Datum: | Autor: Adéla Chmelová

Rostoucí ceny začínají dopadat i cestovatelský rozpočet. Bojíte se, že vás letošní dovolená finančně zruinuje? Zvyšující se ceny nemusí nutně znamenat, že se musíte připravit o skvělé zážitky z poznávání zahraničních krajin. Inspirujte se našimi tipy na levné cestování.

Vlna zdražování zahltila mnoho oblíbených turistických destinací. Chorvatsko od svého loňského zavedení eura neustále zvyšuje ceny, Turecko se potýká s vysokou inflací, a lépe na tom není ani Itálie, Španělsko a další populární destinace.

Naštěstí můžete na toto zdražování vyzrát díky několika jednoduchým tipům. Poradíme vám, jak ušetřit na dovolené.

prasátko na pláži

 

Levné cestování díky včasné rezervaci

Včasná rezervace vám dopomůže k lepším cenám letenek, ubytování a pronájmu auta, a tím i větší volnosti při plánování. Nejvyšší ceny se obvykle vyskytují pár dní před odjezdem. Proto si na plánování dovolené dopřejte dostatečnou časovou rezervu. Věděli jste, že tři dny před odletem můžete za cenu letenky zaplatit až o 150 % víc, než kdybyste ji zarezervovali 2-3 měsíce předem? 

U koupě zájezdů od cestovních kanceláří sice můžete natrefit na last minute nabídky, kdy cena zájezdu prudce poklesne. Toto vyčkávání je však vhodné spíše pro dobrodružnější a spontánní povahy – může se vám stát, že se na poslední chvíli budete muset sbalit, a třeba druhý den už odjíždět. 

Tip! Před cestou se nezapomeňte kvalitně pojistit. Když už platíte peníze za pojištění na cesty, zvolte takové, které vás skutečně ochrání. Věděli jste, že máme hustou síť smluvních zdravotních zařízení, lékaře na telefonu a nonstop asistenční službu? Navíc jsme byli patnáctkrát zvoleni Pojišťovnou roku.

Pojistit online

Zvolte méně známé destinace 

Nejvyšší ceny se logicky dají očekávat v turisticky populárních zemích. Davy turistů se nahrnou do populárních letovisek a ceny ubytování a služeb raketově vystřelí směrem nahoru. Vyzrajte na to tím, že se poohlédnete po destinacích, které zatím nejsou tolik turisticky provařené. Slyšeli jste třeba o koupání v Polsku? Najdete tu nejen příjemné pláže, ale dokonce i poušť!

Alternativou k Chorvatsku zase může být třeba Albánie. V našem jiném článku jsme sepsali tipy, kam levně k moři.

žena na pláži

Ubytujte se mimo hotel

Nedokážete si představit bydlení jinde než v hotelu? V tom případě je možné, že za vaše pobyty v cizině výrazně připlácíte. Příjemné ubytování můžete sehnat i jinde, za méně peněz či dokonce zdarma, a s větší mírou autenticity. 

  • Airbnb umožňuje ubytovat se v bytech místních lidí. Někdy se jedná o pronájem jednoho pokoje, ale většinou si takto můžete zarezervovat celý byt. Výhodou je nižší cena než u klasického hotelu, a možnost bydlet v autentickém prostředí. Z nabídky na této platformě si určitě vyberete - najdete tu kouzelné apartmány v historickém srdci města, moderní garsonky, rustikální ubytování ve venkovských domech, a mnoho dalších nabídek - stačí si jen vybrat.
  • HomeExchange je postavený na myšlence, že nabídnete svůj domov výměnou za dům či byt v cizině. Pokud nemáte problém s přijímáním hostů, můžete najít ochotné partnery pro výměnu bytů po celém světě.
  • TrustedHousesitters je ideální volbou tehdy, pokud byste rádi našli ubytování v zahraničí zdarma, ale neláká vás představa neznámých lidí ve vašem bytě či domě. Tímto způsobem můžete získat bydlení zdarma výměnou za péči o domácí mazlíčky, které jejich majitelé museli kvůli dovolené nechat doma. 

Levné cestování díky výhodným letenkám

Dalším způsobem, jak ušetřit na dovolené, je koupit si cenově výhodné letenky, díky čemuž můžete uspořit tisíce korun. Existuje spousta způsobů, jak stlačit ceny letenek na minimum. Jedním z nich je cestování prostřednictvím nízkonákladových aerolinek typu Ryanair, Wizzair či EasyJet. Rovněž se vám vyplatí využívat cenové srovnávače pro vysledování těch nejlevnějších letů. Na levné letenky se dokonce specializují různé webové portály - Cestujlevne, Zaletsi, Honzovy letenky. 

