Datum:

bezpecna-dovolena-v-egypte-01

Rádi byste se ohřáli u břehů Rudého moře, ale nejste si jistí, jestli je návštěva Egypta dobrý nápad? Přinášíme vám aktuální rady pro dovolenou plnou klidu a slunce v této krásné zemi.

Krajina pyramid a slavné řeky Nil prochází v posledních letech velkými změnami. Kromě památek je dnes proslulá také politickými nepokoji a zvýšenou aktivitou teroristů. Počet turistů kvůli tomu v posledních letech výrazně poklesl. Svět obletěly snímky prázdných hotelových středisek i opuštěných staroegyptských památek. S pár radami se ale do Egypta můžete vydat a užít si tam příjemnou dovolenou.

Jak cestovat bezpečně

V tuto chvíli se nedoporučuje cestovat do Egypta na vlastní pěst. Objevování autem nebo veřejnou dopravou si nechte na dobu, až se politická situace v zemi uklidní. Leťte s cestovní kanceláří do hotelového rezortu, abyste měli po celou dobu pobytu po ruce informovaného delegáta. Není Egypt vaše cílová destinace a čeká vás tam jen přestup na další let? Buďte klidní. Mezinárodní letiště v Káhiře funguje výborně stejně jako další letiště v hlavních turistických destinacích jako je Luxor, Marsa Alam, Asuán a další.

Bezpečná dovolená v Egyptě 02

Čemu se vyhnout

Veřejným a volně přístupným plážím, kde by mohlo hrozit nebezpečí. Cestování do vnitrozemí, na sever Sinajského poloostrova a k západní hranici s Libyí se v tuto chvíli nedoporučuje. To ale vůbec neznamená zákaz všech výletů! Určitě můžete s vaší turistickou kanceláří navštívit nejznámější staroegyptské památky, protože v jejich okolí je nyní bezpečnost výrazně posílená.

Bezpečná dovolená v Egyptě 03

Kdy vyrazit

Je dobré se před dovolenou podívat, jestli vychází na významná egyptská výročí nebo náboženské svátky. Výročí jsou 25. ledna (výročí počátku protirežimní revoluce v roce 2011), 30. června (výročí protestů, které vedly k sesazení prezidenta v roce 2013), 14. srpna (výročí potlačení protestů v roce 2013) a 6. října (den zahájení války s Izraelem v roce 1973). A protože většina z nich je nedávná a ještě stále v paměti, tak během nich Egypťané vyráží do ulic. V tyto dny se proto vyhněte všem veřejným shromážděním. Opatrní buďte také během postního měsíce ramadánu. Je to posuvný svátek, na rok 2018 vychází na 16. května až 14. června. Během ramadánu se zdržte jezení, pití, kouření a žvýkání na veřejnosti. V hotelech a veřejných budovách jsou většinou pro turisty vyznačená místa, kde se mohou najíst v ústraní. Pokud byste tato pravidla nerespektovali, hrozí vám pokuta nebo dokonce zadržení do vazby. Některé podniky a kluby mají během ramadánu jinou otevírací dobu. Přes den ve městech vládne klid, který se po setmění promění ve veselé oslavy a hostiny.

Bezpečná dovolená v Egyptě 04

Jak se připravit před cestou

Myslete na to, že při vstupu do Egypta potřebujete cestovní pas, který bude platit ještě následujících šest měsíců. Některé letecké společnosti to kontrolují na dny. S vízem je to jednoduché, zakoupíte ho po příletu na letišti před pasovou kontrolou za přibližně 25 amerických dolarů. Před cestou se můžete zaregistrovat do dobrovolné databáze cestovatelů DROZD.

Bezpečná dovolená v Egyptě 05

K výše zmíněným radám přidáváme poslední a tou je mít s sebou také kvalitní cestovní pojištění. To vám zaručuje ošetření v místech s prověřenou lékařskou péčí a non-stop asistenční službu v českém jazyce.

Zdroje: www.thesun.co.uk, www.gov.uk, www.mzv.cz, www.tripsavvy.com

Další články

Cestovní pojištění ušité přímo vám na míru? Najdete v článku!

Může se zdát, že je těžké vybrat si cestovní pojištění, které je pro vás to nejvhodnější. Protože jsme ve vodách cestovního pojištění jako ryby ve vodě, připravili jsme pro vás tipy, které vám výběr usnadní.

cestovni-pojisteni-na-miru

Jak si užít Santorini i s malým rozpočtem

Ostrov Santorini, perla Egejského moře, je považován za nejkrásnější řecký ostrov. Bohužel i za ten nejdražší. Po mé vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že opravdu nepotřebujete velký balík peněz na to, abyste si to užili. Stačí se jen řídit následujícími pravidly.

santorini-B