Praha, 18. 9. 2020 - Situace kolem koronaviru a onemocnění COVID-19 zapříčinila, že lidé razantně omezili cestování letadlem do vzdálenějších destinací. Namísto toho vyráží individuálně autem do míst, ze kterých se mohou obratem vrátit v případě vlastních zdravotních problémů nebo zpřísňování vládních opatření jednotlivých zemí. Prodeje pojištění individuálních cest od července do poloviny září dokonce překonaly loňská čísla. Pokračování tohoto trendu ERV Evropská pojišťovna předpokládá i v nadcházejícím období podzimu, kdy jsou lidé zvyklí vyrážet na prodloužené či tzv. eurovíkendy.

„Češi letos více nakupovali cestovní pojištění napřímo jednoduše proto, že častěji volili cestování vlastním vozem bez cestovní kanceláře,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.  Dovolená autem totiž dodává větší míru svobody a nezávislosti pohybu, oproti leteckým dovoleným, kdy jsou lidé odkázáni na tento druh dopravy. „Zatímco do auta můžete v případě potřeby ihned nasednout a vydat se domů, u letecké dovolené jste limitováni přesně daným termínem cesty,“ říká Vlastimil Divoký.

V loňském roce podzimu dominovaly země jako Egypt, Turecko, Maroko či SAE, letos je to Itálie, Francie, Portugalsko či Rakousko. „Itálie je v posledních dnech často vyhledávaným místem kvůli dobré dostupnosti autem a nižšímu počtu turistů. Díky tomu si lidé letos mohou užít jindy přeplněné historické památky v klidu,“ říká Vlastimil Divoký.

I přes skutečnost, že je v současné době v oblíbených turistických destinacích znatelně méně lidí, je důležité dodržovat alespoň základní pravidla, abychom co možná nejvíce snížili riziko nákazy. Na všechny cestovatele proto apelujeme, aby si s sebou přibalili dostatečné množství roušek a dezinfekčních gelů. „Pokud je to možné, je optimální vyhýbat se městské hromadné dopravě a preferovat místní alternativní způsoby přepravy, například kolo, koloběžku či chůzi pěšky,“ dodává Vlastimil Divoký.