Co vidět v Lisabonu? 18+ tipů bez průvodce. Projděte se po měste tramvají, modrých kachliček a tklivého fada.

Datum: | Autor: Tým ERV

Portugalské město Lisabon (Lisboa) se nazývá taky „Město sedmi pahorků" (a prakticky se tím podobá věčnému městu Řím). Úzké uličky nejstarší čtvrti Alfama brázdí tramvaje, z přístavu od Torre de Belém a Památníku objevitelů je vidět lodě vyplouvající do zámoří – dnes, stejně tak jako před 500 lety v době velkých zámořských objevů.

Městské parky tu překypují zelení a zdobenými kašnami a oči návštěvníka budou přecházet z toho, jak jej Lisabon neustále svádí množstvím barev a vzorů. Ozdobné kování bran stejně jako malované kachličky azulejos jsou na každém kroku. Obdivovat se tomuto krásnému světu je jedním z potěšení, které vám v Portugalsku sáhnou přímo do srdce.

Sao Jorge - hrad v Lisabonu

Co vidět v Lisabonu?

Lisabonské čtvrti

1. Alfama

Nejstarší čtvrť v Lisabonu má tradiční kouzlo úzkých uliček s historickými domy, kavárnami, kostely, vinárničkami a také výhledy do hlubin - kde ústí řeka Tejo. Z jejích břehů Alfama vyrůstá vzhůru do strmých svahů. Naskočte si do historické dřevěné tramvaje č. 28 a nechte se provést kolem. Ulice jsou výjimečně příkré, jízdu ale oceníte i z romantických důvodů. 

Alfama - Lisabon

TIP: pořiďte si Lisabon card, získáte jízdné po celém městě zdarma, včetně vstupů do mnoha muzeí. 

V Alfamě se můžete zastavit v jednom z mnoha barů, kde večer co večer zní tradiční portugalská hudba fado.

Památky v Alfama: 

 • hrad Castelo de São Jorge, 
 • bazilika Sé de Lisboa
 • Pantheon – kostel sv. Engratie

Ulička čtvrti Alfama, Lisabon

2. Chiado a Bairro Alto

Sousedící čtvrti v těsné blízkosti Alfamy jsou centrem lisabonského kulturního života s mnoha obchody, restauracemi, bary a kavárnami. Bairro Alto je známé svým nočním životem.

3. Príncipe Real

Luxusní čtvrť známá svými panskými vilami z 19. století, designovými butiky a obchody a krásným parkem. Navštivte nákupní centrum Palác Embaixada, postavený v maurském stylu. 

4. Belém

Tato oblast je známá díky svým památkám spojeným s věkem objevů, jako jsou klášter Jeronymitů a přístavní věž – maják, věž Torre de Belém. Nezapomeňte ochutnat tradiční pasteis de nata v pekárně Pastéis de Belém.

5. Baixa de Lisboa

Přímořská Baixa, nebo také „nové“ městské centrum Lisabonu, bylo postaveno po velkém zemětřesení v roce 1755. Náměstí Praça do Comércio, Terreiro do Paço a Praça do Rossio jsou obklopena novoklasicistními budovami, jsou tu rušné pěší zóny plné obchodů a restaurací. 

6. Parque das Nações

Moderní část města, která byla vybudována pro světovou výstavu Expo '98. Je tu mnoho atrakcí, včetně Oceanária, jednoho z největších akvárií v Evropě.

Památky v Lisabonu

Na prohlídce historických částí města se budete kochat náměstími a kostely všech velikostí, uličkami i bulváry, barevnými domečky a mnohými zajímavostmi. Přinášíme výběr některých z nich. 

1. Ruiny kláštera Carmo

Jen minutku vzdálené od secesního výtahu Santa Justa, o kterém píšeme dále v článku, jsou zachované ruiny kláštera a chrámu, jehož sloupy nad hlavní lodí podpírají oblačné nebe. 

Toto archeologické muzeum je památkou na strašné zemětřesení, které v roce 1755 málem srovnalo město Lisabon se zemí. Zhroutil se chrám i konvent Carmo spolu s knihovnou čítající 5000 svazků. Zároveň s nimi padlo i 85% města a proměnilo se v ruiny. Tato tragédie se stala na den Všech svatých dopoledne, kdy byla většina lidí na mši v kostele a v domovech je čekaly svíčkami osvětlené slavnostně prostřené stoly. 

V muzeu Carmo se dovíte mnoho o rozsahu této události i které z uměleckých a objevitelských pokladů Portugalska byly v tu temnou sobotu navždy ztraceny. 

2. Castelo de São Jorge

Hrad nad čtvrtí Alfama. Původně byl maurskou citadelou, od 12. století přestavěn na sídlo španělských králů, a zemětřesením částečně poničen. Nyní je po kompletní rekonstrukci a přístupný veřejnosti, vystoupejte si na něj a pokochejte se pohledem na město z výšky. Uvnitř hradu je zřízená i starobylá technická atrakce, Camera Obscura, která pomocí čoček a zrcadel promítá živé dění z několika míst v Lisabonu.

