Datum:

Koho by nelákal opojný život výletního námořníka? Celý den objevovat skrytá zákoutí u pobřeží Středozemního moře. Navštěvovat opuštěné pláže, nedostupné ostrůvky, kotvit v modrých lagunách, do nichž je přístup pouze ze strany otevřeného moře.
 
Jachta kotvící v zálivu na Menorce

A taky slunit se na palubě, plachtit v mírném větříku, chytat ryby k večeři a koupat se v moři. To jistě v žádném apartmánu nezažijete. Přidejte k tomu nevyzpytatelnost moře a kapku dobrodružství, které taková výprava vždycky obnáší. Je třeba sledovat počasí, vyhýbat se skaliskům pod hladinou, tahat za lana při obracení plachet, snášet mořské pohupování a nakloněnou palubu při plachtění, zkrátka všechny ty nebezpečné věci, které v uzavřeném resortu na pevnině nikdy nezažijete. Zkuste to, a začnete se na ty „suchozemce“ s jejich jistotami dívat možná docela jinak!

Čtěte dál, chcete-li vědět, co všechno vás může čekat, pokud letošní dovolenou strávíte na plachetnici a pokud vás zajímá, na co se připravit.
 
Přímořské městečko v Itálii, Vernazza

Rezervace lodi a výběr posádky

Pokud nemáte žádného kamaráda s kapitánskými zkouškami, ještě nezoufejte. Pohodlně si zarezervovat si loď i s kapitánem je možné jak v české agentuře, tak i na místě ve zvolené zahraniční destinaci. Pokud mluvíte anglicky, můžete si dopřát místního mořského vlka, a pokud pouze česky, tak se nestrachujte, protože ostřílené kapitány najdete i u nás.

Z dovolené na lodi však nejde tak docela utéct, proto si osobu kapitána raději trochu proklepněte předem. Klidně zapátrejte i po jeho předchozích posádkách a doptejte se na různé hrdinské i katastrofické historky či na počet lodí, které nepoškozené vrátil do přístavu.
A pak si ještě vyberte správnou posádku, se stejným pravidlem na zřeteli – z lodi nejde utéct. Sežeňte dohromady kamarády a kamarádky do nepohody, kteří případné problémy vždy řeší s chladnou hlavou, nehádají se, leč spolupracují. Měli by mezi nimi být alespoň dva dobrovolníci na tahání plachtových lan a hodí se minimálně jeden kuchař.
 
Mladí lidé na plachetnici

Je dobré vědět, že na lodi vládne hierarchie a její nejvyšší autoritou je kapitán. Ten má na zodpovědnosti loď i život posádky.

Dovolenou na plachetnici by měli zvážit senioři, obézní či málo pohybliví lidé, děti a těhotné ženy. Loď se kymácí, hrozí riziko pádu do vody a všichni námořníci se musí pevně držet, aby neskončili v plovací vestě na otevřeném moři. Loď se pro muže přes palubu samozřejmě vždycky vrátí, ale vyžaduje to zvlášť v silném větru složité manévrování.

Život na lodi

Dejme tomu, že jste si vybrali 38stopovou plachetnici, například Bavarii, která má 3 kajuty po dvou lidech a dvě lůžka v salónku.
Anebo nechcete zas tolik plachtit a zvolili jste si prostornější plavidlo, dvoutrupý katamarán, s větším společenským vyžitím, větší stabilitou, a proto i zvýšenou bezpečností.
Sbalili jste si všechny své věci do plátěného zavazadla (pevný kufr byste pravděpodobně večer hledali po celé lodi mezi hromadou rozbitého vybavení). Máte s sebou klobouk se šňůrkou pod krk, opalovací krém, tenisky s bílou podrážkou (černé by za týden šmouhami obkreslily loď) a nějaké to nepromokavé oblečení do rezervy (ale nikoliv Goretex, protože membrána slanou vodu důrazně nemá ráda). 
 
Ráhno a paluba plachetnice

Dny na moři budete většinou trávit venku na palubě, s výjimkou kotvení, při kterém si lze dopřát i trocha soukromí uvnitř.

Pobyt v podpalubí při provozní (nakloněné) poloze lodi jinak nelze doporučit. Většina lidí z něj urychleně vychází nahoru, již krátké hledání nějaké zapomenuté věcičky se může stát nepříjemným zážitkem a některým z méně šťastných se pak už nepodaří zastavit výtah jedoucí nahoru, takže se z kajut vrhají rovnou k zábradlí na palubě, aby se prohnutí přes něj upřeně dívali do moře, spílajíc svému rozbouřenému žaludku a mořské nemoci rychlostí deseti uzlů v hodině.
 
Přístav Portofino, Itálie

Nejlepší věci, které můžete zažít na lodi

Zábava na vodě pro milovníky vodních sportů. Na palubu jachty si lze vzít jakékoliv vybavení pro vodní sporty. Šnorchlování, potápění, jízda na kajaku nebo paddleboardu, užijte si to klidně všechno.

Od přístavu k přístavu. Nemusíte ani vařit, pokud si cestu naplánujete mezi městečky a budete proplouvat od jedné restaurace ke druhé. Prohlédnete si pokaždé novou pevninu, objevíte malé přístavy, i ty mezinárodní – například vplujete do přístavu ve Splitu, a poté si prohlédnete místní koloseum, nebo zakotvíte na Istrii, abyste tam šli ochutnávat místní víno, či v Řecku zastavíte podle libosti u každého pohledného zálivu. 
 
Detail nakloněné paluby plachetnice

Opravdový život. Na lodi odložíte telefony a řešíte jen tady a teď. Když vznikne situace, poperete se s větrem, s velkými vlnami, rozbitou kotvou, obsluhou lodi. Život máte ve svých rukou a nic virtuálního mu nestojí v cestě. Spolu s mořem, čerstvým vzduchem a volností je to relax i terapie k nezaplacení.

Adrenalin. Zkušený kapitán plachtí s lodí v pořádném náklonu. Slaná vodní tříšť se vám i kamarádům rozleje po šťastných úsměvech. Vyzkoušíte si kormidlování, práci s plachtou, ale i opatrnost kotvení a čtení v mapách, pravý námořní život. Není to něco, o čem jste tajně snili celý život?

Navnadili jsme vás tedy dostatečně? Pořiďte si naše cestovní pojištění a vyrazte ještě tento rok! Budeme vás krýt.

Cestovní pojištění na Maximum si vyberte za předpokladu, že se budete plavit od 3 do 30 km od pevniny. Do 3 km od pevniny, tj. v pobřežním pásmu, vám stačí jakékoliv naše cestovní pojištění.

Vy cestujete. My se staráme.


Zdroje:cestovni-nemoci.cz, yachting.com
 

Štítky: Evropa

Další články

Co vidět v Provence – památky a místa, co stojí za návštěvu

Chcete prozkoumat Provence? Nezní to jako ideální letní dovolená? Pokud ano, máme pro vás několik tipů na skvělá místa od Aix až k Luberonu.

Výhody Vánoc v cizině

Jaké výhody zažijete, když dáte sbohem vánočnímu maratonu? Nakoupit dárky, uklidit domov, napéct cukroví, pozvat širokou rodinu,... Co raději strávit Vánoce na horách nebo u moře?

vanoce-v-zahranici