Egypt – kam jít šnorchlovat a kde je nejlepší začít s potápěním?

Datum: | Autor: Tým ERV

Dovolená ve společnosti pestrobarevných mořských živočichů, korálových útesů a podmořských skalních útvarů. Kde jsou ty nejlepší místa pro potápění v Egyptě? Nechtěli byste plavat se žraloky, delfíny nebo se potopit k lodnímu vraku s pokladem? Jen vy, podvodní život a váš dech.

Korály v Rudém moři

Obsah článku:

 1. Počasí
 2. Hurghada
 3. Šarm-aj-šejch
 4. Dahab
 5. Marsa Alam
 6. Nebezpečná zvířata
 7. Jak se chovat při šnorchlování

Potápění a šnorchlování v Egyptě 

Rudé moře, omývající Egypt z východní strany, je důvodem, proč se sem sjíždí milovníci podmořského života z celého světa. Je to jedna z nejoblíbenějších mořských rezervací, která svojí krásou a dostupností překoná i vzdálenější tropické ostrovy.

Podmořský život jako z pohádky o pirátech můžete obdivovat již s pouhým šnorchlem. Moře je mělké a uzavřené před studenými proudy, proto se zde daří tolika živočichům. Žijí tu korály, a v nich množství rybek, dále delfíni, žraloci, želvy karety i velké manty. 

Přečtěte si také:

Želva v Rudém moři

Počasí slibuje dokonalé podmínky

Potápět se v Egyptě u Rudého moře je možné po celý rok, podmínky nekazí monzuny, rozbouřené moře ani nízké teploty. Ty jsou většinu roku příjemné, 29°C v létě až 21°C v zimě, kdy můžete pro delší ponory využít lehký neopren. Při výběru místa pro šnorchlovací dovolenou nezapomeňte zkontrolovat, jaká je síla a směr mořských proudů v zálivu, u kterého chcete trávit většinu času.

Severní část Rudého moře

Nejpopulárnější část Rudého moře je ta horní, na severu. Je známá dovolenkovými rezorty Hurghada, Šarm al Šejch a Dahab, do kterého se sjíždí milovníci moře a uvolněné atmosféry. Čím se jednotlivá místa vyznačují? 

Barevné korály v Rudém moři

Hurghada - pískové pláže, vhodné pro začátečníky

V oblasti Hurghady není korálových útesů mnoho, nejvíc jich lze vidět v jižní části Makadi Bay, ale jsou popravdě i lepší místa pro šnorchlování, odlehlejší, a ne tak poničená turisty. Je tu mnoho pískových pláží, které často značí převahu koupacích aktivit a méně kvalitní potápění. Lze se tu však snadno učit potápění, pokud jste začátečník. 

Podmořské korály v Rudém moři

Šarm al Šejch - šnorchlování, potápění

U rezortu Šarm al Šejch je už písečných pláží méně, ale o to je zde více útesů, téměř podél celého pobřeží. Jeden z nich leží blízko letiště, na pobřeží Ra’s nasrani, a měří úctyhodných 12 metrů. Je to výborná oblast pro šnorchlování. Můžete se tu potkat s rejnoky a perutýny, s tisíci různých pestrobarevných rybek, barevnými korály a nádhernými korálovými zahradami.

Pokud jste zkušení potápěči, můžete se jít potápět k vrakům lodí, včetně proslaveného vraku britské zásobovací lodi SS Thistlegorm, kterou potopila německá ponorka během Druhé světové války. Jsou tu i další slavné vraky, a různé cestovní kanceláře nabízí organizované výlety na tyto místa, kam je často nutné cestovat několik hodin lodí. 

Potopený vrak lodi SS Thistlegorm

Dahab - pro potapěče i šnorchlování

Dahab je proslavený 130 metrů hlubokým průkopem Dahab Blue Hole – Modrá díra. Potápění zde je pouze pro zkušené potápěče. Tento průkop si na mnohých, co přecenili své síly, bohužel vybral i nejvyšší daň.

Naštěstí se můžete potápět i šnorchlovat všude kolem. Kolem Dahabu jsou celosvětově nejslavnější potápěčské lokality plné podmořských zahrad, labyrintů a jeskyní. Jsou často přístupné z břehu a není třeba za nimi jezdit lodí. 

Potápěči v Blue Hole - Rudé moře

Jižní část Rudého moře

Marsa Alam - 400 km korálových útesů

Nejzachovalejší a nejméně objevené mořské dno je v oblasti Marsa Alam. Bývalo nejméně známou oblastí a mnohé části byly jen málo dotčené potápěči. Jsou tu překrásné útesy a bohatství podmořských živočichů. Pobřežní útesy se táhnou desítky kilometrů.

