si připravte ještě párkrát tolik. V základních surovinách stovku necháte třeba za 2,5 kila banánů, půl kila mleté kávy nebo 250 g hovězího. Mimochodem, když už vyrazíte do Paříže, doporučujeme vám přečíst si náš článek o tom, jak si město užít v zimních měsících.

Jednohubky a sklenka vína v Itálii

V Itálii, zemi pizzy, těstovin a dobrého vína, si za naši stovku můžete vyhodit z kopýtka trošku víc. Ve většině Itálie si za ni zakoupíte i prvotřídní lahev vína. Zato Benátky jsou trochu dražší. Ale i tady si můžete pochutnat na tradičních cicchetti, jednohubkách podobných španělským tapas, které vás vyjdou na nějakých 40 Kč za kus.

Sladká lokma v Řecku

Řekové jsou labužníci. Odpovědně ctí polední siestu, užívají si pomalý styl života a s láskou debužírují. A tenhle životní styl se ani příliš neprodraží. Za stovku si tam můžete koupit tradiční lokmu, sladkou delikatesu podobnou našim koblížkům obaleným ve sladkém sirupu a posypaným skořicí nebo čokoládou. S tím vším zní Řecko jako snová destinace na letní měsíce. A když k tomu připočteme ještě skutečnost, že pláž na ostrově Zakynthos patří mezi vůbec nekrásnější na světě, musíte mít plán na letošní letní dovolenou jasný. Koláčky a moře - co může být lepšího?

Párek v rohlíku se vším na Islandu

Islanďané prý dělají prvotřídní párky v rohlíku. Připravené v páře a servírované na opečené bagetce s kečupem, sladkou hořčicí, remuládou a čerstvou i smaženou cibulkou. Na islandských hotdozích zkrátka ujíždějí místní i turisté. A to nejlepší na nich je, že vás i v tak drahé zemi, jako je Island, skutečně vyjdou na našich sto korun. Takže až se příště vypravíte do Reykjavíku, nezapomeňte se naučit frázi " eina með öllu" ("jeden se vším"), ať se nepřipravíte o jedinečný kulinářský zážitek!

Masové kuličky a hotdog v Dánsku

Jestli máte rádi švédské masové kuličky, tak jejich dánskou variantu budete přímo zbožňovat. Hånddelle, jak se této dobrotě říká, jsou vepřové nebo telecí kuličky smažené na másle, které si můžete objednat snad v každém řeznictví. Anebo si, podobně jako Islanďané, dejte hotdog med det hele - "párek v rohlíku se vším", čímž je myšlena remuláda, smažená cibulka a kyselé okurky. Svou dovolenou v Dánsku si tedy nezapomeňte obohatit také o tento gastro zážitek. Další tipy pro vás máme zde.

Přesvědčili jsme vás, že i v zahraničí se dá stravovat za slušné peníze? Možná jste se zhlédli hned ve více destinacích pro tento rok. Vůbec není od věci strávit příjemný eurovíkend v zimní Paříži, jaro v italském Toskánsku, léto Řecku a podzimní večery v belgických uličkách. Před cestou ale nezapomeňte na cestovní pojištění. A cestujete-li v průběhu roku častěji, měli byste zvážit to celoroční. MultiTrip od ERV Evropské se vám totiž vyplatí už při třech cestách.

Zdroj: http://www.cntraveler.com/galleries/2014-11-11/what-5-will-get-you-around-the-world
https://www.canberra.edu.au/alumni/home/canvas-articles/posts/around-the-world-with-$5

Další články

Co vidět v Portugalsku? Lisabon, Porto, Algarve, pohádkové hrady a útesy

Portugalsko má nádherná historická města, dlouhé písčité pláže, pořádné vlny na surfování, výborné jídlo a milé obyvatele. Proto dostává už pár let za sebou prestižní cenu World Travel Awards za nejlepší turistickou destinaci v Evropě. Co v Portugalsku vidět?

portugalsko5

Řecko - ostrovy a průvodce po nejhezčích místech

Jaké jsou Řecké ostrovy? Kam cestovat na dovolenou, je lepší Kréta, Rhodos, nebo Kefalónie či Zakyntos? Vyberte si s naším průvodcem.

recko-akropolis