Datum:

Dovolená ve společnosti pestrobarevných mořských živočichů, korálových útesů a podmořských skalních útvarů. Kde jsou ty nejlepší místa pro potápění v Egyptě? Nechtěli byste plavat se žraloky, delfíny nebo se potopit k lodnímu vraku s pokladem? Jen vy, podvodní život a váš dech.
 
Korály v Rudém moři

Potápění v Egyptě u Rudého moře

Rudé moře, omývající Egypt z východní strany, je důvodem, proč se sem sjíždí milovníci podmořského života z celého světa. Je to jedna z nejoblíbenějších mořských rezervací, která svojí krásou a dostupností překoná i vzdálenější tropické ostrovy. Podmořský život jako z pohádky o pirátech můžete obdivovat již s pouhým šnorchlem. Moře je mělké a uzavřené před studenými proudy, proto se zde daří tolika živočichům. Žijí tu korály, a v nich množství rybek, dále delfíni, žraloci, želvy karety i velké manty. 
 
Želva v Rudém moři

Potápět je zde možno po celý rok, podmínky nekazí monzuny ani rozbouřené moře nebo nízké teploty. Ty jsou většinu roku příjemné, 29°C v létě až 21°C v zimě, kdy můžete pro delší ponory využít lehký neopren. Při výběru místa pro šnorchlovací dovolenou nezapomeňte zkontrolovat, jaká je síla a směr mořských proudů v zálivu, u kterého chcete trávit většinu času.

Severní část Rudého moře

Nejpopulárnější část Rudého moře je ta horní, na severu. Je známá dovolenkovými rezorty Hurghada, Šarm al Šejch a Dahab, do kterého se sjíždí milovníci moře a uvolněné atmosféry. Čím se jednotlivá místa vyznačují? 
 
Barevné korály v Rudém moři


V oblasti Hurghady není korálových útesů mnoho, nejvíc jich lze vidět v jižní části Makadi Bay, ale jsou popravdě i lepší místa pro šnorchlování, odlehlejší, a ne tak poničená turisty. Je tu mnoho pískových pláží, které často značí převahu koupacích aktivit a méně kvalitní potápění. Lze se tu však snadno učit potápění, pokud jste začátečník. 
 
Podmořské korály v Rudém moři

U rezortu Šarm al Šejch je už písečných pláží méně, ale o to je zde více útesů, téměř podél celého pobřeží. Jeden z nich leží blízko letiště, na pobřeží Ra’s nasrani, a měří úctyhodných 12 metrů. Je to výborná oblast pro šnorchlování. Můžete se tu potkat s rejnoky a perutýny, s tisíci různých pestrobarevných rybek, barevnými korály a nádhernými korálovými zahradami.

Pokud jste zkušení potápěči, můžete se jít potápět k vrakům lodí, včetně proslaveného vraku britské zásobovací lodi SS Thistlegorm, kterou potopila německá ponorka během Druhé světové války. Jsou tu i další slavné vraky, a různé cestovní kanceláře nabízí organizované výlety na tyto místa, kam je často nutné cestovat několik hodin lodí. 
 
Potopený vrak lodi SS Thistlegorm


Dahab je proslavený 130 metrů hlubokým průkopem Dahab Blue Hole – Modrá díra. Potápění zde je pouze pro zkušené potápěče. Tento průkop si na mnohých, co přecenili své síly, bohužel vybral i nejvyšší daň.
Naštěstí se můžete potápět i šnorchlovat všude kolem. Kolem Dahabu jsou celosvětově nejslavnější potápěčské lokality plné podmořských zahrad, labyrintů a jeskyní. Jsou často přístupné z břehu a není třeba za nimi jezdit lodí. 
 
Potápěči v Blue Hole - Rudé moře

Jižní část Rudého moře – Marsa Alam

Nejzachovalejší a nejméně objevené mořské dno je v oblasti Marsa Alam. Bývalo nejméně známou oblastí a mnohé části byly jen málo dotčené potápěči. Jsou tu překrásné útesy a bohatství podmořských živočichů. Pobřežní útesy se táhnou desítky kilometrů.
Nádhernou scenérii korálových zahrad nabízí ostrovy Rocky Island a Zabargad. V moři zde potkáte i opravdu velké ryby – manty, delfíny nebo žraloky.
Vstupy do moře u hotelů „pouze přes molo“ často značí blízkost korálových útesů, ale lze tu najít i přírodní přístupy do vody po pískové pláži.
Délka celé korálové stěny je asi 400 km a hýří životem i barvami. 
 
Korály pod vodou

Nebezpeční živočichové

Nejznámějším nebezpečným mořským živočichem je sice žralok, ale tito jsou zde celkem mírumilovní. Navíc loví hlavně v noci, takže se setkání není třeba děsit. Pro mnohé potápěče je spatření žraloka velkým snem, pro jiné však noční můrou.

Murény se často vyskytují v mělkých vodách, přes den ukryté v jeskyních a útesových trhlinách, odkud pozorují okolí. Mohou být až 3 m dlouhé. Útočí pouze v sebeobraně a kousnutí je jedovaté. Stejně jako žraloci a ostatní dravci loví v noci.

Nádherní rejnoci manta žijí v mělkých vodách a na člověka bez důvodu neútočí. Tato zvířata zkrátka mají ráda svůj klid, a pokud se k nim budeme chovat s úctou a respektem, neublíží. Platí to o všech živočiších.

Podobni rejnokům jsou trnuchy. Je třeba dávat pozor, abychom na ně omylem nestoupli, jejich šlehnutí je bolestivé.

Perutýni jsou dalším druhem, který je vybaven jedovatými ostny. Setkat se s nimi lze při nočním potápění nebo náhodou při průzkumu vraků.

Rudé moře je však krásné a jeho obyvatelé přátelští, pokud se k nim na návštěvě chováme ohleduplně a s láskou.

Žraloci a kareta v Rudém moři

 

Už se těšíte na obdivování podmořských zahrad a jeskyní? Nezapomeňte si přibalit kvalitní cestovní pojištění. Aby se vám dobře potápělo s jistotou, že vám na břehu někdo pomůže, pokud by bylo třeba. Můžete si vybrat mezi pojištěním sportů Na Maximum pokud se budete potápět do hloubky, pro šnorchlování si klidně vyberte pojištění K moři.

Nezapomeňte, že my zdravotní střediska v Egyptě prověřujeme osobními návštěvami.
Vy cestujete. My se staráme.


Zdroje:potapenivegypte.cz, topdive.cz, tripito.cz, deeperblue.com, divezone.net 

Štítky: Egypt

Další články

Dovolená na Baleárech - Ibiza, Mallorca a Menorca

Abyste si užili tyrkysové moře a písečné pláže, nemusíte absolvovat dlouhý let až do Karibiku. Exoticky vyhlížející ostrovy můžete najít překvapivě blízko.

baleary1

7 pravidel, jak se chovat při hurikánu

Poslední týdny řádí v USA a v Karibiku hurikán Irma. Vznikl 30. srpna u souostroví Kapverdy a má na svědomí kolem stovky obětí. Ničivé bouře se mohou objevit v jakékoli části planety, protože globální změny klimatu způsobují stále extrémnější počasí. Jak přečkat hurikán v bezpečí? A jak se chovat, když skončí?

jak-se-chovat-pri-hurikanu-01a