Nádhernou scenérii korálových zahrad nabízí ostrovy Rocky Island a Zabargad. V moři zde potkáte i opravdu velké ryby – manty, delfíny nebo žraloky.

Vstupy do moře u hotelů „pouze přes molo“ často značí blízkost korálových útesů, ale lze tu najít i přírodní přístupy do vody po pískové pláži. Délka celé korálové stěny je asi 400 km a hýří životem i barvami. 

Korály pod vodou

Nebezpečná zvířata v Rudém moři

Nejznámějším nebezpečným mořským živočichem je sice žralok, ale tito jsou zde celkem mírumilovní. Navíc loví hlavně v noci, takže se setkání není třeba děsit. Pro mnohé potápěče je spatření žraloka velkým snem, pro jiné však noční můrou.

Murény se často vyskytují v mělkých vodách, přes den ukryté v jeskyních a útesových trhlinách, odkud pozorují okolí. Mohou být až 3 m dlouhé. Útočí pouze v sebeobraně a kousnutí je jedovaté. Stejně jako žraloci a ostatní dravci loví v noci.

Nádherní rejnoci manta žijí v mělkých vodách a na člověka bez důvodu neútočí. Tato zvířata zkrátka mají ráda svůj klid, a pokud se k nim budeme chovat s úctou a respektem, neublíží. Platí to o všech živočiších.

Podobni rejnokům jsou trnuchy. Je třeba dávat pozor, abychom na ně omylem nestoupli, jejich šlehnutí je bolestivé.

Perutýni jsou dalším druhem, který je vybaven jedovatými ostny. Setkat se s nimi lze při nočním potápění nebo náhodou při průzkumu vraků.

Rudé moře je však krásné a jeho obyvatelé přátelští, pokud se k nim na návštěvě chováme ohleduplně a s láskou.

Žraloci a kareta v Rudém moři

 

Bezpečnost při potápění a šnorchlování

Pokud se chystáte šnorchlovat nebo potápět v Rudém moři, je dobré si předem zjistit, kdo obývá korálové útesy; také co všechno v moři žije, kteří živočichové mohou být nebezpeční a jak se vlastně v moři správně chovat. Pokud budete ohleduplní, pak je pravděpodobnost, že vám něco ve vodě ublíží jen malá. Většina živočichů v moři je plachá. Je mnohem vyšší pravděpodobnost, že se při šnorchlování spálíte na slunci.

Pravidla pro pobyt v moři:

 • Plavejte podél útesu, ne ponad něj. Útesy obvykle sahají těsně pod hladinu a mohli byste se zranit.
 • Ničeho se nedotýkejte a na korálový útes nešlapejte.
 • Nekrmte ryby, narušili byste tím biologickou rovnováhu.
 • Neházejte odpadky do moře.
 • Nesbírejte mušle, obvykle v nich žije nějaký živočich.
 • Nesbírejte jiné živočichy, nerozbíjejte korály.
 • Nerušte podmořské živočichy ani se jich nedotýkejte
 • Pokud k vám připlave agresivní ryba, opusťte její teritorium
 • Pokud fotografujete nebo natáčíte video, nepronásledujte ryby a dávejte pozor, kam plavete.
 • Nchoďte se šnorchlovat sami, a samozřejmě se sami nikdy nepotápějte.
 • Když vstupujete do vody ze břehu, obujte si obuv do vody
 • Když jdete šnorchlovat, oblečte se - vemte si například lycrové tričko nebo lehký neoprén.
 • Nevstupujte do vody v noci
 • Informujte se vždy dopředu o tom, jaké jsou v místním moři podmínky a specifika, na co dát pozor.

Co se může stát v moři a jak ošetřit poranění

Kousnutí a pořezání

Na otázku, proč se některé ryby chovají agresivně, existuje jednoduchá odpověď. Brání si své teritorium, například klaun svou sasanku nebo surmovka kus útesu, který jí přináší potravu. Většina těchto ryb vetřelce před útokem varuje a obvykle rychle proplouvá kolem. Z toho vyplývá, že by se měl přednostně vzdalovat vodorovným směrem. Pak je riziko poškození minimální.

První pomoc: dezinfekce, případně krytí rány, v případě potřeby návštěva lékaře.