3. Klášter Jeronymitů

Ve čtvrti Belém, kousek od Belémské věže je rozsáhlý manuelsko-gotický klášterní komplex, zapsaný na seznamu UNESCO. Postaven byl na přání krále Manuela I., který tímto chtěl poděkovat bohu za objevení cesty do Indie mořeplavcem Vascem da Gamou.

Je bohatě ornamentálně zdoben gotickými prvky, kombinovanými s maurskou architekturou. Klášter, zahrady i kostel Santa Maria de Belém jsou mistrovská díla, na prohlídku si proto vyhraďte dostatek času. V kostele je mimo jiné pochovaný král Manuel I. i s manželkou, mořeplavec a objevitel Vasco da Gama, nebo i spisovatel Fernando Pessoa. 

Klášter Jeronymos v Lisabonu

4. Torre de Belém

Strážní věž v ústí řeky Tejo byla postavena v 16. století, a je jedním z nejznámějších pohledů na Lisabon. Je ukázkou dokonalé kombinace architektonických stylů - od mudéjarského přes maurský, gotický až po románský. Kdysi signalizovala navracejícím se mořeplavcům, že jsou doma. 

Lisabon, Torre de Belém

5. Museo Nacional do Azulejos 

Kachličky samozřejmě uvidíte všude, například dole na obrázku je slavná vyhlídka Miradouro de Santa Luzia ve čtvrti Alfama.

Ale pokud vás zajímá jejich historie a chcete vidět ty nejúchvatnější z nich, zamiřte do muzea s nenápadným kamenným vstupem Museo National de Azulejos.

Muzeum zachycuje významné momenty historie výroby dlaždic a příbuzných technologií už od dob, kdy ji Maurové poprvé přivezli na Pyrenejský poloostrov.

Modré kachličky, vyhlídka Miradouro, Lisabon

6. Náměstí Rossio

Charakteristické je svojí dlažbou s čenými a bílými vlnovkami z kostiček, která byla jako „portugalská“ rozkopírována po celém světě. Historicky se jedná o významné místo, dějiště mnoha poprav i jedno z hlavních náměstí s mnoha památkami v okolí. Je obkrouženo speciálně zpevněnými třípatrovými domy, odolnými proti pohromám. 

Rossio, náměstí v Lisabonu

Hned za náměstím najdete vlakovou stanici Rossio.  Byla otevřena v roce 1890 a je skvělým výchozím bodem pro toulky po městě. Je známá díky svému bohatě zdobenému průčelí v novomanuelském stylu, a připomíná spíš palác. Vstupní portály jsou ve tvaru obrovské kamenné podkovy.  Stanice slouží jako vstupní brána do města pro cestující vlakem ze Sintry, lisabonského předměstí s úchvatnými paláci.

Rossio, vlakové nádraží v Lisabonu

Tramvaje v Lisabonu a další (technické) památky

Projeďte se historickou tramvají č. 28 nebo si naskočte do městské lanové dráhy.

Tramvaj Lisabon

Lisabonské tramvajové dráhy vznikly v 19. století a byly výkřikem průmyslové revoluce, nebo chcete-li, stejné módy, jako Eiffelova věž, pařížské metro či pražský Veletržní palác. Z této vzrušující doby plné oblých železných nosníků a nýtů velkých jako pěst se v Lisabonu zachovalo několik památek.

 1. Výtah Elevador de Santa Justa
  Turisticky velmi oblíbený železný výtah, známý také jako Elevador do Carmo, byl postaven v roce 1902 inženýrem Raoulem Mesnierem du Ponsard, který byl žákem Gustava Eiffela. Spojuje nižší části Lisabonu s výše položenou čtvrtí Bairro Alto. Jeho neogotická konstrukce, zdobená filigránovými prvky, se vyznačuje charakteristickým francouzským stylem z období přelomu 19. a 20. století. Na svezení se v něm často čekají dlouhé řady lidí, tento nádherný kousek dopravní a architektonické historie za to stojí.
 2. Akvadukt Águas Livres
  Barokní stavba akvaduktu byla zahájena již v 18. století, jeho rozšiřování a dokončení se Lisabon dočkal až ve století v 19. Akvadukt přiváděl vodu do Lisabonu z pramenů, které se nachází přibližně 18 km severozápadně od města. Dnes je zajímavým vyhlídkovým místem. Sídlí v něm muzeum vody, kde si můžete prohlédnout i vodní rezervoár s klenutými stropy – každý víkend v zahradě ve čtvrti Príncipe Real. Jen 109 oblouků akvaduktu přestálo ničivé zemětřesení v roce 1755. Ve své době byl výjimečnou ukázkou hydraulického inženýrství.
 3. Červený most Vasco da Gamy
  Tento most, překlenující mohutné ústí řeky Tejo vám může něco připomínat. Nebudete se mýlit, když pomyslíte na San Francisco, kterému byl portugalský most vizuální předlohou a technickým vzorem.

