Andorra, malebné pyrenejské knížectví velikosti jedné Prahy

Datum:

V pyrenejském průsmyku mezi Francií a Španělskem leží malé knížectví. Tvoří jej vysoké hory, malebná údolí, ledovcová jezera a malé vesnice s románskými kostelíky. Parádní výhledy do okolí tam čekají zejména na ty, kteří si vyšlápnou 2900 m vysoké vrcholky hor. Je tu levněji než v Alpách, Andorra je totiž evropskou bezcelní zónou. Co překvapivého lze ještě najít v Andoře?

Andorra la Vela

Zajímavosti o vzniku a jazyku Andory

Knížectví Andorra je 16. nejmenším státem na světě. Založeno bylo kolem roku 803, poté co jeho území osvobodil Karel Veliký od nadvlády muslimských Maurů.

O nějakých 500 let později, od roku 1278, je už Andorra chytrou politikou loajality a nezávislosti, kondominiem pod vládou dvou velkých spoluknížat ze sousedství. A v tomto starém feudálním zřízení funguje až do roku 1993! Pak se po odhlasování svých obyvatel stává suverénním parlamentním knížectvím, ale že je hlavou jejich státu francouzský prezident a španělský biskup, zůstane zachováno.

Jediný oficiální jazyk Andorry je katalánština, a to z ní dělá světový unikát. O zachování a zrovnoprávnění katalánského jazyka totiž neúspěšně bojují Katalánci v přilehlém Španělsku, a dokonce nabízejí zájemcům o studijní jazykové pobyty vyučování zdarma. Katalánština, alespoň zatím, díky Andoře tedy nezanikne. Nebojte se, domluvíte se tu i španělsky a francouzsky.

Jak velká je Andorra? Její rozloha je skoro tak velká jako rozloha Prahy. Jen ještě o něco menší. Praha má rozlohu 496 km², Andorrské království 467 km². Její hlavní město, Andorra la Vella, nejvýše položené hlavní město v Evropě, leží ve výšce 1023 m nad mořem a má rozlohu 30 km. Protéká jím horská řeka Valira.
 
Androrra la Vella údolí v zapadajícím slunci

Skvělá lyžovačka v bezcelní zóně

Do Andorry se z okolních zemí jezdí v zimě lyžovat. 290 km sjezdovek! Zimní středisko Grandvalira je největší v Evropě, pokud ovšem vynecháme Alpy. Sjezdovky ve výšce od 1 710 do 2 640 m jsou jak pro začátečníky, tak i pokročilé a freeridisty. Běžky jsou tu taky oblíbené, vede tu mnoho kilometrů tras.

Lyžování v Anroře, Grandvalira je velké zimní středisko

Pokud rádi jezdíte za sněhem do bezcelní zóny například v italském Livignu, můžete příště zkusit Andorru, protože ta je rovněž bezcelní. Dalo by se říct, že je daňovým rájem. Nevybírá žádné přímé daně, pouze 4 % DPH. Nákupy jedna radost, jsou tu i módní obchody slavných značek. V Andoře se platí eurem, i když není součástí evropské unie.
Hlavní příjmy Andorry byly v minulosti z výroby tabákových výrobků, v Andoře se vyhlášený tabák pěstuje v nejúrodnějších částech země.  Zimní střediska a turismus se v posledních letech stali další důležitou částí ekonomiky.

Turistika v ledovcových Pyrenejích

Ledovcová jezera a údolí, vysoké štíty hor. Pokud milujete hory, přijdete si tu na své. 
 
údolí v Androře Madriu Verafita Claror

Národní park v údolí Madriu-Perafita-Claror, chráněný UNESCO, je vyhlášený díky uchování původního způsobu života v pyrenejských horách. Jsou tu stará horská políčka oplocená kamennými zídkami, kamenná horská obydlí i místa, kde žil dobytek. V údolí je mnoho turistických tras i zrenovovaných pastýřských kabin. 
 
Andorra, horská chata Sorteny

Nejvyšší hora Andorry je Coma Pedrosa, s výškou 2,942 m. Průměrné převýšení v Andoře je kolem 2000 metrů.

7 ledovcových jezer s překrásnými scenériemi určitě stojí za procházku. Jezero Engolasers je významný vodní rezervoár a vede nad ním lanovka. Jezero má hlubokou modrou barvu a je obklopeno zelenými loukami a borovicovými lesy. Tristaina je soustava tří jezer a hodí se na nenáročnou procházku. Zato jezera Pessons u města Encamp si budete muset zasloužit. Říká se o nich, že mění barvu podle slunce, které do nich svítí.
Říkali jsme, že Andorra má v průměru 300 slunečních dní v roce?

Hezké procházky si lze udělat například v údolí Enclar, dojít ke hradu San Vincen. Zajímavá a nenáročná je naučná stezka Serrat nebo procházka kolem zavlažovacího systému Rec de l´Obac.

Na konci dne unavený poutník určitě rád spočine v lázních Caldea. Termální koupele, turecké lázně, venkovní i vnitřní bazény, aquapark a sauny, všechno na dosah ruky v hlavním městě.
 
Jezero Madriu Perafita Claror v Andoře

Stará kultura a folklór

V Andoře je množství starých, většinou románských památek – kostelíků a domů z 11. a 12. století. Městečka jako Canillo nebo Ordino určitě díky tomu stojí za prohlídku.
 
Vesnice v Andoře románské památky

Dále je možné natrefit na folklorní slavnosti. Andořané tančí své  lidové tance contrapàs a marratxa, zvláště v oblasti Sant Julià de Lòria. Spolu s Katalánci udržují Andořané pak i tradici tance zvaného sardana.

Patronkou Andorry je Panna Maria Meritxellská a její svátek 8. září je také největším svátkem v zemi.

Jaké jsou další svátky a slavnosti? Setkání dudáků v Ordinu, protože každý v Andoře hraje alespoň trochu na dudy. Vesnický festival Andora la Vella, 3 dny trvající pouliční slavnost, začíná první srpnovou sobotu. Revetlla de Sant Joan je verze našeho pálení čarodějnic v polovině léta. Děti určitě nadchne mezinárodní festival ženských klaunů v květnu. 

Inspirujeme vás na vaše další cesty. Kvalitní cestovní pojištění a hora zážitků. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:theculturetrip.com, snowtrex.cz, wikipedia.org, cestujlevne.com, visitandorra.com

Další články

5 afrických zemí, po kterých můžete v roce 2019/20 bezpečně cestovat

Které africké země jsou nejbezpečnější? Máme pro vás pět tipů a dva bonusy na cestování po Africe. 

afrika-zirafy

Co všechno vás může při cestě potkat a jak z toho vybruslíte díky cestovnímu pojištění

Ne všechno je ideální a idylická rodinná dovolená se může proměnit v pěkný problém. Ne však s kvalitním cestovním pojištěním. Pojďte se podívat na, co všechno vás může na cestách potkat a jak se z takových situacích dá vybruslit díky cestovnímu pojištění.
 

cestovni-pojisteni-reseni