Co vidět v Baku a kam si odskočit na výlet v Ázerbájdžánu?

Datum: | Autor: Tým ERV

Největší a nejvíce zalidněná země na Kavkazu leží na pobřeží Kaspického moře. Když se budete dobře koukat do mapy, uvidíte její zajímavé sousedy – Gruzii, Arménii a Írán. Přesto podle některých názorů ještě patří spolu s přilehlým ruským Dagestánem do Evropy. Vydejte se do jejího podnebí obdivovat architekturu, jídlo i koberce.

Teď, v roce 2021, k výletu budou mít o pár důvodů navíc fanoušci fotbalu světové úrovně – právě v ázerbájdžánském hlavním městě Baku se nepochopitelně hraje evropský pohár. Je to sice trochu z ruky, ale posuďte sami, jestli se tam vyplatí jet kvůli krásám ázerbájdžánské země.

Baku – orientálně futuristická metropole u Kaspického moře

Město, „kde fouká vítr“, či „boží hora“, tak se mu poeticky říká v místním jazyce a v perštině. S tím větrem tomu určitě věřte a čekejte ho vybaveni pořádnou větrovkou. 

Baku sice leží uprostřed naftových polí s ropovody, ale nejde o žádnou zaostalou vesnici. Peníze jsou tu všude dobře vidět, stejně jako jsme zvyklí v zemích Perského zálivu. Klasickou architekturu střídá arabská, i nejmodernější stavby z děl předních architektů. Historické centrum İçəri Şəhər, zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je ohraničené starými hradbami a z velké části postavené z mramoru.
 

Kolem hradeb Starého města lákají půvabně osvětlené kamenné domy a pěší ulice lemované stromy plné exkluzivních butiků. Druhý ropný boom, který začal kolem roku 2006, proměnil město v ohnisko architektonických experimentů a mnohé z jeho nejvybranějších nových budov jsou mistrovskými díly, nad nimiž se tají dech.

Zamilované páry se zde procházejí po zalesněných parcích a promenádě na břehu Kaspického moře, kde zelená a opálově modrá barva kontrastují s pouští, jenž místo obklopuje. K vidění je na bulváru například i vodotrysk, stříkající vodu do výšky 137 metrů.
 

Díky exponenciálnímu rozvoji je dnes Baku takřka futuristickým městem, kterému se daří spojovat jak tradiční, tak moderní architekturu, což jsou dva prvky, které lze všude vidět v harmonickém spojení.

Baku je nejen hlavním městem, ale i největším přístavem v zemi, která jako první v 20. století těžila ropu zpod hladiny moře. 
 

Co vidět v Baku

Plamenné věže (Flame towers) – dominanta města, mrakodrapy připomínající tři ohnivé jazyky, jsou odevšad dobře vidět.

Na náměstí Státní vlajky najdete nejvyšší vlajkový stožár na světě, měřící úctyhodných 162 metrů. Vlaje na něm ázerbájdžánská státní vlajka, která je díky své šířce 70 metrů zapsaná do Guinessovy knihy rekordů.

Širvanšáhův palác s mešitou z 15. století je památníkem Shirvan-Absheronské dynastie, která v zemi vládla 700 let od 9. do 16. století. Obdivovat se můžete kromě hlavní budovy paláce i pavilonu, kryptě, mešitě s minaretem, mauzoleu šáha Seyida Yahya Bakuvi, Muradově bráně a zbytku starých lázní.

Významnou ikonickou stavbu, Panenskou věž z 12. století, najdete i na místních bankovkách. Je v ní historické muzeum a z jejích oken budete mít famózní výhled na minarety starého města a záliv.

Na původním místě zoroastrijské víry v blízké Suraxani postavili v 18. století indičtí vyznavači boha Shivy chrám Věčného ohněAtesgah. Chrám obklopuje místo, kde hořel „magický“ vyvěrající plyn. Ale v dnešní době hoří už jenom o svátcích. Prohlédnout si muzeum však lze po celý rok.

Z mnoha supermoderních architektonických skvostů Baku zmíníme dva, muzeum perských koberců a rovněž úchvatné vlnící se Centrum Hejdara Alijeva architektky Zahy Hadid.
 

Cestování po Ázerbájdžánu

Co dělat, pokud chcete cestovat? Připravte se na tradice a cestování po Asii.
Pro únik na pláž se v letních měsících vydejte spolu s místními do letovisek u Baku, na poloostrovu Apšeron. Místní tam mají své letní byty, ale těží se tu i ropa, takže výhledy můžou být vskutku industriální.

Bahenní sopky
V Ázerbájdžánu se nachází téměř třetina světových bahenních sopek, které vznikají, když na zemský povrch vyvěrají kapsy podzemního plynu. Jsou jako gejzíry, ale bahenní, a protože nejsou tvořeny magmatem, je bahno obvykle ledové (teplota těsně nad bodem mrazu). Bahenní sopky můžete vidět v národním parku Gobustan, který je oblíbeným místem pro jednodenní výlet z Baku.
 

Pro výlet na Kavkaz zvolte třeba oblast Quba.
Jeďte autobusem na sever do horského města Quba, kde v chladnějším, alpám podobném vysokohorském prostředí najdete staré mešity i tradiční život místních. Je zde spousta možností pro turistiku, oblíbeným cílem je kaňon Tenghi.
Zastavit se můžete také v Khinaligu, významném centru zoroastrismu, nebo ve městě Krasnaja Sloboda, jediném čistě židovském městě mimo Izrael. Obývají ho Juhurové neboli horští Židé.
 

Zajímá vás Hedvábná stezka? Jeďte do Qabaly. Toto zaprášené a nepříliš malé městečko, které kdysi leželo na strategickém místě Hedvábné stezky, ukrývá několik starobylých památek včetně 1000 let staré obranné věže, mešity ze 13. století a mauzolea. Vydejte se ranním autobusem ze Šekí a přenocujte zde. Všechny památky jsou blízko sebe, takže si město snadno prohlédnete za jeden den.

Inspirovali jsme vás a chcete Ázerbájdžán, tento turisticky zatím příliš neobjevený poklad, navštívit - ať už kvůli fotbalu, nebo jen tak? Nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:aktualne.cz, nomadicmatt.com,lonelyplanet.com/, againstthecompass.com

Další články

Santiago de Compostela - 9 poutních cest

Zmizet z civilizace, jít přírodou, dýchat čerstvý vzduch, mít na zádech lehký batoh, v nohách spoustu kilometrů a na tváři úsměv. Přesně pro tenhle pocit se vydávají poutníci z celého světa na Svatojakubskou pouť (Camino de Santiago). Odkdy se na ni chodí? Jaký je její příběh? A co vás na pouti čeká?

5 tipů na největší plážové taháky

Vidíte se na jemňoučkém písku, ale Bibione už vás neláká? Inspirujte se, které z nejkrásnějších pláží světa navštívit, a co na nich můžete kromě ležení dělat. Ať už se vydáte na kteroukoliv pláž, malá nebo velká...

plaze-uvodni-328