Datum:

01-dreamstime_s_44424110

Chcete zamávat české krajině, sbalit si plavky a vyrazit za teplem řeckých ostrovů? Azurové moře už se hřeje. Řecko má přes 3000 ostrovů, z toho 167 obydlených a několik ideálních na last minute dovolenou. Jaké to jsou? A jak je to nyní s restrikcemi v Řecku?

Řecké ostrovy a COVID opatření

Nejdřív začneme praktickým okénkem. Od 26. 7. 2021 je Řecko zařazeno mezi země s vysokým rizikem nákazy (červená země). Každý cestující proto musí nejpozději den před odletem nebo vstupem na území Řecka vyplnit elektronický formulář v angličtině (Passenger Locator Form). Pak dostane elektronicky individuální QR kód, jímž se musí prokázat (elektronickým nebo vytištěným) při nástupu na palubu letadla, nebo při vstupu na území Řecka. Rodiny s dětmi mají 1 společný formulář. Během pobytu dbejte zvýšené opatrnosti a dodržujte hygienická a protiepidemická opatření. Aktuální informace o situaci v jednotlivých okresech a krajích najdete v této přehledné COVID mapě Řecka.

Potvrzení o bezinfekčnosti v Řecku

Dále musí všichni cestující starší 12 let při vstupu do země prokázat bezinfekčnost buď oficiálním certifikátem o provedeném očkování (vakcinace musí být završena nejméně před 14 dny), nebo potvrzením o negativním testu. Buď PCR testem z nosohltanu nebo hltanu (Řecko neuznává testy provedené ze slin nebo kloktáním) nejdéle 72 hodin před překročením hranice, nebo negativním antigenním testem nejdéle 48 hodin před překročením hranice. Nebo potvrzením o prodělaném onemocnění covid-19, které bylo vystaveno 30 dnů po pozitivním testu. Potvrzení je platné 180 dnů od data prvního pozitivního testu. Všechny uvedené dokumenty musí být v anglickém, francouzském, italském, španělském nebo ruském jazyce. Řecká vláda si vyhrazuje právo tato opatření měnit, doporučujeme vám proto sledovat aktuální informace českého velvyslanectví v Athénách.

Rhodos

Písčité a oblázkové pláže jsou jako stvořené pro rodinné dovolené. Vůně borovic a olivovníků, údolí a vyprahlé stráně. To je Rhodos, jeden z nejoblíbenějších řeckých ostrovů. Procházeli se po něm Dórové, Féničané, Řekové, křižáci, Osmané, Turci a mnozí další, takže je plný nádherných památek. Pokud byste rádi navštívili většinu míst na tomto ostrově, tak jeďte nejméně na deset dní. Vedle hlavního města se můžete podívat také do města Lindos. To bylo založené už v 10. století př. n. l. a přezdívá se mu „zkamenělý sen“. Projděte se starověkou akropolí až do chrámu Athény Lindské. Od chrámu budete mít město jako na dlani. Pak můžete sejít k písečné pláži malého letoviska Vlicha, které leží hned pod městem. Hotelů, obchodů a restaurací je tam jen pár. Další koupání najdete v zálivu svatého Pavla. Určitě navštivte údolí motýlů (Petaloúdes), protože to je teď v létě domovem tisíců motýlů, kteří se tam množí. Údolím vede poznávací stezka. Na jejím začátku stojí muzeum motýlů a na jejím konci kostelík Moní Panagías Kalópetras z 18. století. Jak jsme psali nedávno, právě na Rhodosu stával Rhodský kolos, jeden ze sedmi starověkých divů světa. Co na jeho místě najdete dnes? To si můžete přečíst v našem článku o sedmi divech světa.

