Turisté
3. 3. 2016

V prvním díle nového seriálu o bezpečném cestování jsme slíbili další várku zajímavých a bezpečných evropských destinací.  Své sliby plníme, takže račte na malou, ale poutavou exkurzi až k nejzápadnějším výspám starého kontinentu.

Provence / Francie

Říká se, že když Bůh tvořil Provence, nechal si pro ni v rukávu snad všechna esa, která měl. Pravdou je, že tak speciálně blankytné moře, jako je např. v Cassisu, těžko jinde najdete. Všude je spousta nádherně rozkvetlých zahrad, na téměř každém místním kopci (a že jich tu je) najdete pásy úrodných vinic a samozřejmě, co by to bylo za Provence, lány a lány uprostřed léta nádherně zbarvené a vonící levandule. Starověké památky se pyšně tyčí uprostřed krajiny zalité sluncem. Mezi nejznámější města kraje patří např. Marseille, Avignon, Aix-en-Provence, Toulon nebo Nice. Provensálská kuchyně je světoznámá pro svoji jednoduchou rafinovanost. Jednoduchost spočívá v její přípravě, rafinovanost v použití prvotřídních místních surovin. Vše je zpravidla podtrženo přidáním typické kořenící směsi bazalky, tymiánu, rozmarýnu, event. šalvěje a bobkového listu. Provence, to je prostě kraj pohody, vůní a božských chutí.

Provence 

Normandie / Francie

Normandie své jméno získala podle Normanů (Vikingů), kteří sem v 9. století vtrhli, aby ovládli povodí Seiny, Loiry a Rýna. Najdete zde spoustu hradů, zámků a malebných městeček. Hlavním městem a zároveň kulturním centrem regionu je historické Rouen, známé mimo jiné i tím, že zde byla upálena Johanka z Arku. Důležitými přístavy byly a jsou Dieppe, dále Le Havre či Cherbourg, strategická námořní základna. Poslední francouzský císař nechal u pobřeží vystavět tzv. Normandskou riviéru, ohromnou přímořskou promenádu, která se nachází v okolí měst Trouville a Deauville. Ta je oblíbeným letoviskem Pařížanů. Původní a ryzí jsou starobylá přístavní města Honfleur a Barfleur. Normandie je kraj s obrovským množstvím románských a gotických architektonických skvostů. Mezi ty nejslavnější dozajista patří atraktivní Merveille, nejcennější gotická část komplexu na ostrově Mont Saint Michel. Za návštěvu určitě stojí i kláštery v Jumiéges a Caen a také katedrály v Bayeux a Coutances.

Andalusie / Španělsko

Andalusie je místem kontrastů. Setkává se zde Evropa s Afrikou, stejně jako vody Atlantského oceánu a Středozemního moře. Drsné svahy Andalusie zdobené typicky bílými vesnicemi, kterým se říká pueblos blancos, lákají k aktivní dovolené. Spoustu zajímavých míst najdete také v nížině podél Guadalquivir, nejdelší řeky Andalusie. Bílé vrcholky pohoří Sierra Nevada nebo vulkanické prostředí v poušti Tabernas patří mezi evropské unikáty. Andalusie samozřejmě nabízí i nádherné písčité pláže jako stvořené pro příjemné lenošení na slunci. Kdo rád poznává města a památky, jistě nevynechá Sevillu s královským palácem Alcázar, 3. největší katedrálou v Evropě (po Vatikánu a Londýně), zvonici sevillské katedrály Panny Marie Giraldu nebo Zlatou věž (Torre del Oro).

Los Pueblos Blancos - Andalusie

Mallorca / Španělsko

Dlouhodobě nejnavštěvovanější středomořskou destinací je španělský ostrov Mallorca. Zaslouženě. Na turisty zde čekají nádherné pláže, azurové moře, ale i spousta architektonicky zajímavých historických památek a především úžasná příroda. Mallorca se také v poslední době proměnila v dokonalý cyklistický ráj. Ročně sem míří více než sto tisíc milovníků jízdy na dvou kolech!

Portugalsko

Asi všichni už jste něco slyšeli o portském vínu, portugalských mořeplavcích nebo fotbalu, ale věřte, že na téhle malé nudličce na nejzápadnějším konci Evropy je toho k objevování daleko více! Portugalsko je fascinující zemí s rozmanitou krajinou a bohatou kulturou, která je od dávnověků ovlivňována prolínáním odlišných civilizací. Přátelské obyvatelstvo, celoročně příznivé klima, řada unikátních a starobylých staveb, nedotčená příroda, rozvlněný Atlantský oceán i příznivé ceny stravování a ubytování činí z Portugalska báječné místo jak pro odpočinkovou, tak i aktivní dovolenou. Pokud vás láká do Portugalska vyrazit, rozhodně by vaší pozornosti neměla uniknout historická města Lisabon, Braga, Évora, Porto, Tomar, Leiria, kláštery Mafra, Batalze, Alcobaça, poutní místo Nazaré s vápencovými útesy, vápencové pohoří Serra de Arrábida, plážemi proslulá oblast Algarve nebo přístavy Lagos a Portimão. Ani ostrov věčného jara Madeiru, o které se určitě rozepíšeme v jednom z dalších dílů tohoto seriálu, byste neměli nechat bez povšimnutí.

Madeira

Tak co? Vybrali jste si z naší nabídky? Rezervovat letošní letní dovolenou v těchto regionech je na začátku března stále ještě možné, nicméně ty nejlukrativnější resorty a ubytovací kapacity začínají být pomalu ale jistě obsazeny. Tak honem pospěšte do nejbližší cestovní kanceláře nebo zasedněte k internetu a zajistěte si svoji báječnou letní dovolenou!

Nezapomeňte ani na www.ERVpojistovna.cz, kde si můžete vybrat a on-line sjednat kvalitní cestovní pojištění šité na míru vaší konkrétní cestě, vč. pojištění storna zájezdu. Jsou totiž rizika, která nevolivníte ani pokud se chystáte do bezpečné destinace!


Zdroj:  francie-provence.cz, spanelsko.com, kolemsveta.cz, ckmundo.cz, hedvabnastezka.cz, turistika.cz, cestovani.idnes.cz

Navštivte s námi Oldoinyo Oibor, „Bílou horu“ Masajů. Leží v Tanzanii u hranic s Keňou, jen tři stupně jižně od rovníku. Ve svahilském jazyce je známá jako „Svítící hora“ - Kilima Njaro.  

17. 3. 2021
Vrchol Kilimandžára, Uhuru peak

Koho by nelákal opojný život výletního námořníka? Celý den objevovat skrytá zákoutí u pobřeží Středozemního moře. Navštěvovat opuštěné pláže, nedostupné ostrůvky, kotvit v modrých lagunách, do nichž je přístup pouze ze strany otevřeného moře. 

2. 6. 2021
Dovolená na jachtě, plachetnice v zálivu