V pyrenejském průsmyku mezi Francií a Španělskem leží malé knížectví. Tvoří jej vysoké hory, malebná údolí, ledovcová jezera a malé vesnice s románskými kostelíky. Parádní výhledy do okolí tam čekají zejména na ty, kteří si vyšlápnou 2900 m vysoké vrcholky hor. Je tu levněji než v Alpách, Andorra je totiž evropskou bezcelní zónou. Co překvapivého lze ještě najít v Andoře?

Andorra la Vela

Zajímavosti o vzniku a jazyku Andory

Knížectví Andorra je 16. nejmenším státem na světě. Založeno bylo kolem roku 803, poté co jeho území osvobodil Karel Veliký od nadvlády muslimských Maurů.

O nějakých 500 let později, od roku 1278, je už Andorra chytrou politikou loajality a nezávislosti, kondominiem pod vládou dvou velkých spoluknížat ze sousedství. A v tomto starém feudálním zřízení funguje až do roku 1993! Pak se po odhlasování svých obyvatel stává suverénním parlamentním knížectvím, ale že je hlavou jejich státu francouzský prezident a španělský biskup, zůstane zachováno.

Jediný oficiální jazyk Andorry je katalánština, a to z ní dělá světový unikát. O zachování a zrovnoprávnění katalánského jazyka totiž neúspěšně bojují Katalánci v přilehlém Španělsku, a dokonce nabízejí zájemcům o studijní jazykové pobyty vyučování zdarma. Katalánština, alespoň zatím, díky Andoře tedy nezanikne. Nebojte se, domluvíte se tu i španělsky a francouzsky.

Jak velká je Andorra? Její rozloha je skoro tak velká jako rozloha Prahy. Jen ještě o něco menší. Praha má rozlohu 496 km², Andorrské království 467 km². Její hlavní město, Andorra la Vella, nejvýše položené hlavní město v Evropě, leží ve výšce 1023 m nad mořem a má rozlohu 30 km. Protéká jím horská řeka Valira.
 
Androrra la Vella údolí v zapadajícím slunci

Skvělá lyžovačka v bezcelní zóně

Do Andorry se z okolních zemí jezdí v zimě lyžovat. 290 km sjezdovek! Zimní středisko Grandvalira je největší v Evropě, pokud ovšem vynecháme Alpy. Sjezdovky ve výšce od 1 710 do 2 640 m jsou jak pro začátečníky, tak i pokročilé a freeridisty. Běžky jsou tu taky oblíbené, vede tu mnoho kilometrů tras.

Lyžování v Anroře, Grandvalira je velké zimní středisko

Pokud rádi jezdíte za sněhem do bezcelní zóny například v italském Livignu, můžete příště zkusit Andorru, protože ta je rovněž bezcelní. Dalo by se říct, že je daňovým rájem. Nevybírá žádné přímé daně, pouze 4 % DPH. Nákupy jedna radost, jsou tu i módní obchody slavných značek. V Andoře se platí eurem, i když není součástí evropské unie.
Hlavní příjmy Andorry byly v minulosti z výroby tabákových výrobků, v Andoře se vyhlášený tabák pěstuje v nejúrodnějších částech země.  Zimní střediska a turismus se v posledních letech stali další důležitou částí ekonomiky.

Turistika v ledovcových Pyrenejích

Ledovcová jezera a údolí, vysoké štíty hor. Pokud milujete hory, přijdete si tu na své. 
 
údolí v Androře Madriu Verafita Claror

Národní park v údolí Madriu-Perafita-Claror, chráněný UNESCO, je vyhlášený díky uchování původního způsobu života v pyrenejských horách. Jsou tu stará horská políčka oplocená kamennými zídkami, kamenná horská obydlí i místa, kde žil dobytek. V údolí je mnoho turistických tras i zrenovovaných pastýřských kabin. 
 
Andorra, horská chata Sorteny

Nejvyšší hora Andorry je Coma Pedrosa, s výškou 2,942 m. Průměrné převýšení v Andoře je kolem 2000 metrů.

7 ledovcových jezer s překrásnými scenériemi určitě stojí za procházku. Jezero Engolasers je významný vodní rezervoár a vede nad ním lanovka. Jezero má hlubokou modrou barvu a je obklopeno zelenými loukami a borovicovými lesy. Tristaina je soustava tří jezer a hodí se na nenáročnou procházku. Zato jezera Pessons u města Encamp si budete muset zasloužit. Říká se o nich, že mění barvu podle slunce, které do nich svítí.
Říkali jsme, že Andorra má v průměru 300 slunečních dní v roce?

Hezké procházky si lze udělat například v údolí Enclar, dojít ke hradu San Vincen. Zajímavá a nenáročná je naučná stezka Serrat nebo procházka kolem zavlažovacího systému Rec de l´Obac.

Na konci dne unavený poutník určitě rád spočine v lázních Caldea. Termální koupele, turecké lázně, venkovní i vnitřní bazény, aquapark a sauny, všechno na dosah ruky v hlavním městě.
 
Jezero Madriu Perafita Claror v Andoře

Stará kultura a folklór

V Andoře je množství starých, většinou románských památek – kostelíků a domů z 11. a 12. století. Městečka jako Canillo nebo Ordino určitě díky tomu stojí za prohlídku.
 
Vesnice v Andoře románské památky

Dále je možné natrefit na folklorní slavnosti. Andořané tančí své  lidové tance contrapàs a marratxa, zvláště v oblasti Sant Julià de Lòria. Spolu s Katalánci udržují Andořané pak i tradici tance zvaného sardana.

Patronkou Andorry je Panna Maria Meritxellská a její svátek 8. září je také největším svátkem v zemi.

Jaké jsou další svátky a slavnosti? Setkání dudáků v Ordinu, protože každý v Andoře hraje alespoň trochu na dudy. Vesnický festival Andora la Vella, 3 dny trvající pouliční slavnost, začíná první srpnovou sobotu. Revetlla de Sant Joan je verze našeho pálení čarodějnic v polovině léta. Děti určitě nadchne mezinárodní festival ženských klaunů v květnu. 

Inspirujeme vás na vaše další cesty. Kvalitní cestovní pojištění a hora zážitků. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:theculturetrip.com, snowtrex.cz, wikipedia.org, cestujlevne.com, visitandorra.com

I milovníkům horkých letních dní už letos dochází nápady, kde se zchladit. A proto je nejlepší čas na plánování chladnější dovolené. Ta příští může být třeba s polární září na Islandu.

1. 8. 2018
Polární záře na Islandu

Plánujete po Novém roce vyrazit na lyže, ale nechcete zbytečně dlouho cestovat? Ať už jste zkušení lyžaři nebo je lyžování na seznamu vašich novoročních předsevzetí, vyrazte k našim sousedům. S více než devadesáti lyžařskými areály je Slovensko skvělou volbou na víkendový výlet i na týdenní dovolenou. Podle čeho si vybrat to nejlepší středisko? Připravili jsme pro vás ta nejzajímavější.

27. 12. 2017
TOP 5 ski areálů na Slovensku 01b