Západ slunce na Kanárských ostrovech - Fuerteventura
15. 3. 2017

Pokud je vám zima dlouhá a netrpělivě vyhlížíte první teplé dny, proč si nezkrátit čekání třeba last minut výletem na Kanárské ostrovy? Prakticky během celého roku je na těchto Evropany oblíbených ostrovech klima více než přátelské, v jarních měsících k němu získáte navíc ještě bonus v podobě poklidu pramenícího z faktu, že hlavní turistická sezóna ještě nezačala.

Modrá obloha u pobřeží je v tomto období většinou bez mráčku a relativně nižší teplota jak vody, tak vzduchu (obojí v tomto období cca 24-25 stupňů) je na slunci pocitově mnohem vyšší. Takže obavy z toho, že si neužijete letního počasí, můžete nechat doma. Charakteristika ostrovů by se dala ve zkratce shrnout do dvou slov: slunce a písek. Na který ostrov se tedy vydat vstříc slunečním paprskům a prohřátému písku?

El Hierro - zapomenutý ostrov

Je nejmenším a také nejméně známým obydleným z Kanárských ostrovů. Masový turismus se ho zatím ještě netknul. Příroda je zatím nedotčená a ubytovat se zde můžete výhradně v penzionech a malých rodinných hotýlcích. El Hierro je skvělým místem pro absolutní očistu duše i těla unavených moderní uspěchanou dobou! Typickými přírodními poklady ostrova jsou sopečné bazény vybízející ke koupání nebo třeba bohaté jalovcové porosty, kterým střídavě vanoucí vítr zohýbal kmeny do neuvěřitelných tvarů. El Hierro bylo v předkolumbovské době považováno za úplný konec světa.

Na severním pobřeží objevíte krajinu mohutných skal a útesů, která je pozůstatkem obrovského sopečného kráteru, který Kanářané pojmenovali El Golfo. Můžete navštívit vyhlídku Mirador de la Peňa, která je dílem lanzarotského architekta a umělce Césara Manriqua. Je z ní úžasný výhled do okolí a svou nadmořskou výškou převyšuje všechno ostatní na ostrově.

Hlavními rekreačními oblastmi ostrova s celkem 18 přírodními plážemi jsou La Frontera a Valle de Golfo. I když je ostrov malý, na své si zde přijdou vyznavači pěší turistiky, ale také cyklisté, potápěči, rybáři nebo třeba paraglaidisté.

El Hierro - vulkanická jezírka

Fuerteventura - nejkrásnější pláže Atlantiku

Je nejdelším a druhým největším z Kanárských ostrovů. Najdete zde ty nejkrásnější atlantské pláže, kterým se díky jejich délce a bělostné barvě ne nadarmo říká „evropský Karibik“. Milují je jak rodiny s dětmi, tak i fandové vodních sportů jako je surfing, windsurfing a kiteboarding. Na své si na ostrově ale přijdou i vyznavači sportovního rybaření, golfisti nebo cyklisti. Oproti ostatním ostrovům je Fuerteventura o něco chudší na historické památky. Nenechte si ale ujít městečko Betancuria, které bylo až do roku 1834 hlavním městem ostrova s jeho kostelem Iglesia de Santa Maria a františkánským klášterem Monasterio de San Buenaventura. Věčně pofukující vítr se snaží místní obyvatelé od pradávna využívat ve svůj prospěch a tak je v oblasti Antigua a Villaverde krajina doslova poseta větrnými mlýny.  Fuerteventuře se také často říká ostrov koz. Koza je téměř jediné zvíře, které zde potkáte, zato však na každém kroku! Místní kozí sýr patří mezi nejlepší na světě, tak siurčitěnenechejte ujít jeho ochutnávku. Odvážným doporučujeme ochutnat i vyhlášené speciality z kozího masa. Kromě sýra se na ostrově vyrábí i sůl a to v unikátních solných pánvích jižně od Caleta de Fuste v Museo de la Sal.

