Datum: | Autor: Tým ERV

1BBBdreamstime_s_153369782-min

Pokud je vám zima dlouhá a netrpělivě vyhlížíte první teplé dny, proč si nezkrátit čekání třeba last minut výletem na Kanárské ostrovy? Prakticky během celého roku je na těchto Evropany oblíbených ostrovech klima více než přátelské, v jarních měsících k němu získáte navíc ještě bonus v podobě poklidu pramenícího z faktu, že hlavní turistická sezóna ještě nezačala.

Modrá obloha u pobřeží je v tomto období většinou bez mráčku a relativně nižší teplota jak vody, tak vzduchu (obojí v tomto období cca 24-25 stupňů) je na slunci pocitově mnohem vyšší. Takže obavy z toho, že si neužijete letního počasí, můžete nechat doma. Charakteristika ostrovů by se dala ve zkratce shrnout do dvou slov: slunce a písek. Na který ostrov se tedy vydat vstříc slunečním paprskům a prohřátému písku?

Tenerife – ostrov věčného jara

Největší z Kanárských ostrovů je Tenerife. Říká se mu „ostrov věčného jara“ díky stálému počasí. Co tam vidět a dělat?

● Národní park Teide ve vnitrozemí s horou hora Pico del Teide (3 718 m n. m.) se sítí trailů a stezek. Je to nejvyšší hora nejen Kanárských ostrovů ale i celého Španělska, nejvyšší bod Atlantiku a 3. nejvyšší vulkán na světě. Tuto spící sopku můžete pozorovat z celého ostrova.

○ Na vrchol můžete vyjet lanovkou. Užijete si výhledy na sopečná pole, řeky ztuhlé lávy, krátery i pláně. Dostat se až na vrchol trvá po vystoupení z lanovky ještě další hodinu a je nutná rezervace předem. Na vrcholu jste odměněni výhledem na oceán. V dálce se vám ukážou i další kanárské ostrovy La Gomera, El Hierro, La Palma a Gran Canaria.

○ Sportovci zdolají vulkán pěšky. Okolí hory je chráněným národním parkem a poskytuje podívanou od téměř měsíční krajiny (natáčelo se zde několik scén z filmu Hvězdné války) až po bujnou vegetaci.

V roce 2007 byl tento park vyhlášen jedním ze 12 divů Španělska.

Pico del Teide na ostrově Tenerife

● Malebná městečka Orotava nebo Masca v severní části ostrova. Nebo La Laguna s nejstarší univerzitou ostrova a katedrálou ze 17. století chráněnou UNESCO. Městečko Candelaria, poutní místo pro věřící celého souostroví. Podle legendy se tam už v pohanských dobách před příchodem Španělů zjevila Panna Marie (Virgen de la Candelaria) a stala se patronkou Kanárských ostrovů.

● Letoviska Playa de las Américas, Costa Adeje, Los Cristianos, Puerto Santiago, Las Caletillas, Puerto de la Cruz, skalní útesy Los Gigantes.

● Ze 140 pláží například Playa de las Teresitas, která je dlouhá 1 500 m. Její velmi jemný bílý písek byl dovezen z africké Sahary.

● Zoo a zábavní park se zvířaty Loro Park. Je nejnavštěvovanější atrakcí Kanárských ostrovů s množstvím exotických rostlin a zvířat. Uvidíte kosatky, 300 druhů papoušků, tučňáky, žraloky, manty i korály. Loro park má certifikát, který prokazuje, že chová zvířata zodpovědně, ohleduplně a podílí se na záchraně živočišných druhů.

Loro park akvárium tenerife

● Na aktivity je Tenerife bohaté - můžete se opalovat, koupat, rybařit, potápět, surfovat, létat na padáku nebo využít golfová hřiště, kterých je na Tenerife ze všech Kanárských ostrovů nejvíc.

Lanzarote – sopečný ostrov

Černá vulkanická půda tohoto sopečného ostrova dobře svědčí vinné révě. Právě na Lanzarote naleznete mnoho vinic s těmi nejlepšími odrůdami vín. Sopečná krajina se navíc nádherně snoubí s tradiční architekturou.

● Sopečná pláň Timanfaya. Absence vegetace, extrémní členitost terénu, rozmanitost barev, siluety sopek a zubaté pobřeží - to dohromady vytváří mimořádnou a tajemnou krásu národního parku Timanfaya. Ve vulkanických kopcích a pláních vedou pouze 3 turistické stezky. Jednu z nich můžete projet v karavaně velbloudů.

