Bezpečně do Afriky. Do kterých zemí můžete v roce 2020 cestovat bez obav?

Datum:

Afrika je světadíl obrovský, třikrát větší než Evropa. Toužíte ho poznat na vlastní toulavé boty? Dnešní článek je o tom, jak zjistit bezpečnostní situaci v africké zemi, do níž se chystáte, a dáme vám i pět cestovatelských tipů na nejbezpečnější země pro cestování v Africe.
 
Viktoriine vodopády, Afrika. Hranice mezi Zambií a Zimbabwe.

Za poznáním do Afriky

Kde začít poznávat africký kontinent je otázka preferencí. Afriku tvoří více než 50 států, jejichž kulturní i geografická různorodost má daleko k homogennímu vnímání, které lze získat sledováním televize či obrazů Emila Holuba. Afrika má bez debaty co nabídnout všem cestovatelům: památky, kulturu, unikátní kuchyni, divoká zvířata na safari, moře, savany, rozsáhlé pouště, hluboké pralesy i kosmopolitní přístavní města. Afrika je úžasně rozmanitá. Jak s ní začít?

Cestovatelsky zajímavé bezpečné regiony v Africe

Nejbližší Afrika je pro nás, Evropany, ta severní. Pouštní charakter krajin ležících kolem Středozemního moře a představitelný komfort cestování v oblastech, kde jsou na turisty zvyklí. Typickou zemí severní Afriky je Maroko, které je navíc jednou z bezpečných destinací.

Jižní Afrika, to jsou nekonečné savany, kypící život podél řek a jezer a cestování za zvířaty na safari. Tuto část Afriky představuje například Namibie či Jihoafrická republika. Jedna z nejsušších oblastí na světě, Namíbijská poušť, je k nalezení právě zde, stejně jako jeden z největších kaňonů, Fish River Canyon.  Můžete navštívit i jedny z největších vodopádů, Viktoriiny vodopády. Je zde učiněný ráj pro milovníky adrenalinu a sportů – vyzkoušejte například nejvyšší bungee jumping. 
 
Afrika, Namíbie, poušť Sossusvlei

Cestovatelsky zajímavá je i východní Afrika, oblast u Rudého moře a Indického oceánu. Je kolébkou úplně prvních lidských kmenů a od zbytku Afriky je izolovaná vysokými horami, pouštěmi i velkými jezery. Najdeme tu nejvyšší horu Afriky, Kilimandžáro, velké jezero Tanganika nebo ikonický safari park Serengeti. Typické krajiny východní Afriky jsou Etiopie, Tanzanie či Rwanda.

Poslední zajímavou oblastí Afriky pro opatrné cestovatele jsou přilehlé africké ostrovní státy. Ostrov Madagaskar, ale i tropické ostrůvky Mauricius či známé Seychely.


Bezpečnost v Africe - mapa států
V mapě Travel Risk Security si můžete ověřit aktuální bezpečnostní situaci.

Jak zjistit bezpečnostní situaci

Jak se rozhodnout, která země je bezpečná pro cestování a která už ne? Nabízí se dvě kritéria. První je relativní turistická bezpečnost v politicky stabilní zemi, kdy vám stačí normální obezřetnost a jen si zjistit míru podvodů, pastí na turisty či úroveň služeb.
Druhé kritérium je existence konfliktů nebo přítomnost ozbrojených extrémistů spolu s velkou mírou chudoby. Do takto zkoušených zemí necestujte.
Jak zjistit reálnou situaci? Nejspolehlivějším způsobem je ptát se na ambasádě daného státu. Rovnou tak zjistíte, jak je to s vízovou povinností, což je důležitá formalita, kterou je třeba si důsledně hlídat.
Za druhé, aktuální informace o bezpečnosti cestování zveřejňuje na svých stránkách MZV ČR – Doporučení a varování pro cesty do zahraničí. Zaregistrovat se pak můžete i do databáze Čechů v zahraničí, DROZD – Ministerstvo zahraničí vám v krajním případě nouze může díky tomu rychleji zorganizovat pomoc.

Zajímají vás podrobnější zdroje v angličtině? Přehled afrických zemí a regionů s doporučením pro, nebo proti cestování, mají zpracované stránky ministerstva zahraničí Nového Zélandu: SafeTravel. Podobný seznam najdete na stránkách amerického úřadu pro zahraničí.

Jak v Africe ochránit své zdraví

Kromě politické situace a turistického pohodlí nezapomínejte zjistit, jak na tom bude v Africe vaše zdraví. Samozřejmostí je pořídit si před cestou kvalitní cestovní pojištění. V informacích o pojištění pro konkrétní země najdete pravidelně aktualizovaný seznam oblastí a států se zvýšeným bezpečnostním rizikem, včetně konkrétních regionů, které jsou v dané zemi vyhlášeny za nebezpečné. Díky tomu si opět můžete udělat lepší obrázek.
 
Afrika, lev u napajedla

Kromě obvyklých hygienických opatření na místě se před cestou nechte očkovat. Očkováním zamezíte například riziku žluté zimnice, ve většině afrických zemí je toto očkování povinné. Vezměte si s sebou antimalarika. Myslete i na vysoké procento lidí nakažených HIV a raději se vyhněte jakékoliv intimní aktivitě, i kdyby krásná pláž sváděla k romantice sebevíc.

 

Čtěte dál o tom, které jsou ty nejhezčí a nejbezpečnější země pro cestování v Africe ve druhém dílu tohoto článku:

5 afrických zemí, po kterých můžete v roce 2019/20 cestovat bez obav.


Rádi byste vyjeli poznávat Afriku? Kvalitní cestovní pojištění s nonstop asistenční službou v češtině a zapálenými profesionály, kteří vám za všech situací co nejrychleji pomohou, pořídíte u nás, v ERV.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: afrikaonline.cz, jonesaroundtheworld.com, safaribookings.com, idnes.cz, travelriskmap.com 

Štítky: Afrika

Další články

Je Egypt bezpečná destinace pro vaši dovolenou? Rady od delegátky.

V důsledků proběhlých událostí se mnoho cestovatelů bojí o svoji bezpečnost. Proto jsme se zaměřili nejen za tamní krásy, ale i na zdravotní rizika a bezpečnostní situaci v zemi. Vydejte se s námi do Egypta.

Letíte na dovolenou? Pozor na velikosti zavazadel!

Cestování letadlem s trochou nadsázky připomíná boj o kilogramy a rozměry. Limity pro zavazadla se přitom neodvíjejí pouze od konkrétní přepravní společnosti, ale závisí i na druhu zakoupené letenky.  

holcicka_s-kufrem_uvod_328x166