Dovolená - řecké ostrovy 2

Santorini (Théra) a dovolená

Před čtyřmi tisíci lety vybuchla na místě sopka a vytvořila ty známé strmé svahy, ze kterých se tak krásně kouká na západy slunce. Proto je jeho písek tmavý. To krásně kontrastuje s bílými domky, které lidé postavili na vrcholcích kopců. Santorini tak z dálky vypadá jako pocukrovaný dezert. Na čem si tam můžete smlsnout? Třeba na lahodném víně, které se pěstuje na celém ostrově. Nebo na historických uličkách hlavního města Fira. V něm najdete také muzeum prehistorické doby Thira. Pro nádherný kontrast bílých domů s modrými střechami se tento ostrov stal oblíbeným místem pro romantické dovolené, zásnuby i svatby. Toto barevné spojení najdete například ve vesničce Oia. Leží přímo na kraji kráterů sopky a typické bílé domky a kostely jsou všude, kam jen dohlédnete. Je to ideální místo na večeři s výhledem na moře. Někteří badatelé věří, že ostrov je místem, kde ležela bájná Atlantida. Možná, že pravda leží na dně sklenky vína ze Santorini…

Dovolená - řecké ostrovy 3

Mykonos a dovolená

Pokud hledáte na dovolené také zábavu, tak tento ostrov je pro vás ten pravý. Pulzuje bohatým nočním životem a rád se baví. A vy můžete také. Plážové kluby najdete na pláži Paradise, Super Paradise Beach nebo Elia Beach. To jsou nejkrásnější a nejdelší pláže na celém ostrově. Až budete vytančení, navštivte „malé Benátky“ v hlavním městě ostrova Mykonos. Říká se tak domům, které se podobají svými balkóny těm benátským. Z hlavního města si můžete udělat výlet na „posvátný“ ostrov Delos a prozkoumat, jak se tam asi kdysi žilo. Bylo to významné duchovní i obchodní centrum. Podle řecké mytologie se právě tam narodila božská dvojčata Apollón a Artemis. Dnes tam leží jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť celého Řecka a muzeum.  

Dovolená - řecké ostrovy 4

Zakyntos a dovolená

Zakynthos je vyzdvihovaný v mnoha cestovních průvodcích a je jedním z nejoblíbenějších řeckých ostrovů. Je známý zelenou krajinou plnou květin, exotickými plážemi s jemným pískem, potápěním s mořskými želvami, tyrkysovou vodou, surfováním, jachtingem a horskými túrami. Někteří cestovatelé tam také jezdí za nočním životem. Ten je nejbujnější především v regionu Laganas, krásné bary najdete také v oblastech Zakynthos Town, Tsilivi a Alykes. Celosvětově ho proslavila zátoka s pláží jménem Navagio (Shipwreck Beach/Pašerácká zátoka) a modré jeskyně, do kterých se dostanete pouze lodí. Můžete si udělat výlety za vzácnými tuleni, do starobylých kostelů a památek. Podle řecké mytologie našla na Zakynthosu domov bohyně Artemis se svým bratrem Apollónem.

Až si vyberete, na který ostrov pojedete, tak si také přečtěte, jaké dobroty tam můžete ochutnat. To jsme pro vás připravili v článku o gastrocestování.  A pro ničím nerušenou pohodu na dovolené si zvolte některé kvalitní cestovní pojištění. Ať se o nic nemusíte starat, když máte volno.

Zdroje: mzv.cz, santorini.com, mykonos.gr, reckovdetailech.cz, radicestujeme.eu, reckonasbavi.cz, greeka.com

Další články

5 tipů pro cestování v době ramadánu

Tento nejposvátnější muslimský svátek se dotýká 1,8 miliardy lidí na světě. Je tedy dobré vědět, jak se v muslimských zemích chovat...

ramadan

Z Paříže na jih – naše letošní dovolená

Osud tomu chtěl, že se oba naši synové narodili v hlavním městě Francie, v Paříži. Uplynulo „pár dní“, alespoň tak se mi to zdá, a z mimin se stali školáci. Volba letošní dovolené byla tedy jednoznačná.  Paris_uvod_328x166