Lanzarote Timanfaya sopečná pláň

● Zelená lávová jeskyně Cueva de los Verdes na Lanzarote. Sopečné lávové kanály staré 3 000 let na Lanzarote patří k nejkomplexnějším na světě. Zelená jeskyně je soustavou tunelů upravených pro prohlídky i s hudebním auditoriem pro koncerty. Síť přírodních tunelů vytvořila tekoucí láva. 6 km jich vede nad hladinou moře a 1.5 km pod vodou.

Zelená jeskyně Lanzarote

● Kaktusová zahrada Jardín de Cactus na Lanzarote. Se nachází v Gautize na severu Lanzarote a ukrývá přes 1 400 druhů kaktusů z celého světa. Ze silnice je snadno rozpoznatelná podle obří kovové sochy kaktusu u vchodu. Toto kaktusárium bylo poslední prací, kterou na ostrově vytvořil známý místní umělec César Manrique. Můžete si užít procházky po dlážděných cestičkách s pohledem na okolní krajinu.

Kaktusárium na Lanzarote

● Zajímavosti ostrova Lanzarote

○ Říká se, že z Kanárských ostrovů bylo Lanzarote nejspíše obydleno jako první, čemuž napovídá i zeměpisná poloha ostrova. Od osídlení tvář ostrova proměnily sopečné erupce z let 1730 a 1824. Láva zalila přes čtvrtinu ostrova a vzniklo tak unikátní pohoří Montañas del Fuego.

○ Na Lanzarote si najdete díla jednoho z nejslavnějších tamních rodáků, Césara Manriqueho. Z ostrova udělal jednu velkou galerii vlastních výtvorů, které dokonale zapadají do krajiny a dotvářejí ji.

● Letoviska Costa Teguise, Puerto del Carmen a Playa Blanca.

● 87 pláží ostrova je pokryto převážně světle hnědým jemným až středně hrubým pískem. <br/>

Gran Canaria – miniaturní kontinent

Je 3. největším, nejstarším i nejvyšším ostrovem Kanárských ostrovů. Díky rozdílným mikroklimatům, která tam panují, si ostrov vysloužil přezdívku miniaturní kontinent. Pokud chcete prožít všechna roční období během jediného dne, pak jste na správném místě! V různých částech ostrova může být počasí úplně odlišné. Co tam vidět a zažít?

● Gran Canaria nabízí jak rozlehlé pláže, tak panenskou přírodu s horami, lesy a hlubokými údolími plnými divoké vegetace.

● Tropický park Maspalomas Parque Botánico vám ukáže exotické ptáky, květiny a ovoce. Mango, makadamový ořech, mučenku a sukulenty, to vše můžete prozkoumávat ve společnosti kanárků a dalších papoušků.

● Písečné duny v jižním cípu ostrova Maspalomas, kde si budete připadat jako na Sahaře.

Písečné duny Gran Canaria Maspalomas

● Malebný přístav Puerto de Mogán (Kanárské Benátky).

● Nejvyšší vrchol ostrova Pico de Las Nieves (1949 m n. m.), Roque Nublo, unikátní monolit dosahující výšky 1813 m n. m., který má pro obyvatele důležitý náboženský význam.

● Tradiční město Teror. Mimo nádherné baziliky z 18. století tam můžete obdivovat typickou kanárskou architekturu s balkony vyřezávanými z tamních borovic.

● Hlavní město Las Palmas s několika kilometrovou městskou pláží, ráj pro místní, expaty i digitální nomády.

● 150 km pláží, tenis, golf, vodní sporty i rybolov. Můžete se projet na motokárách, v buginách, létat padákem nebo poznávat krásy ostrova na kole. Gran Canaria je oblíbeným místem pro tréninky vrcholových cyklistů.

● Zajímavostí ostrova jsou archeologická naleziště, kterými je ostrov proslulý.

El Hierro - zapomenutý ostrov

Je nejmenším a také nejméně známým obydleným z Kanárských ostrovů. Masový turismus se ho zatím ještě netknul. Příroda je nedotčená a ubytovat se tam můžete výhradně v penzionech a malých rodinných hotýlcích. El Hierro je skvělým místem pro absolutní očistu duše i těla. Co tam vidět?

● Typickými přírodními poklady ostrova jsou sopečné bazény ke koupání. Dále bohaté jalovcové porosty, kterým vítr zohýbal kmeny do neuvěřitelných tvarů.

● Na severním pobřeží objevíte krajinu mohutných skal a útesů, která je pozůstatkem obrovského sopečného kráteru, který Kanářané pojmenovali El Golfo. Můžete navštívit vyhlídku Mirador de la Peňa, která je dílem lanzarotského architekta a umělce Césara Manriqua. Je z ní úžasný výhled do okolí a svou nadmořskou výškou převyšuje všechno ostatní na ostrově.

