Datum:

santiago-de-compostela-01

Zmizet z civilizace, jít přírodou, dýchat čerstvý vzduch, mít na zádech lehký batoh, v nohách spoustu kilometrů a na tváři úsměv. Přesně pro tenhle pocit se vydávají poutníci z celého světa na Svatojakubskou pouť (Camino de Santiago). Odkdy se na ni chodí? Jaký je její příběh? A co vás na pouti čeká?

Obejměte svatého Jakuba

První pouť do Santiaga de Compostela se šla v roce 951 za ostatky svatého Jakuba Staršího. Ten byl pohřben v Santiagu roku 800. Pak ale město padlo do rukou Maurů a hrob byl ztracen. Legenda praví, že cestu k hrobu ukázaly hvězdy. Na jeho místě byl postaven jednoduchý kostel. Ve středověku se Svatojakubská pouť těšila velké oblibě, ročně ji šlo kolem 500 tisíc lidí z celé Evropy. Podél cesty se stavěly orientační kameny, boží muka, kamenné kříže a studánky. Postupem času vzniklo dvanáct poutních cest vedoucích do Santiaga z Francie, Itálie a Portugalska. Spolu s Jeruzalémem a Římem patřilo město mezi nejoblíbenější poutní místa. Ve 20. století zájem o tuto cestu opadl, oživil ho papež Jan Pavel II. a také zařazení pouti do světového dědictví UNESCO. V 90. letech se během jediného roku počet poutníků z 9 tisíc lidí ročně vyhoupl na 99 tisíc. V současnosti chodí pouť přibližně 300 tisíc lidí za rok. Od roku 1150 stojí místo kostela katedrála, kde poutníci zakončují svou cestu objetím sochy svatého Jakuba a loučí se spolu poutním pozdravem: „Ultreia!“

Santiago de Compostela 02

Proč vyrazit?

Část poutníků se na cestu vydává pro to, aby si oddychla od ruchu měst, odpočinula si od moderních technologií a spojila se s přírodou a sama se sebou. Ať už vyrazíte sami, se psem, s přáteli, s partnerem, pěšky, na kole nebo na koni (i to je povolené), tak si dokonale vyčistíte hlavu a získáte nadhled. Další část poutníků se na cestu ubírá pro to, aby do svého života přivolala zázrak. Pokud si přejete uzdravení, změnu práce nebo splnění tajného přání, tak vám to pouť může splnit. Pro poslední část lidí, „superperegrinos”, je to sportovní výzva. Jsou vybavení trekingovými holemi a po cestě se s nikým nevybavují. Jestli to není váš případ, tak vám cesta může přinést spoustu milých setkání, dlouhých rozhovorů s lidmi z různých zemí i dlouhodobá přátelství. Putování „po Caminu“ totiž lidi spojuje.

Santiago de Compostela 03

Jak putovat?

Doporučujeme vám jít pouť v dubnu, květnu, září nebo říjnu. Tak se vyhnete horku, dešťům, sněhu i davům. Vyrazit ale můžete po celý rok. Připravte si pohodlné boty, lehký batoh a sbalte si jen to nejnutnější. Slovníky, knihy a zásoby jídla nechte doma. Vaše nohy i záda vám za to poděkují. Ideální váha batohu je 10% vaší hmotnosti. Vyberte si jednu z dvanácti cest podle kilometrů, terénu a počasí. Na jejím začátku požádejte o vystavení poutnického průkazu (credencial), do kterého budete po cestě dostávat razítka. Díky průkazu jste pod zvláštní ochranou a máte nárok na ubytování pro poutníky. Říká se jim „albergue“ nebo „refugio“ a jsou každých 15 nebo 20 km na trase. Ve Španělsku zaplatíte za „albergue“ vždy stejnou částku – 6 euro, v Portugalsku je „refugio“ za dobrovolný příspěvek. Nebo můžete spát kdekoli jinde – ve stanu, v klášterech, v penzionech i v pětihvězdičkových hotelech. Je to na vás. Na některých trasách dostanete na začátku seznamy ubytoven, telefonní čísla, orientační ceny, tipy na občerstvení a mapu, kde si během cesty natočit vodu. Tyto informace najdete také online. Můžete vyrazit i bez mapy - na trase vás bude provázet mušle hřebenatka na značkách. Ta se už od středověku stará o to, aby všichni poutníci trefili do cíle. Když dorazíte do Santiaga a prokážete se orazítkovaným credencialem, dostanete potvrzení o absolvování pouti. Abyste ho získali, musíte ujít 100 km pěšky, nebo ujet 200 km v sedle kola nebo koně. 

Pokud si netroufáte absolvovat poutní cestu celou po svých, můžete využít nabídky některé z cestovních kanceláří. Ty vás na jedno ze startovních míst vypraví letecky a pak vám dají možnost absolvovat nejzajímavější části cesty pěšky spolu s ostatními poutníky a jiné úseky zase vidět z povzdálí ze sedadla autobusu. Inspirujte se třeba u CK EMMA, která organizuje poutní zájezdy do Santiaga již několik let.

Santiago de Compostela 04

Než vyrazíte za starobylými římskými cestami, historickými domy, sopečnými horami Massif Central, náhorními plošinami a ovocnými sady, tak si zařiďte kvalitní cestovní pojištění. Péče o zdraví je totiž základem každé úspěšné poutní cesty.

Zdroje: ultreia.cz, caminodesantiago.cz, caminoways.com, caminodesantiago.me/community/, luckycesta.cz

Další články

Kam za turistikou ve Španělsku?

Jste milovníci aktivní dovolené? Vyrazte do španělských Pyrenejí, na Svatojakubskou cestu nebo na Sierru Nevadu. Tyto treky vám teď odhalíme. 

spanelsko-hory

Jaká „světová“ místa vidět v České republice?

Víte, kde je český „Stonehenge“, pravěké menhiry, „Grand Canyon“, moravské Toskánsko nebo „sopka“? V dnešním článku vám je představíme.

svetova-mista-v-cr