Datum:

friends-outdoor-dinner-party

Rádi byste se na cestách cítili jako doma? Potkali nové přátele? Poznali tamní zvyky? Žili jako místní? Pak na vaší další cestě určitě vyzkoušejte homestay.

Co je homestay?

Homestay znamená, že jste ubytovaní doma u místních obyvatel a poznáte jejich kulturu, zvyky a způsob života. Má mnoho variant. U hostitelů můžete bydlet zdarma, za práci nebo za poplatek. Délka pobytu začíná na jedné noci a může trvat klidně mnoho měsíců. Možná máte ve svém okolí někoho, kdo byl jako student ubytovaný v hostitelské rodině během studia v zahraničí. Homestay nevyužívají jen studenti, ale také lidé, kteří se chtějí do kultury dané země pořádně ponořit. Po delším pobytu je totiž vysoce pravděpodobné, že budete mít v dané zemi blízké přátele nebo dokonce „druhou rodinu“.

Jak homestay zařídit?

Online. Dříve bylo nutné oslovovat agentury, dnes to zvládnete hravě sami. Na některém z níže jmenovaných webů si vyberte lokalitu a podle ní se vám zobrazí hostitelé a hostitelské rodiny. Vyřizování bydlení u místních je časově náročnější než rezervace ubytování přes Airbnb nebo Booking. Čím dřív začnete hostitele oslovovat, tím větší máte šanci na úspěch.

Kratší homestay v zahraničí

Na celosvětové síti Couchsurfing se domlouvají zpravidla kratší pobyty a hlavní je setkání s hostitelem. Vybírejte si ho tedy podle podobných zájmů a hodnot. Zvýšíte tím šanci, že vás přijme a společně strávený čas bude příjemný. Většina hostitelů na Couchsurfingu má podrobně vyplněný profil, takže vybírat můžete snadno. Vždycky buďte osobní, oslovujte v žádosti o ubytování jménem a napište, proč si myslíte, že si budete rozumět. Cílem této „CS komunity“ jesdílení, během kterého vás hostitel ubytovává zdarma. Samozřejmě se mezi nabídkami najdou také pokoje jako v pětihvězdičkovém hotelu, ale je to spíše vzácnost. Ve jméně této sítě se skrývá gauč (couch = pohovka), proto se připravte spíše na jednoduché podmínky, ať můžete být příjemně překvapení.

Delší homestay v zahraničí

Pokud se budete poohlížet po delším pobytu v zahraničí, zavítejte na celosvětové stránkyHomestay,HomestayIn nebo Homestayweb.Weby existují také pro jednotlivé světadíly a země, takže se určitě podívejte, jestli to platí i pro vaši cílovou destinaci. Jen pro Ameriku najdete za pár minut hned osm takových stránek. Protože jde o ubytování na delší dobu, jsou v profilech hostitelů všechny detaily o vašem budoucím domově s fotkami. Dočtete se pravidla domácnosti a způsob platby za váš pobyt. O hostitelích samotných se nejvíce dozvíte až na místě.

Výhody homestay

Je osobní. Místní vás ubytují, provedou a vyzpovídají, jak se žije v České republice. Většinou se stanete okamžitou součástí jejich života – jedou zítra na výlet? Jedete taky. Je u nich zítra večer návštěva? Budete u toho. A při přípravách večeře se naučíte tajný rodinný recept, který by vám každý šéfkuchař mohl závidět. Všechny tyto příležitosti zaručují, že si během pobytu skvěle procvičíte cizí jazyky. Řada hostitelů jich umí hned několik, takže určitě najdete společnou řeč. Obrovskou výhodou je, že se máte vždycky koho ptát, na jaké památky se jít podívat, jak se tam dopravit a čemu se vyhnout. Místní vždycky znají místa, která zůstávají běžným turistům skrytá. A to, že vás má někdo v cizině pod svými ochrannými křídly, je uklidňující pocit k nezaplacení.
Nemůžete cestovat a rádi byste byli v kontaktu s cizinci? Řešení je jednoduché - zaregistrujte se jako hostitel na Couchsurfingu, YFU Česká republika nebo AFS a nová přátelství mohou začít.

Na co si dát pozor

S hledáním hostitelů začněte v dostatečném předstihu. Vybírejte pečlivě a oslovte více lidí. Během pobytu můžete narazit na rozdílná očekávání a cítit se zklamaně. Buď proto, že vás do svého života zapojují málo nebo naopak příliš. Je dobré si na začátku vyjasnit, jaký máte denní režim a co nemáte rádi. Během každé cesty počítejte s tím, že možná několikrát „padnou“ vaše komfortní zóny. Jiný kraj, jiný mrav. Z jakéhokoli pobytu si ale odvezete spoustu zážitků, podnětů k zamyšlení a dost možná také příjemný pocit z toho, že máte na druhém konci světa nové přátele nebo další „rodinu“.

Vždycky je dobré hostiteli přivézt nějaký dárek. Něco na zub, k pití nebo drobnost na památku. Nezabere vám to moc místa v zavazadle a hostiteli to udělá obrovskou radost. O ubytování a průvodce máte s homestay postaráno, takže už jen zbývá sbalit, vybrat si cestovní pojištěnía můžete vyrazit.

Další články

Jak se (ne)chovat v Číně?

Chtěli byste vyrazit do této krásné a rozlehlé asijské země? Vidět na vlastní oči Šanghaj, Zakázané město v Pekingu, tropický ráj Weizhou Island nebo národní parky? Připravili jsme pro vás praktické rady, které se vám budou v Číně hodit. 

cina-cestovani

Za třicítkami i v zimě. Objevte krásy Karibiku a Havaje

Přichází ta doba plná zamrzlých stěračů, papírových kapesníčků a sirupů na nachlazení. Vůbec nejrozumnější je v těchto měsících zkrátka zůstat doma ...

za-teplem-zima-nahled