● Hlavními rekreačními oblastmi ostrova s celkem 18 přírodními plážemi jsou La Frontera a Valle de Golfo.

● I když je ostrov malý, na své si zde přijdou vyznavači pěší turistiky, ale také cyklisté, potápěči, rybáři nebo třeba paraglaidisté.

●  Zajímavost: El Hierro bylo v předkolumbovské době považováno za úplný konec světa.

El Hierro - vulkanická jezírka

Fuerteventura - nejkrásnější pláže Atlantiku

Je nejdelším a druhým největším z Kanárských ostrovů. Najdete zde ty nejkrásnější atlantské pláže, kterým se díky jejich délce a bělostné barvě ne nadarmo říká „evropský Karibik“. Milují je jak rodiny s dětmi, tak i fandové vodních sportů jako je surfing, windsurfing a kiteboarding. Na své si na ostrově ale přijdou i vyznavači sportovního rybaření, golfisti nebo cyklisti. Oproti ostatním ostrovům je Fuerteventura o něco chudší na historické památky. Co tam vidět?

● Městečko Betancuria, které bylo až do roku 1834 hlavním městem ostrova s jeho kostelem Iglesia de Santa Maria a františkánským klášterem Monasterio de San Buenaventura.

● Věčně pofukující vítr se snaží místní obyvatelé od pradávna využívat ve svůj prospěch a tak je v oblasti Antigua a Villaverde krajina doslova poseta větrnými mlýny

● Na ostrově je celkem 144 pláží v celkové délce 75 km, a z toho je celých 55 km tvořeno bílým pískem.

● Nejznámějšími letovisky jsou Morro Jable, Corralejo, Caleta de Fuste nebo třeba Costa Calma.

● Zajímavosti o Fuerteventuře: ostrovu se také často říká ostrov koz. Koza je téměř jediné zvíře, které tam potkáte, zato však na každém kroku! Tamní kozí sýr patří mezi nejlepší na světě. Můžete ochutnat i vyhlášené speciality z kozího masa. Kromě sýra se na ostrově vyrábí i sůl a to v unikátních solných pánvích jižně od Caleta de Fuste v Museo de la Sal.

La Gomera – magický ostrov

Je druhý nejmenší z Kanárských ostrovů. Tamní lidé jsou vřelí a umí přivítat a pohostit návštěvníky jako málokde. Ostrov má jediné turistické středisko a jediný hotelový komplex s golfovým hřištěm. Je to zkrátka oáza klidu a míru stranou od masového turismu. Co tam vidět?

● Ostrov, který od severu k jihu měří jen o něco více než 20 km, je pozoruhodný svou biodiverzitou. Horské hřebeny a strmá úbočí prudce spadají stržemi, které tvoří téměř dokonalý kruh. To vše doplňují rokle, úrodná údolí a zemědělské oblasti. Najdete tam endemické rostliny, oblasti často nasáklé vodou i vyprahlé svahy u pobřežních oblastí.

● Vavřínové lesy Garajonay na ostrově La Gomera. Pokladem ostrova jsou husté zelené vavřínové lesy, které lemují centrální část ostrova. Vavřín rostl na světě v hojných počtech před miliony let, nyní je k vidění už jen na několika místech na světě. Jedno z těchto míst se nachází v chráněném národním parku Garajonay o rozloze 4 000 hektarů.

● 29 pláží pokrytých černým sopečným pískem.

● Turistická místa Playa de Santiago a Valle Gran Rey.

● Vyznavači golfu určitě ocení vynikající osmnáctijamkové hřiště Tecina golf.

● Třetinu plochy ostrova tvoří chráněná hornatá oblast národního parku Garajonay. Jeho vrcholky jsou často zahaleny v mracích a hlavní ekosystém (vysoké srážky a stálou teplotu) tam vytváří deštný vavřínový prales Riachuelo El Cedro.

● Unikátem ostrova La Gomera je jazyk, který vymysleli jeho původní obyvatelé. Protože se často potřebovali dorozumět na velké vzdálenosti, začali na sebe pískat. Tento zvláštní jazyk se dodnes vyučuje jako dobrovolný předmět na školách a nazývá se El Silbo. Tento unikát byl prohlášen za dědictví lidstva UNESCO. Dobrý „pískač” se takto domluví až na 4 km.

Vavřínový prales

<p/>

La Palma – zelený ostrov

La Palma je místem s nejstrmějším terénem na světě. Můžete tam vyrazit na klasickou lenošivou „koupací“ dovolenou, ale věřte, že dříve nebo později vyměníte žabky za pořádné  boty a vyrazíte na průzkum zelených hor, palmových roklí a kapradinových lesů ve vnitrozemí. Co tam vidět a zažít?