Na ostrově je celkem 144 pláží v celkové délce 75 km, a z toho je celých 55 km tvořeno bílým pískem! Nejznámějšími letovisky je Morro Jable, Corralejo, Caleta de Fuste nebo třeba Costa Calma.

Gran Canaria – miniaturní kontinent

Je třetím největším ostrovem Kanárských ostrovů, současně třetím nejstarším a třetím nejvyšším ostrovem. Díky rozdílným mikroklimatům, která zde panují, si ostrov vysloužil přezdívku miniaturní kontinent. Pokud chcete prožít všechna roční období během jediného dne, pak jste na správném místě! V různých částech ostrova umí být počasí zcela odlišné. Za zmínku rozhodně stojí téměř nedotčená příroda divokého západního pobřeží, ale také bohatá archeologická naleziště, kterými je ostrov typický. Gran Canaria nabízí jak rozlehlé pláže, tak panenskou přírodu s horami, lesy a hlubokými údolími plnými divoké vegetace.

Určitě si nenechte ujít jižní cíp ostrova Maspalomas, kde najdete populární rozsáhlé písečné duny, kterým se říká malá Sahara. Na vaši návštěvu čekají i malebný přístav Puerto de Mogán (Kanárské Benátky), nejvyšší vrchol ostrova Pico de Las Nieves ((1949 m n. m.) nebo třeba Roque Nublo (mračné skalisko), unikátní monolit dosahující výšky 1813 m n. m., který má pro místní obyvatele důležitý náboženský význam. Za poznáním pravých kanárských tradic se vydejte do města Teror. Mimo nádherné baziliky z 18. století zde můžete obdivovat typickou kanárskou architekturu s balkony vyřezávanými z místních borovic. Nezapomeňte ani na hlavní město Las Palmas, kde stojí za zmínku vyhlášený umělecký monument katedrála sv. Anny.

Na celkem 150 km báječných pláží se můžete oddávat sladkému nicnedělání. Aktivnějším z vás ostrov nabízí nepřeberné množství různorodých sportovních aktivit. Jsou zde skvělé podmínky pro tenis, golf, horskou turistiku, vodní sporty i rybolov. Můžete se projet na motokárách, v buginách, létat padákem nebo poznávat krásy ostrova v sedle kola.

Maspalomas

La Gomera – magický ostrov

Jedná se o druhý nejmenší z Kanárských ostrovů, kterému se také říká magický. Místní lidé jsou vřelí a umí přivítat a pohostit návštěvníky jako málokde. Ostrov má jediné turistické středisko a jediný hotelový komplex s golfovým hřištěm. Je to zkrátka oáza klidu a míru stranou od masového turismu.

Ostrov, který od severu k jihu měří jen o něco více než 20 km, je pozoruhodný svou biodiverzitou. Horské hřebeny a strmá úbočí prudce spadají stržemi, které tvoří téměř dokonalý kruh. To vše doplňují závratné rokle, úrodná údolí a zemědělské oblasti. Najdete zde nádherný listnatý a kvetoucí les, endemické rostliny, oblasti často nasáklé vodou i vyprahlé svahy u pobřežních oblastí. Třetinu plochy ostrova tvoří chráněná hornatá oblast národního parku Garajonay. Jeho vrcholky jsou často zahaleny v mracích a hlavní ekosystém (vysoké srážky a stálou teplotu) zde vytváří deštný vavřínový prales Laurisilva a Riachuelo El Cedro.

Unikátem ostrova La Gomera je jazyk, který vymysleli jeho původní obyvatelé a protože se často potřebovali dorozumět na velké vzdálenosti, začali na sebe pískat. Tento zvláštní jazyk se dodnes vyučuje jako dobrovolný předmět na školách a nazývá se El Silbo. Tento unikát byl také prohlášen za dědictví lidstva UNESCO. Dobrý „pískač” se takto domluví až na čtyři kilometry:)
Ostrov nabízí známá letoviska Playa de Santiago a Valle Gran Rey a 29 pláží většinou pokrytých černým sopečným pískem. Vyznavači golfu určitě ocení vynikající osmnáctijamkové hřiště Tecina golf.