Pokud vám nevadí delší cesta na letiště, vyplatí se vám letět z Vídně, Katowic, Norimberka a dalších letišť v sousedních státech. Tato letiště mnohdy nabízí cenově velmi výhodné lety. Možnost odletu je zvlášť výhodná pro ty, kteří žijí v příhraničí.

Inspirujte se  dalšími tipy a triky, jak sehnat levné letenky!

Zábavné aktivity za hubičku

Pokud na dovolenou vyrážíte s dětmi, zajímavý program je nutností. Ovšem všechny ty kratochvíle něco stojí. Objevte způsob, jak zabavit celou rodinu za málo peněz.

Pokuste se najít alternativy k tradičním volnočasovým aktivitám ve vaší prázdninové destinaci: co takhle jít na přírodní koupaliště místo přeplněného aquaparku s tobogány? Nebo do parku s divokou přírodou místo zábavního parku? Nebo piknik v městském parku místo restaurace? Jednoduché aktivity často nabízejí mnohem příjemnější zážitky z cestování. 

Jestliže míříte do nějakého historického města, vyhněte se všemožným turistickým exkurzím, plavbám po lodi, nebo dvoupatrovým turistickým autobusům. Namísto toho si město projděte pěšky, anebo si pronajměte kola či kolobežky.

V některých metropolích se vám vyplatí koupit turistickou kartu, která vám umožní vidět památky zdarma, nebo se slevou. To vám nejen umožní lépe dané město poznat, ale také vám poskytne inspiraci pro trávení volného času a objevení míst, na která byste sami nenatrefili. 

Tip! Věděli jste, že řada měst má jeden den v týdnu (obvykle neděle) vstupné do některých památek a muzeí zdarma? Zjistěte si, zda se to netýká i vaší destinace. Díky tomu můžete objevovat vaši destinaci a nezaplatit ani korunu.

rodina u bazénu

Cestování vlakem

Pokud v dané zemi plánujete cestovat, možná vás jako první možnost napadne pronájem auta. Cestování autem je sice pohodlné, ale není příliš levné. Důvodem jsou nejen drahé ceny benzínu, ale také skutečnost, že musíte platit za parkovné. Parkovné je často drahé a najít vhodné parkovací místo v přelidněných turistických destinacích někdy bývá mise sama o sobě. Přesedlejte na levné cestování vlakem! V mnoha zemích je vlaková doprava levnější a navíc nabídne vysokou úroveň standardu díky modernímu vybavení a klimatizaci. Jedná se o efektivní způsob, jak na dovolené ušetřit peníze a zároveň snížit uhlíkovou stopu. 

Jak ušetřit na jídle

Pokud máte ve vašem ubytování kuchyňku, můžete ušetřit peníze nakupováním na místních tržištích nebo v supermarketech, a vařit si svépomocí.  V mnoha zemích najdete tržiště, na kterých místní obyvatelé prodávají čerstvé ovoce, zeleninu, suroviny, či hotové pokrmy. Díky tomu můžete získat kulinářské pochoutky za příznivou cenu přímo od místních obyvatel. Výhodou je i to, že návštěva tržiště může být zážitkem sám o sobě. Nejenže okusíte lokální pokrmy, ale navíc důkladněji poznáte místní kulturu.

Pokud si nedokážete bez návštěvy dobré restaurace představit dovolenou, vybírejte si restaurace a kavárny daleko od vyhlášených míst a turistických památek. Ceny v takových podnicích bývají výrazně nižší, a také prostředí takové restaurace bude autentičtější díky tomu, že vás nebudou rušit skupinky hlučných turistů.

rodina jí

 

Další články

Santiago de Compostela - 9 poutních cest

Zmizet z civilizace, jít přírodou, dýchat čerstvý vzduch, mít na zádech lehký batoh, v nohách spoustu kilometrů a na tváři úsměv. Přesně pro tenhle pocit se vydávají poutníci z celého světa na Svatojakubskou pouť (Camino de Santiago). Odkdy se na ni chodí? Jaký je její příběh? A co vás na pouti čeká?

Jak se chovat při setkání se šelmami v Evropě

Víte, jak reagovat, když se v přírodě potkáte s vlkem, medvědem nebo rysem? V dnešním článku vám odhalíme, jak takovou situaci zvládnout bezpečně. A také tipy, jak se jí vyhnout.

vlk-v-lese1