last minute řecko 01
2. 8. 2017

Letošní deštivé počasí dovoleným v České republice zatím moc nepřeje. Co takhle vyndat ze skříně plavky a vyrazit za teplem řeckých ostrovů? Azurové moře už se hřeje. Řecko má přes 3000 ostrovů, z toho 167 obydlených a 3 ideální na last minute. Jaké to jsou?

Rhodos

Písčité a oblázkové pláže jsou jako stvořené pro rodinné dovolené. Vůně borovic a olivovníků, údolí a vyprahlé stráně. To je Rhodos, jeden z nejoblíbenějších řeckých ostrovů. Procházeli se po něm Dórové, Féničané, Řekové, křižáci, Osmané, Turci a mnozí další, takže je plný nádherných památek. Pokud byste rádi navštívili většinu míst na tomto ostrově, tak jeďte nejméně na deset dní. Vedle hlavního města se můžete podívat také do města Lindos. To bylo založené už v 10. století př. n. l. a přezdívá se mu „zkamenělý sen“. Projděte se starověkou akropolí až do chrámu Athény Lindské. Od chrámu budete mít město jako na dlani. Pak můžete sejít k písečné pláži malého letoviska Vlicha, které leží hned pod městem. Hotelů, obchodů a restaurací je tam jen pár. Další koupání najdete v zálivu svatého Pavla. Určitě navštivte údolí motýlů (Petaloúdes), protože to je teď v létě domovem tisíců motýlů, kteří se tam množí. Údolím vede poznávací stezka. Na jejím začátku stojí muzeum motýlů a na jejím konci kostelík Moní Panagías Kalópetras z 18. století. Jak jsme psali nedávno, právě na Rhodosu stával Rhodský kolos, jeden ze sedmi starověkých divů světa. Co na jeho místě najdete dnes? To si můžete přečíst v našem článku o sedmi divech světa.

Dovolená - řecké ostrovy 2

Santorini (Théra)

Před čtyřmi tisíci lety vybuchla na místě sopka a vytvořila ty známé strmé svahy, ze kterých se tak krásně kouká na západy slunce. Proto je jeho písek tmavý. To krásně kontrastuje s bílými domky, které lidé postavili na vrcholcích kopců. Santorini tak z dálky vypadá jako pocukrovaný dezert. Na čem si tam můžete smlsnout? Třeba na lahodném víně, které se pěstuje na celém ostrově. Nebo na historických uličkách hlavního města Fira. V něm najdete také muzeum prehistorické doby Thira. Pro nádherný kontrast bílých domů s modrými střechami se tento ostrov stal oblíbeným místem pro romantické dovolené, zásnuby i svatby. Toto barevné spojení najdete například ve vesničce Oia. Leží přímo na kraji kráterů sopky a typické bílé domky a kostely jsou všude, kam jen dohlédnete. Je to ideální místo na večeři s výhledem na moře. Někteří badatelé věří, že ostrov je místem, kde ležela bájná Atlantida. Možná, že pravda leží na dně sklenky vína ze Santorini…

Dovolená - řecké ostrovy 3

Mykonos

Pokud hledáte na dovolené také zábavu, tak tento ostrov je pro vás ten pravý. Pulzuje bohatým nočním životem a rád se baví. A vy můžete také. Plážové kluby najdete na pláži Paradise, Super Paradise Beach nebo Elia Beach. To jsou nejkrásnější a nejdelší pláže na celém ostrově. Až budete vytančení, navštivte „malé Benátky“ v hlavním městě ostrova Mykonos. Říká se tak domům, které se podobají svými balkóny těm benátským. Z hlavního města si můžete udělat výlet na „posvátný“ ostrov Delos a prozkoumat, jak se tam asi kdysi žilo. Bylo to významné duchovní i obchodní centrum. Podle řecké mytologie se právě tam narodila božská dvojčata Apollón a Artemis. Dnes tam leží jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť celého Řecka a muzeum.  

Dovolená - řecké ostrovy 4

Až si vyberete, na který ostrov pojedete, tak si také přečtěte, jaké dobroty tam můžete ochutnat. To jsme pro vás připravili v článku o gastrocestování.  A pro ničím nerušenou pohodu na dovolené si zvolte některé kvalitní cestovní pojištění. Ať se o nic nemusíte starat, když máte volno.

Zdroje: santorini.com, mykonos.gr, reckovdetailech.cz, radicestujeme.eu, reckonasbavi.cz

Má historická města, dlouhé písčité pláže, vysoké hory, vlny na surfování, výborné jídlo a milé obyvatele. Dostává už pár let za sebou prestižní cenu World Travel Awards za nejlepší turistickou destinaci v Evropě.  

29. 5. 2019
Přístav v Portugalsku

Rádi byste letos vyrazili na Colours of Ostrava nebo třeba světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě či dokonce na koncert 8násobné držitelky Grammy...  

21. 3. 2016
Koncert