La Palma – zelený ostrov

La Palma je místem s nejstrmějším terénem na světě. Můžete sem vyrazit na klasickou lenošivou „ koupací“ dovolenou, ale věřte, že dříve nebo později vyměníte vietnamky za pořádné  boty a vyrazíte na průzkum zelených hor, palmových roklí a kapradinových lesů zdejšího úchvatného vnitrozemí!

Na nejvyšším vrcholku ostrova Roque de los Muchachos (2 426 m. n. m.) se nachází hvězdárna, která provozuje jedny z největších dalekohledů světa. Podle astronomů je právě tento ostrov ideální pro pozorování noční oblohy.
Severu ostrova dominuje národní park Caldera de Taburiente o šířce 9 km a hloubce 1 500 m, který je obklopen prstencem hor v rozmezí od 1 600 m do 2 400 m výšky. Za zmínku stojí hluboký kaňon „úzkosti“ Barranco de las Angustias, kterým se dostanete do vnitřního prostoru parku.

Na ostrově se nachází nejedna kulturně historická pamětihodnost. Navštívit můžete třeba poustevnu San Nicolas de Tolentino z roku 1515 v osadě Arure), klášter a kostel St. Domingo z roku 1520 v osadě Hermiqua. Samozřejmě i hlavní město ostrova Santa Cruz de la Palma. Ve většině městeček uvidíte překrásné původní domy ze 17. a 18. století nebo můžete ochutnat pověstné místní vynikající víno a ručně vyráběné doutníky.

Rekreační oblasti Aridane, Fuencaliente, Los Cancajos, Los Llanos a Santa Cruz de La Palma na vás čekají s otevřenou náručí. Stejně jako na Gomeře, i zde najdete pláže s převážně černým pískem. La Palma uspokojí každého zájemce o vodní nebo plážové sporty. Opravdovým rájem je ale pro ty, kdo si rádi projdou zdejší perfektně udržované turistické stezky a pěkně po svých prozkoumají ostrovní přírodu.

 La Palma

Lanzarote – sopečný ostrov

Černá vulkanická půda tohoto sopečného ostrova až překvapivě dobře svědčí vinné révě. Právě zde na Lanzarote naleznete mnoho vinic s těmi nejlepšími odrůdami vín. Sopečná krajina se navíc nádherně snoubí s místní architekturou, která jako by ani nebyla poznamenána čilým cestovním ruchem.

Říká se, že z Kanárských ostrovů bylo Lanzarote nejspíše obydleno jako první, čemuž napovídá i samotná zeměpisná poloha ostrova. Od těch dob tvář ostrova dramaticky proměnily mohutné sopečné erupce z let 1730 a 1824. Láva zalila přes čtvrtinu ostrova a vzniklo tak unikátní pohoří Montañas del Fuego. Také národní park Timanfaya, který je doslova otevřenou učebnicí vulkanologie. Na Lanzarote si nelze nevšimnout stop, které zde zanechal jeden z nejslavnějších místních rodáků, César Manrique. Z ostrova udělal jednu velkou galerii vlastních výtvorů, které dokonale zapadají do krajiny a dotvářejí ji. Za zmínku stojí kaktusová zahrada, jeho dům a areál jeskyně Jameos del Agua. Ta je spolu s jeskyní Cueva de los Verdes součástí sopečného tunelu vulkánu La Corona, který měří 7 km a je jedním z nejdelších sopečných tunelů na světě. Nezapomenutelný pohled nabízejí také překrásné přírodní útvary Los Hervideros, El Golfo nebo vyhlídka na sousední souostroví a ostrov Graciosa – Mirador del Río.