Bodnutí jedovatým ostnem

V Rudém moři žijí také živočichové, kteří mají jedovaté ostny. Jsou to perutýni (lionfish), ropušnice (scorpionfish), kamenná ryba (stonefish) nebo rejnoci a také mořští ježci. Bodnutí je mimořádně bolestivé a ve výjimečných případech může být i smrtelné (u kamenné ryby).

Proto pokud jdete do vody z pláže, je lepší vízt si boty do vody. Mohli byste také šlápnout na ostrý kámen. Pokud plavete kolem korálového útesu, udržujte si bezpečnou vzdálenost a na útes nedosahujte ani na něj nelezte. 

První pomoc: horká voda (jed je termolabilní), návštěva lékaře. V některých případech je nutné podání antiséra.

Žahnutí (popálení)

Mezi žahavými živočichy můžeme v Rudém moři najít například tzv. ohnivý korál, který vám způsobí nepříjemnou, dlouho se hojící červenou vyrážku. Opět se ničeho nedotýkejte a udržujte si přiměřený odstup. Nezapomeňte, že koráli nerostou tak rychle jako kopřivy. Co se týče dalších žahavých živočichů, jako jsou medúzy, druhy, které se zde vyskytují, nejsou příliš nebezpečné. Občas se stane, že se o vás otře něco malého, žahavý plankton, ale není to horší než mravenčí kousnutí.

První pomoc: citron nebo ocet, v případě potřeby návštěva lékaře.

Žraloci v Rudém moři

Mnoho se mluví o nebezpečí, které představují žraloci v Rudém moři. Ačkoli se s nimi na korálových útesech v okolí Hurghady nesetkáváme příliš často, v Rudém moři existují druhy, které jsou považovány za nebezpečné (žralok dlouhoploutvý, žralok tygří nebo mako). Tyto druhy žraloků se nejčastěji vyskytují v blízkosti útesů, kde stěna spadá do velkých hloubek a kde jsou obvykle silnější proudy.

V Hurghadě jsou mělčiny u pobřeží, hlubší stěny se nacházejí až několik kilometrů za ostrovem Giftun a dále na otevřeném moři. V egyptské části Rudého moře není znám žádný případ, kdy by žralok zabil potápěče. Pokud jde o plavce nebo šnorchlaře, jde o to, že si jej některé druhy žraloků, kteří loví i v blízkosti hladiny mohou splést se svou obvyklou potravou. Zejména pokud se plavec pohybuje rychlými trhanými pohyby.

Žraloci obvykle útočí při pohybu zdola nahoru. Pokud náhodou žraloka spatříte, doporučujeme jej pozorovat a pomalu se od něj vzdalovat. Pravděpodobnost, že na vás žralok zaútočí, je opravdu malá. 

Co dělat, pokud se jako potápěč setkáte se žralokem: držte se blízko útesu ve skupině potápěčů, udržujte vertikální polohu, takto vypadáte větší.

 

Ke korálovým útesům v Rudém moři a jejich obyvatelům se chovejte s respektem. Je větší pravděpodobnost, že člověk útesu ublíží, než naopak. Informujte se a dodržujte pravidla. 

Už se těšíte na obdivování podmořských zahrad a jeskyní? Nezapomeňte si přibalit kvalitní cestovní pojištění. Aby se vám dobře potápělo s jistotou, že vám na břehu někdo pomůže, pokud by bylo třeba. Můžete si vybrat mezi pojištěním sportů Na Maximum pokud se budete potápět do hloubky, pro šnorchlování si klidně vyberte pojištění K moři.

Nezapomeňte, že my zdravotní střediska v Egyptě prověřujeme osobními návštěvami.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:potapenivegypte.cz, topdive.cz, tripito.cz, deeperblue.com, divezone.net 

Štítky: Egypt , potápění

Další články

Kanárské ostrovy – co zažít kromě koupání v moři?

Plánujete na zimu výlet do tepla? Zkuste černé pláže a sopečné hory na Kanárských ostrovech. Říká se jim ostrovy věčného jara, ale počasí se zde někdy prudce mění. Může se tak stát, že budete v jeden den oblékat plavky na pláži a druhý den čepici v mlze. Zvláště, pokud se vydáte do hor. 

kanarske-ostrovy

Jak se připravit na ferraty

Výhled na vrcholky hor a skvělý pocit, že jste to zvládli. To vám můžou přinést ferraty, zajištěné cesty po skalách. Jak se na ně připravit? Dnes může kolmou alpskou stěnu zdolat skoro každý...

happy-female-climber-helmet-328