Datum:

01__4228

Chcete si užít moře bez davů turistů? Objevovat nádherné vrcholy a údolí? Pak se vydejte do Albánie, kde vás čeká panensky čistá příroda, milí lidé i dobrodružství.

Nedotčené moře

V Albánii najdete vše – písečné pláže i skalnatá pobřeží, malé i rozlehlé pláže, mělké laguny s pozvolným vstupem do moře ideální pro děti i strmé divoké přístupy pro milovníky adrenalinu. Pobřeží je dlouhé 450 kilometrů a koupat se můžete v Jaderského nebo Iónském moři. Oblíbené přístavní město Saranda leží mezi horami a Iónským mořem.  Tuto „bránu do jižní Albánie“ poznáte podle charakteristických bílých domků, krásných pláží, teplého moře a 300 slunečných dní v roce. Nejkrásnější pohled na Sarandu je z lodi. Můžete si udělat výlet na řecký ostrov Korfu, který leží jen půl hodiny lodí od tohoto krásného přístavu. Na jih od Sarandy najdete pláž Ksamil. Z této pláže s tyrkysovou vodou můžete doplavat nebo dojet lodí ke třem ostrovkům. Tam si užijete vodní radovánky a šnorchlování v soukromí. Další chloubou Albánie je nejdelší pás pláží – sedm kilometrů dlouhý Borsh. Ten je méně známý než předchozí místa, a tak zde najdete jen pár restaurací a barů. Protože by se to ale mohlo brzy změnit, tak vám doporučujeme se o kráse Borshe přesvědčit co nejdříve. Pokud máte rádi zátoky a romantické západy slunce, tak se určitě zastavte v malé zátoce Bunec. Najdete tam jen pár kaváren a příjemné ubytování za příznivé ceny. Bunec je výjimečný tím, že do jeho bílé oblázkové pláže přitéká řeka z hor. Tento úkaz stojí za to vidět na vlastní oči.

Neznámé Alpy

Většinu Albánie tvoří členitá a nedotčená hornatá krajina. Hory tam dosahují skoro 3 000 metrů. Nádherné Albánské Alpy vám svými horskými štíty můžou připomínat Tatry, protože v nich také najdete průzračné řeky a hluboká rozlehlá údolí. S tím rozdílem, že při túrách se vám naskytnou pohledy na divokou přírodu i venkovský život, které už ve většině Evropy neuvidíte. Horské pásmo Prokletije, Bjeshkët e Nëmuna leží na severu Albánie a pokračuje do Kosova a Černé hory. Válečný konflikt s Kosovem je naštěstí už dávno pryč, a tak je možné se do těchto míst vypravit a vidět nejen krásné hory, ale i vzácná zvířata a rostliny. Nejznámější horskou lokalitou je vesnice Thethi. Výhodou je, že oproti jiným místům je tato oblast již dobře turisticky vybavená a značená, takže je ideální pro kratší dovolené v albánských horách. Najdete tu veškeré pohodlí. K vesnici můžete dojít krásnou starou cestou, nebo se vydat silnicí od Skadarského jezera (Liqeni i Shkodrës). Z Thethi uvidíte hned několik masivů. Můžete se vydat k vodopádům v Grunas a na několikadenní výpravu k okolním horám. Třeba průsmykem Qafa e Boshit do vesnice Curraj i Epërm, pak dále doValbony, Vranë (Národní park Nikaj-Mertur) nebo ke Kománské přehradě.
Zmíněná Valbona je nejoblíbenější turistickou lokalitou na severu Albánie. Odtud můžete vystoupat na nejvyšší vrchol severní Albánie, Maja e Jezercës (2694 m n.m.). Okolí je stejně bohaté jako v oblasti Thethi, ale okolní cesty už nejsou značené, takže se vybavte mapami a GPS navigacemi. Právě pro neznačené cesty je Albánie lákavá pro dobrodruhy, kteří chtějí putovat jako za starých časů. Ať už si vyberete jakoukoliv neznačenou trasu, vybavte se zásobou jídla a pití.

Bohaté památky

Kromě moře a hor si můžete v celé Albánii užít návštěvu různých pamětihodností. Pestrá historie této země ovlivněná Řeckem, Itálií a Tureckem je pokladnicí pro milovníky různých kultur, architektury, historie a jídel. Za vidění stojí jižní město Berat, které poslední 4 tisíce let patřilo Makedoncům, Římanům, Byzantské říši i Turkům. Najdete tu pevnost ze 14. století Kala a spoustu kamenných kostelíků. Raritou je kamenný most oddělující starou muslimskou a křesťanskou čtvrť. Navštívit tam můžete muzeum s řeckými ikonami, mešitu z olova nebo muzeum architektury.

Ať se vydáte v této „balkánské krásce“ kamkoli, myslete na to, že v Albánii se vyjadřuje nesouhlas opačně. Když budete chtít dát najevo nesouhlas, tak kývejte hlavou, jako byste u nás souhlasili. S touto informací a cestovním pojištěním budete v horách i na moři v bezpečí.

Zdroje: albanie.svetadily.cz, hedvabnastezka.cz, ttg.cz

Další články

Jak si užít Maledivy. Leťte za levnější exotickou dovolenou

Maledivy už dnes nejsou destinací jenom pro ty nejbohatší, ale zavítat sem mohou i běžní smrtelníci. Užijte si maximálně tropického podnebí a čerstvého mořského vzduchu. Načerpejte tolik pro naše tělo potřebný vitamín D a omega-3 mastné kyseliny.

letadlo

Kam letos vyrazit na nejkrásnější vánoční trhy?

Když se řekne vánoční trhy, většině lidí pravděpodobně jako první naskočí Drážďany. Německo ale zdaleka není jediná země, která se může pyšnit tradicí kouzelných stánků ve svátečním oblečku.

vanocni-trhy-nahled