Známá letoviska Costa Teguise, Puerto del Carmen a Playa Blanca s výběrem kvalitního ubytování jsou celoročně připravena předvést vám své služby. 87 pláží ostrova je pokryto převážně světle hnědým jemným až středně hrubým pískem. Tipem pro činorodé výletníky, jak ještě více zpestřit povedenou dovolenou na tomto vulkanickém ostrově, může být dobrodružný výlet jeepem, trekking nebo třeba výprava pod mořskou hladinu výletní ponorkou.

Tenerife – ostrov věčného jara

Králem Kanárských ostrovů co do rozlohy je Tenerife. Říká se mu „ostrov věčného jara“, a to díky stálému počasí, které je turisty tolik ceněno. Návštěvníci ostrova také vysoce hodnotí ohromný národní park ve vnitrozemí, kterému vévodí hora Pico del Teide (3 718 m n. m.). A ruku na srdce, kdo z vás ví, že se jedná o nejvyšší horu nejen Kanárských ostrovů, ale celého Španělska? Tuto spící sopku, na jejíž vrchol lze vyjet lanovkou, můžete pozorovat z celého ostrova. Zkušení borci „dají“ vulkán pěkně po svých a to rovnou od hladiny moře. Okolí hory je chráněným národním parkem a poskytuje skutečně úchvatnou podívanou od téměř měsíční krajiny (natáčelo se zde několik scén z filmu Hvězdné války) až po bujnou vegetaci. Za návštěvu určitě stojí malebná městečka Orotava nebo Masca, nacházející se v severní části ostrova, nebo třeba La Laguna s nejstarší univerzitou ostrova a katedrálou ze 17. století chráněnou UNESCO. Významným poutním místem pro věřící celého souostroví je městečko Candelaria. Podle legendy se zde už v pohanských dobách před příchodem Španělů zjevila Panna Marie a jako Virgen de la Candelaria se stala patronkou Kanárských ostrovů.

Většinu návštěvníků pojmou atraktivní letoviska jako Playa de las Américas, Costa Adeje, Los Cristianos, Puerto Santiago, Los Gigantes, Las Caletillas, Puerto de la Cruz. Z celkem 140 pláží nás zaujala například Playa de las Teresitas, která je dlouhá 1 500 m a její velmi jemný bílý písek sem byl dovezen s africké Sahary. Co se týče rekreačních aktivit, můžete se zde opalovat, koupat, rybařit, potápět, surfovat, létat na padáku nebo využít golfová hřiště, kterých je na Tenerife ze všech Kanárských ostrovů nejvíc.

Věděli jste, jak vznikl název Kanárské ostrovy?

Tipujete odvození od kanárka? Omyl. Přesto, němá tvář sehrála v utváření názvu kanárského souostroví svou roli. Nešlo ovšem o opeřence, ale o psa. Velkého psa, resp. psy, kteří podle dávné legendy hlídali a chránili celou oblast před nebezpečím. A od latinského Canis (psi), vyslovováno kanis, byl k názvu ostrovů už jen krůček. A co ten kanárek? Pravděpodobně dostal jméno podle své domoviny. Na zdejších ostrovech se prý vyskytoval více než hojně. :)

Co se týče prevence nehod, které se vám mohou během vaší kanárské dovolené přihodit, ne vše vyřeší krém s vysokým ochranným faktorem nebo pořádná pevná obuv. :) Buďte proto prozíraví a ještě před odjezdem si pořiďte kvalitní cestovní pojištění pro váš klid a dokonalou pohodu na cestách.Autor:     LFI/ERV

Zdroj:      ahojkanarskeostrovy.com, kanarske-ostrovy.vdetailech.cz, kanarskeostrovy.org, canariatravel.cz
 

Dnes vám doporučíme prozkoumat významná města ve středu Španělska. Mají tolik památek různých stylů, až vám budou oči přecházet.
 

9. 6. 2021
Střední Španělsko - Toledo

Na romantickou večeři do restaurace, na film do kina nebo na wellness pobyt své drahé polovičky vzít letos nemůžeme. Je ale možné vyrazit ve dvou na procházku na čerstvý vzduch. Jakých 9 romantických míst doporučujeme? 

10. 2. 2021