Lanové dráhy – funikuláry

 1. Ascensor da Bica - Jedná se o jednu z lisabonských lanových tramvají, které zde uvidíte pod názvem „funicular“. Byla zprovozněna v roce 1892 a spojuje čtvrt Bairro Alto s oblastí Cais do Sodré. Ascensor da Bica je typickým příkladem dopravní infrastruktury, která byla v Lisabonu vytvořena na překonávání strmých svahů města.
 2. Ascensor da Glória – Tato lanová dráha spojuje Praça dos Restauradores s Bairro Alto a byla zprovozněna v roce 1885. Je to jeden z nejstarších a nejvíce frekventovaných výtahů ve městě, který umožňuje snadný přístup k vyhlídkovým místům a nočnímu životu v horní části města.

Aktivity - co dalšího dělat v Lisabonu?

 1. Užívejte si nakupování na trhu Mercado da Ribeira
 2. Ochutnávejte místní speciality ve čtvrti Bairro Alto.
 3. Usmlouvejte si něco na tržišti ve Feira da Ladra
 4. Odhalte příběhy městské historie v muzeu Lisboa Story Centre
 5. Prohlédněte si bazilikuBasílica da Estrela
 6. Ponořte se pod mořskou hladinu v lisabonském oceanáriu

Historická kachličková fasáda v Porto, Portugalsko

Lisabonské paláce a muzea:

 1. Můžete obdivovat díla v Národním muzeu starověkého umění
 2. Poznat kousek východu v Museu do Oriente
 3. Prohlédnout si sbírky moderního umění v muzeu Berardo nebo v MAAT
 4. Najít v sobě objevitele a prozkoumat Padrão dos Descobrimentos
 5. Projít si překrásné královské zahrady v paláci markýzů Fronteira

Jak se dostat z letiště v Lisabonu do centra města?

Z letiště Humberto Delgado v Lisabonu do centra města se můžete dostat několika způsoby:

 1. Metro - Letiště je přímo napojeno na městské metro, ze stanice Aeroporto se snadno dostanete do centra. Červená linka (Linha Vermelha), vás dopraví na přestup ve stanicích Alameda, Salandha a San Sebastiao.
 2. Aerobus - Aerobus poskytuje pravidelnou přepravu mezi letištěm a klíčovými body ve městě, včetně náměstí Marquês de Pombal a Restauradores. Autobusy jezdí s vysokou frekvencí a nabízejí místo pro zavazadla. Můžete se tak pokochat projížďkou městem, pokud nechcete jet do metra.
 3. Taxi - Taxi služby jsou dostupné před terminálem letiště. Cesta do centra města obvykle trvá 15–20 minut, v závislosti na dopravní situaci.

Zajímavosti o Lisabonu

 • Let z Prahy do Lisabonu trvá 3.5 hodiny.
 • K vycestování vám stačí občanský průkaz.
 • Lisabon je hlavní město Portugalska, a má 2.5 mil obyvatel.
   
 • V roce 1755 je téměř úplně zničilo zemětřesení a následující vlna tsunami.
 • Město pak bylo celé znova vystavěno, se slovy tehdejšího ministra Pombala: Mrtvé pochovejte a živé nakrmte.
 • Rekonstrukce byla jedním z nejlépe povedených architektonických projektů 18. století.
 • Toto zemětřesení o síle 9 Richterovy stupnice dalo vzniknout moderní seizmologické vědě.
   
 • Portugalsko bývalo koloniální mocností díky zámořským objevům.
 • Nyní k němu náleží už jen dva ostrovy – Madeira a Azorské souostroví.

 • TIP pro dopravu a muzea zdarma v Lisabonu: Zakupte si lisabonskou městskou kartu Lisboa card. Budete mít dopravu a volný vstup do mnoha muzeí.
  Vyberte si platnost na 24, 48 nebo 72 hodin a navštivte lisabonská muzea včetně návštěvy Sintry.
 • Cestovní pojištění s ochranou zavazadel a českým lékařem na telefonu si zařídíte již od 44 Kč/den.

Až pojedete do Portugalska, tak si určitě v některé z restaurací u večeře poslechněte fado, tradiční portugalskou živou hudbu o lásce a komplikovaných vztazích. A jako dárek z cest můžete přivézt něco z korku, Portugalsko je tradičním výrobcem tohoto materiálu a tamní lidé z něj vyrábí skoro cokoli.

Před cestou do barevných uliček myslete na kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: lisbonportugaltourism.comatlasobscura.comvisitportugal.comcntraveler.comdvanakoncisveta.cztravelinspires.org/how-lisbon-rose-up-after-the-1755-earthquake/

Další články

Krampuslauf. Vyrazte vstříc svým nejděsivějším nočním můrám!

V Čechách máme ve zvyku zvát Mikuláše s čertem a andělem. V Rakousku podobná tradice funguje také, ale rozhodně není určená k neškodnému postrašení ...

cert-nahled

TOP 5 zábavních parků - Za divokou jízdou, přes Říši divů až do budoucnosti!

Než přijde chladný podzim, rosničky slibují pár teplých dnů. Co je využít k výjezdu za adrenalinem? Přinášíme vám přehled 5 nejtrendovějších zábavních parků ...

nahled-328-166-parky-zabavni