Datum:

01__4228

Chcete si užít moře bez davů turistů? Objevovat nádherné vrcholy a údolí? Pak se vydejte do Albánie, kde vás čeká panensky čistá příroda, milí lidé i dobrodružství.

Nedotčené moře

V Albánii najdete vše – písečné pláže i skalnatá pobřeží, malé i rozlehlé pláže, mělké laguny s pozvolným vstupem do moře ideální pro děti i strmé divoké přístupy pro milovníky adrenalinu. Pobřeží je dlouhé 450 kilometrů a koupat se můžete v Jaderského nebo Iónském moři. Oblíbené přístavní město Saranda leží mezi horami a Iónským mořem.  Tuto „bránu do jižní Albánie“ poznáte podle charakteristických bílých domků, krásných pláží, teplého moře a 300 slunečných dní v roce. Nejkrásnější pohled na Sarandu je z lodi. Můžete si udělat výlet na řecký ostrov Korfu, který leží jen půl hodiny lodí od tohoto krásného přístavu. Na jih od Sarandy najdete pláž Ksamil. Z této pláže s tyrkysovou vodou můžete doplavat nebo dojet lodí ke třem ostrovkům. Tam si užijete vodní radovánky a šnorchlování v soukromí. Další chloubou Albánie je nejdelší pás pláží – sedm kilometrů dlouhý Borsh. Ten je méně známý než předchozí místa, a tak zde najdete jen pár restaurací a barů. Protože by se to ale mohlo brzy změnit, tak vám doporučujeme se o kráse Borshe přesvědčit co nejdříve. Pokud máte rádi zátoky a romantické západy slunce, tak se určitě zastavte v malé zátoce Bunec. Najdete tam jen pár kaváren a příjemné ubytování za příznivé ceny. Bunec je výjimečný tím, že do jeho bílé oblázkové pláže přitéká řeka z hor. Tento úkaz stojí za to vidět na vlastní oči.

Neznámé Alpy

Většinu Albánie tvoří členitá a nedotčená hornatá krajina. Hory tam dosahují skoro 3 000 metrů. Nádherné Albánské Alpy vám svými horskými štíty můžou připomínat Tatry, protože v nich také najdete průzračné řeky a hluboká rozlehlá údolí. S tím rozdílem, že při túrách se vám naskytnou pohledy na divokou přírodu i venkovský život, které už ve většině Evropy neuvidíte. Horské pásmo Prokletije, Bjeshkët e Nëmuna leží na severu Albánie a pokračuje do Kosova a Černé hory. Válečný konflikt s Kosovem je naštěstí už dávno pryč, a tak je možné se do těchto míst vypravit a vidět nejen krásné hory, ale i vzácná zvířata a rostliny. Nejznámější horskou lokalitou je vesnice Thethi. Výhodou je, že oproti jiným místům je tato oblast již dobře turisticky vybavená a značená, takže je ideální pro kratší dovolené v albánských horách. Najdete tu veškeré pohodlí. K vesnici můžete dojít krásnou starou cestou, nebo se vydat silnicí od Skadarského jezera (Liqeni i Shkodrës). Z Thethi uvidíte hned několik masivů. Můžete se vydat k vodopádům v Grunas a na několikadenní výpravu k okolním horám. Třeba průsmykem Qafa e Boshit do vesnice Curraj i Epërm, pak dále doValbony, Vranë (Národní park Nikaj-Mertur) nebo ke Kománské přehradě.
Zmíněná Valbona je nejoblíbenější turistickou lokalitou na severu Albánie. Odtud můžete vystoupat na nejvyšší vrchol severní Albánie, Maja e Jezercës (2694 m n.m.). Okolí je stejně bohaté jako v oblasti Thethi, ale okolní cesty už nejsou značené, takže se vybavte mapami a GPS navigacemi. Právě pro neznačené cesty je Albánie lákavá pro dobrodruhy, kteří chtějí putovat jako za starých časů. Ať už si vyberete jakoukoliv neznačenou trasu, vybavte se zásobou jídla a pití.

Bohaté památky

Kromě moře a hor si můžete v celé Albánii užít návštěvu různých pamětihodností. Pestrá historie této země ovlivněná Řeckem, Itálií a Tureckem je pokladnicí pro milovníky různých kultur, architektury, historie a jídel. Za vidění stojí jižní město Berat, které poslední 4 tisíce let patřilo Makedoncům, Římanům, Byzantské říši i Turkům. Najdete tu pevnost ze 14. století Kala a spoustu kamenných kostelíků. Raritou je kamenný most oddělující starou muslimskou a křesťanskou čtvrť. Navštívit tam můžete muzeum s řeckými ikonami, mešitu z olova nebo muzeum architektury.

Ať se vydáte v této „balkánské krásce“ kamkoli, myslete na to, že v Albánii se vyjadřuje nesouhlas opačně. Když budete chtít dát najevo nesouhlas, tak kývejte hlavou, jako byste u nás souhlasili. S touto informací a cestovním pojištěním budete v horách i na moři v bezpečí.

Zdroje: albanie.svetadily.cz, hedvabnastezka.cz, ttg.cz

Další články

Adrenalinové sporty a dovolená - kam vyrazit?

Patříte k těm cestovatelům, pro které jsou adrenalinové sporty jasná součást dovolené? Podívejte se s námi na místa, kde si je můžete užít dosyta a někde dokonce několik druhů takových sportů najednou. 

adrenalin-dovolena

Naučte se fotit portréty- díl 2

Může se zdát, že je focení portrétů hračka. Zachytit výraz tak, aby vynikla osobnost fotografovaného, ale není úplně jednoduché. Koho by nebavilo fotit lidi? Většina z nás proto fotí ty, které má stále po ruce – své blízké...  

portret-slunecnice2