Slavný španělský architekt a vrcholný představitel modernistické secese Antoni Gaudí i Cornet se narodil v roce 1852, ale jeho nadčasový a nenapodobitelný styl bere dodnes dech nejednomu milovníkovi umění a architektury. Když v roce 1869 odjel s bratrem na studia do Barcelony, určitě ani netušil, jak moc se mu za jeho života podaří změnit ráz tohoto katalánského města. Tak pojďte s námi na jeho návštěvu.
 

Barceloně se díky Gaudímu nepodobá žádné jiné město na světě. Vtiskl španělské metropoli naprosto originální tvář. Jako téměř každý geniální umělec byl Gaudí také velký podivín, což je na jeho stavbách plných bizarních organických prvků dobře patrné. Mnozí nad nimi kroutí hlavou, většině však nezbývá než obdivovat nezkrotnou autorovu fantazii. Jaké nejznámější skvosty po sobě tedy Gaudí v Barceloně zanechal?

Sagrada Familia

Přestože jej za svého života Gaudí nestihl dokončit, je tento chrám jedním z turisticky nejvyhledávanějších míst v Barceloně. Působí jako z jiného světa. Osmnáct exoticky vypadajících věží, tyčících se do výšky, symbolizuje dvanáct apoštolů, čtyři evangelisty, Pannu Marii a Ježíše Krista. Jednotlivé strany chrámu odkrývají nové a nové důkazy Gaudího nezměrné kreativity. Sagrada Familia je zvenku i zevnitř doslova „vytuněná“ spoustou náboženských a přírodních symbolů. Průčelí baziliky, vysvěcené až v roce 2010, zdobí vyobrazení života a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Stavbu Gaudí zahájil v roce 1882 a dle jeho slov mělo jít o poslední velkou svatyni křesťanství. Poslední svým způsobem zatím je, protože kvůli způsobu financování stavby, na přání Gaudího pouze z darů a dobrovolných příspěvků, budou práce na dokončení chrámu trvat odhadem až do roku 2026. Tedy do roku stého výročí Gaudího úmrtí!

Sagrada Familia

Casa Milà

Tato velmi kontroverzní jakoby vodou a větrem ošlehaná budova, známá také pod názvem La Pedrera (Kamenolom), byla postavena na objednávku zámožné barcelonské rodiny Milà. Stavbu provázely od počátku komplikace, kdy španělská vláda nesouhlasila s umístěním některých náboženských symbolů, na kterých svérázný architekt trval. Nakonec se šestipodlažní budova, slavná pro svou zakřivenou, hrbatou fasádu plnou prohlubní, v níž nenajdete jediný roh či rovnou zeď, stala poslední Gaudího světskou stavbou. V současnosti zde můžete navštívit multimediální výstavu, která mapuje Gaudího život a tvorbu. Najdete zde také byt, v němž dokonce zůstal zachován původní architektův secesní nábytek.

Casa Milla

Casa Batlló

Tento původně měšťanský dům se po Gaudího přestavbě proměnil v jednu z nejkrásnějších budov Barcelony. Jeho průčelí bylo vytvořeno tak, aby splývalo s přírodou, a citlivé oko diváka v něm může opět rozpoznat architektův oblíbený prvek – moře a mořský život. Místní obyvatelé tuto stavbu také nazývají Dům kostí pro její bělostné balkony a pilíře připomínající lebky a kosti. Pestrobarevná mozaika z barevných sklíček podněcuje fantazii návštěvníků, kteří mají pocit, jako by se ocitli v podmořském světě. A ano, modří už vědí, ani v tomto domě nenaleznete jedinou rovnou přímku :) Typický Gaudí...

Casa Batlló

Park Güell

Nádherný park Güell, plný kamenných skulptur, zeleně a květin, si u Gaudího objednal hrabě Güell, který měl v plánu na okraji Barcelony vybudovat jakési zahradní město. Přestože z původního záměru nakonec sešlo, rozlehlý městský park, který namísto zahradního města vznikl, se stal jedním z Gaudího nejoblíbenějších výtvorů. Hlavní část parku tvoří vstupní brána a vyhlídková terasa, která přímo vybízí k procházkám a kochání se Gaudího jedinečnou architekturou. Je zdobená barevnými keramickými dlaždicemi, které jsou pro jeho styl tak typické. Terasu, která poskytuje nádherný výhled na panorama města a pobřeží, podepírá 86 sloupů inspirovaných antikou. Najdete tu lavičky poseté barevnými sklíčky, schodiště se známým salamandrem, které vede k Síni sta sloupů. Pod ním se nachází dva domky, v jednom z nich je nyní muzeum věnované Gaudímu, které určitě stojí za vaši návštěvu. Součástí parku jsou kromě domu, kde samotný architekt žil v posledních 20 letech života, i viadukty tvořící příjezdové cesty. Zbudované z přírodních kamenů vypadají, jako by byly vyhloubené přímo do skály!

Park Guell

Věděli jste, že...?

V roce 1920 byl Antoni Gaudí zatčen v kostele Englésia de Sants Just i Pastor za to, že se jako hrdý Katalánec odmítl bavit s policistou ve španělštině.

7. července 1926 srazila Gaudího tramvaj. Tou dobou byl zarostlý a v potrhaném oděvu, což souviselo s jeho asketickým životem oddaným pouze a jenom umění. Lidé, kteří ho považovali za tuláka a pobudu, mu nevěnovali žádnou pozornost. O tři dny později zemřel v nemocnici Antic Hospital de la Santa Creu, která v současnosti slouží jako umělecká škola a katalánská knihovna. Identita zraněného tuláka byla veřejnosti odhalena až po jeho smrti. Prý si před osudovou srážkou prohlížel svůj výtvor chrám Sagrada Familia a nevšiml si blížící se tramvaje...

No, není ta Barcelona město, které prostě musíte vidět? A to jsme vám pouze letem světem představili čtyři z mnoha slavných staveb! Což teprve objevit i to, o čem jste se v článku nedočetli? Bulvár Ramblas, Gotickou čtvrť, mořské akvárium nebo třeba středověké loděnice? Tak neváhejte a naplánujte další báječný výlet!

A nezapomeňte se na cestu kvalitně pojistit. Pojištění na míru od ERV Evropské bude určitě tou správnou volbou, která zajistí, že se vám dovolená v případě jakékoli nehody zbytečně neprodraží.

Zdroj:    munimedia.cz, cestovatel.cz, e-pruvodce.cz

Autor:   LFI/ERV