● Na nejvyšším vrcholku ostrova Roque de los Muchachos (2 426 m. n. m.) se nachází hvězdárna, která provozuje jedny z největších dalekohledů světa. Podle astronomů je právě tento ostrov ideální pro pozorování noční oblohy.

● Na severu ostrova je národní park Caldera de Taburiente o šířce 9 km a hloubce 1 500 m, který je obklopený prstencem hor ve výšce od 1 600 m do 2 400 m. Za zmínku stojí hluboký kaňon „úzkosti“ Barranco de las Angustias, kterým se dostanete do vnitřního prostoru parku.

Caldera de Taburiente

● Historické památky na La Palmě: navštívit můžete třeba poustevnu San Nicolas de Tolentino z roku 1515 v osadě Arure, klášter a kostel St. Domingo z roku 1520 v osadě Hermiqua. A samozřejmě hlavní město ostrova Santa Cruz de la Palma. Ve většině městeček uvidíte překrásné původní domy ze 17. a 18. století. Můžete tam ochutnat pověstné víno a ručně vyráběné doutníky.

● Rekreační oblasti jsou Aridane, Fuencaliente, Los Cancajos, Los Llanos a Santa Cruz de La Palma. I tam najdete pláže s převážně černým pískem. La Palma uspokojí každého zájemce o vodní nebo plážové sporty.

● Ostrov má perfektně udržované turistické stezky.

<p/>

 La Palma

Věděli jste, jak vznikl název Kanárské ostrovy?

Tipujete odvození od kanárka? Omyl. Přesto, němá tvář sehrála v utváření názvu kanárského souostroví svou roli. Nešlo ovšem o opeřence, ale o psa. Velkého psa, resp. psy, kteří podle dávné legendy hlídali a chránili celou oblast před nebezpečím. A od latinského Canis (psi), vyslovováno kanis, byl k názvu ostrovů už jen krůček. A co ten kanárek? Pravděpodobně dostal jméno podle své domoviny. Na zdejších ostrovech se prý vyskytoval více než hojně. :)

Počasí na Kanárských ostrovech

Oceánské subtropické klima ostrovů je ovlivňováno chladnějšími pasátovými větry i teplým Golfským proudem. Nejteplejší měsíc je srpen, kdy se teploty pohybují kolem 30°. Teploty v zimě neklesají pod 18°. Sníh začíná až ve výšce nad 1200 metrů nad mořem, na některých vrcholcích se drží celý rok. Podmínky jsou ideální pro celoroční dovolenou. Během celého roku je na těchto ostrovech teplé klima. Průměrná teplota vody se pohybuje mezi 18° a 23°. Kanáry jsou oblíbenou destinací od podzimu do jara pro turisty a digitální nomády. 

Zdravotní péče na Kanárských ostrovech

Kanárské ostrovy jsou na turisty a digitální nomády připravené, takže v případě zdravotních problémů budete v dobrých rukou. Můžete si vybrat z veřejných i soukromých ordinací a z Centros médicos. Lékaři ambulantního oddělení ordinují 24 hodin denně (i o svátcích).

Ošetření je dražší než v ČR, za návštěvu u lékaře se často platí hotově, proto je dobré mít před cestou sjednané kvalitní cestovní pojištění. Pokud se chystáte na cestě provozovat i adrenalinové a rizikové sporty, sjednejte si pro ně připojištění nebo speciální pojištění. <br/>Pro cestu na Kanárské ostrovy není třeba žádné speciální očkování.

Telefonní číslo 112 slouží k přivolání záchranné služby. <br/>

Zdroje:      ahojkanarskeostrovy.com, kanarske-ostrovy.vdetailech.cz, kanarskeostrovy.org, canariatravel.cz<br/> 

Další články

Nejlepší zipline v Evropě – kde jsou natažená nejvíce vzrušující lana?

Kde se lze v Evropě proletět na parádním zipline? Jen si to představte - kladka, ocelové lano a kolem vás spousta vzduchu - vznášíte se nad údolím, v hloubce tečou řeky, pasou se ovečky. Přinášíme vám výběr nejlepších zipline v blízkém i dalekém okolí. 

zipline1

Skryté krásy Pobaltí a severní Evropy – která místa nevynechat na Baltik-tripu

Pohádkové pozůstatky středověku v severní Evropě, vikingská, ale i sovětská historie a rozlehlé národní parky, kde nepotkáte živáčka. Která místa zařadit do must-see seznamu v Litvě, Estonsku a Lotyšsku? Přinášíme 10 zajímavých míst.  

pobalti-mesta