Turisté
3. 3. 2016

V prvním díle nového seriálu o bezpečném cestování jsme slíbili další várku zajímavých a bezpečných evropských destinací.  Své sliby plníme, takže račte na malou, ale poutavou exkurzi až k nejzápadnějším výspám starého kontinentu.

Provence / Francie

Říká se, že když Bůh tvořil Provence, nechal si pro ni v rukávu snad všechna esa, která měl. Pravdou je, že tak speciálně blankytné moře, jako je např. v Cassisu, těžko jinde najdete. Všude je spousta nádherně rozkvetlých zahrad, na téměř každém místním kopci (a že jich tu je) najdete pásy úrodných vinic a samozřejmě, co by to bylo za Provence, lány a lány uprostřed léta nádherně zbarvené a vonící levandule. Starověké památky se pyšně tyčí uprostřed krajiny zalité sluncem. Mezi nejznámější města kraje patří např. Marseille, Avignon, Aix-en-Provence, Toulon nebo Nice. Provensálská kuchyně je světoznámá pro svoji jednoduchou rafinovanost. Jednoduchost spočívá v její přípravě, rafinovanost v použití prvotřídních místních surovin. Vše je zpravidla podtrženo přidáním typické kořenící směsi bazalky, tymiánu, rozmarýnu, event. šalvěje a bobkového listu. Provence, to je prostě kraj pohody, vůní a božských chutí.

Provence 

Normandie / Francie

Normandie své jméno získala podle Normanů (Vikingů), kteří sem v 9. století vtrhli, aby ovládli povodí Seiny, Loiry a Rýna. Najdete zde spoustu hradů, zámků a malebných městeček. Hlavním městem a zároveň kulturním centrem regionu je historické Rouen, známé mimo jiné i tím, že zde byla upálena Johanka z Arku. Důležitými přístavy byly a jsou Dieppe, dále Le Havre či Cherbourg, strategická námořní základna. Poslední francouzský císař nechal u pobřeží vystavět tzv. Normandskou riviéru, ohromnou přímořskou promenádu, která se nachází v okolí měst Trouville a Deauville. Ta je oblíbeným letoviskem Pařížanů. Původní a ryzí jsou starobylá přístavní města Honfleur a Barfleur. Normandie je kraj s obrovským množstvím románských a gotických architektonických skvostů. Mezi ty nejslavnější dozajista patří atraktivní Merveille, nejcennější gotická část komplexu na ostrově Mont Saint Michel. Za návštěvu určitě stojí i kláštery v Jumiéges a Caen a také katedrály v Bayeux a Coutances.

Andalusie / Španělsko

Andalusie je místem kontrastů. Setkává se zde Evropa s Afrikou, stejně jako vody Atlantského oceánu a Středozemního moře. Drsné svahy Andalusie zdobené typicky bílými vesnicemi, kterým se říká pueblos blancos, lákají k aktivní dovolené. Spoustu zajímavých míst najdete také v nížině podél Guadalquivir, nejdelší řeky Andalusie. Bílé vrcholky pohoří Sierra Nevada nebo vulkanické prostředí v poušti Tabernas patří mezi evropské unikáty. Andalusie samozřejmě nabízí i nádherné písčité pláže jako stvořené pro příjemné lenošení na slunci. Kdo rád poznává města a památky, jistě nevynechá Sevillu s královským palácem Alcázar, 3. největší katedrálou v Evropě (po Vatikánu a Londýně), zvonici sevillské katedrály Panny Marie Giraldu nebo Zlatou věž (Torre del Oro).

Los Pueblos Blancos - Andalusie

Mallorca / Španělsko

Dlouhodobě nejnavštěvovanější středomořskou destinací je španělský ostrov Mallorca. Zaslouženě. Na turisty zde čekají nádherné pláže, azurové moře, ale i spousta architektonicky zajímavých historických památek a především úžasná příroda. Mallorca se také v poslední době proměnila v dokonalý cyklistický ráj. Ročně sem míří více než sto tisíc milovníků jízdy na dvou kolech!

Portugalsko

Asi všichni už jste něco slyšeli o portském vínu, portugalských mořeplavcích nebo fotbalu, ale věřte, že na téhle malé nudličce na nejzápadnějším konci Evropy je toho k objevování daleko více! Portugalsko je fascinující zemí s rozmanitou krajinou a bohatou kulturou, která je od dávnověků ovlivňována prolínáním odlišných civilizací. Přátelské obyvatelstvo, celoročně příznivé klima, řada unikátních a starobylých staveb, nedotčená příroda, rozvlněný Atlantský oceán i příznivé ceny stravování a ubytování činí z Portugalska báječné místo jak pro odpočinkovou, tak i aktivní dovolenou. Pokud vás láká do Portugalska vyrazit, rozhodně by vaší pozornosti neměla uniknout historická města Lisabon, Braga, Évora, Porto, Tomar, Leiria, kláštery Mafra, Batalze, Alcobaça, poutní místo Nazaré s vápencovými útesy, vápencové pohoří Serra de Arrábida, plážemi proslulá oblast Algarve nebo přístavy Lagos a Portimão. Ani ostrov věčného jara Madeiru, o které se určitě rozepíšeme v jednom z dalších dílů tohoto seriálu, byste neměli nechat bez povšimnutí.

Madeira

Tak co? Vybrali jste si z naší nabídky? Rezervovat letošní letní dovolenou v těchto regionech je na začátku března stále ještě možné, nicméně ty nejlukrativnější resorty a ubytovací kapacity začínají být pomalu ale jistě obsazeny. Tak honem pospěšte do nejbližší cestovní kanceláře nebo zasedněte k internetu a zajistěte si svoji báječnou letní dovolenou!

Nezapomeňte ani na www.ERVpojistovna.cz, kde si můžete vybrat a on-line sjednat kvalitní cestovní pojištění šité na míru vaší konkrétní cestě, vč. pojištění storna zájezdu. Jsou totiž rizika, která nevolivníte ani pokud se chystáte do bezpečné destinace!


Zdroj:  francie-provence.cz, spanelsko.com, kolemsveta.cz, ckmundo.cz, hedvabnastezka.cz, turistika.cz, cestovani.idnes.cz

Rádi byste se na cestách cítili jako doma? Potkali nové přátele? Poznali tamní zvyky? Žili jako místní? Pak na vaší další cestě určitě vyzkoušejte homestay. Homestay znamená, že jste ubytovaní doma u místních obyvatel ...

24. 3. 2017
Homestay: v zahraničí jako doma

Není to jediná karibská země, které se říká Perla Karibiku. Nicméně kdo kdy Dominikánskou republiku navštívil, ten ví, že právě tenhle kus země si takovou přezdívku zaslouží. Tropický ráj, který v roce 1492 ... 

21. 12. 2016
Bávaro - Punta Cana